N° 2945 Zaterdag 1 Januari 191 29at' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd ANieuws. Marktberichten. Van hef Jaar dat heenging. Hi is o en land. Predikbeurten. TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dem Borg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Near Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór half negen op den dag der uitgave Pry's der Advertentibi. Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere rogel meer 5 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaaUruimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij da üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOI.T, Parkstraat, Bobo op Tkx bl. Het gelui der Kerstklokken is weer ver stomd. Als van ouds wilde het zijn het blije, klankvolle lied van vreugde en licht maar wijd-uit over de daken der stad en over veld en beemd klonk het als een somber gezang van droelbeid en leed. Nu gaan weer luien de klokken van Oudejaar, 't Is het ernstig lied dat eiken Oudejaarsavond terugkeert, het lied van scheiden, van ontroerend herdeüken maar nu somberder en droeviger dan ooit, alsof de koperen stemmen verduisterd zijn door de millioenen tranen, die er geschreid werden in het jaar dat heenging, alsof de donkere grondtoon alle weemoed en smart van het leven draagt, alsof der klokken sprake al het wee van de worstelende wereld vertolkte. En voor het oog der verbeelding verrijst in al zijn afschuwelijkheid, in al zijn ellende, het beeld van onzen tijd, al het verschrik kelijke dat we samenvatten in dat ééne woordOorlog De Moord rijst op, g6lijk een reus met duizend armen Paleizen storten in tot één verzengend graf; 't Zwaard kent voor bruidegom, noch ga, noch vaderhart erbarmen En 't knersend raafgebroed vliegt op don lijkwalm af. 't Is alsof de nacht van de tijden der barbaarschheid zich uitgebreid heeft over de landen waar men eertijds met zooveel zelfverheerlijking sprak van cultuur en beschaving, van zedelijkheid en christendom De nacht, de pikzwarte nacht. De bittere strijd werd voortgezet, dag in dag uit en bij iedere nieuwe botsing tus- schen de reuzenlichamen en bij ieder nieuw gebeuk van de reuzenvuisten, ging daar een siddering door Europa. En nog botst en beukt het voort al maar voort. Als de strijdende partijen straks de balans opmaken van het jaar dat heenging, dan kan de een wellicht op wat hoogere winst cijfers wijzen dan de andere, maar aan beide zijden zijn de verliescijfers schreiend hoog. En geen hunner zal kunnen verklaren, dat het doel dat men zich voorgesteld heeft is bereikt. De worstelstrijd der volkeren is nog even onbeslist als een jaar geleden. Wat wel werd verkregen Dat de oorlog gaandeweg verschrikkelijker is ge worden, in karakter en omvaDg beide. Er is gesold met de rechten der neutralen, ooriogswetten werden buiten werkiDg ge steld, wetenschap en kennis hebben de schoone roeping die zij in de wereld te volbrengen hebben, veizaakt om zich te wijden aan de werken van ruw geweld, steeds m6er volkeren werden in den oorlogs storm meegesleurd, het kruis en de halve maan -verbroederden zich op de slagvelden van Europa, kleurlingen en zwarten werden naar Europa gebaald om getuigen te zijn van den barbaarschen strijd waarin de beschaafde natiën elkander trachten te verdelgen met de moderne moordtuigen, vergiftige gassen en wat niet al. Van het gebouw der Europeesche be schaving werd geen steen op den anderen gelaten en na nog zoo'n jaar oorlogvoeren zal ook het gebouw van Europa's welvaart in puin zijn gestort. De muren wankelen reeds. Ook heel ons openbare leven droeg het teeken van den oorlog, draagt het nog al is tot nog toe de oorlogsbrand zelf gelukkig buiten de grenzen van ons land gebleven, 't Is een moeilijke, een zware tijd, die ontzaggelijk veel vraagt van hen die over ons gesteld zijn en van de econo mische kracht van ods volk. Maar ook is er stof tot dankbaarheid te over in menig opzicht. Daar is verheffing van nationaal leven, de nationale gedachte verlevendigde het gevoel van saamhoorigheid het uitte zich in velerlei vorm. Belangrijke binnenlandsche vraagstukken kwamen tot onze R-geering. Vraagstukken in betrekking tot ons economisch leven, dat van alle kanten bedreigd werd. Waren er niet de immer grooter wordende gevolgen van de mobilisatie, de ernstige belemme ringen van den handel en de industrie, de onrustbarende prijsverboogingen van schier alle levensmiddelen en gebruiksartikelen De regeering regelde, socialiseerde, en ze greep daarbjj wel eens diep in de