N°. '2943 Zaterdag 25 December 1915 29,u Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Gemengd Nieuws. NIEUWJAAR. DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentlën vóór half negen op den dag der altgat ABONNEMENTEN en ADVERTENTIE!? worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBorg op Tax kl. Aangifte ter inschrijving voor de Hlilitie. Do Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1897 geboren mannelijke personen, dat de bepalingen der Militiewet betredende de inschrijving voor de Militie, aan de ge meente-publicatieborden in de verschil lende dorpen zijn aangeplakt. De aangifte ter inschrijving moet ge schieden tusschen 1 en 31 Januari 1916 ter Gemeentesecretarie. Voor het doen der aangifte zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Donderdag 6 Januari 1916, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 2 uur. Texel, 16 December 1915. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 24 December 1915. Van de fa. v. d, Bergh's Ltd. ont vingen wij een fraaie kalender voor 1916 versierd met een viertal keurige platen in kleurendruk, de verbruikers van Vitello bij de jaarswisseliDg aangeboden. De Sana Plantenboter Maatschappij doet als toegift aan de verbruikers van Sana, Palmira en Sannella een fraaie kalender uitreiken, smaakvol in licht druk uitgevoerd en zond daarvan ons eveneens een exemplaar toe. Op verzoek vestigen wij de aan dacht van onze lezers op de advertentie in dit nummer aankondigende de uitvoering van U. d. I. ten voordeele van de Algemeene Bewaarschool op Zondag 26 December, zoomede op die betreffende de openbare vergadeirng te Cocksdorp uitgeschreven door de afd. Texel der S.D.A.P., waar als spreker zal optreden de heer C. Thomassen. In de zitting van de Staten dezer provincie werden deze week o.m. de volgende besluiten genomen. Aan de Zeevaartschool alhier werd een subsidie toegestaan van 12250,- voor het jaar 1916terwijl een bijdrage werd verleend tot een bedrag van f 36,595,12' Vuin de kosten van herstelling storm schade aan de haven van Oudeschild. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 7.45 vm., 10,45 vm., 1,30 nm Vertrekuren van de boot van Helder 9,15* vm., 12,- midd., 3,- nm. 'Zondags 10,- vm. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 5 10" 7,29 6,24 9,11 7,40 sneltrein 9,11 9,36 12,— 12,- 2,19 1,05+ 3,09 4.10 6,05 7,40 sneltrein 9,17 8,27 10,54 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,58 te Alkmaar 8,07 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,48 te Schagen 8,51 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,57 8,35 7,55 sneltrein 9,23 9,14 11,29 1,04 3,43 3,38 6,09 5,26 7,33 9,04 sneltrein 10,40 10,38 12,54 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,07 aankomst 10,14 en dageljjks des avonds vertrek 10,08 aankomst 11,16 Maandags en na feestdagen, doch niet 26 Dec. en 24 April, t alleen op Zaterdag. Zondags niet. alleen op Zondag. Cursas Nat. Het bestuur van het Nut heelt be sloten iets te doen voor de algemeene volksontwikkeling en wil daartoe een proef nemen met het z.g. Toyobeewerk waarbij degenen, die door studie of werkkring van een speciaal onderwerp op de hoogte zjjn, zich beschikbaar stellen daarvan aan anderen iets mede te deelen. Is het niet beschamend voor de jonge mannen, dat bijna uitsluitend vrouwen zich hebben opgegeven om den cursus, als we goed doen het zoo te noemen, te volgen Reeds deze eerste avond is gebleken hoe groot ongelijk de mannelijke afwe zigen hadden. In een goed verwarmde en verlichte localiteit in de Zeevaartschool trad in deze eerste bijeenkomst de heer Leopold, voorzitter van het Nut op met het onderwerp „Iets over het Nedorlandsche erfrecht." Een dankbaar onderwerp, was het en de echt