Gemeenteraad van Texel. Gemengd Nieuws. Markt berichten. Veiling V. P, N. Schagen de bijeenkomst met een woord van welkom aan allen, maar in het bij zonder aan spreker, die daarna zljd rede begon. Het zou zegt ZEd,, een feest avond zijn, indien ik niet over dit onder werp behoefde te spreken, doch wij staan ten midden dezer ellende en de plicht gebiedt ons alles in het werk testellen en naar onze krachten mede te werken, om de menschheid zoover te brengen, dat in het vervolg de oorlog onmogelijk zal zijn. De Sociaal-Democraten zelf, die voor don oorlog meenden nog wel iets te kunnen doen, om den naderenden oorlog te keeren, moeten constateeren, dat zij hunne krachten hebben overschat, doch niettemin zijn onze propaganda en onze strijd er op gericht geweest, de gevaren van den oorlog te bestiijden door te ageoren tegen de uitbreiding van 't internationale militarisme. Onze zwakheid en 't niet tegenhouden van den vreeseüjkon oorlog ligt niet in het niet willen der Sociaal-Democraten, doch in de domheid" en verdeeldheid van 't volk, en in de tegenwerking der burge- lijke partijen, zoowel van liberale als clericale zijde. Slechts de sterke een drachtige wil van 't volk in anti milita- ristischen zin, zal een waarborg voor den vrede kunnen zijn. Men hoort in dezen tijd sommige inenschen zeggen „de soldaten moesten de wapens weg werpen en den stryd staken." Spreker waagt zich echter niet aan dit woord, vooropstellend, dat hot geen vruchten afwerpt en dat het den moe digen monsch licht kan voeren tot daden, die voor hem en zijn omgeving de treu rigste gevolgen kunnen hebben. Indien men wenscbt,dat andere zulke daden zul len verrichten, verricht dan eerst zelf de daad. Dat behoeft niet te geschieden, zegt spreker, door dienstweigering. In dien men niet dienstplichtig is, weiger dan uwe belastingen te voidoen, waar mede men den oorlog mogelijk maakt en bestendigt. Zoolang gij niet door zulke daden toont U zelf voor die idee te willen opofferen, twijfel ik aan de op rechtheid van zoodanige propaganda. Moet men zich niet verwonderen, zegt spreker, dat menschen, die net menscben zijn als wij en die dag aan aag in dien strijd verkeeren, steeds voortgaan met strijden? Wat hierop te antwoorden! Gaat het in onze maatschappij niet 't elf de Mogen wij niet als menschen het mooie en goede als onze rechten bo schouwen En leeft niet steeds'n groot deel der menschheid in de schaduw, terwijl een ander deel zich in den zonne schijn baadt? Waarom weigeren die niet Het is de lamlendigheid en domheid van 't volk, die hen verdeelt, waar zij vereenigd moesten blijver^. Duidelijk weerlegde spreker de bewering van Engelsche zijde, als zouden zij als groote mogendheden hebben te waken voor neutratiteitsverkrachting door Duitsck- land aan België begaan Een zelfde feit, dat thans in Servië geschiedt door Engeland en Frankrijk, geeft wel een afdoend bewijs, dat indien in oorlogs tijden de grootere mogendheden voordeel zien in de neutraliteitsverkrachting dei- kleinere, zij dit niet zullen nalateD. En indien het noodig wordt geoordeeld, wie zegt ons dan, dat het ook niet met ons Nederland zal gebeuren. Eu om dien reden, zegt spreker, met het oog op wat ook met ons gebeuren kan, roep ik u in naam des vredes op, te strijden in de rijen der Soc -democraten, opdat aan den van zijn recht beroofden mensch gege ven zal worden, wat noodig is voor een gelukkig leven, wat noodig is voor gelijke belangen, dan zai do oorlog niet meer mogelijk zijn. Een krachtig applaus was sprekers belooning. Bij rondvraag voor debat wordt door den heer A. Boon de vraag gedaan, zou het niet doelmatiger zijn voor de ont wikkeling van 't Volk de propaganda der Soc. Democr. beginselen, wat meer te richten op de geestelijke, op de ideëele ontwikkeling van het volk in plaats van hun te wijzen op hun materieele, op hun stoffelijke verbeteringen Spreker