Gemengd Nieuw llK stand wordt voor Montenegro met den dag bedenkelijker. Want ook van het Oosten komen de Oostenrijkers opzetten en het legertje van Koning Nicita zal spoedig in de klem zitten, daar een uitwijken naar het zuiden, naar Albaneesch gebied, moei lijk zal gaan, omdat daar de Mirdieten wonen, die de gezworen vijanden der Montenegrijnen zijn. Deze laatste omstan digheid is mogelijk mede de oorzaak, dat de Italianen niet reeds Montenegro zijn ter hulp gekomen. Van Servische zijde is geen hulp meer te verwachten. Dat blijkt wel het best uit het feit dat het overschot van het Servische leger overgebracht is naar het 6iland Korfoe, om daar weer op verhaal te bomen, zich te herstellen van ontbering, honger en ellende. Het overbrengen van de Servische troe pen naar Korfoe heeft wel zeer de aan dacht getrokken. Korfoe toch is een Grieksch eiland en men vindt er het door de Oosten- rjjksche Keizerin Elizabeth gebouwde en door Keizer ;Wilhelm aangekochte paleis, waarin de Keizer jaarlijks eenigen tijd placht door te brengen. Door de Fransche oorlogsschepen zijn de uitgeputte Servische troepen naar Korfoe overgebracht en de Fransche commandant liet van het paleis van den Keizer de Fransche vlag plaatsen. Ook werd de üuitschej consul gevangen genomen. De Griekscha regeering heeft er tegen geprotesteerd, dat de Entente het eiland bezet heeft, doch de Entente antwoordt dat „bezetting" het juiste woord niet is, omdat ze maar heel kort zal duren en alleen s'ecbts dient om de bondgenooten van Griekenland, de Serviërs, gelegenheid te geven uit te rusten van vermoeidheid en honger en ontbering te boven te komen. Zoo ondervindt Griekenland de waarheid van het spreekwoord, waarin sprake is van het geven van een vinger en het nemen van de geheele hand. n n t an tt TEXEL, 19 Janauri 1916 De Stormvloed. Behalve de zorge en rampen van dezen verderfelijken oorlog teg9n do EngelscheD, wierden deze Landen noch door een zware plage der Goddelijke Voorzienigheid aangetast, toen den vijfden van December (1665) een hoge water vloed, verzeld met schrikkelijk onweer, en harden stormwind, vele dijken door brak, en den Ingezetenen van Zeeland, Holland, Vriesland en de Ommelanden grote schade toebracht. De dijk tegen het IJ brak tusschen Durkerdam en Schellingwouw, schuin tegenover Am sterdam, op twe plaatsen door, zoodat Buiksloter-meer, Broeker-meer en ande ren Meren, ja gansch Waterland nu met de daad tot een waterland wierden. t'Amsterdam liep het water over den Nieuwendijk, de Wai moesstraat en Nieuwe-markt. En bij Sparendam liep het zo hoog over den Slaperdijk, dat het land aldaar alom onder water raakte. De vloed brak tusschen Huisduinen in en nam den groten Zanddijk weg. Op de Helder spoelden 17 huize", en op het NieuweDiep de Schans weg. De dijk op Texel brak bij 't Schild door, het Eiland Wieringen scheurden midden door, en 't Eiland Marken wierd van de Zee overlopen, .enz. Dit onweer was zo zwaar en ongemeen, dat sommigen acht ten dat deze Lauden sedert het jaar 800 na Christus Geboorte, dergelijk niet was overkomen..... Bovenstaand lezen wij in het vervolg der Historie van Eükhuizen, en de over eenkomst met wat nu juisttwee en een halve eeuw later, plaats had srof ons zoo, dat wij niet konden nalaten het hierbij in z'n geheel te doen afdrukken. Is ook thans de schade aan de landen bewesten de Zuiderzee niet ont zettend te noemen, lezen wij ook thans niet de namen van Burgerdam, Scbel- lingwoude, Buikslotermeer, Broekermeer en andere meren en is ook nu niet dat land, zoo goed als Waterland metter daad een waterland gewordeD En het zwaarst bezochte Marken dan Zestien, voor een deel jonge, menschen vonden er den dood in de golven. Met dankbaarheid mogen wij hierbij gedenken, dat wij met Heldor, Huis