N° 2989 Donderdag 8 Juni 1916 29"te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Olt blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeeland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór half negen op den dag der nltgave Prijs der Advertenlién. Van 1 tót 5 rogels 30 Cta. Iedere regel meer 5 Ot. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend, Bewysnummera 2 Cts. per nummer. BONNEMENTEN en ADVERTENflEN worden aangenomen bij de Uitg. Fibma LANGEVELD& DE ROOI.T, Parkstraat, Bobo op Tkxïi. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter ecuis van de ingezetenen, dat eene ver- adering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 10 Jnni 1010, voormiddags te 10,30 ure in de daarvoor estemde zaal ten Rhadkuize dezer Ge- ïeente. Texel, den 6en Juni 1916. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTÉ. Onderwerpen ter behandeling: 27 J»Iei-3 Juni. De bloöimaaod is voorbij, de Zomermaand ekomen. Een tijdperk van 22 oorlogs- aanden ligt achter ons. Maanden van diepste ellende. En nog maar steeds uurt de geweldige volkerenstryd voort en p de vraag „Hoe lang nog kan nog steeds iet het antwoord worden gegeven. Wel de wensch naar vrede in den laateten d sterker dan voorheen naar voren ge reden, maar het blijft bij een wensch. redesklanken die werden gehoord, ver- tomden alras en zoo blijft de onzalige rijg voortduren, dag in dag uit. Zjj, die hadden gehoopt, dat de Lente beslissing tot den vrede zou brengen, ien zich in die hoop teleurgesteld. Zelfs et groote offensief der geallieerden, dat ie beslissing zou breDgen is nog Diet ge- omen en men vraagt zich af of het wel "it komen zal, zelfs of er nog wel ernstig n gedacht wordt. Het offensief komt in e laatste maanden bijna uitsluitend van e zjjde der Centralen, op het westelijk ont van de Duitschers, op het zuidelijk rlogsterrein van de Oostenrijkers en ongaren. Zelfs de Bulgaren geven hun "ssieve houding weer op en beginnen op et Balkanfront actief op te treden. Van vallend optreden der Entente hoort men n deu laatsten tijd zoo goed als niet meer. Doch de strijd duurt voort en zal voort uren. Hetgeen er in de laatste dagen geschre- en gesproken werd over de vredesvoor- itzichten, liet in een opzicht aan duidelijk- eid niets te wenschen over: de oorlog- eerende partijen staan nog zoover van Ikander, dat in de eerste dagen nog geen matige vredesbemoeiïngen .mogen worden 'erwacht. Zeker, er is eenige toenadering nerkbaar, de redevoeringen der verschil de diplomaten getuigen ervan, maar duitschland blijft zich stellen op het stand- Unit van den overwinnaar en de gealli- 'erden blijven vasthouden aan het denkbeeld, 1st de gevolgen der blokkade ten slotte de duitsche kracht zullen breken. En zoolang 'ie beide standpunten niet worden verlaten 8 8een vredesbemiddeling denkbaar. Het ,8't niet- te ontkennen, dat de militaire utuatie op het oogenblik zeer in het voor deel van de Centralen is, een blik op de kaart is voldoende omdat te zien. Maar duar tegenover staat zeer zeker ook het feit, dat de blokkade in Duitschland en Oosten- rijk-Hongarije oen schier ondragelijken toestand in het leven heeft geroepen. Er wordt aan de overzijde onzer oostelijke grenzen gebrek geleden'door menigeen en vooral in de groote steden is de nood zeer ernstig. Er is daarbij behoefte aan veel. Zoo begint in Oostenrijk-Hongarije b.v. de me- taalnood een dreigend aanzien te nemen. Dit heeft tengevolge dat thans een belang rijk deel van de kerkklokken aan den afgod Mars ten offer worden gebracht. De over heid heeft de kerkklokken die na 1800 ge goten zijn opgevorderd en o.g.v. deel van de metalen verkondigers van vreugde en leed, die ook Zondag aan Zondag tot vrede luidden, zullen ia de smeltkroes komen om in anderen vorm straks dood en verwoesting te dienen. En wie weet, welke offers meer nog zullen moeten worden gebracht eer de overblijvende klokken den vrede zullen mogen begroeten. Dergelijke toestanden zijn de geallieerden bekend en ze bouwen hun hoop op een verergering daarvan. Mogelijk wel alleen, want van het groote offensief verneemt men niets meer. De lente toch is haast voorbij en zomermaand is gekomen, —o—o—o— We merkten boven op,'dat de militaire situatie ontegenzeggelijk in het voordeel der Centralen is en we kunnen er aan toe voegen dat dit voordeel in de laatste