bevattelijke wijze waarop de heer Leopold het onderwerp behandelde toonde, hoezeer spr. van het doel van deze avonden doordrongen was. Onwetendheid omtrent het wettelijk erfrecht roept een reeks van geschillen in het leven, meerdere kennis daarvan zal de geschillen zoo niet geheel opheffen dan toch belangrijk doen verminderen. Waarom het wettelijk erfrecht gere geld is zooals het is, daarover zijn de geleerden het nog niet eens, zegt spr. maar dat de vrouw en de man niet van elkander erven, zoolang er nog bloedver wanten van de(D) overledene in leven zijn tot in den 12den graad, dit ligt zeker nooit in de bedoeling van den erflater. Duidelijk lichtte spr. toe wat men ver staat onder erfgenaam, wat onder legaat, onder wettelijke, en onder testamen taire erfopvolging. Door teekeningen op het bord toonde spr. aan de graden van bloedverwant schap, wat in recht opgaande, wat in recht nederdalende lijn is en wat in zjjlijn, spr.deelde verder de erfgenamen in 3 klassen en bepaalde in verschillende gevallen ieders aandeel in een nalaten schap; behandelde het testament en de beperkingen bij testamentaire beschik kingen, nietigheid van testamenten en onbekwaamheid van iemand om een testament te maken, en wat er is te ver staan onder wettelijk erfdeel, kortom deelde mede over het erfrecht wat ieder nuttig is te weten. Wat bij een onderwerp als het thans behandelde, vooral noodig was en waar voor het meegebracht schrijfgereedschap goed te pas kwam, was, dat de heer L. de dingen waarop het aankwam in het kort op het bord schroef en de cursisten gelegenheid gaf dat over te nemen. Het komt ons voor, dat een volgenden cursusavond meer bezoek zal ten deel vallen, want onbekendheid met de strek king kan oorzaak zijn, dat zoovelen ver zuimden van de kostelooze gelegenheid gebruik te maken om over een onder werp uitbot dagelijksch leven iets wetens waardigs te hooren. De cursusavonden worden gehouden iederen Dinsdagavond half acht, uitge zonderd Dinsdag a s. 28 December, in de zeevaartschool. Op Dinsdag 4 Januari hoopt de heer Wagemaker iets ten beste te geven over „Spijsvertering". 1Vaal, 22 Dec. De tweede bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen," gisterenavond in het café Eelman gehouden,was ondanks bet mingunstige weer, vrij goed bezocht. Als spreker trad op de heer de Jongh, die eene boeiende lezing hield, getiteld „Grootvader," door G. J. Spoor. Na de pauze gaf Spr. nog 2 Bijdragen en wel: 1. Vrouwvolk aan boord, 2. Een man, die niet fluiten kon. Met onverdeelde aandacht werd Spr. gevolgd en aan bijvalsbetuigingen ontbrak het hem niet. In Januari a.s. zal de Heer de Jongh voor de laatste maal de spreekbeurt vervullen. Wanneer zullen de menschen toch wijzer voorden De vrouw van B. T. is te Noord (Drente) verdronken gevonden. Zij was uitgegaan om een boodschap te doen. Twee personen bebben haar in de 10e Wijk zien liggen. Men heeft het lijk toen niet uit het water gehaald, omdat men meende.dat eerst de politie daartoe machtiging moest verleeuen I Hoog water. De Heersche Overmaas werkt met een diepte van 30 c.M. Om 11 uur gistermorgen is een sein schot gelost om de boeren in de omgeving te waarschuwen. Het verkeer met den Geldersohen oever is goed geregeld door den dienst met de motorboot. Geen demobilisatie. Het Tweede Kamerlid dr. Nolens schrijft in de „N. Venl. Ct." een artikel, waarin hij tot de conclusie komt, dat „op dit oogenblik de Kamer evenmin ÈiïïTdë RegeeriDg demobilisatie mogelijk acht." „Het is hard, maar noodzakelijk", zegt dr. Nolens. Onder Stellendam is op de hoeve van den landbouwer A. Blokland door dieüs zoon een valk geschoten, die de duiven achtervolgde. Het dier had een vlucht van ongeveer 1,30 meter. De Nederlandsche mail opnieuw aangehouden. Naar wij