duinen en Wiöricgen thans gespaard zijn gebleven. Een benauwende stroom van onheils berichten brengen de groote bladen ons dag aan dag en het is ons moeielijk daaruit oen greep te doen, want het zijn niet alleen geweest de plaatsen ten westen van de Zuiderzee gelegen, die van den stormvloed hebben geleden. Rotterdam en omstreken ook zijn zwaar geteisterd en behalve groote finan- cieele schade aan koopwaren in pakhui zen opgeslagen lezen wij ook vandaar van het bezwijken van spoordijken en onder geloopen polders en wat nog erger is van kinderen in den vloed omgekomen. Wat men vreesde, Vrijdag, is Zaterdag reeds geschied, de Westerpolder van den Anna Puulownapolder heeft men niet voor onderloopen -kunnen bewaren, de ramp heeft zich uitgebreid, het water staat thans tegen den spoordijk en het spoorwegverkeer ondervindt groote ver traging, omdat men den dijk niet be trouwbaar acht voor het gewone ver voer. Bij Andijk is de toestand nog steeds critiek, meer zuidwaarts breidt de ramp zich nog steeds uit; behalve Waterland en de polders bjj Edam en Monnikken- dam is thans ook Purmerland volgoloo- pen, terwijl men voor den polder Wijde Wormer het ergste blijft vreezen. De algemeene Vereonigde Commissie ter leniging van Rampen door Waters nood in Nederland wier fonds effectief driehonderdduizend gulden bedraagt heeft besloten een beroep te doen op het publiek, omdat het men lang niet over voldoende middelen beschikt om alle nood te lenigen. Naar door den heer van Eeghen werd medegedeeld heeft H. M. de Koningin zich bereid verklaard de lijsten met een gift van tienduizend gulden te openen, met dien verstande dat wanneer meer mocht blijken uoodig te zijn Hare Maje steit bereid is een tweede gilt te laten volgen. H. M. de Koning bezocht de over stroomde polders, Z.K.PI. de Prins be zocht Maiken. Van betrouwbare zijde vernemen wij dat in Anna Paulowna niemand zonder bewijs vau deu burgemeester aldaar wordt toegelaten. Wij doen daarvan hierbij mededeeling om teleurstelling te sparen aan hen die een kijkje in het overstroomde gebied zouden willen nemen. Alg. üllddenstandsverecniging. De vergadering van bovengenoemde vereoniging Vrijdagavond in Cafe den Buig gehouden was vrij goed bezocht. Na een woord van welkom tot de opgekomenen van den voorz., werden de notulen gelezen, die onveranderd werden vastgesteld. Hierop leidde de voorzitter ter bespre- kiug in het bestuursvoorstel betreffende het verleenen van een crediet van niet langer dan 3 maanden. Betreurd werd dat de wagenmakers en smeden, blijkens advertentiëu in de plaatselijke pers eerst oDlangs nog be sloten hadden de jaarrekening door half- jaarrekening te vervangen in plaats van door kwartaalsrekening. Niettegenstaan de dat werd in principe aangenomen zooveel mogelijk elk kwartaal rekening uit te zenden en werd besloten alle neringdoenden op te wekken, het voor beeld te volgen. Betreff nde punt 2 winkelsluiting, besloot men een lijst bij de nering doenden te doen circulieren om de 9 uur winkelsluiting in te voeren voor alle avonden, behalve deu Zaterdagavond en den avond vóór Christelijke feestdagen zoomede voor de sluiting'op Zondagna middag 2 uur. Hierna deed de secretaris mededeeling vau de wei kzaamheden der vereeniging, over den cursus in het boekhouden, zoo mede betreffende de met het bestuur van T E S O. gehouden conferentie over verbetering van het verkeer met den vasten wal. Bij de rondvraag kwam een voorstel in om eene coöperatieve motordienst in het leven te roepen tusschen Texel en Amsterdam via Zaandam. Besloten werd voorloopig niet op dat voorstel in te gaan, doch door het bestuur tarieven bij de beurtschippers te doen aanvragen en tevens hen te verzoeken de winkelnering door sommigen onder hen gedreven op te beffen. Niets