Gemengd Nieuws. Marktberichten. Veiling V. P. N. die zich opmaakten om de kerstvacantie in eigen kring door te breDgen, was het wi der geen beletsel. Als het 'oniten woedt, Is het binnen goed, zegt een oud rijmpje en het zou ons niet verwonderen of allen hebben de waarheid daarvan erkend. Toch maakten velen, vooral jongeren, Zondagavond naar wij vernemen, van de gelegenheid-tot ontspanning gebruik, hen door de rederijkerskamer U. d. I. geboden. De zaal van hotel „Texel" was geheel met bezoekers gevuld en de Algemeene Bewaarschool zal ongetwijfeld een goede recette hebben gehad. Het programma werd zeer ten ge- noege van de aanwezigen afgewerkt, een paar voordrachten als toegift vielen mede zeer in den smaak van het publiek. Namens het bestuur van de Bewaar school sprak de heer Pisart het openiDgs- en sluitingswoord. Een gezellig bal sloot den avond. In de Hervormde Kerk vierden de kinderen van de Zondagschool om een prachtige kerstboom, onder veel belang stelling, Maandagavond het Kerstfeest. Opgewekt klonken de kinderstemmen door het kerkgewelf, het jonge volkje luisterde gretig naar de kerstverhalen en liet zich de aangeboden versnape ringen goed smaken Dankbaar en opgeruimd keerden de kinderen met hunne kerstgeschenken huiswaarts. De geruchten, die ons reeds Vrijdag morgen bereikten, zijn bevestigd, het vaartuig van den heer P. Vos van Oudeschild en geladen met briketten, steenkolen enz. is Donderdag nabij het Schouw in het N.-H. door een stoom boot aangevaren en tengevolge daarvan onmiddellijk gezonken. De opvarenden, schipper D. Vos en J. G. Kuijper beiden van Oudeschild hebben zich weten te redden. Tegen de betrokken stoombootonder neming is een actie tot schadevergoe ding ingesteld. Oosterend, 27 Dec. De beide Kerstdagen zijn hier kalm en met de gewone feestelijkheden voor bijgegaan. In de Ned. Ilerv. Kerk werd feest gevierd met de kinderen van de Zondag school. Een fraaie kerstboom was op gericht en zang, vertellingen en het ronddeelen van versnaperingen wisselden elkander af. In de Gereformeerde Kerk werd eene zang- en muziekuitvoering gegeven, waarbij zeer vele personen tegenwoordig waren. Verder werden ruim 50 kinderen blij gemaakt met een keurig kerstpakje, gereed gemaakt door eeoige dames, daartoe in staat gesteld door milde bij dragen. Gelukkig heeft men hier nog algemeen uit volle borst het „Vrede op aarde" kunnen zingen. Wanneer men tegenwoordig ziet de waterzee in polder Waalenburg en de modder op de bouwakkers in polder Eierland en daarmede vergelijkt den lagen waterstand in den polder het Noorden, dan ziet men onmiddellijk in het goede van de motorbemaling in laatstgenoemden polder Men heeft daar ook weer in orde gebracht den wind watermolen, die bij goede gelegenheid wel 65 Ms water per minuut kan ver plaatsen, terwijl de macnine, waarmede onder alle omstandigheden 65 M' per minuut naar buiten gebracht kan worden uitnemende diensten doet. Op deze wijze zal men hier het hoofd en ook het land wel boven water kunnen hou den. Den Hoorn, 27 December. Evenals voorgaande jaren werd gister avond in de Ned. Herv. Kerk het kerst feest gevierd door de leerlingen van de alhier bestaande Zondagschool. In het midden der kerk prijkte een keurig versierde kerstboom. Nadat door ds. Visser met gebed het feest was geopend, werd door alle aan wezigen een lied gezongen. Daarna werd door den heer K. Lap, directeur der Zondagschool verteld wat het kerst feestvieren als beteekenis had. Vervol gens werden door de leerlingen eenige liederen gezongen, waarna ze rijkelijk werden onthaald op versnaperingen. Naiat d"or ds. Visser nog