vernemen is opnieuw de Nederlandsche mail van een schip van de Holland - Amerika-Lijn gebaald de „Noorderdijk", een vrachtboot van de N. A. S. M. heeft de mail in handen der Engelschen moeten achterlaten. Hbl. De invrijheidstelling van den hoofd redacteur der Telegraafden heer J. C. Schrödcr. Dinsdagavond om half acht kreeg de heer J. C. Schroder in het Huis van Be waring bezoek van den substituut-officier van justitie, mr. Jorissen, die hem mede deelde, dat de Rechtbank, naar aanleiding van het verzoekschrift Vrijdagmorgen door de advocaten mr. J. Kappejjne van de Coppello en mr. L. Van Gigch Jr. ingediend, besloten had hem uit de pre ventieve hechtenis te ontstaan. Dientengevolge kon de heer J. C. Schröder onmiddellijk het Huis van Be waring verlaten. Er werd een taxi gerequireerd, waar mede hij zich naar zijn woning spoedde. Men zal zich de vreugde wel kunnen voorstellen, waarmede de heer Schröder door zijn echtgenoote en de kinderen ontvangen werd. Onmiddellijk werd de woning van den heer Schröder door vriendeD, bekenden en belangstellenden belegerd. Bloemen werden aangedragen. Er beerscbte feeststemming na de vele da gen van spanning en bange verwachting. De bordjes verhangen. Jan van de Munt vertelt in de „Leeuw. Crt." het volgende grapje Een professor, wiens naam in den laatsten tjjd nog al eens genoemd wordt, heeft in zijn gang een spreuk hangen „Men wordt verzocht mijn kinderen niet te kussen". Dat kussen van kinderen door Jan en en Alleman vindt hij onhygiënisch. Hjj heeft gelijk. Maar niet ongelijk had de student, die op een avond dat bordje meenam en het ophing in de vestibule van een anderen professor, die juist een diner gaf, waarbij ook zjjn drie volwassen dochters aanzaten. Dinsdagmorgen is een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd, op den Haag- weg te Breda. C. Maas, bierbottelaar, wonende te Prinsenhage, viel van zijn rijwiel en trachtte, om den val te breken, een juist passeerenden wagen van de cavalerie te pakken. Doch hij viel en de wagen ging over hem heen. M. was onmiddellijk dood. Wijl door verschillende ingezetenen van Oude Tonge gebruikers van z. g. muntgas, is geweigerd de ingestelde gas- prijsverhooging te betalen, is bij hen van wege de Gascentrale „Oost Flakkee" de gasmeter weggehaald. Een juffrouw, wonende op het Barbarahofje te Amsterdam had het ongeluk op het Thorbeckeplein uit de tweede verdieping op straat te vallen. Zij was onmiddellijk dood. Van de militieplichtigen der lichting 1916, die Vrijdag te Haarlem werden in dienst gesteld, heeft de milicien D. D., uit Schoten, onmiddellijk dienstgewei- gerd. Hij is in afwachting van zijn over brenging voor den krijgsraad in voor- loopige hechtenis gesteld. De plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwjjs te Haarlem vraagt met grooten aandrang opheffing of sterke beperking van het huiswerk, zoowel ter wille vau de lichamelijke als van de geestelijke ontwikkeling der jeugd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de» Büeg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Near Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Prijs der Adverientiin. Van I tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Euenals uorige Jaren willen wij onzen lezers de gelegenheid bieden om bij de jaarwisseling hunne Nieuwjaarsgroeten door middel uan ons blad aan familie, urienden en bekenden te doen. Pe prijs uan zulk een aduertentie, niet meer dan 5 regels beslaande is 20 Cents bij uooruitbetaling. Vriendelijk uerzoeken wij, die adu. ons TEN SPOEDIGSTE (uoorden Oudejaarsdag) te doen toekomen, Wij herinneren er aan dat uoor ons NIEMAND rondgaat om zulke aduertentiën op te uragen. De Uitg. 2.09 4,37 4,-t 6,-

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1