BART ELFRINK G. J. 0. D. Dikkers, Kunsttanden. Lachen. Lachen. IJsclub „Waal". Predikbeurten. Marktberichten. Veiling V. P. N. Advertentiën. Sportver- „Texel". komt Zondag 12 December in Hotel „Texel". publiek verkoopen Gratis Bloembollen een tweede MEISJE, een partijtje Dekriet ol Bloembollendek. De kracht van den mensch R- ACKEMA, Zaandamu Spreekuren te den HeMer Stationstraat 11, Naar wij vernemen is bij het be stuur van de sociëteit „de Vriendschap" alhier een schrijven ingekomen van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, waarbij wordt mededeeld, dat de Mij. toestaat haar als donatrice in te schrijven tegen een contributie van f 6,— per jaar en verder, ter versiering van het club lokaal, een reclameplaat van de K.P.M. ter beschikking stelt. Congres der S. D. AP. Het Volk meldt Het congres der S.D.A.P. dat op de Kerstdagen te Utrecht zou worden ge houden, moet worden uitgesteld, doordat daar nog elders zalen beschikbaar waren. Het zal nu worden gehouden op 8 en 9 Januari te Arnhem. Door den hevigen storm uit het Noord-westen kon Zaterdagnacht schip per C. Bakker zijn blazer (W.R. 162) den havenmond te Den Oever op Wieringen niet binnenkomen. Het schip strandde voorbij de haven op de zg. Robbeplaat en sloeg weldra lek. Den geheelen nacht moesten de drie opvarenden, schipper Bakker en diens zoon en zijn knecht H. Koster, op het reeds ondergeloopen dek doorbrengen. In den vroegen, mor gen werden zij door schipper C. Rotgans gered. Zondagmiddag heeft men het vaartuig weten te lichteD en binnen te sleepen. Voor den schipper moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. Schip vergaan. Zaterdagnacht is bij hevigen storm het houten tjalkschip van den Harlinger schipper Pascal in de Zuiderzee vergaan. Het vaartuig was geladen met maïs en kwam van Amsterdam met bestemming voor Friesland. Het schip zeilde in het Krabbersgat voor Enkhuizen en botste hevig tegen het klipperschip „HeDdrika" van Eerkes te Wildervank. De opvaren den, onder wie de schippersknecht en twee volwassen dochters, werden na eenige moeite door Eerkes gered en te Enkh uizen aangebracht. Het schip dreef voor den storm weg en zonk geheel bij de hofstede. Het vaartuig was niet verzekerd, de lading wel. Wie is de overwinnaar De „Vorwarts" noemt in een hoofd artikel de Ver. Staten den eigenlijken overwinnaar in dezen oorlog. Het was Engelands doel Duitschland als concur rent op de wereldmarkt te vernietigen doch nu is een mededinger opgestaan, die veel gevaarlijker zal zijn dan Duitsch land in tientallen van jaren had kunnen worden. Terwijl Europa zich uitput en na den oorlog zich onder den ondragelijken schuldenlast zal moeten vooitsleepen, delgt Noord-Amerika zijn schulden en gordt zich een pantser aan, dat het een positie op de wereldmarkt zal geven, sterker dan ooit in het laud der onbe grensde mogelijkheden is voorzien. L. D. Wraakoefening. Zaterdagnacht zijn bij den predikant te Haaften 4 spiegelruiten stukgeschoten. De kamerwanden zaten vol hagelkorrels. Dit feit wordt in verband gebracht met de beslissing van de commissie van toe zicht op de kerkelijke goederen te Arn hem, dat de uiterwaarden der kerk voortaan in het openbaar zullen verpacht worden. Ontvluchte gevangenen. Te Winterswijk zijn Zondag weder twee Fransche krijgsgevangenen, uit 't kamp te Friedricbsfeld, aangekomen. Ze waren bij Maub6uge gevangen genomen. Binnen veertien dagen zijn daar nu reeds 13 vluchtelingen aangekomen. Naar het „N. v. h. N." meldt, is mej. De Boer, die indertijd bij het spoorweg ongeval bij Halerbrug ernstig letsel bekwam, dezer dagen opgenomen in ondertrouw met een onderwijzer, die thans gemobiliseerd is. Smokkelen. Aan de uiterste wacht Bath (Wester- Schelde) [is dezer dagen het motorschip „Limburgia" met een lading van ongeveer 370 ton lijnolie door de douane, met hulp van de militairen, in beslag genomen Het schip kwam van Rotterdam en was bestemd voor Antwerpen. Het had de ongewone route door het Kanaal van Walcheren genomen. Twee mannen, die in verband met de smokkelzaak aan boord waren, zijn aangehouden. Omtrent de aanhouding te Bath van een groote partij lijnolie, verneemt men nog het volgende Door het practisch optreden van den heer G. Verhoek, Rijksambtenaar te Bath, is het dezen Maandag gelukt de hand te leggen op een uitgebreide smokkelzaak. Een groote motorboot