S 4 S° '2954 Donderdag 3 Februari 1916, 29st# Jaargani Nieuws- en Advertentieblad. Van meek tof meek Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór half negen op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIT, ParkstraatBüro op Tkx bl. Opmaking der Riezerslijsteu. De Burgemeester der gemeeDte Texel; Oezien de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners dei- gemeente, tevens Nederlanders, die op den 15den Mei e.k. den leeftijd van 25 jaren zullen bereikt hebben, uit om, zoo zij op grond van een der in die artikelen genoemde redenen aanspraak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden, daarvan voor den 15 Februari e.k aangifte te doen ter Gemeente-Secretarie, waar tevens de modellen voor de aangifte be- noodigd, kosteloos verkrijgbaar zijn en voorts alle gewenschte inlichtingen ge geven zullen worden. Texel, 31 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, BUISING DAMSTE. Plaatselijke Belastingen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat: a. het kohier van schoolgelden be trekkelijk de school met uitgebreid leer plan te den Burg, over de maanden Januari tot en met April 191b; b. het kohier van schoolgelden, be trekkelijk de overige openbare scholen in de gemeente, over het le kwartaal 1916; c. het suppletoir kohier van de be lasting op de hondeu voor het dienstjaar 1915, gedurende 5 maanden ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter lezing liggen. Texel, 31 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornmd. BUYSING DAUSTE. De Secretaris, JONKER. Regeeringserwten. |n. De Burgemeester der gemeente Texel zlnoodigt de winkeliers in deze gemeente, "kidie niet reeds aan hem, Burgemeester, oofeene opgave deden toekomen, uit, indien zij door tusschenkomst van de Regeering groene erwten wenscben te betrekken, htedaarvan ten spoedigste mededeeling te bdoen aan de firma M. A. GRUNWALD ,m0& ZOON te Helder, aui Texel, 1 Februari 1916. )ot( De Burgemeester voornoemd, ge BUYSING DAMSTE. gli- eil Maximumprijzen van Regeeringserwten en Boonen. De Burgemeester der gemeente Texel de.maakt bekend, dat de winkeliers in 'deze gemeente Regeeringserwten en -p'boonen niet duurder mogen verkoopen "etdan hieronder is vermeld. Groene erwten f0,21 per K.G. 0,11 per half K.G. 6 Bruine boonen f0,20 per K G. it 1 0,10'/= per half K.G. 11 Texel, 1 Februari 1916. lit De Burgemeester voornoemd, in BUYSING DAMSTE. fifdl n v ieee; 23-29 Januari. bet De vrees, ook door ons reeds vroeger uitgesproken, dat het niettegenstaande de ernstige tijdsomstandigheden, den een of anderen dag tot een botsing zou motten •pol',Romen, tusschen minister Treub en de Kamer, heeft zich maar al te spoedig be waarheid. Nog maar pas is de Kamer na de Kerstvacantie weer aan den arbeid ge togen, of de uitbarsting heeft reeds plaats gehad. Met het gevolg, dat het Kabinet ern3tig getroffen werd door het verlies van een harer beste krachten. Wel is op het oogenblik, dat wij deze regels schrijven, de ontslagaanvrage van minister Treub nog niet gemeld, doch na den nederlaag die deze minister in de Kamer leed is zijn heengaan schier onvermijdelijk geworden. Madame Politiek heeft zeer t6r ongelegener tjjd weer eens een slachtoffer gemaakt. Of bet de Kamer is dan wel de heer Treub zelf, die mede een deel der verantwoorde lijkheid draagt, kan hier onbesproken blijven; het feit, het zeer ernstige feit, wordt er niet anders door. Een beknopt overzicht van de feiten, die tot deze betreurenswaardige crisis hebben geleid, moge hier op haar plaats worden geacht. Kort voordat de Kamer bijeen kwam werd een merkwaardige correspon dentie gepubliceerd, die tusschen minister Treub en den voorzitter der Kamer, den heer Mr. Borgesius. Het betrof de regeliug der werkzaamheden, waarbij de minister eeD poging deed om aan de Kamer de W6t voor te schrijven en waarbij hij eischte, dat vóór er met de behandeling d6r Ouderdomswet werd begonnen, de voor loopige verslagen moesten zijn uitgebracht omtrent de reeks belastingontwerpeD, di6 den minister 30 millioenen in het laadje moeten brengen. De voorzitter kon zich met de inmenging van d6u minister in dezen niet vereenigen en toen de Kamer Donderdag de regeling der werkzaamheden ter hand nam bleek