J Markt berichten. Predikbeurten w In de uitstalling van de dames Rab aan de Steenenplaats zagen wij een hier zeldzaam bloeiende cactus met witte bloem. Wij kunnen niet nalaten, bloemen liefhebbers aan te raden spoedig eens een kijkje te nemen. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 6.00 8,00 10,45 2,50" 6,00 Vertrekuren van de boot van Helder 7,00 9,15' 12,15 4,20" 7,30 *Zon- en Feestdagen 10,— vm. Zon- en Feestdagen niet. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 4,57" 7,26 5.54 8,30 7,40 sneltrein 9,09 9,36 12,10 11,57 2,19 l,05t 3,05 1,45 4,37 3,09+ 5,35 4.10 sneltrein 5,55 4.20 7,18 7.21 sneltrein 8,59 8,17 11,12 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,58 te Alkmaar 8,u7 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,48 te Schagen 8,57 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,50 8,35 7.55 sneltrein 9,23 9,20 11,34 1,00 3,54 2,52 5,36 5.11 7,03 9,06 sneltrein 10,40 10,25 12,16 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,02 aankomst 10,12 en dageljjks des avonds vertrek 10,12 aankomst 11,31 Verder dagelijks 's avonds sneltrein van Rotterdam Vertrek Rotterdam 7,40, den Haag 8,10, Leiden 8,27, Haarlem 9,15, en aankomst den Helder 10,53. Maandags en na feestdagen, doch niet op 12 Juni. alleen op Zaterdag. Zondags niet. Zondags niet, ged. sneltrein. §8 alleen op Zondag, ged. sneltrein. De verminderde onveiligheid op zee. Als gevolg van de'verminderde werk zaamheid der Duitscbeduikbooten hebben de Lloyd's-assuradeuren de premies voor molestrisico aanmerkelijk verlaagd. De thans gevraagde premies blijven 10 tot 25 pCt. beneden de premies die den laatsten 'tijd hebben gegolden en ze zullen vermoedelijk nog meer dalen. Goede leg. De vrees, als zou goede leg achter wege blijven bij de eenden uit Noord- Holland, thans te Amersfoort onder gebracht, heeft zich gelukkig niet be waarheid. De week opbrengst is gestegen tot f 27,000 a f28,000. Er zijn dagen, dat van deze 90,000 eenden 58,000 eieren worden geraapt. Toen men Donderdag op een der scheepswerven te Groningen bezig was een mast in een nieuwen logger te plaat sen braken .of slipten op een gegeven oogenbdk de touwen, met het ongelukkig gevolg, dat de mast terecht kwam op het hoofd van den 30-jarigen H. Oostveen, die als schipper op dezen logger was aan gesteld en welk schip uit IJmuidenaan de haringvisscherij zal deelnemen. De dood trad onmiddellijk in. De ongelukkige laat een vrouw en 4 kinderen achter. Hij was pas sedert eenige weken te Velzeroord woonachtig. Bij een dokter in Friesland regende het aanvragen om attesten voor het ver krijgen van wittebrood. Bij gebruik van het oorlogsbrood had men steeds last van maagpijn, zuur en andere kwalen. De dokter vertrouwde de aanvragers niet en nam een middel te baat, dat hielp. Hij vroeg den menschen den volgenden dag terug te komen, hij zou dan voor onder zoek hun maag uitpompen. Geen der aanvragers verscheen. Hbl. Duurtetoeslag geweigerd. De afdeeling Winschoten van den Bond van Ned. Onderwijzers, heeft met alge- meene stemmen besloten, de volgens de wet toegekende duurtetoeslag te weige ren. In 1915 is paar nu blijkt! verzuimd de vrijwillige bijdragen van de lidmaten der Ned. Herv. Gemeente Bennebroek, ten bate der Generale Kas, te innen. Sloeg de fiscus de belastingbetalers ook maar eens een jaartje over. Te Hazerswoude geraakte Zondag gedurende de godsdienstoefening een paar vierkante