'E N° 2985 Donderdag: 25 Mei 1916 29ste Jaargang. aa Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tof week- Dit blad verschQnt Woensdag- en Zaterdagavond Adrertentiëu vóór half negen op den da; der uitgave BONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Buaa op Trxjii. lid. VERKIEZING Provinciale Staten. Dinsdag 6 Juni aanstaande, opgaven van Candidaten, 13-30 Mei. Zooals te verwachten was heeft de Tweede imer met een beduidende meerderheid t ontwerp Ouderdomsrente aangenomen, eveneens kreeg de oorlogswinstbelasting eerste van de extra belastingen welke oorzaak vinden in de buitengewone nstfindigheden, haar beslag. Straks krijgen andere extra heffingen een beurt, n. 1. Verdedigingsbelastingen, of anders ge ramd de extra Inkomsten- en extra Ver- og6nsbelasting voor éénmaal te heffen, smede het voorstel tot een heffingen-eens in Dr. Bos c. s. 't Is van harte te wenschen it het met die nieuwe belastingen straks aar even goed mag gaan als het geval is iet de nieuwe Inkomstenbelasting. De leultaten van deze nieuwe belasting toch illen tot nog toe zeer mee, overtreffen rat een aardig- bedrag de raming. Indien it de volgende maanden op gelijken voet lorgaat dan zal de belastingopbrengst in it eerste jaar ongeveer 12 millioen meer in dan ze geraamd werd. Dergelijke meevallertjes maar meer, zal ize nieuwe minister van Financiën zeker 'el in stilte wenschen. De crisisuitgaven >ch houden aan, de mobilisatie duurt on- irminderd in omvang nog voort en tal ran economische maatregelen vragen veel 's lands schatkist. En de vooruitzichten jn nog even donker als een jaar geleden 'ant het .einde van den wereldoorlog is nog 'eeds niet te zien. De toestand vraagt veel van 's lands financiën en ook van den minister. Het is zeker geen gemakkelijke taak het even wicht tusschen uitgaven en ontvangsten zoo mogeiyk te herstellen. Ook van de andere bewindvoerders vraagt de buitengewone toestand veel aan arbeid en kracht. Van den minister van landbouw nijverheid en handel blijkbaar al te veel. Minister Posthuma moet althans rust gaan nemen, is lijdende aan de gevolgen van overwerk en overspanning. Wel is de minister niet voornemens zjjn portefeuille ter beschikking van H. M. te stellen, doch hij zal zijn werklust toch zeer moeten intoomen. Dat er aan „buitenlandsche zaken" ook werk te over is, valfc licht te beseffen, De omstandigheden liggen daar geheel naar aan. Onze belangen in het buitenland zijn door den oorlog in den kriel gekomen en bij den strijd op leven en dood tusschen de groote Staten die ons omringen, wordt er met de belangen van ons en de andere neutralen maar al te weinig rekening ge houden. Men ziet dat ook aan de kwestie inzake de „Tubantia". In een korte officieele mede- deeling heeft de regeering den uitslag van het Tubantia-onderzoek te Berlijn mede gedeeld. Een resultaat dat voor ons al zeer onbevredigend moet worden genoemd. Wel hebben de Duitsche' autoriteiten erkend, dat de torpedo waardoor de „Tubantia" ten gronde is gegaan afkomstig was van een der Duitsche duikbooten, maar en nu komt het schier ongelooflijke de duik bootcommandant beweeit dat de torpedo werd afgeschoten den 6 Maart op een En- gelsch oorlogsschip, doch toen geen doel trof. De „Tubantia" werd eerst 10 dagen later, den 16 Maart, getroffen en de Duit sche autoriteiten trachten nu het denkbeeld ingang te doen vinden, dat er een botsing tusschen de torpedo en het schip heeft plaats gehad. Dat is werkelijk wel ver gezocht. Dat een torpedo 10 dagen blijft drijven is al een wonder en dat ze dan door een stoot van een schip ontploft, eveneens. Boven dien hebben de officieren die de wacht hadden op het getorpedeerde schip, zeer duidelijk de bellenbaan van de torpedo ge zien, hetgeen zij onder eede hebben be vestigd. Drijvende torpedo's laten geeD bellenbaan na. We hebben dan zeer zeker ook alleen te doen met een smoesje van den betrokken duikbootcommandant. Dat die niet met de waarheid voor den dag wil is licht'te begrijpen. Het torpedoschot heeft al te ernstige gevolgen gehad en de erken ning van schuld zou de Duitsche regeering een belangrijk bedrag kosten. De kwestie is intusschen nog niet van de baan. De bewering van de Duitsche autoriteiten heeft onze regeering blijkbaar niet kunnen bevredigen en in de officieele mededeeling wordt dan ook gezegd, dat de regeering stappen zal doen om op