antwoordde hierop, dat zoowel de geestelijke als de materialistische propaganda onafscheidelijk waren. Wat wij moeten doen, dat is trots alles, on vermoeid voortgaan met alles wat onze-" beginselen en onze propaganda kan vei/' sterken. Laksheid en lauwheid voert tot nietsdoen en beroofd ons van de energie tot strijden. Daar niemand meer met den spreker van gedachte wenschte te wisselen, sloot d- Voorzitter met een opwekkend wooid de bijeen komst. De Cocks dorp. Als ouderling der Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen de heer R. BuisCzn. en als diaken de heer J. Blom Mzn. Oosterend, 20 Dec. „Nut en Genoegen" had Zaterdag j.l. een mooien avond. Nadat de Voorzitter, de heer J. Daal der Dz., als lezing gegeven had „Een wilde Vogel" van Hoyer, waarnaar met aandacht werd geluisterd, traden een viertal personen van Oudeschüd op, om een zestal zang- en kamerstukjes ten beste te geven, die alle bijzonder in den smaak vielen. Zeer lief zong Mej. J. Pool „Een Belgisch Bloemenmeisje," waarna de heer K. Zegel Kz. de zeer talrijke aanwezigen liet lachen bij het vertoonen en zingen van„De Neus". Ook „DeCandi- daat-Zelfmoordenaar", voorgesteld door den heer J. Beumkes en Mej. M. Beum- kes-Pool gaf een lachsucces. Maar mooi, eenig mooi en roerend was het zingen van het lied „Het Roode Kruis" door de dames M. Beumkes-Pool en J. Pool, waarbij door menigeen een traan werd weggepinkt. Het refrein greep een ieder in de ziel. Daverend was dan ook het applaus en het terugroepen was zeer wel verdiend. Nog volgden „Onge- wenscht Bezoek" door den heer J. Beum kes en Mej. J. Pool en „Kees en Griet om de erfenis," door den heer J. Beumkes en Mej. M. Beumkes-Pool, die hiermede de vergadering ook beide keeren harte lijk deden lachen. Zeer verdienstelijk werd de zang be geleid door den heer P. Boom (piano), die met den heer R Boon (viool) de pauzen vulde, waardoor een opgewekte stemming werd verkregeu. De- perzik, ons door de Oudescbilders geboden, smaakt naar meer. De voor zitter bracht dan ook allen hartelijk dank met een „tot weerziens." Een prettig bal volgde. Geen onvertogen woord werd vernomen. Vlieland. Geslaagd als derde stuurman gr stoom vaart, de heer H. van Keulen, leerling der zeevaartk. school alhier. Vergadering van Maandag 20 Dec. 1915, voormiddags 10,30. Voorzitter: de heer Buysing Damsté, Burgemeester. Secretaris: de heer Jonker. Aanwezig alle (13) leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notuleu worden gelezen die onveranderd worden vastgesteld. a. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring vaD de gemeenterekening 1914. b. idem houdende mededeeling, dat de Minister zich bereid verklaard heeft verhooging van Rijks subsidie voor kos ten van verbouwing schoollokalen volgens het nieuwe plan te bevorderen. Tot regenten worden herbenoemd do heerea A Dros Albz. en J. Kooiman Gz. tot regentes mej N. Keesom Dijt. Met de benoemden kwamen op de aan beveling voor resp. de heeren J. W. Roeloffs en Joh. Keijser Dz. en mej. T. Zoetelief - Graaf. Als leden van het Alg. Armbestuur moeten periodiek aftreden, de heeren P. Smit Pz., den Burg en L. Koning, Oosterend. Laatstgenoemde had verklaard voor herbenoeming niet in aanmerking te willen komen. De heer P. Smit wordt herkozen, met de benoemde kwam op de aanbeveling voor de heer M. Spreeuw. In plaats van den heer Koning wordt gekozen no. 1 van de aanbeveling de heer A. Bakker Jbz. te Oosterend met 9 stemmen, 4 stemmen waren op no. 2, de heer J. Brans Jz. te Oost uitgebracht. Als regentes wordt herkozen mej. T. Zoetelief - Graafmej. N. v. Heerwaar den—Graaf stond mede op de aanbe velingslijst. op het M. O. Iu de vacature Meijaringh wordt met ingang 1 Januari 1916 benoemd de heer B. C. H. Haakman, no. I van de aan bevelingslijst, met 9 stemmen, óp no. 2, de hoer S. J H Ter Horst wordt l stem, op de heeren Gualtherie vau