meter pleisterkalk van het orgeloxaal los en viel met geraas op en tusschen de kerkbanken, waardoor groote schrik werd teweeggebracht en zelfs een der kerkgangers op gevoelige wijze werd getroffen. De wethouders van Den Haag kun nen voortaan een pensioen van f 2500 genieten. Hij, die wegens botsing met de meer derheid zijn functie neerlegt, krijgt f 125 voor elke drie maanden, dat hij het ambt waarnam. Eerst na 3 jaar als wet houder werkzaam te zijn geweest kan het minumum van f1500 worden ver kregen. De mogelijkheid bestaat, dat iemand, die wethouder geweest is, na eenigen tijd weer als zoodanig kan optreden en deze mogelijkheid zou meebrengen, dat dan boven de wedde van f 5000 nog f 2500 pensioen betaald zou moeten worden. De Raad stelde nu vast, dat het pensioen stilstaat als weer een wedde wordt ge noten. Modderbaden in Rockanje. Dezer dagen is, eenigszins feestelijk, de gelegenheid tot het nemen van mod derbaden te Rockanje geopend. Zij is gevestigd in de zeventiende eeuwsche boerderij „Walesteyu", beneden den weg Oostvoome—Rockanje, niet ver van het meertje, dat de radiumhoudende modder bevat en zeer goed voor het doel is ingericht. In de lighallen is gelegenheid voor een 20-tal patiënten tegelijk. Nu het buitenland vrijwel ontoegan kelijk is zullen de Nederlandsche modder baden zeer zeker belangstelling vinden. Dat was gisteren de eenstemmige op vatting van de genoodigden (onder wie veel medici) die onder muziek en een gezelligen lunch de opening van het Nederlandsche modderbad vierden. Simuleerende paarden. Niet alleen soldaten, ook jpaarden pro- beeren door het voorwenden van ziekten zich aan den militairen dienst te ont trekken. Een Fransch veearts doet over dit onderwerp in de „Paris-Midi" de volgende interessante mededeelingen „Hoe ongelooflijk het ook mag klinken", schrijft hij, „ik heb het werkelijk ont dekt, dat onder paarden aan het front wezenlijk simulanten voorkomen. Ik merkte dit hoofdzakelijk op aan die dee- len van het front, die voortdurend aan een hevig artillerievuur zijn blootgesteld. Sommige paardek sleepen met hun poot, anderen laten hun kop tot op den grond zakken, alsof ze niet meer in staat zijn hun last verder te dragen. Het is dui delijk, dat ze zich ziek houden, in de hoop, naar een depot achter het front vervoerd te zullen worden. Bij de meeste gevallen bleek, dat ar heelemaal van geen ziekte sprake was. Achter het front springen al de simulanten weer vroolijk in het rond. Een stout stukie. Men meldt uit Glanerbrug aan deN.Crt. Dezer dagen werden door de militaire kommiezen des nachts nabij de grens eenige smokkelaars gesnapt, die zakken met vet spek trachtten over te brengen. Aangezien de aangehaalde waar voor het vervoer bij nacht te zwaar bleek, wer den de zakken op een boerderij in het Aamsveen neergelegd om ze des morgens bij dag te kunnen ophalen. Reeds bij het krieken van den morgen kwam met paard en wagen een z. g. n. militair kommies (feitelijk een der smok kelaars in een soldatenpak gestoken) de vracht halen, die bereidwillig werd mee gegeven. Toen later op den dag de militaire kommiezen kwamen, werd de truc be merkt. Na een ernstig onderzoek, direct door de politie ingesteld, zal men den brutalen sinjeur wel vinden men heeft reeds een goed spoor in banden. Onver trouiobaar. Wat een goed gevulde beurs heb je daar, riep de roover uit. Wees zoo goed en ruil haar tegen mijn pistool. Dat deed, onze