meer te behandelen zijnde werd de vergadering hierop door den voorz. gesloten. De ware Christen. De tweede winterlezing in Eben Haëzer Maandagavond gt-liouden mocht uitste kend bezocht fceeten, het lokaal was geheel gevuld. Na het openingswoord van den heer Dr. Norel, gemeenschappelijk gezang en gebed, trad de heer Ds. Straatsma van Eikerzee op met het onderwerp „De ware Christen" van Marie Corelli. In een korte inleiding, gaf spr. een en ander omtrent de schrijfster, zoomede over den titel ten beste, daarna volgde als een keurig geheel de verkorte in houd van het boek. Vervolgens sprak de heer S. zijnoor- deel uit over het boek, dat hij als let terkundig product hoogelijk roemde, doch zijn critiek niet spaarde. Onder groote aandacht werd de lezing gevolgd die door een pauze van half uur werd onderbroken. In die pauze werd gemeenschappelijk gezongen en den aanwezigen een kop chocolade aangeboden, de kosten daarvan worden bestreden uit een collecte die daarna gehouden werd. De heer Dr. Norel deelde tijdens de pauze nog mede, dat de tweede winter lezing wat lang op zich had laten wachten omdat men gehoopt had in die lezing, die in de kerk zou zijn gehouden en waar bij Dr. Norel zou spreken over Guido öe zelle, tevens een bekende sopraan-zan geres uit Ulrecht te doen optreden. De zangeres was echter verhinderd en zoo is die lezing uitgesteld tot de Paaschweek. Nog deelde spr. mede dat een lezing is te wachten van den heer Ds. v. d. Waa over den bekenden schrijver Peter Ros- seger, zoomede dat waarschjjnlijk hier zal optreden de schrijver vau 't bekende boek „Van de arme Friesche heide", de heer J. A. Visscher. Na gemeenschappelijk lied en dank zegging werd de bijeenkomst te 10 ure gesloten. Odzo vroegere plaatsgenoot, de heer D. Kikkert, thans onderwijzer te Dor drecht werd Mrandag in gelijke betrek king benoemd te 's Gravenhage. Oudeschild, 18 Jan., De laatste weken zijn voor de gar nalen visschers alles behalve loonend geweest. Het ruwe weder belette de visschers soms dagen achtereen, uit te varen en op de enkele dagen, dat zij konden visschen, was de vangst van geeQS beteekenis. Gok gisteren werd zoo goed als niets gevangen. In plaats van garnalen werden witte en savoye kooien uit de zee opgevischt, die naar alie waar schijnlijkheid uit den Oostpolder afkomstig waren. Er dreven ook vele mangel- wortelen. O osterend, 17 Jan. „Nut en Genoegen" houdt gewoonlijk in Januari een „onder onsje", dat steeds goed slaagt en een hijzonder gezelligen avond gevonden wordt. Ook j 1. Zaterdag avond was zulks het geval. Nadat de tamelijk velen welkom ge- lieeten waren, gaf de heer J. de Jongh als lezing„Het kriekende Kriekske", van Cremer, waarnaar met aandacht ge luisterd werd. Hartelijk werd daarna gelachen om twee bijdragen van den heer M. H. Tuinder: „De photografie", in het Gel- derscb dialect en „Van een wijzen koning en een dwazen man." De heer M. Kikkert wist mede de lachlust op te wekken met „Het Twaalf de" van A. van der Hoop. Tot slot gaf mej. Tuinder-Heroma eenige nummertjes op de mandoline, benevens een paar zangstukjes ten beste waarop mede een daverend applaus volgde Hiermede was het programma nog niet afgewerkt, doch met het oog op den tijd die reeds ver het gewone uur van sluiting was overschreden, besloot men een ge deelte in portefeuille te houden. Met dank aan alle medewerkers en aan wezigen en onder mededeeling, dat in de volgende vergadering het Eerelid, de heer L J. Kikkert'eene lezing zal houden riep de voorzitter aan allen een „tot weerziens" toe, waarmede de hoogst gezellige vergadering gesloten werd. 18 Jan. Kerkelijke verkiezing te Oosterend in de Ned. Herv. Gemeente Wijlen de heer Jac. Koorn werd als notabel vervangen door P. v. d. Vis Bz. In de plaats van