Weezei en H. Flens resp. 1 en 2 stemmen uitge bracht. Omdat het bedrag voor de vorige tijdelijke geldleening iets te laag was genomen, stellen B. en W. voor nog een tijdelijke geldleening aan te gaan voor den korteren verbindingsweg Burg Oudeschild en wel voor de betaling van de kosten aanleg tuinwallen en tot een bedrag van f600,—. Wordt zonder discussie aangenomen. In verband met de algemeene provin ciale verordening betreffende subsideering vakonderwijs stellen B. en W. voor de bestaande verordening aldus te wijzigen, het schoolgeld aan den tweejarigen cur sus wordt bepaald op f2 per maand, met dien verstande, dat dit voor hen, voor wie naar het oordeel van B. en W. dit te bezwarend is al behooren zij niet tot de minvermogenden, wordt bepaald op f 1,50, voor minvermogenden op f J en voor minvermogende voor wie dit naar het oordeel van B. en W. te bezwarend is op f0,50 per maand. Voor leerlingen van de stuurlieden klasse wordt het schoolgeld op het dub bele van de genoemde bedragen gesteld. Na informatie door den heer Dros, waarbij blijkt, dat het schoolgeld op andere zeevaartscholen tot hetzelfde be drag wordt geheveD, wordt het voorstel van B. en W. zonder discussie aange nomen. Waar door den heer Beumkes reeds herhaaldelijk de aandacht van B. en W. was gevestigd op den slechten toestand van den weg en die vooral in het natte jaargetijde ook werkelijk veel te wenschen overlaat, achten B. en W. verbetering alleszins gemotiveerd. Het komt hen voor, dat het wel op den weg van de gemeente ligt daarvoor een finantieel offer te brengen en zij stellen daarom voor de beharding met medewerking van belanghebbenden van gemeentewege tot stand te brengen, vooral nu het Waterschap zich bereid heeft verklaard het onderhoud voor zijne rekening te nemen. Directe belanghebbenden hebben toe gezegd kosten van vervoer van de mate rialen voor hunne rekening te nemen, de kosten voor de gemeente zijn begroot op f602,978. Het doet den heer Bakker genoegen dat de weg verbeterd zal worden, spr. voorspelt, dat de weg ook wandelweg zal worden en met het oog daarop acht hij het gewenscht, dat van B. en W. een zachten drang zal uitgaan tot opruimen of althans verbeteren van de langs dien weg zich bevindende mest- en varkens hokken. Den heer Keesom komt het niet goed voor, dat het Waterschap niet aan den aanleg betaald, doch de Voorz. licht toe, dat door de gemeente niet aan den hoogen Achteromsweg is bijgedragen. De heer Beumkes deelt mede, dat voor het bestrijden van de kosten van vervoer een lijst aan de ingezetenen van den Hoorn is aangeboden en dat bijna allen zoowel burgers als boeren zich bereid hebben verklaard er aan bij te dragen. Op een vraag van den heer Graaf deelt de Voorzitter mede dat de weg is gemeenteeigendom. De heer Scharenburg acht de getroffen regeling een goede, spr. heeft liever den aanleg dan bet onderhoud voor rekening der gemeente. Zonder stemming wordt daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. de ambachtschool te Helder een jaarlijks subsidie van f20 per leerling uit deze gemeente toegestaan tot een maximum van f 100. Het komt B. en W. gemoti veerd voor, op het verzoek van de ge meente Alkmaar in gelijken zin te be sluiten. De heer Langeveld vraagt of een der gelijk besluit niet het gevaar schept, dat andere vakscholen ook om subsidie zullen 'aankloppen, zoodra iemand van Texel het onderwijs volgt. De heer Dros meent dat wij dat met de Zeevaartschool ook wel eens konden probeeren, terwijl de heer Bakker het plan oppert een am bachtschool aan de Zeevaartschool te verbinden, waarna het voorstel B. en W. zonder stemming wordt aangenomen. Op daartoe gedaan verzoek wordt af schrijving van H. 0. toegestaan, wegens vertrek aan mej. wed. R. Visser voor Vu en aan den heer D. Schering voor Vu van den aanslag en wegens overlijden op den aanslag van wijlen den heerP. J. Bruin 