m Gemengd Nieuws. Predikbeurten! na Marktberichte! Dot IS zullen kunnen krijgen, wat zeker een ramp zou zijn. Voor bet tanen kan men inplaats van cachou ook run (eikenschors) gebruiken, waarin de Visscherij Inspectie behulpzaam wil zijn. Moge men ook voor de andere noodige artikelen raad weten te schaffen. Vlieland. In hotel Meijer werd de jaarvergadering gehouden van de N. V. Noordzeebad Vlieland. Als gewoonlijk was deze ver gadering slecht bezocht. De pres. der comm. opende de bijeen komst. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd en den secretaris, de heer T. Meijer dankgezegd. Jaarverslag, balans, winst- en verlies rekening werden eveneens goedgekeurd. De heer J. Molenaar, directeur, bracht het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat er een druk bezoek aan het strand was geweest, dank zij de veel verbeterde weg. Het seizoen was dan ook, verge leken bij dat van 1914 niet ongunstig te noemen voor het zeebad. Een batig saldo van f 311,295 bleek in kas te zijn. Dit saldo zal besteed worden aan uit breiding van het paviljoen en verbeterde serre met glasbrscbutting. Dit voorstel van het bestuur werd na lange discussie aangenomen. Tot commissaris werd herkozen de heer E Meijer, die de benoeming aan nam. De voorz. zeide der directie hartelijk dank voor de goede zorgen aan het Zeebad en zijne belangen gewijd en uitte ten slotte zijne beste wenschen voor den bloei der vennootschap. 24 April. Hedenmiddag passeerden zes Zeppelins van N Oostelijke in Wes telijke richting. Opkomst milite-plichtigen uitgesteld. In verband met het voorkomen van gevallen van nekkramp in verschillende gemeenten van ons land, is de opkomst van de militie-plichtigen van de lichting 1916, voor .zoover deze zou plaats hebben in het tijdvak van 1 tot 5 Mei ai's. tot een nader te bepalen tijdvak uitgesteld. De kaasmarkt te Alkmaar. De aanvoer op de kaasmarkt was Vrijdag weder zeer groot, ruim 200,000 K G. Kenmerkte de markt te Hoorn zich door gebrek aan stemming om te koopen uit vrees, dat de „Zentrale Einkaufs Gesellschaft" geen orders tot koopen heeft gegeven aan de Noord-Hollandsche combinatie, waardoor aldaar alles onver kocht geraakte, te Alkmaar was deze vrees niet zoo groot, en geraakte twee derde van den aanvoer voor f 70 en f 71 per 50 KG. verkocht. Op het einde der markt werd de stemming gedrukter en werd een gedeelte voor f 65 en 160 ver kocht. Ongeveer 65,000 K.G. bleef on verkocht. (Dagbl. v. H.) Een smokkelend cirsus. Toen het circus Herman Althofif uit Rotterdam, waar het voorstellingen had gegeven, terugkeerde, was het aantal paarden vermeerderd met een tiental stoere Brabantsche trekdieren, Oogen- schijnlijk als trekdieren voor de circus wagens aangekocht, gingen ze echter binnen korten tijd, met consent de grens over. Met groote hoeveelheden suiker, cacaoboonen, koffie, thee, coprah liep het minder goed af. Een ontslagen stalknecht verklapte het voornemen tot smokkelen. En toen een viertal circuswagens, beladen met smokkelwaar, naar verschillende plaatsen in Nederland vervoerd werden, waren de grensstations reeds gewaar schuwd en werden de wagens aan de grens aangehouden. De aardbeving van 2 April. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te de Bilt, ontving ruim 300 berichten omtrent de op Zondag 2 April des n m. omstreeks 2 ure hier te lande waarge nomen aardbeving. Royaal uit gewoonte. Het Ministerie van Landbouw heeft een rondschrijven tot de Kamers van Arbeid gericht om met het oog op de schaarschte aan schrijfmachinepapier bij het gebruik van dit papier zooveel moge lijk spaarzaamheid te betrachten en bijv. het schrijven op dubbele vellen, wanneer een vel voor den teks van het stuk voldoende is te vermijden. Dit rondschrijven telt wat den tekst bet i eft 6 regels en één woord. Niettemin is het gedrukt op een dub bel vei papier foho formaat Hbl. Een Ier. De Ieren gaan voor grappenmakers door. De onderstaande anecdote geeft daar een voorbeeld van Een Iersche lancier komt bij zijn kapitein en verzoekt 14 dagen verlof. „Waarom?" vraagt de kapitein. „Mijn vrouw is ziek. 't Is hoog noo- dig dat ik ga." „Ik zou je verlof geven, Patrick, want je bent een goed soldaat, maar je vrouw heeft mij vanmorgen geschreven, dat zij je liever niet thuis bad, omdat je zoo lastig bent." Patrick salueert en doet of hij heen gaat. Maar bij de deur keert bij om en vraagt„Mag ik iets zeggen kapitein „Jawel." „Maar zult u niet woedend worden?" „Neen, ga je gang maar." „Er zijn hier twee leugenaars in het vertrek. Een daarvan ben ik. Ik ben nooit getrouwd geweest." Officieel. Een ter dood veroordeelde misdadiger werd zwaar ziek in de gevangenis. De ter doodbrenging werd uitgesteld, de delinkwent geneeskundig behandeld en hij was na eenigen tijd nagenoeg her steld. De geneesheer gaf daarvan ken nis en verklaarde„de delinkwent is thans in zooverre genezen, dat hij zonder gevaar voor zijne gezondheid kan ver voerd en ter dood gebracht worden. Terug. Te Middelburg is iemand terugge keerd, die verleden jaar uit de ouder lijke macht was ontzet, maar met zijn vijf kinderen naar Duitschland vluchtte. Hij verzekerde zijn [.kinderen liever af te staan, dan ze in Duitschland te laten verhongeren. Geen vee. Als een bijzonderheid kan worden aan gemerkt, dat op de Donderdag te Enk huizen gehouden voorjaars-veemarkt, vrij van alle marktgelden, geen enkel stuks vee was aangevoerd. In de schaarschte der bouwmate rialen en het enorm oploopen der hout- prijzen is nog geen verandering gekomen en 't laat zich aanzien dat de toestand nog zal verslechteren. Vooral de hooge houtprijzen oefenen een remmenden in vloed op het bouwbedrijf. In 1912 werden te Amsterdam 3700 woningen voltooid, in 1913 3300, in 1914 met 5 maanden oorlogstijd was het aantal teruggeloopen tot 2300, in 1915 tot '2200 Waarschijnlijk zal 't einde van 1916 nog meer achteruitgang toonen. Portland-cement is er nog, al steeg de prijs ook met 75 pCt. Waar het steeds het streven van het gemeentebestuur is geweest het daarheen te leiden, dat het minimum-percentage der leegstaande volkswoningen 3 zal zijn is dit percentage thans 0,2. Met het oog daarop zijn de onbewoon baarverklaringen stopgezet. Bladvulling. Als een diplomaat zegt„Ja", dan meent hij „Misschien" zegt hij „Mis schien", dan meent hij „Neen", zegt hij „Neen 1", dan is hij geen diplomaat Wanneer een vrouw zegt„Neen 1", dan meent zij „Misschien" zegt zij „Misschien", dan meent zij „Ja" zegt zjj „ja 1", dan is zij geen vrouw De poes. Te Delft werd Zondag in de Gerefor meerde Kerk op de Vlamingstraat de godsdienstoefening verstoord door smart kreten die zich tusschen de orgelmuziek mengden. De organist vond dra de oor zaak der onwelluidende muziek in het orgel zat een kat, die razend van angst zich niet liet vangen. De gemeente be hielp zich verder zonder orgelspel. Eerst 's middags werd de poes uit haar vrij willig gekozen gevangenis verlost. Tijdelijke leeningen aan gemeenten. Door de Gemeentelijke Credietbank is aan B. en W. van de voornaamste ge meenten een circulaire gezonden, waarin herinnerd wordt aan het feit, dat in vele gemeenten het denkbeeld is gerezen tot dekking der crisis-uitgaven