eon dieper gaand onderzoek aan te dringen, teneinde volledige klaarheid in h6t gebeurde met de „Tubantia" te brengen. Welke ook de resultaten mogen zijn, na alles wat de regeering tot nog toe gedaan heeft om het Tubantiamysterie tot klaar heid te brengen, mag worden verwacht dat zij haar pogingen niet zal opgeven voordat haar geen enkelen weg meer over blijft of een bevredigende oplossing ver kregen is. o—o—o De belangrijkste oorlogs gebeurtenissen der laat3te dagen speelden zich af op het Zuide lijk front. De Oostenrijksche troepen open den een groot offensief en vallen nu al eenige dagen achtereen de Italiaansche stellingen met groote hevigheid aan. Op verschillende plaatsen behaalden ze voor dooien en ook maakten ze naar gemeld wordt eenige duizenden Italianen krijgs gevangen en veroverden ze 12 kanonnen. De strijd duurt nog voort. Afgewacht dient te worden of de Oostenrijkers in staat zullen zijn hun successen uit te breiden en tot een beslissend feit te voltooien. Van de andere fronten kwamen geen be richten van bijzondere beteekeuis. Al werd overal de bloedige strijd voortgezet, ver andering in den algemeenen toestand werd niet verkregen, o—o—o De berichten van de zeezijde, in de afge- loopen week ontvangen vestigen den indruk dat de Duitschers zich houden aan de afspraak met president Wilson. Wel wer den ook nu nog eenige schepen getorpe deerd, maar het aantal is afgenomen en voor zoover uit de berichten kon worden afgeleid werd geen enkel schip ongewaar- schuwd vernield en werd telkens de be manningen gelegenheid gegeven zich in vëiligheid te stellen. Een eenigszins verrassend bericht, was dat waarin gemeld werd het optreden van Russische duikbooten op do zuidoostkust van Zweden. Een drietal Duitsche koop vaardijschepen werd daarby in den grond geboord en mogeiyk dat dit aantal reeds vermeerderd is, als deze regels gedrukt zijn. Tot nog toe waren de Duitschers heer en meester in de Oostzee, maar de Russische onderzeeërs beginnen thans de zee tusschen de Duitsche en Zweedsche kust onveilig te maken en verscherpen daardoor zeer de blokkademaatregelen der geallieerden. Men zal daarover in Berlijn zeker allerminst prettig gestemd zy'n. Nu Duitschland zich met zijn duikbooten actie aan de voorwaarden van president Wilson heeft onderworpen, verdient de vraag nog de volle aandacht, welke stappen de president zal ondernemen om ook de geallieerden terug te brengen binnen de perken van het Volkenrecht. [Ongetwyfeld mogen spoedig desbetreffende stappen wor den tegemoet gezien. Zoo meldde dezer dagen de officieuse „Associated Press" dat president Wilson bezig is met de voorbe reiding van een nota, welke zal worden gericht tot de Engelsche regeering en waarin krachtig zal worden geprotesteerd tegen het aanhouden en in beslag nemen van de mails van neutrale schepen. Het blad weet mede te deelen, dat het protest zoo krachtig mogelijk zal zyn en dat er in zal worden gezegd, dat de regeering het optreden tegen de mails niet verder kan dulden. Wel ontbreekt nog de officieele beves tiging van genoemd bericht, doch er is alle reden, om aan te nemen, dat president Wilson tegenover dit krasse optreden van de geallieerden ter zee ten opzichte van de neutralen niet werkeloos zal biyven. VaD eenige vredesbemiddeling van presi dent Wilson verneemt men tot nog toe nog niets. Uit berichten van de laatste dagen is ook niet te verwachten, dat iets van dien aard spoedig mag worden verwacht. Gemeld wordt dat Wilson dezer dagen ook de nota van den Paus heeft beant woord. Hoewel noch de nota noch het ant woord zal worden gepubliceerd, bestaat er volgens de Amerikaansche pers geen aan leiding om te veronderstellen dat de inhoud aan vredesonderhandelingen is gewijd. Dat onderwerp zou slechts zijdelings ter sprake zijn gebracht. De hoofdinhoud van het sohryven aan den Paus was een dringende bede om het niet tot een oorlog met Duitsch land te laton komen, waarop de president geantwoord heeft, dat het zijn stroven zal biy ven Amerika buiten don oorlog te houden. Een bericht in het offloieuse Duitsche blad de Nordd. Allgem. Zeitung meldt, dat de boodsohap door den Paus tot de Voreen. Staten en Amerika gericht de bereidwillig heid van hot Vaticaan inhield om inzake het geschil tusschen beide Staten bemid delend op te treden. Do Duitsohe regeering kan antwoorden met een verwyzing naar het tegemoet