reiziger dadelijk, maar nauwelijks had hij het pistool in handen of hij legde op den roover aan en riep Geef dadelijk alles terug, of ik schiet je neer, schurk. Had ik het niet gedacht? ant woordde de roover, men kan tegenwoordig niemand meer vertrouwen. Schiet maar toe, mijnheer, het pistool is niet geladen. De zomertijd in Denemarken' aan genomen. De Deensche Rijksdag heeft een wet aangenomen betreffende de invoering van den zomertijd van den 14den Mei, 's avonds om 11 uur tot den 30sten September. Te goed beloond. Een visscher te Enkhuizen inde aan den afslag ruim f 3000. Hij verloor dit geld, doch behoefde het niet lang te mis sen, want vrij spoedig werd het hem door den vinder, een jongen, terugge bracht. In de meening dat hij een bankje van f 10 belooning gaf, reikte bij den knaap een lapje van... f 1000 toe. Later wist hij den jongen weer op te sporen, om zijn vergissing te herstellen. Tijd. Een goed vruchtenjaar Men schrijft uit den Gelderschen Ach terhoek aan het Hbld. De drie gevreesden IJsheiligen (11 tot 13 Mei) zijn gelukkig zonder nachtvorst voorbijgegaan. Dit geeft hoop op een goed vruchtenjaar, want alle boomsn hebben overvloedig gebloeid, vooral per ziken, kersen en pruimen, terwijl ook appel- en pereboomen, alhoewel niet in die mate van verleden jaar, rijkelijk bloesem gedragen hebben. Indien we nu maar niet de teleurstelling van het vorig jaar krijgen toen de maand Juni ons, tegen de gewoonte in, met eenige dagen van nachtvorst verraste, waardoor veel bevroor. het bakken van wittebrood. Naar aanleiding van de circulaire van den Minister van Landbouw, aan de Bur gemeesters inzake het bakken van witte brood op Zaterdag, te beginnen 27 Mei a.s. hebben de locale vergaderingen Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage de Nederl. Vereeniging van Werkgeversin het Bakkersbedrijf zich tot de burge meesters dier gemeenten gewend met het verzoek, geen gebruik te maken van de bevoegdheid, het bakken van witte brood op Zaterdag toe te staan. Dit is geschied op grond, dat de uit voering ervan practisch onmogelijk is. Het is te betreuren, dat de Regeering niettegenstaande herhaalde waarschu wing, er nog steeds bij volhardt de brood voorziening te regelen zonder voorlich ting van de Nederl. bakkerij. Het gevolg daarvan is, dat het bakkersbedrijf onnoo- dig geheel wordt ontwricht. Het spréékt toch vanzelf, dat, indien alleen des Zaterdag wittebrood mag wor den [gebakken, hst publiek niet alleen voor dien dag, maar ook voor de consump tie voor volgende dagen wittebrood zal eischen. Het bakken van een dusdanige groote hoeveelheid wittebrood op één dag is een practische onmogelijkheid. Immers, wanneer men in aanmerking neemt, dat de broodproductie voor den Zaterdag en den Zondag in normale tijden nauwelijks zoo tijdig gereed is, dat bezorging van het brood bij de cliënteele vóór des Zaterdagsavonds tien uur kan plaats vinden en men rekening houdt met 't feit, dat in grootere bakkerijen en broodfabrieken des Vrijdagsmiddags reeds om eeD, twee a drie uur met den arbeid wordt aangevangen, zal men be seffen dat het voorschrift van den Mini ster, dat eerst des Vrijdagsavonds twaalf uur met het bakken van wittebrood mag worden begonnen, getuigt van geheel onvoldoende bekendheid met den feite lijken toestand. De Nederl. bakkerij wordt daardoor in deze zoo uiterst moeilijke en financieel slechte tijden vrijwel onmogelijk gemaakt. Grasmaainiacliines. Van