geldleeningen op korten termijn aan te gaan, waartoe thans misschien nog meer aanleiding is, nu het vooruitzicht bestaat, dat na afloop der crisis het Rijk uit de in te voeren oorlogswinstbelasting hulp aan d9 ge meenten zal verstrekken. De bank biedt nu, vrijblijvend, aan, aan gemeenten voor een tijdvak van 3 jaar tegen een rente voorshands bepaald op 47» pCt., gelden te verstrekken a pari zonder eenige kosten, op onderhandsche schuldbekentenis. De terugbetaling zou moeten geschie den jaarlijks met een derde gedeelte, aanvangende een jaar na het aangaan der leening. Smokkelen. Kommiezen te Delfzijl vonden bij het onderzoek van bet aakschip „Soli Deo Gloria", kapt. P. Sportel van Zuidbroek, in een watertank ongeveer 5000 L. lijn olie, welke de schipper over de grens trachtte te voeren. De bestemming was Dortmund. De olie wordt in vaten overgepompt. VolgeDS verklaring van den schipper had hij mot dit zaakje een duizend gul den kunnen verdienen. Kostelooze tliee. Nu ook de thee bij onze naburen scbaarsch begint te worden, probeert men allerhande plaatsvervangende aftreksels. Zoo schijnen jonge aardbei- en braam blaadjes alleen zoowel als gemengd, een geurigen drank te leveren, vooral wan neer men de blaadjes in de schaduw droogt Ook het gedroogde jonge loof van zuurbes kan met aardbei en braam blaadjes vermengd, voor thee gebruikt worden. Dat men lindebloesem voor thee gebruikt, is bekend de z. g. winter- linde geeft het fijnste aroma. Verder zijn aftreksels van hoefblad, wederik en longe- kruid een zeer goed middel tegen slijm hoest en borstkwalen. Salie is heel goed voor keelontstekingen. Op vele wijzen biedt de natuur koste loos middelen, indien men er, zooals nu door den nood gedwongen, gebruik van weet te maken. De dief gevonden. Wij deelden dezer dagen mede, dat door de directie der Rotterdamsche Bank- vereeniging te Amsterdam, aangifte was gedaan bij de politie van de vermissing van een geldswaardig bedrag van f 4500 aan bankbiljetten, waarvan de nummers bekend waren. Der directie was het tot haar leed wezen al dadelijk duidelijk, dat onder haar 350 man tellend personeel iemand moest zijn, die niet tegen de verleiding bestand was, zoodat het onderzoek dan ook al dadelijk in die richting kon plaats hebben. Donderdag werd inderdaad door de politie de schuldige onder het personeel der bank gevonden. In zijn woning werden onder een wand- tekst 4 bankbiljetten van f 1000 ontdekt terwijl op den verdachte nog f 200 werd bevonden, zoodat van de vermiste f4500 thans f 4200 terecht is Tel. Een vegetarisch vonnis. Een maand geleden zoo vertelt de Veg. Bode, zeide rechter La Buy, in Chicago, tot den beklaagde John. V. Boswell„Het vleesch schijnt je dol te maken. Ik zal je een maand lang op vegetarisch dieet zetten en je gelasten het huis van je vrouw te mijden". Gisteren was de maand om. De vrouw van Boswell, wonende 2249 S. Centr. 'Park ave, en haar 18 jarige zoon Vernon kwamen ter terechtzitting en verklaarden dat Boswell niet in huis was geweest. De Rechtbank stelde hem voor een jaar voorwaardelijk in vrijheid. „Zet mij weer op een vegetarisch dieet", verzocht Boswell. „Het was best voor mij, mijnheer de rechter. Ik heb sindsdien iederen nacht goed geslapen." Aldus geschiedde. „Een jaar lang alleen vegetarische kost", beval de Rechtbank. Een nieuwe zakkenrollerstruc. Te Rotterdam trok Vrijdagavond een muziekkorps door de stad. Toen er bij de marinierskazerne eenig gedrang ont stond, voelde een bejaard heer zich eens klaps onder bij de beenen grijpen. Hij werd omhoog geheven, terwijl de onzicht bare handen