een vertelin g was gedaan en nog eens gezongen w...» werd door ds. Visser met gebed geslo ten. Hoogst voldaan over het feest keerden de kinderen huiswaarts. Oudeschild, 27 Dec. Den tweeden Kerstavond werd in de Ned. Herv. kerk alhier met de kinderen van de Zondagsschool en eenige cate chisanten het Kerstfeest gevierd. In het ruime kerkgebouw, dat bijna geheel ge vuld was, prijkte een prachtige Kerst boom. Na gemeenschappelijk gezang, sprak de Weleerw. Heer ds. Glas een enkel woord, waarna door de kinderen een toepasselijk lied werd gezcmgen. Vervolgens schetste Z.W.E.W. op voor kinderen zeer bevattelijke wijze het ge boorteverbaal van den Christus, waarna de kinderen nogmaals een 2tal liederen zongen. Na afloop hiervan onthaalde mevr. Glas niet alleen de kinderen, maar ook vele ouderen op een prachtig Kerst verhaal getiteld „Heggen Hannes". Met aandacht werd er naar geluisterd. Alle aanwezige kleinen werden daarna verrast met een paar lekkernijen, terwijl de kinderen der Zondagschool en de Catechisanten bovendien een boekwerkje ontvingen. Na een slotwoord van den Voorganger en nogmaals gemeenschappelijk gezang, eindigde te ruim half negen, dit welge slaagde Kerstfeest. De Cocksdorp Als naar gewoonte werd op den 2den Kerstdag in de Ned. Herv. kerk Kerst feest gevierd. In het geheel met belangstellenden gevulde kerkgebouw stond een schitte rende Kerstboom, waarom heen de leerlingen der Zondagsschool zaten ge schaard. Ds. Boeke leidde het feest, mej. Pen- nings met de Dames R. Breen en M. Bakker leidden den zang, terwijl mej. T. J. Zeylemaker het orgel bespeelde. Dat het den kinderen niet aan ver versnaperingen ontbrak spreekt vanzelf. Maandag 27 Dec. sprak de heer C. Thomassen voor de afdeeling Texel der S.D.A P. in hotel „De Hoop" voor een matig bezette zaal over het vooraf aan gekondigde onderwerp„Vrede op Aarde." De spreker zette uiteen, dat de socia listen geen vrede op aarde verwachten voor hunne idealen verwezenlijkt zijn, daar het kapitalisme steeds strijd zal kweeken. Ook de socialisten willen evenwel strijd, al is het geen bloedige niet met de wapenen der barbaren willen zij vechten. Zij willen de arbeiders strijd baar maken in hun politieke en vak- vereeniging. Groote belangen staan op 't oogenblik weer voor hen op 't spel Staatspensioen en Algemeen Mannen- kiesrecht staan op 't regeeringsprogram en zullen spoedig behandeld worden. De beletselen voor 't vrouwenkiesrecht wil de regeering uit de grondwet weg nemen. Ja, zij wil verder gaan dan haar belofte en de vrouw verkiesbaar stellen. De rechterzijde ligt evenwel op den loer. Onze christelijke volksvertegen woordigers willen van het staatspensioen niets weten. Zij willen Talma's premie- wetten ingevoerd hebben en Lohman durfde in de Kamer zelfs zeggen, dat ons christelijk volksdeel geen staatspensioen wil. Terecht merkte Schaper toen op dat niemand was achtergebleven om zijn f 2 van het postkantoor te halen. Ten slotte legde spr. nog 't belang uit van de Provinciale Statenverkiezingen die a.s. voorjaar gehouden zullen worden. Met een opwekking om zich op te geven als lid van de S.D A.P,, om zoodoende te komen tot het stichten van een afdee ling, eindigde spreker zijn duidelijke en met applaus begroete rede. Vlieland. Het Nederlandsche stoomschip IJssel, kapt. Spanjer, van Hernosand met een lading hout bestemd naar Rotterdam, is Vrijdagmorgen bij zwaren mist ge strand op de Vliehors tusschen paal 41 en 42. De deklast van het voorschip werd overboord geworpen en dreef zeewaarts. De bemanning bleef aan boord, sleep- booten waren ter assistentie aanwezig. Zaterdag is