N° 2946 Donderdag 6 Januari 1916* 298t* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond idvertentiën vóór half negen op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bi] de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex kl. 35 December-1 Januari. Wij schrijven 1916. We hebben even stil gestaan op onzen weg om een blik achterwaarts te werpen en we hebben iets van den ernst van het leven gevoeld. En ook van den ernst van onzen tijd, die weer een mijlpaal op ons pad had geplaatst. We sloten het oude tijdperk af, begonnen met het nieuwe maar we hebben daarbij onwillekeurig ook de droeve gedachte in ons voelen oprijzen, dat we met heL oude jaar niet den vreeselijken volkerenoorlog konden afsluiten. En nu gaat de blik weer vooruit, al is de gezichtskring ook nog zoo beperkt. We traden het nieuwe jaar in met de beste wenschen voor allen, die we kennen en liefhebben, ook voor ons zelf, en gaan weer trouw voort met de vervulling van de taak die het leven legde op onze schou ders maar ook stemmen we in met het machtig accoord dat over heel de wereld weerklinkt en dat den wensch der volkeren naar vrede vertolkt. Moge 1916 de ver vulling brengen van dien wensch! De vrede is nog ver weg, we gevoelen het allen maar als we aan het begin staan dan lijkt een jaar toch ook lang. En we beseffen toch ook, dat de tjjden waarin de oorlogen over lange reeksen van jaren liepen, voorbij zijn, omdat veel meer dan vroeger het leven van landen en volken in elkander gevlochten is en de totale ontwrichting van het economisch leven met rassche schreden nadert. Overal neemt de toestand een ernstiger aanzien en vooral de geldmarkt gaat met reuzenschreden achteruit. Dat kan een der machtigste factoren worden om het einde van den worstelstrijd der volken te bespoedigen. Doch we stemmen toe, vooralsnog is er nog niet denken aan het afsluiten van het bloedige tijdperk in Europa's geschie denis. Het vredesvooruitzicht is er, maar nog zoo ver, zoo ver weg. Daarvan getuigt het feit, dat in Frankrijk de lichting 1917 gereed staat de kazernes binnen te trekken. Maar in niet mindere mate nog het voornemen der Engelsche regeering om te, breken met het stelsel van het vrijwilligersleger. Engeland dat zegt den strijd te voeren tegen het „Duitsche mili tarisme" staat thans zelf gereed zich in de armen van het militarisme te werpeD.En wat een jaar geleden nog schier onmogelijk geacht werd, zal nu weldra een feit zijn Engeland krijgt den algemeenen dienstplicht De tegenstand daartegen, die eens zoo fel was schijnt zoo goed als gebroken en ofschoon nog de zekerheid ontbreekt, toch zijn er aanduidingen dat de invoering van den dienstplicht niet eens een ernstige schok in het land zal geven. Een half jaar geleden zou het kabinet het zeker niet aangedurfd hebben, omdat een Kabi netscrisis onverbiddelijk het gevolg zou zijn geweest, thans echter zullen er hoogstens een 4-tal nieuwe ministers noodig zijD. Het oogenblik voor de invoering van den eertijds zoo fel bestreden dienstplicht wordt thans rijp geacht. Zooals licht te begrijpen is, werd er door de Engelsche pers over weinig anders ge schreven in de laatste dagen. Men oppert bedenkingen, maar schijnt toch de regeering te zullen steunen, omdat bet hier geldt een door den oorlog geboden noodzakelijkheid. En telkens weer leest men dan de verzekering, dat de oorlog moet worden gewonnen, ten koste van wat ook. De Duitsche pers zegt er natuurlijk ook het hare van. Zij ziet in het voorstel der Engelsche regeering het bewijs, dat men in Engeland den toestand donker inziet. Het is eene laatste noodsprong, een laatste krachtsinspanning die Datuuriijk niets meer aan den einduitslag zal kunoen veranderen. oo—o— Aan het westelijk lioni is in de laatste dagen hier en daar nogal hevig gescher mutseld. Het waren echter enkel gevechten van plaatselijken aard, waarvan die om het bezit van den Hartmansweilerkopf in de Vogezen wel. het hevigst waren. Bij de aanvallêD, die telkens weer (joor tegen aanvallen werden gevolgd, hebben beide partijen niet onbelangrijke verliezen geleden Nu eens waren de Franschen meester van de hoofdstellingen, dan weer drongen de Duitschers er in door en telkens werd het succes alleen ten koste van