N° 2941, Èondag 19 December 1915. 298t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- cn Tuinbouwbrieven. Gemengd Nieuws. Dit blad vergchtjnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tk x e n RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op ülaandag den SOsten December 1915, des voormiddags te 10,30 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 16den December 1915. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTÉ. Onderwerpen ter behandeling: Aangifte ter inschrijving voor de militie. De Burgemeester der gemeente Texel breDgt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1897 geboren mannelijke personen, dat de bepalingen der Militiewet betrefleode de inschrijving voor de Militie, aan de ge meente-publicatieborden in de verschil lende dorpen zijn aangeplakt. De aangiite ter inschrijving moet ge schieden tusschen 1 en 31 Januari 1916 ter Gemeentesecretarie. Voor het doen der aangifte zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Donderdag 6 Januari 1916, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 2 uur. Texel, 16 December 1915. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Voederrantsoenen voor melkvee. In den herfst van 1913 gaven wij in ODze brieven een korte uiteenzetting van de beginselen van den tegenwoordigen leer der veevoedering, welke wij besloten met een voorbeeld te geven, hoe daarnaar gerekeDd een voederrantsoen kon worden opgemaakt. We verwijzen voor heD, die mogelijk deze artikelen bewaren, naar de Texelsche Courant van 12 en 26 October en van 9 November 1913. We gaven toen tevens de raad zich aan te schaffen Starings Almanak voor den Nederlandscben landman, waarin alle benoodigde tabellen zijn aan te treffeD. Aanschaffing hiervan blijven we aanbevelen omdat het bij beschouwingen over onder werpen uit de veevoeding niet mogelijk is de daarbjj onmisbare cyfeis, alle mede op te nemen. We zullen ons bij het onderhavige onderwerp op het standpunt moeten stellen dat de hoofdzaken van de veevoedering uit vorige brieven bekend is en men genoemden almanak aanschaffen zal. Op gebleken verlangen echter zijn we natuurlijk gaarne bereid deze zaken nog eens uiteen te zetten. Aangaande de toepassing van de gegevens vau Prof. Kellner, wiens inzichten tegen woordig algemeen gevolgd worden, ismen in Friesland sedert kort een practiscbe aanvulling gaan invoeren, die werkelijk meerdere verbreiding verdient. Zooals bekend is, wordt de waarde van een vee- voederstof tegenwoordig uitgedrukt in de z.g.n. Zetmeelwaarde, d.i. een getal, dat aanwijst, met hoeveel KG. zuiver zetmeel een gelijke vetaanzetting is te verkrijgen als met 100 K.G. van het voedermiddel. Als de samenstelling van een voeder middel bekend is, kan d6ze zetmeelwaarde vrijeenvoudig worden berekend, t6rwijl in tabellen van Kellner, die in Starings Almanak zijn opgenomen, voor bijna alle voedermiddelen de gemiddelde zetmeel waarde is opgegeven. Bij de berekening hiervan is naar proeven 1 K.G. verteerbaar zuiver eiwit gesteld op een zetmeelwaarde van 0;94, waaruit blijkt, dat met eiwit minder vet wordt aangezet dan mot zetmeel. Volwassen dieren worden daarom veel goedkooper met zetmeel, suiker en vet gemest, dan met eiwit. Na de eerste voederweken behoeft zoo'n dier niet meer eiwit te hebben dan voor zijn onderhoud noodig is. Het zou zonde zijn het dure eiwit te gebruiken voor een doel (''etvorming) waarvoor het goedkoopere zetmeel en suiker beter kunnen dienen. Heel anders staat echter de zaak, wan neer een dier ook eiwit moet produceeren. Dit is het geval bij groeiende en drachtige dieren, maar voornamelijk en in zeer sterke mate bij dieren, die gemolken worden. Volgens proeven van Kellner is voor de productie vac 1 K.G. melk boven het ge wone onderhoudsvoer 60 G. verteerbaar werkelijk eiwit Doodig. Aangezien dierlijk eiwit slechts uit ander eiwit kan gevormd worden, blijkt hieruit ten duidelijkste, dat het eiwit in bet voeder van melkvee een veel belangrijker rol speelt, dan in het voer voor mestvee en moet dus aan dat voedermiddel, dat bij overigens gelijke zetmeelwaarde het hoogste gehalte aan verteerbaar werkelijk eiwit bevat, de voorkeur worden gegeven. Het zou daarom gewenscht zijn vau ieder voedermiddel naast de zetmeelwaarde ook op te geven een getal, dat beter de verhouding uitdrukt teD opzichte van