vrijheid waarop wij Nederlanders zoo fier zijn, in, doch enkel gedreven door bet verlangen om de gevolgen van den wereldbrand te verlichten en het economisch leven te schragen. Daarvoor past hulde en dank baarheid Het jaar, dat heenging was een zwaar jaar voor onze Regeerders. Het vroeg zoo ontzaggelijk groote inspanning van hen. Maar ze bleven op hun post en ze zullen dat blijven ook, zoolang Koningin en Volks vertegenwoordiging hun bet vertrouwen blijven schenkeD, zooals minister-president Cort van der Linden nog kort geleden in de Tweede Kamer verklaard beeft. Alleen, minister Bertling ging been en mogeljjk dat minister Pleyte eerlang zal volgen, maar 'tis niet anders dan nood gedwongen, omdat in deze zware tijden een ministers- taak behalve een warm bart, ijver en toe wijding, óók physieke, lichamelijke kracht vraagt in niet geringe mate. Aan de zijde van de Regeering stond het Parlement, men mag zeggen één in trouw en toewijding. Hoe louterend werkte hier de oorlog evenals elders De nationale gedachte overheerschte de nationale ge schillen, zooals de leider der sociaal-demo craten het eens kernachtig uitdrukte. Zeker, er was ook strjjd er was zelfs politieke strijd. Maar die strijd is niets vergeleken bij den zegen, buiten den ontzaggelijken strijd ge bleven te zijn, die de volken van Europa met angstig kloppend hart en dofstarend oog het nieuwe jaar met zijn nieuwe oor- IogsverscbrikkiDgen tegemoet doet gaan. —o-o—o— Is die zegen wel altijd zoo door ons gevoeld in het jaar dat voorbijging? Die vraag is niet misplaatst op een oogenblik als dit. In de rampzalige landen rondom ons sloeg de oorlog zjjn merkteeken zóo diep in het persoonlijk leven onzer mede- menscben, dat het bloed opspuit naar alle zijden. Wij werden daarvoor genadig be waard. Zeker, ook ons persoonlijk leven droeg het oorlogsteeken in ernstiger of ge ringer mate. De oorlog heerschte zoo vaak over ons deuken, over ons genot, over onze stemming, hij stal het zuur verdiende geld uit onze handen, hij legde op onze schouders de last der mobilisatie, wellicht zelfs ver nietigde hij onze stoffelijke welvaart, hij deed misschien ons geloof wankelen, onze hoop verdwijnen. Of wel hij bracht ons stoffelijk voordeel, vulde onze brandkast met oorlogswinstenMaar bij dat alles hadden wij het vaak al te druk om eens .diep af te dalen in ons hart en het ging dikwijls zoo moeilijk om onze gedachten en begeerten te doen louteren door den ernst van dezen ontzaggelijken tijd. Het was ons zoo moeilijk stil te zijn onder den druk der omstandigheden en we vergaten zoo menigmaal te danken voor ontvangen zegen en onze dankbaarheid te toonen in blijken van liefde jegens onzen naaste. De oorlog is een ontzaggelijk groot kwaad het is de zonde in zijn afzichtelijkste ge stalte maar bij alle ellende en leed, bij alle verwoesting van menschelijk geluk, geestelijke rijkdommen en stoffelijke wel vaart is er toch iets dat tot dankbaarheid stemt. Liefde en barmhartigheid, verant woordelijkheidsgevoel en gemeenschapszin, bloeien daarnaast op en hun schoonheid is te heerlijker, zooals het schoon der sterren het glansrijkst is in het donkerst van den Dacht. Meer dan ooit geldt in onzen veelbe wogen tijd bet woord van den dichter Wie een hart heeft, die opene 't voor [alles wat lijdt; En voor al wat geniet ook daarneven Hij leev' mee aller smarten en aller geluk. Slechts het leven met allen is Leven Er kan in het lied der Oudejaarsavond- klokken geen vreugde zijn, maaralle kerk torens wijzen hemelwaarts TEXEL, 31 December 1915. Naar ons uit betrouwbare bron wordt medegedeeld is het gerucht over den verkoop van het Hotel „de Linde boom" van allen grond ODtbloot. Genoemd hotel is niet verkocht en verkoopplannen bestaan bij den eigenaar niet. Den Hoorn2'J December. Hedenavond had in het Loodsmans welvaren een uitvoering plaats van de alhier bestaande Tooneelvereeniging „Hierna Beter". Te bejammeren was het voor de werkende loden, dat de opkomst niet grooter was, want „Hierna Beter" had zulks wel verdiend. Opgevoerd werd „Het Verloren Docu ment of de twee Visscherskinderen" hetgeen prachtig werd afgespeeld, daarna voerde men ten tooneele „Een Pootig Wijfje. Was het eerste van einstigen aard, het tweede deed hartelijk lachen. Wanneer „Hierna Beter" a.s. voorjaar weder een uitvoering geeft, zullen we hopen dat de uitvoerenden zich in een betere opkomst moge verheugen. Een ingezetene van Tiel heeft f330 in de gemeentekas gestort, omdat hij zijn aanslag in den Hoofdelijkeu Omslag over 1915 