7u, op dien van wijlen den heer P. Haremaker Vu en op dien van wijlen den heer W. A. Eelman 3/u. Bij de rondvraag brengt de heer Dros ter tafel een klacht uit de Waal over den afvoer van schrobwaterde Voorz. zegt overweging toe. De heer de Graaf uij een klacht over den toestand van den verbindingsweg Achterweg—Dorpsweg te de Cocksdorp, het z. g. pad van Steenland, spr. verzoekt verbetering, hij heeft bij den polder ge- iDformeerd, doch poldereigendom is het niet. Het verzoek om verbetering van gemeentewege, wordt door den heer Dros ondersteund. Nog wijst de heer de Graaf op de onvoldoende bezoldiging van den ge meente-veldwachter te de Cocksdorp, in verband met diens vele werkzaamheden en pleit voor een duurtetoeslag. De Voorz. is met den heer de G. eens dat die bezoldiging niet is iir verhouding met de daarvoor gevorderde werkzaam heden, er wordt ochter reeds rekening mee gehouden, zoodat al wat niet officieel moet worden uitgereikt per post wordt verzonden. Het doet den Voorz. genoegen, dat de heer de Gr. hier thans op de onvoldoende bezoldiging wijstde raad heeft indertijd de voorgestelde verhooging verworpen. Nadat nog de heer Beumkes dank heeft gebracht aan B. en W., den Raad en het Waterschapsbestuur voor de voorziening in zake den lagen Achterweg te den Hoorn en B. en W. heeft ge wezen op het gevaarlijke van de vele greppels in den berm van den Hoornder weg, waaraan de Voorz. zegt zijn aan dacht te zullen wijden, wordt de ver gadering gesloten. Wat het rooken van schoolgaande kinderen betreft, wordt door den Minister van Binnenl. Zaken meegedeeld, dat bestrijding van dit euvel alleen door het particulier initiatief met kans op succes mogelijk zal zijn. Van wettelijke maat regelen is - de ervaring elders wijst in dezelfde richting weinig heil te ver wachten. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 10 tot eu met 17 Dec. 1915. GEBOREN Hendrik, z.v. Hendrik Kuip en Marijrje Groot, de Westen. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Cornelia Timmeren Meintje Drijver, Oosterend. Jan Boerhorst en Neeltje Cornelia Roeper, de Kamp. OVERLEDEN Jacob Buis, 65 jr. echtgen. van Neeltje Dogger, de Cocksdorp. Antje Dijksen. 92 jr. wed. van Cornel s Keijser, den Burg. No. 3S9, 20/12 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipeieren V.P.N. f 8,20 f 9,55. Regeeringseieren f 7,40 t 9,25. Eendeieren Regeering f 7.90 a 1 8.75 Aanvoer V.P.N. 604. Aanvoer Regeering 104924. Middenprijs f Regeering f 7,85, Jonge hanen f 0,80 f 2,50 Oude kippen f 1,11 t 2,60. Eenden f 0.f 2,80. Ganzen f 5,70 1 5,80. Konijnen f 0,39 f 1.70. Hazsn f 1,95 f 2,34. Patrijzen f 0,95 a t 0,—. Langenhoff. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 17 Dcc. Ter markt aangevoerd: 15 Stieren f 130,— a f 425,-- 110 Kalf- en Melkkoeien t 235a 1380 216 Varekoeien f 150 a f 350 193 Vette Ossen en Koeien 1 275af470i 31 Kalveren (vette) f 55 a 1 165. 27 Kalveren (magere) i 8.a 1 16. Lammeren f af 1338 Schapen (vette) I 24,00 a'f 46.- 396 Biggen f 8.00 k f 13.00 Amsterdam, 20 Dec. Aangevoerd 402 Runderen, le kwal. 100èl05ct. 2e kwal. 93 a 97 ct! 3e kwal. 85 a 91 ct. S 58 Melk- en Kalfkoeien I 300 a I 380 62 N uchtere Kalveren 1 12,— a 1 16 562 Vette Varkens a ota, n^wrri i Tf 1. Medsdeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming regenten en regentes uan het Algemeen Weeshuis. 3. Benoeming leden en regentes Algemeen Armbestuur. .4. Benoeming Lid commissie uan toezicht 5. Voorstel tot het aangaan uan eene tijdelijke geldleening. 6. Wijziging der uerordening op de heffing uan schoolgeld uoor het Zeevaartkundig onderwijs. 7. Voorstel tot verharding uan een Lagen Achterweg te Den Hoorn. 8. Voorstel tot subsidie-uerleening aan de Ambachtsschool uoor Alkmaar en omstr. Bij raadsbesluit 23 Dec. 190S is aan 9. Afschrijving uan belastingen.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2