de waarde voor de melkvor- ming, dus waarbij voor het eiwit een hoogere waarde werd berekend. Op groDd van proeven van Prof. Hansson te Stokbolm is die waarde, uit dit oogpunt beschouwd te stellen op 1,43 in plaats van op 0,94. Het Centraal Voederbureau van deFriesche Mij. van Landbouw geeft nu aan baar leden van vele voedermiddelen naast de zetmeel waarde eveneens op de „melkwaarde", d.i. de zetmeelwaarde verhoogd met 1,43 0,94 0,49 per verteerbaar werkelijk eiwit. Ieder kan nu zelf de voedertabelten van Kellner met do berekende „melkwaarde" aanvullen. Bij vergelijking van prijzen is deze nieuwe waarde bij de keuze van voeder middelen dikwijls zeer go6d te gebruiken. Nemen we bijv. vuor lijnkoek, sojako6k en katoenzaadmeel een prijs aan van resp f 16,75, f 15,50 en f 17,60 per 100 K.G;, een zetmeelwaarde van iesp. 74,9, 69,5 en 73,8, dan is de melkwaarde resp. 86,6, 87,2 en 94,1, de prijs per KG, zetmeelwaarde (van belaDg bij voedering van mestvee) resp. 22,3, 22,3 en 23,8 ct. en de prijs per k.g. melkwaarde resp 19,3,17,8 en 18,7 ct, Men krijgt op die wijze inderdaad ver schillen, waarmee het voordeelig zal zijn rekening te houden. H. V. S. Hi i» i> lan<l TEXEL, 18 December 1915. De heer D. Tuinstra, volontair aan de o. 1. school m. u. 1. alhier, is Dinsdag door den Raad der gemeente Zijpe met algemeene stemmen benoemd tot onder wijzer aan de o. 1. school te Oudesluis met ingang 1 Januari a. s. De stoomschelpzuiger-sleepboot „Texel" van de stoomboot-maatschappij van dien naam, is omgebouwd in een stoomtrawler en verliet deze week, onder het merk IJ M 8, de haven van IJmuiden om de visscherij buitengaats uit te oefenen. Dat de nieuwe onderneming succes moge hebben „Oude Sinterklaas." Naar aanleiding van odzo vraag be treffende den oorsprong van bovenge noemd feest, schrijft een onzer abonnees: „Daar overal Sinterklaas op 5 en 6 Dec. wordt gevierd, kan 12 Dec. onmogelijk de oude oorspronkelijke datum van het feest zijn. Daar de Texelsche gewoonte vermom ming aan personen en vermommingen zelf den naam van Sinterklazen geeft, denk ik dat de naam van den 12den Dec. is gegeven aan de herhaling van de feestelijkheid (die bij menige uitgangs- avond, enz. wordt afgesproken) waartoe de „Oude Sinterklaas" (n.l. vermomming) nog eens werd aangedaan." 't Wil ons voorkomen, dat deze ver onderstelling de juiste is en dat de ver maning „denk er om, want ouwe „Sunderklaas komt alles weghalen," zijn ontstaan te danken heeft aan de her haling van de feestelijkheid en niet andersom, zooals eene andere abonnee als z'n vermoeden uitsprak. Met zekerheid kuDDen wij mede- deelen, dat door de groep „voor het Witte Kruis" bij gelegenheid van Ouwe Sinterklaas te den Burg voor het goede doel is opgehaald een bedrag van f53,696 en deD volgenden dag te de Waal en Oosterend te samen f 17,16. O osterend, 17 Dec. J.l. Dinsdagavond kwam de bevolking van dit dorp weder naar buiten, omdat er gezongen werd door 23 jongelieden van Den Burg, gekleed als verpleegsters en verplegers ten voordeele vau 't Witte Kruis. Hoewel het weer slecht was, werd toch met opgewektheid gezongen en met ijver werden er liedjes ten verkoop aan geboden en collecte-bussen gepresenteerd. Gaarne hopen we, èn ter genoegdoening van het gezelschap, èn met het oog op het goede doel, dat de opbrengst niet tegengevallen is. 't Was anders al de derde keer binnen een week, dat op deze wijze iets van de burgerij gevraagd werd. De tocht van en naar Den Burg werd gedaan met vier rijtuigen, waarvan er, naar men mededeelde, drie gratis verstrekt werden. Oudeschild, 16 Dec. Gisteravond had in de Zeven Provinciën de 2de bijeenkomst in dit seizoen met dames plaats van het plaatselijk Nut „Neptunus". De Voorzitter, de heer W. Mets Tz., riep bij de opening den aan wezigen het welkom toe, in 't bijzonder aan den spreker van dezen avond, den heer Ds. H. Buiskool, herinnerde aan diens vroeger optreden voor de leden van N. on twijfelde niet of 't zou spreker ook thans wel gelukken zijn gehoor een nuttig en aangenaam avondje te bezorgen. Daarna trad Ds. B. op en hield een zeer belangwekkende rede over zenuwen, zenuwachtigheid en opvoeding. Met veel aandacht werd deze populaire lezing gevólgd. Vervolgens vertolkte spreker de luimige novelle van Mr. HurrelbriDk „Uit 'n kleine Republiek". Deze van humor tintelende novelle, zoo