dagen nog aanmerkelijk grooter is geworden. Bjj Verdun gingen de Duitschers sedert we ons laatste overzicht schreven op een paar plaatsen nog weer vooruit. Groot zjjn de vorderingen echter niet. Nadat een pogiDg der Franschen om het verloren terrein te herwinnen mislukt, was, hebben de Duitschers hun aanvalskrachtopnieuw ingespannen en bloediger dan ooit woedt voort de verschrikkelijke stryd die nu reeds meer dan 100 dagen duurt. Ook op de andere gedeelten van het wes- telijkfront volgt de eene aanval op den ande ren en ook daar blijven de Duitschers een zwaren druk op de EDgelsche verdedigings linie uitoefenen. Bizooder zwaar moeten wel de offers zijn door hen in de laatste weken gebracht, maar het belet hen niet voort te blijven gaan met hun tactiek van aanvallen. Een bewijs, dat ze Dog niet aan het einde van hun militaire kracht gekomen zijn. i Daarentegen blijft het opmerkelijk kalm op het oostelijke front. Zelfs het bezoek dat de Keizer er dezer dagen aan Von Hindenburg en zijn troepen bracht bleek niet in verband te staan met een nieu-w offensief. De groote veldmaarschalk kon zelfs zijn Keizer aan een welvoorzien feest maal begroeten, zonder dat de Russen als rustverstoorders optraden. Treden de Duitschers in het westen of fensief op, de OostenrJjksch-HongaarBcbe blijven het doen in Noord-Italië. En met toenemend succes. Het was een slechte week voor de Italianen. Hoe krachtig ook hun tegenstand is, de Oosterijkscbe troepen blijven voorwaarts dringen. Ze hebben nu reeds een belangrijk deel van de Italiaan- sche verdedigingswerken van de grens in Zuid-Tirol in hun bezit en in de afgeloopen week bestormden ze met succes de beide belangrijke vestiDgen Asiago en Arsiero, die thans in hun handen zijn, waarbij opnieuw 30,000 man gevangen genomen werden. Dat is een buitengewoon succes voor de Oostenrijksche wapens, die de situatie voor de Italiaausche troepen een zéér dreigend aanzien heeft gegeven. De beide hoofdvcr- sterkiugen in de Italiaansohe verdedigings linie zijn gevallen en het zal de vraag zijn of nu nog wel de poort die toegang tot do vlakte van Venetië geeft door de Italianen gesloten kan worden gehouden. Gelukt het den Oostenrijkers tot in die vlakte door te dringen, dan komt een groot deel van het Italiaansche leger in de knel. De toe stand is dus wel zeer gevaarlijk voor Italië en men mag er daarom in de eerstkomende dagen een intensiever strijd dan ooit ver wachten. Met belangstelling mag het ver loop daarvan worden gevolgd. Dit laatste geldt ook van de gebeurte nissen die er op het Balkanfront worden voorbereid. De Ententetroepen zjjn vooruit gedrongen naar Gevgheli en Doivan, maar de Bulgaren zaten evenmiu stil. Zijgingen er toe over de Grieksche forten Rupel en Goja te bezetten, nadat ze de Griekéche bezettingen genoodzaakt hadden deze te ontruimen. Ze kregen daardoor een paar versterkingen in hun bezit, die hun uit stekende diensten als steunpunten voor de komende operaties zullen kunnen bewijzen. De actie nam in de laatste dagen aan beide zijden toe en als deze voorteekenen niet bedriegen dan kan spoedig de aanvang van nieuwe operaties worden verwacht. De Grieksche regeering heeft natuurlijk geprotesteerd tegen het in bezit nemen van de forten door de Bulgaren. Waarop de Bulgaaiscbe en Duitsche regeeringen de Grieksche hebben verzekerd, dat na den oorlog alles aan Griekenland zal worden teruggegeven, wat thans moet worden ge nomen. Venizelos en zijn aanhangers, de vrienden der Entente, laten niets onbeproefd om de Grieksche regeering te bewegen het niet bij een protest te laten. Zij betichten Bulgarije openlijk van het plaD om de nieuwe Grieksche gebieden in te palmen, met. Seres en Saloniki er bjj en meenen, dat de beleedigingen het Grieksche rijk aangedaan, thans het hoogtepunt hebben bereikt en de eer van het land nog alleen met het zwaard te redden is. De regeering blijft echter toezien. —o—o—o— Belangrijker nog dan de krijgsoperaties te land waren de gebeurtenissen die Woens dag en Donderdag j.l. op zee werden afge speeld. Er is tusschen Skagerak en Hornsrif een geduchte zeeslag geleverd, grooter dan tot nog toe in dezen oorlog plaats had. Een sterke Engelsche vloot raakte er slaags met een eveneens sterke Duitsche zeemacht en er is geweldig gevochten. Beide partijen rekenen zich de eer der overwinning toe, hoewel