zich onder zijn overjas naar boven bewogen. Op hetzelfde oogenblik liet men hem weer vallen. Van de eerste ontsteltenis bekomen bleek het, dat men zijn portemonnaie met f 125 geroofd had. Uit den goeden ouden tijd. Thans, nu alles zoo duur is, en [men o. a. ook voor het vee ongekend hooge prijzen ontvangt, is het merkwaardig deze eens te vergelijken bij vroeger jaren. Uit oude brieven en aanteekeningen is gebleken, dat in hot jaar 1822 voor beste scharige ossen werd ontvangen... f96 en voor de volgende tien f86, terwijl voor een vette koe slechts f65 werd betaald. (Een kalt kost thans meer) Men kocht toen een veulen voor f 45 een jarig veulen voor f25 a f50J vetten 4-jarigen ruin voor f 100. 1 woordig betaalt men voor scharige! soms f 400 en voor een kalfkoel reeds tot f525. Een veulen of eerl jarig paard van f 300 a f 400 is| zeldzaamheid, terwijl de prijs vo 4-jarig paard thans tot f800 afl(j zelfs nog hooger loopt, althans is 1 Geen gezegend paaschfeest Zaterdag werdeu aan de melkfl „Neerlandia" te Wee^p, 60 werkl ontslagen als gevolg van het uil10' verbod van suikerhoudende produd WOJ RAADSVERGADERING.! De Burgemeester der Gemeente Ti Gelet op art. 41 der Gemeentewet! Brengt naar aanleiding daarva: kennis van de ingezetenen, dat oenl gadering van den Gemeenteraad is 1 Zaterdag den 3d April 1916, des voormiddags te 9,15 ure in de dat bestemde zaal ten Raadhuize deze meente. Texel, den 25en April 1916. De Burgemeester van Tel BUYSING DAMST1 Onderwerpen ter behandeling 1. IHededeelingen. Ingekomen stn 3. Verordening heffing en invorderit| 3. Benoeming onderwijzeressen Bnrg. 4. Goedkeuring beslnit wijziging tiiu Algemeen Armbestnarl 1915. BROODVOORZIENING. De Burgemeester der gemeentel brengt ter openbare kennis, dat, bil een ontvangen schrijven van den Mij van Landbouw, Nijverheid en van Maandag 24 April e.k. af, ongebuild tarwebrood (bruinbroodj worden gebakken. Ten behoeve van diegenen inl gemeente, voor wien het gebrul ODgebuild tarwebrood blijkens certl van den behandelenden geneeshef medische gronden nadeelig wordif kan door ondergeteekende aan hetl graan bureau de beschikbaarstelliuj een hoeveelheid bloem worden i vraagd. Voorts maakt ondergeteekende! dat het zoogenaamd loonbakkenl bakkers voor particulieren van aDdJ bruinbrood, verboden is. Texel, 22 April 1916. De Burgemeester voorni BUYSING DAMSi) Zondag 30 April 1916. HERVORMDE GEMEENTE| Den Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. van der Waf H. Avondras Oen Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser] Oudeschild, Vm. 11 (elf) uur ds. W. Br. Onuekès»van den Oosterend, Vm. 10 uur da. vau Grs Cocksdorp, Vm. 10 uur de Eerw. Seer H W J. C. Hoi Cand. t/d H.D. te Bus Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur dezelli GEREFORMEERDE KERK.I OosterendVm. halt 10 uur ds. Dsif Nm. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENT| Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Eoorn, Vm. 10 uur os. Bussen in png Texel, 25 April 1916. 9 Nuchtere kalveren f 12,— af 8 Schrammen f 35,— a f 45,—. 47 Biggen t 22,— ai 28.— 1 Geit i 5. Purmerend, 25 April. Aangevoi 941 Runderen waaronder: 173 vette koeien 85 4 115 Ct. 7Rfi Gelde koeien t 220 4 430 Melkkoeien f 220 a 430. 15 stieren. 10 vette kalveren i 1,10 a fl 711 Nuchtere kalveren f 10.a 880 Schapen f 31 4 f51,— Lammeren f af—, 236 vette varkens 1 0,81 a f 0,91 91 magere varkens t 30 a (43, 309 biggen f 14 a I 23; kipeieren f 5.70 a f 6.10 per l1 op 2 £re [plc rer 6»li lens hi liteit Phil U 1.1 i BQ€ VC

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2