keurig vertolkt, verwekte algemeene vroolijk- heid, zoodat nu en dan 'n spoDtaan ge lach door de zaal weerklonk. Spreker mocht 'n hartelijk applaus in ontvangst Demen. Met dank aan spreker en hoor ders werd de bijeenkomst te ongeveer 10 uur gesloten. Voor spreker was 't wel te betreuren, dat de opkomst Diet grooter was. De afwezigen hebben dezen keer ongelijk gehad. Vlieland. Door de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gem. zijn tot leden van het kies college gekozen de heeren d. de Boer en J. Meijer Jzn. Door het kiescollege zijn tot ouder lingen herkozen de heeren K. Bakker en C. Cupido, tot diakenen herkozen de heeren A. Koojjman en J. Wels, gekozen de heer J. H. de Lange. 19 Dec. Op het Noordzeestrand is een reddingboei aangespoeld gemerkt S S Vlar, Bergen. Tengevolge van het mijnengevaar op het Friesche wad is de postdienst Holwerd Ameland op 16 en 17 dezer, wanneer de overvaart met het oog op den vloed bij donker zou vallen, geheel gestaakt. In de Weesperstraat te Amsterdam geraakte Woensdagmorgen een heer be kneld tusschen een tram en een sleepers wagen. Zeer ernstig gewond werd deze in een winkel binnengedragen, waar dr. Abas ontboden werd om hulp te ver- leenen. Dit mocht echter niet meer baten, daar de aangeredene reeds aan de beko men verwondingen was overleden. Men begrijpt evenwel de hevige ontsteltenis van den geneesheer, toen deze bemerkte dat de persoon, voor wien zijn hulp werd ingeroepen, diens vader was. De loopgraven der Geallieerden op het Westelijk front. De speciale correspondent der Engel- sche pers bij het Fransche leger zond op 7 December het volgende bericht In den sector der Fransche linies die ik juist bezocht heb, zijn er reeds bij eene frontlengte van 10 mijlen, meer dan 224 mijlen loopgraven. Op het oogen- blik worden hier tot overmaat van zeker heid nog 47 mijlen loopgraaf gemaakt, zoodat er tegen het einde van dit jaar in dezen sector ODgeveer 280 mijlen loop graaf achter 10 mijlen front zullen zijn. In een andere streek beschikt zekere divisie over 250 en zeker legercorps over 450 mijlen loopgraven. In het algemeen kan men dus zeggen dat er op iedere mijl frontlengte 20 mijlen loopgraaf aangelegd zijn, dus over het geheele front, van de Noordzee tot aan Zwitserland, niet minder dan tien duizend mijlen (ruim 16,000 K.Mdie alle bewaakt en in orde gehouden moeten worden. Oorlogsleeningen. De „New-York Times Analyst" heeft berekend, dat de oorlogvoerende en de neutrale rijken sedert Augustus 1914 al meer geld geleend hebben dan alle Euro- peesche oorlogen der laatste 125 jaar samen gekost hebben. In millioen dollars uitgedrukt komen de geleende sommen in volgorde aldus te staan Duitschland 6415, Engeland 5739, Rusland 2591, Frankrijk 2078, Oostenrijk 1831, Italië 425, Turkije 250, Nederland 143, Canada 70, Roemenië 40, Britsch Indië 15, enz. Dat is te samen 19592 millioen dollar of bijna 50 milliard Nederlandsche guldens. En men gaat maar door en zegtpas te beginnen 1 Van zijn functie ontheven. De commandant van hetlnterneerings- dopöt te Bergen (Noord Holland) is van zijn functie ontheven en wordt vervan gen door den Majoor van het Ned.-Indische Leger Kruisheer. In genoemd depót be vinden zich thans 5 geïnterneerde Duit- sche officieren. Eveneens een irO-tal onderofficieren en minderen van de Duit- sche zee- en landmacht. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de» Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naur Amerika en Andere l'.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn. Ven 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regol meer fi Ct. Grooto letters en Vignetten worden neut pUstsruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1. /Aededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming regenten en regentes uan het Algemeen Weeshuis. 3. Benoeming leden en regentes Algemeen Armbestuur. 4. Benoeming Lid commissie uan toezicht op het M. O. 5. Voorstel tot het aangaan uan eene tijdelijke geldleening. 6. Wijziging der uerordening op de heffing uan schoolgeld uoor het Zeeuaartkundig onderwijs. 7. Voorstel tot uerharding uan een Lagen Achterweg te Den hoorn. 8. Voorstel tot subsidie-uerleening aan de Ambachtsschool uoor Alkmaar en omstr. 9. Afschrijuing uan belastingen. LXVI.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1