veel offers aan manschappen verkregen. Thans schijnen de Franschen er weer de baas te zjjn. Met dat al is daardoor geen verandering ge bracht in den algemeenen toestand en zijn aan beide zjjden de offers tevergeefsch ge- gebracht. Op het oostelijk front kwamen de Rjussen in actie. Met een sterke macht vielen ze deDuitsch-Oostenrijkscbe troepen in Galicie en Boekowina aan. Naar luid der berichten had de Czaar bevel gegeven Czernowits te heroveren. De aanvallen waren bijzonder hevig, nadat ze door een overweldigende artillerie actie waren voorbereid. Uren achtereen werden de Duitsch-Oostenrijksche stellingen met zware projectielen bestrooid. Maar toch hebben de aanvallen totnogtoe aan de Russen niet het succes gebracht, dat zij gedacht hadden te zullen bereiken. Al hun aauvalleD liepen dood tegen de taaio verdediging der stellingen. Ook in de buurt van Riga hadden aan vallen plaats, doch ook daar werd geen verandering in den toestand verkregen. Op de andere fronten was het minder druk, al bleven de gewone artillerieduels niet uit. —o o—o— Over den strijd op den Balkan kwam in de laatste dagen weinig nieuws. Wat de Duitsche en Bulgaarsche troepen aan de Grieksche grens eigenlijk uitvoeren, valt moeielijk te zeggen. Waarschijnlijk doen zij hetzelfde als de geallieerden tusschen Saloniki en de Servische grens, n.l. verster kingen aanleggen en huD positie te ver beteren. Ook schijnt een deel van de Bulgaarsche troepen vertrokken te zijn om zich in de buurt van de Zwarte Zeehaven Varna te coucentreeren, teneinde een landing der Russen op de Bulgaarsche kust te keeren. Zooals men weet, werd Varna de vorige week hevig door een Russisch flottilje beschoten en werden daarbij ook troepentransportschepen gesig naleerd. Tot een landing kwam het toen echter niet. In SalODiki gaat de Entente zich ook steeds meer nog versterkenen treedt gene raal Serrail, de bevelhebber der Entente troepen kras op. Hij heeft het Grieksch bestuur eenvoudig uitgeschakeld en toont zich er heer en meester. Dit bleek wel zeer toen hij voor enkele dagen de consuls van Duitschland, Oostenrijk, Turkije en Bulgarije in Saloniki gevangen liet nemen, ze aan boord van een Frauscb oorlogschip liet overbrengen en de Consulaten doorFran- sche troepen liet bezetten. Er blijkt uithoe weinig de geallieerden zich om Griekenlands onzijdigheid bekommeren. De Grieksche regeering heeft tegen dit optreden van ge neraal Serrail geprotesteerd, maar de Entente zal het protest wel gevoegd hebben bij de andere „vodjes papier*. De Grieksche regeering kan ook wel aan het protesteeren blijven. Een tweede schending van Griekenlands neutraliteit is n.l. al onmiddellijk op de eerstgenoemde gevolgd. De Entente heeft n.l. het Grieksche eiland Castelorizo bezet. Dit eiland ligt aan de Aziatische kust in de Egeïsche Zee en het voornemen der geallieerden schijnt te zijn hot als operatiebasis te gebruiken bij oen actie tegen het in Klein Azie gelegen Adalia. Of liever tegen den spoor wegen die van Ivonstautinopel naar Bagdad en naar Damaskus loopen. Deze actie wordt ondernomen om zoo mogelijk de Duitschers en Turken de wegen Daar Mesepotamië en Egypte te versperren. In Konstantinopel toch worden ijverig voor bereidingen getroffen] voor den opmarsch naar Egypte eu Bagdad. Dezer dagen werd o. a. gemeld, dat de eerste trein met eenige 42 cM. kanonnen, bestaande uit 50 waggoDS uit Berlijn Daar deTurkscbe hoofdstad ver trokken was en dat dit zware geschut ge bruikt zou worden voor de voorgenomen expeditie naar Egypte. Natuurlijk zullen ook Duitsche troepenafdeelingen_ volgen nu de lijn Berlijn Konstantinopel in gebruik genomen is. Het waren Fransche troepen die op het eiland Castelorizo ontscheept werdeD, waar uit mag worden afgeleid, dat de Franschen den Engelschen de behulpzame hand zullen bieden bij de verdediging van Egypte. De Grieksche regeeriDg heelt ook tegen doze landing geprotesteerd, maar de Fran sche regeering zal ook dit protest wel voor kennisgeving aannemen. De tijd dat er nog eenige eerbied bestond voor de rechten der neutralen schijnt wel voorgoed voorbij te zijn. Duitschland ging vooraan en liep België onder den voet de geallieerden volgen, daar weet Griekenland van mee te praten. —o—o—o— De