de IJssel door de sleep- booten vlot gebracht en vervolgde de reis. Beperking van bewapening. De E gdische diplomaat, Sir Edward Fry, die o.a. op de Tweede Vredes conferentie Engeland vertegenwoordigde, geeft in „The Nation", beschouwingen welke volkomen overstemmen met het het programma van de te 's Gravenhage gevestigde „Centrale Organisatie voor een duurzamen Vrede." Sir Edward Fry zegt dan o.m. „Van de velen, die hunne gedachten hebben geuit over de positie van Europa na den oorlog, hebben sommigen het onderwerp: „beperking van be wapening" niet aangeroerd, anderen hebben voorgesteld de behandeling tot later uit te te stellen, maar het komt mij voor, dat dit in de allereerste plaats behoort te worden besproken, zijnde een zaak van het allerhoogste belang. Dit vraagstuk is feitelijk de hoeksteen van elke schikking, die iets anders beoogt te zijn dan een gewapende vrede. Indien den Staten op dit punt de vrijheid wordt gelaten, dan zal ontwijfelbaar zeker de een of ander onmiddellijk weer beginnen met een uitbreiding zijner bewapeningen, en een enkele natie zou het tempo kun nen aangeven voor de geheele wereld. Hoe moeilijk of hoe onmogelijk het zou wezen, halt te houden, indien de wedstrijd weder begonnen was, heeft de huidige, bloedige ondervinding ge leerd. Het is bjjna onnoodig op te merken dat de jongste gebeurtenissen getoond hebben, dat verdragen op zich zelf geen voldoende veiligheid bieden en dat wij moeten zoeken naar een krachtiger waarborg. Bijna iedereen die uitziet naar een duurzamen vrede in de toekomst, be schouwt den een of anderen vorm van federatie als een noodzakelijk deel van het stelsel. Als tweede punt echter schijnt het onvermijdelijk, dat het CoDgres dat de vredesvoorwaarden van Europa zal rege len, bepalen moet de maximum-sterkte van leger en vloot, welke ieder van de Staten, overwinnaar, overwonnene of onzijdig, zal mogen behouden. Het Vredescongres zal een Internationale Commissie moeten stichten, belast met de plicht om toe te zien, dat de maxi mum grens nooit overschreden wordt. Tot dit doel moet die Internationale Commissie voorzien worden op de meest volstrekte wijze van het recht van en quête en onderzoek. In geval van overschrijding der grenzen moet er een lichaam zijn, om de verbonden volkeren uit te noodigen door dwang de naleving van den regel te verzekeren. Zonder twijfel zal deze instelling van een internationale commissie moeten gepaard gaan met andere voorzieningen bij het vredesverdragzooals de weg ruiming van eenige der nu bestaande dokken en forten, de opheffing van par ticuliere wapenfabrieken in alle landen en de instelling van een daadwerkelijk stelsel van internationale arbitrage. Indien een plan van dezen aard aan genomen zou worden, zouden over wonnen volkeren voor oneer bespaard blijven. Zij zouden alleen dezelfde in perking van hun souvereine rechten, als hunne voorspoediger buren, hebben te dulden, een feit, dat naar vertrouwd mag worden, strekken zou, om een geest van berusting onder die volkeren teweeg te brengen en dat den wensch naar toe komstige revanche zou beteugelen. Ver der zou dit stelsel helpen voorkomen de weder opleving van het militaire systeem niet alleen in Duitschland, maar in alle landen van Europa. Een van de groote moeilijkheden, die onder het oog gezien moeten worden, zou zijn de bepaling van de maximum grens der bewapening. Dit zou moeten geschieden Da een zorgvuldige beschou wing van de uitgebreidheid en de geogra- phische ligging van ieder land, van zijn bevolking en van omstandigheden, die op den toestand mogelijkerwijze van invloed zouden kunnen