deze ook tegen de door JeD heer Treub geeiscbte werkwijze ernstige bezwaren te hebben. Men toonde niet veel zin om zich door den Minister de wet te laten voorschrijven en wilde zich niet door „de zweep van Tieub" laten be dreigen. Toch bleek de Kamermeerder heid niet ongeneigd om zooveel mogelijk aan de wonschen van den minister tege moet te komen. En zoo kwam de Centrale AfdeeliDg met het voorstel om volgende Woensdag, de belastingwetten en een reeks andere ontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken. De rechterzijde, die heelemaal geen reden meende te hebben om overhaast te werken op commando van den minister, verzette zich. En ze bleef dat ook doen, nadat de Minister van zijn kant wat water in den wijn gedaan had en de Kamermeer heid in zoover tegemoet was gekomen, dat hij een belangrijk deel van zijn eisch terug nam. De afdeelingsverslagen over de belastingontwerpen behoefden nu niet meer verschenen te zijn voor met de behande ling van de ouderdomswet een- aanvang werd gemaakt. Alleen echter ten opzichte van de Pensioenbelasting maakte hü een uitzondering. Deze achtte hij zoo nauw aan de Ouderdomswet verbonden, dat ze voor of met die W6t moest worden be handeld. Mocht de Kamer die belasting verwerpen, dan was de minister niet bereid de Ouderdomswet verder te verdedigen. De rechterzijde bleef zich verzelten. Haar woordvoerders deden uitkomen dat er niet voldoende tijd was voor een behoor lijke behandeling en dat de linkerzijde alleen zooveel haast had om tegen 1917 met de ontwerpen gereed te kom6n met het oog op de kiezers. En ook de linkerzijde wis nog niet door din minister gewonnen. De zitting werd intussohea tot Vrijdag verdaagd en men kon er zich dus eerst eens op beslapen. En de hoop bleei, dat Mimsttr Treuo, du hij reeds zooveel losgelaten had, ook dien laatsten eisoh niet zou handhaven. Want ook met dien eisch kon men zich moeilijk vereenigen. Inzonderheid was do oppositie er tegen sterk in den socialistschen hoek. Men wilde daar van eenig verband tusschen Ouderdomswet en Pensioenbelasting niets weten. Die belasting zou dan meende men en de woordvoerder der fractie, de heer Schaper, liet dat sterk uitkomen niets anders worden dan een verkapte ouderdoms- premie. En de heer Schaper en de zijnen willen een premievrjj pensioen. De sociaal-democraten waren niet de eenigen die met den minister niet konden meegaan Eenige van de sprekers der vrijzinnige groepen meenden dat de Kamer door het aannemen van de door de Centrale Af- deeling voorgestelde regeling den minister een heel eind was tegemoet gekomen en dat de heer Treub nu niet zoo stokstjjf op zijn eisch moest blijven staan. De heer Schaper liet het intusscben niet 6Dk6l bij woorden hy diende een motie in, luidende „De Kamer, van oordeel, dat de dwang dien de minister op haar tracht uit te oefenen, door onverbrekelijk verband te leggen tusschen Ouderdomsrente en Pensioenwet, niet is te aanvaarden, gaat over tot de orde van den dag." Doch miuister Treub boog zich niet zelfs niet toen sprekers als de heeren de Meester, Bos en Drion hun instemming met de motie kwamen verklaren. Hjj ging geen schrede voor de motie uit den weg. Hjj beschouwde haar als een motie van afkeuring eu hij verklaarde, dat by bij aanneming ervan daaruit de conclusie zou trekken „die men volgeDS de algemeen geldende conBtitutioneele usance trekken moet, als eon motie van afkeuring tegen over een minister aangenomen wordt." En de motie werd aangenomen met 45 tegen 42 stemmen, by zeer ge mengde stemming. 't Is zoo goed als zeker, dat de Minister heengaat. Heengaat wellicht voorgoed uit het parlementaire en politieke leven. Want de heer Treub is iemand, die sedert zyn uittreden uit den Vrijz. Dem. Bond, bij geen partij is aangesloten en te veel in dividualist, te veel een partij op zich zelf is, om met anderen in één band te loopen. Het verlies voor het Kabinet is groot, want de heer Treub was een bewonderings waardig werker, een krachtig figuur, iemaDd van wien men met vertrouwen mocht verwachten, dat hy onze geschokte financiën weer in orde zou brengen. In hem verliest het Kabinet zyn tweede minister van financiën. Wie zal bekwaam en bereid worden gevonden zyn zeer be zwaarde erfenis over te