werd in beslag genomeD, geladen met 375 vaten lijnolie, wegende ongeveer 70,000 K G. en ver tegenwoordigende een waarde van onge veer f160,000. Deze olie was bestemd om uitgevoerd te worden naar België Reeds tevoren had men den heer Ver hoek z. g. „omgekocht" om de boot on gehinderd te laten passeeren. Hij was op het voorstel ingegaan om zoodoende de zaak in handen te krjjgen. In overleg met Rijks- en gemeentepolitie werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en is het gelukt twee der verdachten tot beken tenis te brengen. Uit een onderzoek bleek, dat het een smokkelhandel op groote schaal betreft, waarin verschillende personen betrokken zijn. Eén der verdachten werd naar Middel burg voor den Officier van Justitie geleid en in verzekerde bewaring genomen. De boot met de lading is ter beschik king van den burgemeester gesteld in afwachting van hooger bevel. Dinsdag was men druk bezig den inhoud van het schip te lossen en de vaten te wegen. Nog lezen wij in de T e 1 e g r. „Limburgia," alias „Venlo", nam de gesmokkelde lijnolie in te Amsterdam aan den Kloveniersburgwal, waarna de naamsverandering plaats vond. Wij hebben dit schip in observatie gehouden van het oogenblik af, dat het te Amsterdam laadde en hebben het gevolgd tot Hansweert. Op 6 dezer deelden wij den Rijks ontvanger te Hansweert mede, dat we de zekerheid hadden, dat op de „Lim burgia" lijnolie aanwezig was. Schip en lading zijn nu aangehouden en behalve de 375 vaten lijnolie waren ook 130 vaten petroleum aan boord, hetgeen ons trouwens bekend was. We zullen steeds doorgaan de heeren smokkelaars in de wielen te rijden". Minister Pleyte. Naar men mededeelt, moet de Minister van Koloniën, mr. Pleyte, op medisch advies, nog eenigen tyd verdere rust nemen en zou hij daartoe heden naar het buitenland vertrekken. Het verluidt, dat tijdens zijn afwezig heid het departement van koloniën zal worden beheerd door den Minister van Maïine. Een treurig ongeval heeft onder de gemeente Nijkerk plaats gehad. Vrijdagavond zouden de beide zoons van den heer E. van der Poll, met het oog op den hevigen wind, den molen „uitspannen". Toen zij daarmee bezig waren, kwam de moïen in verkeerde richting in beweging. De jongste zoon werd door een der wieken getroffen, op de stelling neergesmakt en er door ge drukt, zoodat hij van aanzienlijke hoogte op den grond viel. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Gearresteerd. Uit Baarle Nassau worde aan het „Dgbl. v. Nbr." gemeld Een Belgisch politiebeambte heeft in het begin der vorige week aangehouden en in arrest gesteld een man, die bezig was een kiekje te maken van de ge bouwen op het terrein, waarop zich ook de installatie voor draadlooze telegrafie bevindt. Na een paar dagen vastgehouden te zijn, werd hij aan de Hollandsche mili taire overheid alhier uitgeleverd en ver volgens onder begeleiding van een officier naar Tilburg getransporteerd. Duitsclilands Oeconomische Nood. De „Leipz Volksz." geeft volgend verslag van een groote sociaal-demo cratische bijeenkomst in den centralen schouwburg aldaar, Het was zeer vol, vooral van vrouwen. Er kwam plaats te kort. De Landdagafgevaardigde Lange sprak de menigte toe. De oorlog, zeide hij, duurt nu al 15 maanden. De meeste families verkeeren in rouw. Hoewel de oorlog niet op Duitschen grond ge voerd wordt, lijdt heal Duitschland er gruwelijk onder. Zeventig millioen zielen zijn, om zoo te zeggen, van de overige wereld afgesneden. Onze vriend Bebel heeft in 1910 voorspeld, hetgeen er gebeuren zou, als de oorlog uitbrak. De meeste fabrieken liggen stil. Behalve de fabricatie van munitie of de levens- middeleninvoer is alles stopgezet. Om aardappelen te sparen heeft men op raad der wijzen 7.000,000 varkens geslacht. Het varkensvleesch is er niet goedkooper door geworden. Rijst kost het vierdubbele van vroeger, graan 300 percent meer. Dinsdag en Vrijdag mag geen vleesch verkocht worden. (Kreten: dan zullen wij bondenvleesch eten.) do secretaris Mylau zei o. m.De levensmiddelen stegen 50 tot 60 pCt. in prijs. Honderdduizenden huurders kunnen met den besten wil ter wereld hun huur niet betalen. Hoe zal dat na den oorlog moeten gaan De geneeshee- ren wezen reeds op de overal toenemende ondervoeding. Andere redenaars oefenden nog scherpe critiek op de regeering en haar maat regelen uit. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, tan 3 tot en met 10 Dec. 1915. GEBORENGeene. ONDERTROUWD: Joseph Hillen en Hil- legiena Visser, den Burg. Bertus Coe- vert, den Burg en Marretje Heerding, den Hoorn. GETROUWDGeene. OVERLEDEN Paul Adriaan, 1 jr. z v. Jan Kikkert, en Cornelisje Boon, de Westen. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: een mes, en een gouden broche in de Nieuw- straat. Een sigarenpijpje gedepon. bij den gemeente-veldwachter te den Hoorn. Zondag 13 December 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Collecte v. noodl. kerken en personen, 's Avonds 7 uur dr. Norel. Collecte v. noodl. kerken en personen. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds, van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. 10 uur ds. Dagevos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, 'sAv. half 7 ds. Kuperus. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uurds. Bussemaker. Woensdag 15 December 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. in gebouw Eben-Haëzer. Waal's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Zuid-Eierland, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 16 December. Koog, 's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Oosterend's Av. 7 uur ds. v. Grasstek. Bijbellezing. Cocksdorp, 's Av. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend 's av. 7 uur ds. Dagevos. No. 386, 9/12 '15. - Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipeieren V.P.N, f 7,50 f 10,00. Regeeringseieren f 8,10 f 9, Eendeieren V.P.N. f 7,35 f 7,60. Aanvoer V.P.N. 3374. Aanvoer Regeering 98060. Middenprijs Jonge hanen f 0,90 f 1,11 Oude kippen f 1,30 f 0, Konijnen f 0,83 f 1.39. Hazen f 2,34 f 2,42. Vederwild f 0,40 f 0,75. 56 stuks. Langenhoff. Uit de Schager Courant: Scbagen, 9 Dec. Aangevoerd: 130 Vette Koeien f 200 a f430,—; 10 Kaltkoeien f 240,a f 320; 10 Nuchtere kalveren f 8 a t 20. 9 Vette Varkens 76 a 80 ct. per Kg. Magere Varkens f a f 80 Biggen f 12.00 a f20,00; 250 Vette Schapen f 42 a f 59.— 1290 Overhouders t 24,a f 36,00. Lammeren f a f .00 Boter f 1.35 a f 1.45 per K.G. Kipeieren f 10.00 a i 11,00 per 100. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Eohtgenoot en Vader, betuig ik mede namens de familie, mijn welgemeen- den dank. F. KOOIMAN Dalmeyer. Waal, Texel, Deo. 1915. HET BESTUUR. "Verpachting der IJstent, en wel per dag gedurende het schaat senrijden. Biljetten in te leveren voor Dinsdag avond 8 uur, bij den Seer. Penningm. J. W. DUINKER, waar tevens inlichtingen z(jn te bekomen. Het Bestuur. Notaris te Texel, zal op Donderdag den 16 December 1915, 's avoDds 7 uur, in het hotel „de Zwaan" aan den Burg op Texel, ten verzoeke van de erven van Mej. N. REIJ, wed. van den heer T. Mz. Zijm, a. Een perceel Welland, gen. „Mantjes- land" gelegen aan de Westen op Texel, groot 1,46,37 Heet. b. Een perceel Weiland, genaamd „Pad- demerrie* gelegen aldaar, groot 1,31,88 Heet. c. Een perceel Weiland, gen. „Groote Vink" gelegen aldaar, groot 1,23,61 Heet. en d. Een perceel Weiland, genaamd „Kleine Vink" gelegen aldaar, groot 0,94,72 Heet. Aanvaarding 20 Maart 1916. Om vaste clientèle te krijgen zend ik na ontvangst van 35 ets. aan postzegels voor verpakking en verzendingskosten, |een pak ket Najaarsbollen (Hyacinthen,Crocussen Narcissen en Tulpen) door geheel Neder land, gedurende de maand December. O. DERRSEMA. Sckeemda. Mevrouw v.d. VEGT, Weverstraat7 vraagt tegen half Jannari, hetzij voorden dag of voor dag en nacht. TE KOOP W. G. BAKKER, On geren. hangt af van de samenstelling van zijn bloed. Is deze samenstelling niet goed, dan wordt men zwak en begint te sukkelen. Wie bemerkt, dat zijn gezondheid niet moer zoo goed is als vroeger, gebruike Mijnhardt's Eiwitstaai. Voor namaaksels wordt ernstig ge waarschuwd, daar men door het koopen hiervan zich ernstig benadeelt. Mijnhardt's Eiwitstaai is verkrijgbaar in literflesschen a f 1,25 te den Burg bij A. Langeveld Mz.te Oosterend bij D. Wuiste Oudeschild bij P. Vos; te Cocksdorp bij G. v. d. Koofite den Hoorn bij fa. Wed. P. de Jager en in 't groot bij G. Haagen, Kanaal- weg 147, Helder. VINRENSTRAAT 8. 's Woensdags 1--4 uur, p.a„ Wed- BEÜKES, NIET Stationsweg of Spoorstraat Op aanvrage zend ik gratis een boekje met inlichtingen en nuttige wenden,

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2