Groote Houtverkoopi) Gemengd Nieuws. VI ar kt berichten. Algemeene Vergadering van het „Witte Kruis He Vrachtwa gel Deurwaarder G. 6 GI een partij NIE U HOUTWARE1 Bij de op 22 April ai een partijtje schrootje ADYEFTKNT! T I1* O osterend, 17 April. Ruim 40 personen van hier hadden aan den Minister uitstel van dienst ge vraagd voor den eenigen smid voor dit dorp en omstreken. Dit verzoek is ge- reedelijk toegestaan. Nu de garnalen visscherij geen goede uitkomsten meer geeft, zien de visschers naar andere bezigheden uit. Enkelen gaan ter Noordzee-visscherij, anderen zijn met het rogvisschen aan gevangen (rog geldt fl,75 per stuk), terwijl er ook zijn, die weder met landwerk wat zullen trachten te ver dienen. De Cocksdorp. Zaterdagavond gaf het gemengd koor „Harmonie" onder leiding van zijn direc teur, den heer B Weersma, zijn eerste openbare uitvoering voor een volle zaal in het hotel „De Hoop." De zangerenschaar opende het pro gramma, bestaande uit 13 nummers, met het „Openingslied" van den directeur. Als soliste deed zich hooren mevr. Weersma, die een drietal liederen zong, welke nummers met luid applaus werden beloond. Verder konden de aanwezigen nog genieten van 2 nummers instrumentale muziek als toegift, met gevoel voorge dragen door mej L Dijt (viool) en den heer Weersma (orgel). In aanmerking genomen het kort be staan van Harmonie en den korten tijd van voorbereiding, kweten zangeressen en zangers zich uitnemend van hun taak, hetgeen de toejuichingen na elk nummer bewezen. Harmonie kan met voldoening op dezen avond terugzien en van harte hopen wij, dat het niet de laatste maal zal zijn, dat zij zich in 't openbaar laat hooren. Na afloop volgde een gezellig bal. Den Hoorn, 18 April. Toen hedenmorgen de vrachtrijder Z. van Oudeschild, een gedeelte der zuiger van de kleine motor uit de P H Polder, welke in bruikleen is afgestaan aan de overstroomde polders, op zijn wagen had geladen om naar de haven te vervoeren, zakte een der duikers in en geraakte wagen en lading in de Molensloot. Gelukkig kon men de paarden spoedig los krijgen, zoodat geen ongelukken zijn gebeurd. Doch de wagen met de zware lading er uit te krijgen zal zeker veel moeite kosten. Vlieland. Ten behoeve der Bewaarschool werd 15 en 16 April eene tooneeluitvoering gegeven in „Concordia." De dames en heeren, die zich zeer veel moeite hadden getroost voor deze avondeo, hadden zeker veel voldoening van hun werk. De zaal was beide avonden overvol. Hopen wij, dat de kleintjes die zoo graag wat nieuw speelgoed willen hebben en op onge- scheurde leien hun scheepjes teekenen, dank zij deze uitvoering hun wenschen zien bevredigd! Na een zeer aanschouwelijk bewaar- sohooltafreeltje, rees het scherm voor de opvoering van „Jan Ongeluk", klucht in drie bedrijven van Blumentbal en Kadel- berg. Dit stuk, aan dilettanten geen lichte eischen stellend, werd uitstekend vertolkt, zoowel in de hoofd- als kleinere rollen. Jan Ongeluk, hoe vermaakte hij ieder, echte ongeluksvogel inderdaad. En schoonpapa, had zeker niet minder succes, terwijl de dames alleD mede werkten tot een goed geheel. De zeer amusante scène met „Tobias Krack" zal niet licht worden vergeten, hij was werkelijk om voor te beven deze athleet, onverbeterlijk in stem en gebaren. Allen tezamen gaven door hun vlot spel en groote rolvastheid blijk, dat zij het dave rend applaus na ieder bedrijf, vooral san het slot volkomen verdienden. Een gezellig bal besloot deze welge slaagde