ouderling G. Kuijper Pz. en diaken C. Ellen Szbeiden af tredend, werden respectievelijk benoemd Ant. v. d. Vis en P. Vonk Cz. Jac. Daalder Pz., aftredend als notabel, zag zijn opvolger in C. Ellen Sz. Tot president-kerkvoogd werd ter ver vanging van J. S. Boon benoemd G. Dros Pzouderling. In de hierdoor ontstane vacature van ouderling werd voorzien door de benoeming van G. Dob. Kerkvoogd J. J. Bakker, die bedankte, werd als zoodanig opgevolgd doortzet Roozendaal. op feit - Volgens de verleden Zaterdag' plaatste advertentie zal Zaterdag alhier in „Het Wapen van Amstercexo een voordrachtavond gehouden wo> Gegeven zullen worden door een a-Bur jonge lieden kamerstukjes, voordrac met en zonder zang, pantomimes, Gaarne wekken we op tot bijwtv.e èn .om het genoegen, dat de avon®* kunnen geven, èn tot genoegdoening— de jeugdige vertooners, die zeker weer tot zooiets bereid gevonden z worden. No. Waal, 17 Jan. De aid. Waal van de vereen. „Tipei Belang", hield eergisteren eene verjgee ring in de Bellevue. end< Aanwezig waren A leden en 3donatanv De rekeningen van den peDingm^av' werden nagezien en in orde bevoiidde In de plaats van den heer de Jong als secretaris moest aftreden en w( aanstaand vertrek, niet meer inmsti merking wilde komen, werd geko^Ru heer Cs. Boot, die de benoeming aan Aan het einde bedankte de voor: heer J. J. Bakker) den afgetreden s^el taris, voor alles wat deze voor Tj£jui Belang had gedaan en werd de b komst met de beste wenschen voit h vereeniging gesloten. [eHi Vlieland. Op het Noordzeestrand zijn 6 vaten machine-olie en petroleum a; spoeld. De storm heeft aan den duil groote schade aangericht en veel- woest. De aangespoelde mynen, d:l niet vernietigd waren, zijn met de zee opnieuw gaan drijven en sloegen naar binnen o.a. in de E E mansvallei. 4 t De Fransche lichting 1917 ait roepen. Hc Frankrijk heeft zijn jongste lictEei die van 1917, thans onder de wapr*sc'' Havas meldt, dat het vertrek.8™ Parijsche dienstplichtigen van de lie te midden van een talrijke me, plaats gevonden heeft. Men juicht, joDge soldaten, die opgewekt en driftig op weg gingen, toe. terer RAADSVERGADERING, terer, De Burgemeester der Gemeente Ti Gelet op art. 41 der Gemeentewet H Brengt naar aanleiding daarvan, ]gu kermis van de ingezetenen, dat eene gadering van den Gemeenteraad is bele Zaterdag den 33 Januari 1916op, 1 des voormiddags te 10,30 ure in de das bestemde zaal ten Raadhuize dezei' Hc meente. Texel, den 18den Januari 1916. De Burgemeester van Tem'/' BUYSING DAMSTB Onderwerpen ter behandeling: 't ZUURKOOL. De Burgemeester der gemeente brengt ter openbare kennis, dat de tusscheDkomst der R igeering betro! zuurkool in deze gemeenle niet dut mag worden verkocht dan f 0,13 kilogram. Texel, den 18ien Januari 1916. De Burgemeester der gemeei Texel voornoemd. BUYSING DAMSTE. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders de: meente Texel, maken bekend, da gelegenheid zal zijn opengesteld tot teiooze Inenting en Herinenting v»" b( G h te G 1. Mededeelingen. Ingekomen stukkei 2. Vaststelling kohieren van school^6''0 3. Idem suppletojr-kohier hondenbelai dienst 1915. G 4. Benoeming lid commissie uan toe.^.^ op het middelbaar onderinijs. 5. Benoeming bootsman-concierge naartschool. 6. Benoeming hoofd der school te dewl, 7. Ontslag en benoeming plaatsuervaft nc hulptelegraaf- en hulptelefoonkan= houder te de Koog. 8. Jaarwedden gemeente-ueldwachta 9. Wijziging reglement ZeeuaartschiJ 10. Regeling uitbetaling jaarwedden o)r VI wijzers, die in militairen dienst ziji de 11. Reorganisatie onderwijs openbare sren, te den Burg. tenii 12. Financieele regelingen, dienst 1915" 13. Vaststelling suppletoir-kohier hot lijken omslag, dienst 1915.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2