papieren-oorlog tusscben Washington en WeeDen zal nu wel spoedig door een papieren-vrede gevolgd worden. Wij melden destijds dat de Amerikaansche regeering een in krasse bewoordingen vervatte nota tot de Oostenrijksche richtte, inzake het in den grond _boren van het passagiers schip „Ancona", waarbij ook eenige Ameri kaansche burgers het leven verloren. De regeering te Weenen gaf een even kras antwoord, dat een volledige afwijzingi was der Amerikaansche eischen, waarvan wel de voornaamste waren, dat de Oostenrijk sche regeering de daad van den comman dant der onderzeeër jwaardoor de „Ancona" in den grond werd geboord zou afkeuren, den commandant zou bestraffen en aan de nagelaten betrekkingen der omgekomen Amerikaansche burgers schadeloosstelling zou verleenen. Het afwijzend antwoord van Oostenrijk had een nieuwe Amerikaansche nota ten gevolge en deze klonk vrij dreigeDd, terwijl de eischen herhaald werden. ThaDS heeft de regeering te Weenen op deze tweede DOta geantwoord in tegemoetkomenden zin. Hoewel ze de schuld van het verlies aa*i meuschenlevens op rekeniDg schrijlt van den gezagvoerder der „Ancona" en de be manning toch geeft ze thans toe dat de duikbootcommandant buiten.zjjn instructie is gegaan. Deze is deswege gestraft en de Oostenrykscbe regeering verklaart zich bovendien bereid zich aan de eischen tot schadeloosstelling niet te Onttrekken. In hoofdzaak heeft president Wilson dus zijn zin gekregen en men mag verwachten dat de „Ancona"-kwestie nu wel spoedig van de baan zal zjjn. TEXEL, 5 Januari 1916. Vrijdag j. 1. slaagde te 's Graven- hage voor Zeevaartkunde M. O. akte I de heer J. Middendorp, van Amsterdam, vroeger alhier. De Staatscourant no. 303 bevat o. a. de statuten van de vereeniging „Tram comité te Texel", den Burg, gem. Texel. Uit de oude doos. In een lijst van de in October 1840 te Rotterdam geveilde en verkochte huizen, uitgave M. Wijt Zonen, aldaar, komt o. m het volgende voor, ons door vriendenhand toegezonden, dat betrek king beeft op binnen onze gemeente ge legen goederen en waarin Texelaren en in het bizonder zeker bewoners van den polder Eierland belang zullen stellen. „Door de Notarissen Van der Looy en Van der Hoop. Het op het Eiland Texel gelegen Eyerland, bedijkt in de jare 1835, groot ruim 5800 bunders, bevattende 14 Bouwhoeven, met Bouw- en Weilanden daar bij behoorende, een groot aantal partijen losse Landen, alles tiendvrij voorts een aangelegd Dorp, twee Kerken, Koren- en Pelmolen, Hoeren- of Directie buis, mitsgaders verdere Gebouwen, Gronden, Tuinen en Erven, met al des- zelfs Bedijkingen, Sluizen, Wateringen, WegeD, Bruggen, Jagt en Visscherjj en verder al hetgeen deze gemeenschap pelijke bezitting uitmaakt. Geveild in 72 perceelen den 8 October 1840, en ingezet te zamen op f 617485, Afgeslagen in perceelen den 22 dito, en gedeeltelijk gemijnd, waardoor eene vermeerdering is ontstaan van f 37005,— Totaal f 654490, Behalve eene aanzienlijke som voor de overneming van Polders, Goederen, Arbeiderswoningen, etc. etc. Op de massa heeft geen Mijning plaats gehad, terwijl van de afzonderlijke Perceelen geen gunning is geschied." In beslag genomen prentbriefkaarten. Door de politie zijn te Amsterdam eenige honderden prentbriefkaarten in beslaggenomen bij verschillende winke liers, welke briefkaarten een afbeelding droegen van Nederl. bankbiljetten. Hbld. Uit den goeden ouden tijd. Thans, nu alles zoo duur is, en men o.a. ook voor het vee ongekend hooge prijzen ontvangt, is het merkwaardig deze eens te vergelijken bij vroeger jaren. Uit oude brieven en aanteekeningen is gebleken dat in het jaar 1822 voor beste scharige ossen werd ontvangen... f 96 en voor de volgende tien f 86, ter wijl voor een vette koe slechts f65 werd betaald. (Een kalf kost thans meer). Men kocht toen een veulen voor... f 15, één jarig veulen voor f25 a f50 en een vetten 4-jarigen ruin voor f 100. Tegenwoordig betaalt men voor scharige ossen soms 1409 en voor een kalfkoe zelfs reeds tot f525. Een veulen of eenjarig paard van f 300 a f 400 is geen zeldzaamheid terwijl de prijs voor een 4-jarig paaid thans tot 1800 a flOOO en zelfs nog hooger loopt, althans is besteed. N.v.d D. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1