voor dat bedrag te laag achtte. Nws. Een sectie recruten was aan het oefenen in het schieten en de sergeant maakte zich er boos over, dat het zoo slecht giug. Wat 1 Weer mis 1" brulde hij, toen een recruut voor de zevende maal mis geschoten had. „Ik geloof, dat jij een goederenwagen nog niet zoudt kunnen raken". „Nou, sergeant", verdedigde de recruut zich, „maak u maar niet boos, U hebt gisteren een trein gemist." Een milde gever. Notaris v. d. Blink, to Brielle, vierde dezer dagen onder groote belangstelling, zijn 25-jarig ambtsjubileum. De notaris richtte bij die gelegenheid een schrijven aan alle burgemeesters op Voorne en Putten met het verzoek, aan alle armen der gemeente, die wekelijks ondersteu ning ontvangen, per gezin I, 2, 3 of 4 pond vleescb, al naar gelang van behoefte, te doen uitreiken. Alleen te Spijkeni3se werd reeds 150 pond vleesch uitgedeeld. Postvermissing. Uit de brievenpostzending van het postkantoor Rotterdam d.d. 23 dezer, bestemd voor h^t kantoor te' Vlissingen bleek bij aankomst het geleidebiljet met 3 aangeteekende brieven te zijn ver dwenen Een dezer brieven bevatte een waarde van f 165. Als gevolg hiervan werd de persoon, onder wiens toezicht de zending was overgebracht, Vrijdagmiddag op wegnaar zijn woniog in hechtenis genomen en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. N. Ct. In gulden tijd. De totaalopbrengst der in deRijksvisch- hallen te IJmuiden in November aange voerde visch bedraagt f2 575,000 tegen f894,0 '0 in November van het vorig jaar. dus f 1.681,000 meer. In elf maanden van 1915 was de totaal opbrengst f 16.238,000 tegen f6 450,000 in elf maanden van 1914, alzoo ongeveer 10 millioen gulden moer dan in eenzelfde tijdvak van het vorig jaar De prijzen der sujetten zijn opnieuw met 25 cents per K.G. verhoogd. Nog een poosje eu de Nederlanders gaan blootvoetsl Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. van 23 tot en met 30 Deo. 1915. GEBORENJobannos, zoon van Jakob Hopman on Potronella Bakker, de Koog. Aarnoud Cornolis, zoon van Pieter de Koeijor en Helena Pieternella Adriana Kruysse, Eierland. Antje, dochter van Rlaas Troost en Frederika Bos, do Cooksdorp. Jacob, zoon van Simon Plaatsman en Hendrica Koorn, do Waal. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OVERLEDEN Adriaantje, dochter van Teunis Huisman en Maria Antbonia Hoogerheide, oud 11 maanden den Burg. Willem Vlas, 61 jaar, Oudesohild, eoht- genoot van Grietje Sohagon. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: een armband, eon want en een kinderhoedjo. Uit de Schager Courant: Scliagen, 30 Deo. Aangevoerd: 94 Vette Koeien f 190 a f 462,— 12 Kalikoeien f 240,a f 340; 25 Nuchtere kalveren f 12 a f 22. 8 Vette Varkens 72 a 82 ot. per Kg. 20 Magere Varkens 1 20,a 1 28. 150 Biggen f 12.00 a f20,00; 280 Vutte Schapen f 38 a f 60.— 1400 Overhouders t 24,a f 35,50. Lammeren t a f —.00 Boter f 1.55 a f 1.65 per K.G. Kipoieren f 7 50 a t 8,per 100. Vrijdag 31 December 1915. (Oudejaarsdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sAv. 7 uur Dr. Norel. Collecte voor de kerk. Waal, 'sAv. 7 uur ds. v. d. Wna. Den Hoorn, 's Av. 7 uur ds. Visser. Oudeschild, 's Av. 7 uur ds. Glas. Kollekte v/d Studiekas der Vrijz. Herv. Oosterend, 'sAv. 7 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, 'sAv. 7 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend 's av. 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, 's Av. hall 7 ds. Kuperus. Den Hoorn,'e Ar. 7 uurds. Bussemaker. Zaterdag 1 Januari 1916. (Nieuwjaarsdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Bev. Ouderl. eu Diaken. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oen Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, Geen dienst. Oosterend, Vm. 10 uur ds, van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uurds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. 10 uur ds. Dagovos. Bevestiging van kerkeraadsleden. Zondag 3 Januari 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, Vm, 10 uur Dr. Norel, 's Av. 7 uur Geen dienst. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Bevestiging v. Ouderl. en Diakenen. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Bevestiging Ouderl, en Diakenen. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. hall 10 uur ds. Dagevos. Nm. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Donderdag 6 -Jaunari 1916. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend'sAv. 7 uur ds. Dagevos,

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1