avonden. Met Mej. Sieben, de bij de kleintjes zoo beminde „Tante Cato", zuilen zeker ook de belanghebbende ouders, de dames en heeren voor hun vriendelijk werk dankbaar zijn. Door de bemanning van de tramboot Hellevoetsluis - Middelharnis was bij den havenmond een mijn ontdekt. De marine staf heeft dadelijk een vaartuig op kondschap gezondeü. Haar is toen echter gebleken, dat deze mijn het opgezwollen kadaver was van een hond. Door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie is een oproep gericht tot het personeel, of onder familie leden of kennissen zich ook nog lieden bevinden, die vroeger bij den post- en telegraafdienst werkzaam waren, en hun dienst nog naar behooren kunnen uit oefenen, om tijdelijk te werk te worden gesteld tegen f3 per dag op, en f5 per dag buiten hun standplaats. Deze maatregel wordt genomen ter voorziening in het tekort aan werk krachten, door het in militaireu dienst zjjn van vele ambtenaren bij den post en telegraafdienst, met het oog op de naderende zomerdrukte. Engeland belemmert den graan- uitvoer naar ons land. De Engolsche regeering weigert thans de levering van bunkerkolen aan booten die Regeeringsgraan in Argentinië gaan halen, tenzij deze booten met lading van La Plata in Engeland terugkomen. Dit blijkt uit zoodanige weigering om kolen at te leveren aan het s.s „Ittersum" van de Maatschappij „Oostzee," dat te Sunderland ligt, om kolen in te nemen, Zoodoende maakt de Engelsche regee ring den invoer van tarwe in ons land door de Nederlandsche Regeering onmo gelijk. Meningitis. Uit officieele cijfers blijkt, dat de eerste drie maanden van dit jaar weder belang rijke toeneming was van het aantal meningitisgevallen. Geconstateerd werden 27 nieuwe geval len, waarvan 25 met doodelijken afloop. Wij vermeldden, dat vóór eenige dagen zich een bijzonder verschijnsel op het Keinselmeer, nabij Durgerdam, voor deed. Een groot voordeel is dit geweest voor de visschers daar ter plaatse, daar ongeveer een 1000 pond aan baars, blei, karper, haring, aal, paling, snoek en spiering werd gevangen, die zich op de oppervlakte daarvan bevond. Onder meer werd een snoek van 7 pond en baarsen van 4 pond gevangen. Verloven in den hooitijd. Aan niet-beroepsmilitairen, die zijn hoofd of leider van een landbouwbedrijf of die als zoodanig fuogeeren, kan in Juni en Juli, met inachtneming van de grens van toelaatbare afwezigheid voor bijzondere verloven, door compagnies- eskadrons-, batterij-, fort-,detachements-) commandanten een verlof worden ver leend waarvan de totale duur naar nood zakelijke behoefte ten hoogste 28 dagen mag bedragen. Onderstaand artikeltje voorkomende in de Veldbode van 15 April j. 1. komt ons voor onze gemeente belangrijk ge noeg voor om in z'n geheel over te nemen. Belangrijke mededeelingen voor den veehouder. Het is den schapenhouders, ook in ons land, niet onbekend, welke uitgebreide verwoestingen in de kudden kunnen worden teweeggebracht door de lever botziekte (ongansch). De ontwikkelings geschiedenis van de leverbot, die deze ziekte veroorzaakt, is bij dierkundigen en veeartsnijkundigen voldoende bekend, maar de behandeling ter genezing liet tot hiertoe veel te wenschen over. By schapenhouders geldt de leverbotziekle vrijwel als ongeneeslijk; veeartsenij- kundige hulp wordt er zoo goed als nooit voor ingeroepen en de meeste veeartsen zouden op de behandeling ook weinig gesteld zijn, met bet oog op de geringe kans van genezing. Een Hongaarsch