zijn. Het oog merk zou moeten zijn, om ieder volk een voldoende militaire macht voor eigen politie-doeleinden toe te staan en ieder volk voorts in staat te laten, zich zelf te verdedigen tegen de beperkte krach ten van zijn buren, maar niet voldoende beVapend, om een aanvallend optreden mogelijk te maken. Ik erken nogmaals, aldus eindigt Sir Edward Fry, de reusachtige moeilijk heden, aan dit voorstel verbonden, maar als het waar is, dat zonder beperking van bewapening geen bevredigende vrede kan verkregen worden, dan moet een oplossing worden gevonden. Ik vraag de ernstige aandacht van de nadenkende vrienden van den vrede om tot de oplossing yan deze belangrijke vraag mede te werken Opnieuw hoog toater. Men seint uit Maastricht De Maas is in enkele dagen weder gestegen van 1,47 tot 3,88 M. De dorpen om Maastricht zijn voor de 2e maal ondergeloopen, Een recordhouder ïn het beenbreken Als iemand zijn been breekt, is dat op zichzelf al vermeldenswaard. Maar dat iemand, die nog jong is, dit ongeluk vijf keer treft, is een buitengewoon geval. Een zoon van den heer L Levitus, bak ker te Groningen, geniet de twijfelach tige eer houder van dit record te zijn. Hij bracht in den vroegen morgen voor zijn vader brood bij de klanten rond, door de gladheid slipte in de Prinsen straat zijn flets. De fietsrijder viel en 'twas weer zoo; nu voor de vijfde maal. L. Ct. Landstormkeuring. Jaarklasse 1916. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemeene kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaarklasse 1916 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt te Helder, Caainogebouw, op Donderdag 20 Janua i 1916, namiddags 1 nar. Het welbegrepen eigenbelang van de landstormplichtigen maakt het zeer wen- schelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de aanplakbiljetten op de publicatieborden. De tijd, waarop de landstormplichtigen van de jaarklasse 1916 in werkelijken dienst zullen moeten komen, zal nader worden bepaald. Texel, 27 December 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, L-B. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 7—21 Dtc. OVERLEDEN Grietje Visser, ond 71 jr. echtgenoote van Gerrit de Gorter. No. 391, 27/12 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipeieren V.P.N, f 7,05 f 9,—. Regeering8eieren f 6,90 f 7,80. Eendeieren Regeering f 8.05 a 1 8,50 Aanvoer V.P.N. 3901. Aanvoer Regeering 97973. Middenprijs Jonge hanen f 1,20 f 2,21 Oude kippen f 1,20 1 2,22. Eenden f 1.t 2,23. Ganzen f 5,33 1 0,—. Vederwild f 0,22 f 0,69. 97 stuks. Langenhoff. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 24 Dec. Ter markt aangevoerd: 12 Stieren f 135,— a f 450,—; 152 Kalf- en Melkkoeien f 210 a i 380. 188 Varekoeien f 155 a f 360 7 Vette Ossen en Koeien 1270 a 1465 93 Kalveren (vette) 1 60 a 1 170. 34 Kalveren (magere) 1 8.a 1 17. Lammeren f a f 918 Schapen (vette) 1 27,00 af 48.— 302 Biggen f 8.00 k f 14.00 Amsterdam, 27 Dec. Aangevoerd 406 Runderen, le kwal. 105 al 10 ot. m 2e kwal. 95 a 102 ct. H 3e kwal. 87 a 93 ct. 80 Melk- enKalfkoeien f 300 a f 380, 105 N uchtere Kalveren 1 12,a f 16, 539 Vette Varkens 81 83 ets. Purmerend, 28 Dec. Aangevoerd 351 Runderen waaronder: 222 vette koeien 80 k 110 Ct. per KG. 19q Gelde koeien 1 160 a 380 Melkkoeien f 160 a 380. 12 stieren. 15 vette kalveren 1 1,30 a 11.50 p. Kg, 127 Nuohtere kalveren f 12.a 1 26; 1805 Schapen f 35 a 157, Lammeren f a f 342 vette varkens 1 0,80 a f 0,90 per Kg.; 18 magere varkons 1 25 a 1 35,uO; 246 biggen f 9 a 1 20 kipeieren f 8.00 a f 8.75 per 100;

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2