de hier te laDde aangevoerd en sinds geruimen tijd vastgehouden gras- maaimachines, harken eu andere land- bouwers-benoodigdheden is een groot ge deelte vrijgelaten en wel358 pakken, aangeroerd per stoomschip Gorredijk, 49 pakken, aangevoerd per Nieuw-Am- sterdam, en 569 pakken, aangevoerd per ei nn IE Sommelsdijk. Ongeveer de helft di pakken bevat maaimachines en om deelen daarvan. Verwacht wordt, dat het nog rei rende gedeelte dezer benoodigdheden weldra zal kunnen worden vrijgeli Geen stijve boorden meer in Duil land. „Het artikel stijfsel is zoo schai geworden", schrijft de „Freisinnig tung", dat het in verreweg de m winkels niet meer te verkrijgen is, Tal van strijkinrichtingen zijn gesli en voor zoover ze nog geopend weigeren ze, op enkele uitzondert na, gestevengoed te bewerken. Speci) boorden en manchetten wil bijna nie. verzorgen. Kwak-Kwak. De Glasgow Herald vertelt De officier, die metdeproviandeerij belast, is heeft het niet zoo moeilijt de loopgraven, als wanneer zijn tri een nieuw terrein moetbezetten, boeren, die spoedig bemerkt hadden, de soldaten eenden, ganzen en kalkoei opeischten, hadden de gewoonte aar nomen, om, als troepen op komst wat Br; de vogels in kasten op te bergen en beweren, dat zij er geen hadden poos lang gelukte die list ook, maar zekeren dag zorgde een officier, die klappen van de zweep kende, dat hij zijn bezoeken een levende eend bij had, die hij onder den arm meen naar de boerderijen, waar de baasgefiw geld verzekerde, dat hij geen veer meer over had. De officier ging naar den deel en kneep zijn eend die „kwak kwak" riep, waarop tot groote wanhoop van den boer, alle kisten en kasten in de boerdt antwoord kwam. Bd< bei illi ter Verjaring van vorderingen. Burgemeester en Wethouders der meente Texel brengen belanghebbend in herinnering, dat alle vordering ten laste van het Rijk, de Provincie de Gemeente, over het dienstjaar I vóór of op den laatsten Juni aanstaat bij de besturen en de ambtenaren, het aangaat, moeten zijn ingediend. A op dien termijn niet ingediende von ir< ringen worden voor verjaard en vern tigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden zocht niet den uitersten term. af te wachten, maar de indiening bewijsstukken zooveel mogelijk te spoedigen. Texel, den 23 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voorna BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Zondag 28 .Bei 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Dm Rurg,\va. 10 uur Dr. Norel. fkaaf, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Dm Hoorn, Vm. 11 uur ds. Visser. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstel Cocksdorp, Nm. 2 uur ds. Boeke. Afscheid. Gebouw Zuid-Eierland, GEEN DIENST. GEREFORMEERDE KERK. Oosterehd, Vm. 10 uur Leesdienst. Nm. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Geen dienst. Dm hoorn, Vm. 11 uur ds. Bussemaki Texel, 22 Mei 1916. 6900 Lammeren f 19 a f 27. 15 Schapen f 30 a f 35. 4 Varkens f 80 a f 100. 28 Schrammen f 24,a f 48, 43 Biggen f 16,— a 1 21.— 8 Nuchtere kalveren f 12,— a f 16, 20 Koeien i 280 a f 395. 7 Pinken f 135 a f 160. 1 Paard f 250. Amsterdam, 22 Mei. Aangevoerd 831 Rundere.a, le kwal.120 k 0— oi. jf 2e kwal. 110 a 115 et. 3e kwal. 100 a 105 ct. i 100 Melk- en Kalfkoeien i 300 a 423 195 N uchtere Kalveren I 10, i 18 218 Vette Varkeus a ets. I Ti M t BR' ID, 10'

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2