onderzoeker, prof. dr. Marek, van de veeartsenij kundige hooge- school te Budapest, heeft nu omtrent dit onderwerp uitvoerige proeven ge nomen en is tot het resultaat gekomen, dat deze schadelijke schapenziekte zeer goed te genezen is. Hij beproefde een aantal middelen bij een zeer groot aantal aan leverbotziekte lijdende schapen en heeft gevonden, dat kamala, een overigens in de veeartsenijkunde wel bekend para- sietendoodend middel, prachtige resulta ten gaf. Dit raiddel, dat afkomstig is van de vruchten van een uitheemschen boom, wordt aan zieke schapen toege diend in een dosis van ongeveer 15 gram in 2 maal binnen 24 uur telkens de helft. Het wordt in pillenvorm toegediend, waarbij het kamala-poeder wordt ver mengd met de dubbele hoeveelheid lijn- meel of andere meelsoort en water. Hoe vroeger dit middel aan de zieke schapen wordt toegediend, des te b9ter, wiil dan de lever en de galgangen nog niet zooveel van de leverbotten te lijden hebben ge had als in een later stadium der ziekte, waarin de galgangen steenhard worden en de lever verschrompelt. De herfst en de voorwinter zijn dus de meest ge schikte tijden voor de behandelingin den nawinter en de lente kan het daar voor te laat zijn. Prof. Marek vond, dat bij 85 procent der behandelde schapen alle leverbotten werden gedood, bt) de andere 15 procent bleven slechts weinig levende exemplaren over, welke geen noemenswaardige schade meer veroor zaken. Bij zwakke dieren of aan doorloop lijdende schapen werd 20 gram kamala toegediend en wel op 5 achtereenvolgende dagen telkens 4 gram. Dit werd gedaan omdat een minder aangenaam gevolg van dit middel is het ontstaan van door loop en het verlies van eetlust gedurende enkele dagen na de toediening. Het af sterven der leverbotten en de verwijde ring daarvan uit bet schapenlichaam duurt gemiddeld 3-8 dagen. Niet alleen de leverbotten werden gedood, maar ook de eieren daarvan werden vernietigd en verwijderd. De kamala behoeft niet ge zuiverd te zijn en kan dus in een goed koopen vorm gegeven worden (de on kosten werden door prof. Marek berekend op ongeveer 18 cent per schaap), maar zij mag niet vervalscht en moet versch zijn. Wij zouden dus eiken schapenhouder aanraden, zoo spoedig hij leverbotziekte onder zijn schapen vermoedt, in overleg met den veearts deze kuur toe te passen. Beiden kunnen daar plezier en voordeel van beleven en, vooral in natte jaren, kan langs dezen weg nog een niet on belangrijk deel van ons nationaal ver mogen worden gered. BROODVOORZIENING. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat, bljjkens een ontvangen schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van Maandag 24 April e. k. af, slechts ongebuild tarwebrood (bruinbrood) mag worden gebakken. Ten behoeve van diegenen in deze gemeente, voor wien het gebruik van ongebuild tarwebrood blijkens certificaat van den behandelenden geneesheer op medische gronden nadeelig wordt geacht, kan door ondergeteekende aan het Rijks- graanbureau de beschikbaarstelling van een hoevoelheid bloem worden aange vraagd. Texel, 18 April 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Amsterdam, 17 April. Aangevoerd 718 Runderen, le kwal. 110 k 115 et. j* 2e kwal. 101 a 105 ct. u 3e kwal. 95 a 93 ct. g. 60 Melk- en Kalfkoeien 1 300 a f 425, 366 Nuchtere Kalveren 1 10,4 1 15, 210 Vette Varkens a ets. Purmerend, 18 April. Aangevoerd: 696 Runderen waaronder: 250 vette koeien 90 A 115 Ct. per KG. ,R Gelde koeien 1 210 a 450 Melkkoeien f 210 a 450. 