de verliezen aan beide zijden zwaar zijn te noemen. De Engelschen verloren zelfs een 4-tal hunner grootste schepen alsmede een groot aantal andere, maar ook de Duitsche vlpot is er niet zonder kleer scheuren afgekomen. Legt men de beide offlcieele lezingen jU^ast elkander, dan blijkt er uit: dat de Engelschen eerst klop heb ben gehad, maar dat ze er ten slotte in zijn geslaagd, de Duitsche schepen naar hun veilige havens terug te drijven. In geheel Duitschland echter spreekt mén met geestdrift van een geweldige zege op de sterkste vloot ter wereld behaald. Alle bladen bevatten geestdriftige artikelen over het succes van de jonge Duitsche vloot, die de Engelschen eens mores heeft geleerd. Zelfs in den Rijksdag heeft men de marine een opgetogen hulde gebracht. De geleverde zeeslag wordt gevierd als een besliste Duit sche overwinning. Door de Engelsche Admiraliteit wordt toegegeven dat de Engelsche verliezen zwaar zijn, maar wordt tevens verzekerd, dat de Duitsohers eveneens ernstige ver liezen loden. Lettende op de groote Engel sche verliezen kan men eohter zeer zeker niet van een Engelsch succes spreken. Van een Duitsche overwinning kan even wel alleen in dien zin worden gesproken, dat de Duitsche vloot den tegenstander met succes te ljjf ging en dezen beduidende verliezen toebracht. Zelfs al zou de Engel sche vloot hebben moeten vluchten, dan nog zou het succes niet beslissend zijn ge weest. Immers de door de vloten van Rusland en Frankrijk nog versterkte zee* macht van Engeland heelt zooveel over wicht, dat aan een vernietiging van de Engelsohe heerschappij 'er zee door Duitsch land wel niet kan worden gedacht. Ook thans is die heerschappij niet ernstig aan getast geworden en konden de Duitschers zelfs niet het „slachtveld" behouden. Dat neemt intusschen niet weg dat het geleden verlies in EDgeland al heel pijnlijk zal worden gevoeld, al zal men dat ook niet willen erkennen, De vloot is Engelands trots en tot nog toe gold de Engelsche marine als de eenige beste ter wereld. Thans is gebleken dat de Duitsch» zee soldaten ook kunnen vechten, niet minder goed dan de Engelsche. En dat raakt de Engelsche trots. In Duitschland juicht men des te luider juist omdat het gehate Albion zoo geklopt werd. TEXEL, 8 Juni 1916. Van de voorbije dagen. Het vreemdelingenbezoek was niet tegenstaande het, min gunstige weer Zaterdag en Zondag nogal beteekenend te noemen, de roep over onze vogel wereld droeg daartoe zeker het zijne by. Hoewel de geruchten van de Leidsche markt niet bemoedigend waren, hand- haafden zich de prijzen van de vorige week en hoorden wy ook nu weer ge wagen van prijzen tot f 28.— en voor de minder goede uitkomsten van de lammerenfokkerij, hier in de dagen van Februari en Maart zoo gevreesd, is thans geen g|;ond meer. Tijdens de lammerenmarkt ontving onze gemeente het aangekondigd bezoek van den heer Commissaris dezer pro vincie. Zijne Hoogedelgestrenge nam de Zee vaartschool in oogenschouw, bracht een bezoek aan de beide inrichtingen van Algemeene armenzorg, het Gesticht van Weldadigheid en het Algemeen Wees huis en maakte een automobieltocht over het eiland. Muzikale rondgang, Op verzoek deelen wij betreffende den muzikalen rondgang mede, dat de opbrengst is ten bate van de afdee- ling Texel der Vereeniging tot bestry- ding der tuberculose. De kas dier afdeeling heeft met een tekort te kampen. Dat de giften ruim mogen- vloeien Tentzending. Men verzoekt ons, in verband met de ook in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende de Evangalisatie-sa- menkomsten die hier van 11-18 Juni zullen worden gehouden, aan de band van een ons toegezonden verslag van de Utrechtsche Stadszending 1909-1914 een en ander onder plaatselijk nieuws mede te deelen. De tent is een verplaatsbare kerk, die 300 personen kan bevatten. Wanneer een geschikt terrein is gevonden, is binnen een paar uur het witte doek ge- TJRANT. 1. /Aededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohier uan Schoolgelden. 3. Financieele regelingen. 4. Vaststelling rekening Weeshuis. 5. Benoeming leden stembureaux. 6. Ontslagaanuraag J. de Jongh, hoofd o.l.s. de Waal. 7. Idem S. de Vries, onderwijzer m.u.l.o. school. 8. Voorstel tot het aangaan uan een geldleening. 9. Subsidiëering landbouwhuishoudcursus.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1