komend antwoord aan Amerika. TEXEL, 24 Mei 1916. Onder uitlokkend weer en veel belang stelling had de tweede lammerenmarkt in dit seizoen Maandag plaats. Er werden ook nu weer hooge pryzon besteed en de kooplust bleef tot het einde. Wij zagen meer dan een koppel van eigenaar verwisselen voor f 25, f 26,— ja f27,— per stuk en hoorden zelfs van een party ooien verkocht voor den onge- kenden prijs van f27,87'. De aanvoer was beduidend lager dan vorige jaren, 6900 lammeren. In 1915 was de aanvoer op de tweede lammereDmarkt 7246 stuks, 1914 zelfs 8068 doch in 1913 en 1912 toch ook meer dan 7600. y De heer E. Hoegsma, vroeger on derwijzer alhier, thans tijdelijk leeiaar aau de Ryks Hoogere Burgerschool te Helder, is by Kon. Besluit van 19 dezer tot leeraar aan die school benoemd, met iDgang 1 Sept. a.s. Waal, 22 Mei. Door den heer J. de JoDgh alhier is, wegens volbrachten diensttijd en bereik ten 65-jarigen ouderdom, met ingang van 1 October a.s. ontslag aangevraagd uit zyne betrekking als Hoofd der School. Ook als Directeur van en onderwyzer aan de Byzondere Normaallessen zal de heer De J. met ingang van dien datum ontslag nemen. Gedurende 35 jaar mocht hy de be trekking van Openbaar Schoolhoofd in deze Gemeente vervullen, en wel ruim 10 jaar te Midden Eierland en byna 25 jaar aan de Waal. O osterend, 23 Mei. Aan den visscher C. Kuiter Pz., voor eenigen tyd nog onze plaatsgenoot, later woonachtig te Harlingen, is een droevig ODgeluk overkomen. Niet ver van de Harlinger haven viel bij over boord. Met veel moeite hebben zyn beide kinderen, die met hem voeren, hem binnen boord weteD te krygen, om daarna de schuit binnen te brengen. Kuiter is heden aan de gevolgen over leden. Tegen den alcohol. In Fraokrijk neemt de beweging tegen den alcohol hand over band toe. Deze week werd er in de Parysche Sorbonne- zaal een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Painlevé, den minister van Onderwys, waarbij 3000 Fransche burgers een petitie zon den aan het Parlement om maatregelen te nemen tegen de alcoholfabricage. Ook te Rouen werd een soortgelijke motie aangenomen. Men ging daar uit-p' onder de kretenVive la France I A bas l'alcool I ia TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de* Burg èo Cta. Franco per post door ge heel Nedbrlakd 45 Cte. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prjjs der Advertenttèn. Van 1 tot 5 regels 30 Ct». Iedere rogel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. a vs! oors' slech I vei SsD sp ei loedt voor de Je Burgemeester der gemeente Texel brengt rmede ter openbare kennis, dat op plaats hebben de Verkieiing van twee leden de Provinciale S+aten van Noordholland, in kiesdistrict Helder, waartoe deze gemeente loortj 1st op dien dag, van des voormiddags negen des namiddags vier uren, ter secretarie bij u Burgemeester der gemeente Helder (boofd- ats van het kiesdistrict) kunnen worden inge- erd bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel Ier Provinciale wet: leze opgaven moeten inhouden den naam, de rletters en de woonplaats van den candidaat ouderteekend zijn door ten minste veertig zers, bevoegd tot deelneming aan deze ver- zing. Je inlevering dezer opgaven moet geschieden soonlijk door één of meer der personen, die opgave hebben onderteekend. l)e candidaat daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering rdt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, ter secretarie dezer gemeente kosteloos ver- jgbaar van 23 Mei 1916 tot en met den dag r verkiezing. Je Burgemeester brengt hierbij in herinnering kei 151 der Kieswet, luidende alt volgt: jij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 evert, wetende dat zij is voorzien van hand- keningen van personen, die niet bevoegd zijn deelneming aan de verkiezing, waarvoor de evering geschiedt, terwijl zonder die bandtee- aingen geen voldoend aantal voor eene wettige jave zou overblijven, wordt gestraft met ge- igenjsstraf van ten hoogste drie maanden of ie geldboete van ten hoogste honderd twintig Iden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende 1 hij niet bevoegd is tot deelneming aan de 'kiezing, eene voor die verkiezing ter jnleve- g bestemde opgave, bedoeld bij artikel 61, eft onderteekend. Texel, 22 Mei 1916. He Burgemeester voornoemd, BUISING DAMSTE.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1