10 stieren. 33 vette kalveren f 1,20 a f 1.40 p. Kg. 849 Nuchtere kalveren f 16.a 1 30; Schapen f Al Lammeren f a f 193 vette varkens f 0,84 a 10,94 per Kg. 58 magere varkens f 30 a 145,00; 242 biggen f 14 a 126; kipeieren f 6.25 a 1 6.75 per 100; Goede Vrijdag 31 April 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Burg Vm. 10 uur Dr. Norel. Voorbereiding. 's avonds 7 uur dr. Norel H. Avondmaal. Waal, Vm. 10 uur ds. v d. Waa. Koog Nam. half 3 ds. v. d. "Waa. H. Avondmaal. Den Hoorn Vm. 10 uur ds Visser. Bediening H. Avondmaal. Oudeschild, 's Av. 7 uur ds. Glas. Avondmaalsbediening. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cock-dorpVm. 10 uur ds. Boeke. Zuid-Eierland 's Av. 7 uur ds Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds, Buasemaker. Zondag 33 April 1916. (le Paasei HERVORMDE G '.MEEN' rg Den Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Haaf, Vm. 10 uur ds. van der W„ Collecte voor het op-oediogsges,, Valkenhi-ide Den Hoorn, Vm. 10 uur d-<. Vi-g,.r Collecte voor de Zer.d; Oxideschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Kollekte v.d. Vereen v. Vrije, U Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Gra-s Coll. low. Zend. in X Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Bookn Gebouw Zuid-Eierland, Geen (Hen GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. halt 10 uur ds. Dast Nm. 3 uur ds. Dagevos DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Dooj Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussern Maandag 34 4pril (3e Paaschdaj HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. KoogVm. 10 uur ds. v. d Waa. Bk' Collecte voor het opvo-idingsg^* Val ken heide Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, Vm. 10 uur Kralerked Mevr. Glas-Houts Kollekte voor de Zondagsch Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Gm Cocksdorp, Vm. 10 uur Eerw. Heer M. L. Foei Cand. f/d H. D. te HaarE Gebouw Zuid Eierlaod Vm. 3 urn Eerw. Heer M. L Foei Cand. t/d H.D te Heart GEREFORMEERDE KERK, Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE OosterendVoorm. 10 uur ds Kupei Heden overleed tot onze diepe drt heid, onze innig geliefde Zoon Broeder, J4N JACOB, in den ouderdum van bijna 17 jat K. KIKKERT. C. KIKKERT-Lisi P. KIKKERT. Rotterdam, 11 April 1916. g' der afdeeling Texel op Donderdag 30 April a.s. 'a ukiwiUl uur in de Oranjeboom aan den Bur»'" A. WAGEMAKER, Voul L. J. KIKKERT, Seer. I. AgendajOu 2. Notulen. 3. Jaarverslag 1915. 4. Rekening en verantwoording li» 5. Verslag over de Algemeens Ve®>w ring te Amsterdam. de t 6. Benoeming commissie van rekffek opnemers. Be- 7. Verkiezing bestuursleden den 8. Omvraag. 9. Sluiting 1 B van Ju. v. HKERWAAROFApry; rijdt Donderdags 20 en 27 Apd te Texel, bq zal op Zaterdag, 33 April 1916, desffdr middags te 11 unr aan den Haven®:- Oudeschild op Texel, publiek verkoopen[bev t.w. plusminus 1000 stuks ribben «j schillende afmetingen, als 2 X3, j 4X4, 4 X 5en lang van 1 30 voet. Een en ander voor alle doeleindtj schikt en aldaar verkaveld te bezioty Zegt h.et voort. te Oudeschild ts houden HoutveilttiL. nog ten verkoop worden gepresentefUl latten, paaltjes, kantdeelen en b'Al'p pompen, blokken, gereedschappen. rlWL: schuttiugs, 2 grondbascules, ijzeren' M. lang, nieuw en gebruikt touw, 21 ken mast en wat verder zal worden gebracht. Deurw. Gucj ei de k 1. Opening. IJ.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2