nemen —o—o—o Er is zeker geen tijd denkbaar, waarin politieke moeielijkheden voor de regeering meer ongelegen komen dan thans, nu de buitenlandsche aangelegenheden van zóó ernstigen aard zyn, dat ze voortdurend de volle aandacht van de regeericg blyven opvorderen. Tot nog toe heeft ons Kabinet door een voorzichtig, tactvol, welbewust en in overeenstemming met de omstandig heden ook krachtvol beleid, over de belan gen en rechten van ons land als neutrale staat gewaakt, doch de taak wordt er in den laatsten tijd niet gemakkelyker op. Vooral van de zeezijde komen de moeilijk heden in de laatste dagen. We herinneren slechts aan de aanhouding van een aantal onzer schepen met goederen voor ons land aan boord en het in beslagDenmn van de Ameruaansoue ma l aan boord van onze Oceaanstoomers. Onze regeering heeft tegen een dergeiyk optreden geprotesteerd doch 't schijnt nog niet veol te baten. Thans is er weer het ernstige bericht, dat de den 22 dezer p6r„Rembrandt" vanhier naar onze kolonjön verzonden mail door do Engelsche autoriteiten in beslag is genomen. Dat is een ernstig vergryp tegen het Volkerenrecht, waartegen de regeering ongetwijfeld een krachtig protost zal laten hooren. Of het iets zal baten Na alles wat men reeds ervaren heeft in den laatsten tijd, na da vele bewijzen, dat men het met de rechten der neutralen zoo nauw niet neemt, valt het helaas gemakkeiyk genoeg op die vraag eeu antwoord te geven. Op dergeiyire wyze wordt Engelands heerschappij ter zee eohter grove dwingelandij. En dan zijn er in Engeland nog velen, die meenen, dat de regeering nog maar een stapje verder moet gaan. De conser vatieve pers heeft al sedert eenigen tijd een campagne gevoerd om de regeering to be wegen eenvoudig maar geen rekening meer te houden met de overeenkomsten die reeds vroeger gesloten werden om een einde te maken aan de zeeschuimery. Vooraan staat daarby wel een blad als de „Times" die in menig artikel den indruk heeft trachten te vestigen dat Duitschland al Jang economisch uitgeput zou zyn, als het niet door de neutralen van het noodige werd voorzien. En daar mo6ten maatregelen tegen worden genomen, de scherpste maat regelen kunnen niet te scherp zijn. Zoo las men in .den laatsten tijd herhaaldelijk in de conservatieve pers allerlei beschuldigin gen aan het adres der Engelsche regeering, die veel te slap tegen de neutralen heet op te treden. Van meer dan een zyde werd zelfs aangedrongen op maatregelen die met een blokkade van de neutrale landen geiyk zouden staan. Zooa'.s voor de hand ligt, was er dezer dagen dan ook zeer veel belangstelling voor het „blokkade-debat" dat in het Engelsche Lagerhuis aan de orde werd gesteld en waarbij de rëgeering zich tegen de be sehuldiging van slapheid verdedigde. Vooraf verscheen er een soort regeeringsverklaring waarin een menigte cyférs werden gegeven omtrent den omvang van de aanvoeren over zee naar de neutrale havens. Over 't algemeen waren de cyfers hooger dan voor den oorlog, doch de regeering toonde door allerlei berekeningen aan, dat dit mede een gevolg was van het feit, dat de Deu- trale landen than3 niets meer uit Duitsch land kunnen betrekken en dus veel meer over zee moeten aanvoeren. Wel moest eenige „lekkage" worden geconstateerd, m. a. w. moest aangenomen worden, dat van het aangevoerde een gedeelte aan Duitsch land afgestaan werd, doch dat deel is dan al zeer klein en rechtvaardigt zeker niet een blokkade van de neutrale havens, het geen in flagrante strijd met het Volkeren recht zou zyn. Men moet in Engeland tevens ook een beetje doen om de vriendschap van Amerika niet te verliezen. De Engel sche regeering is voorloopigdusnietophet denkbeeld der conservatieven ingegaan, al beloofde Grey, dat er krachtig zal worden gewaakt tegen elke poging om goederen naar Duitschland door te voeren. Het kan ook al wel zoo. De maatregelen zlju al draconisch genoeg. En het is zeer goed te begrijpen, dat Zweden die de toe gang Daar Rusland beheersebt, dreigend de vuist balt eu de regeering, zij het niet woordelyk dan tocb verstaanbaar te kennen gaf, dat ten slotte ook de eer van een It! 3Ü! i TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ird in I

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1