N° 2997. Donderdag 6 Juli 1916, 29ste Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór half negen op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tkxbi. 24 Juni—1 Juli. De Tweede Kamer heeft het voorstel- Dr. Bes c.s. tol een hefflDg-in-eens niet geaccepteerd. Toen art 1 van het ontwerp in stemming werd gebracht verwierp de Kamer het met 38 tegen 21 stemmen, waarop de heer Marchant het ontwerp introk. Door deze beslissing wees de Kamer het middel van de hand om door een een maal te heffen oorlogsbelasting 200 millioen in de schatkidt te brengen. Minister van Gijn was gelukkiger met zijn ontwerpen, daar deze eenigszins ge wijzigd door de Kamer werden aangenomen. De amendementen om verandering te brengen in het percentage werden alle ver worpen w.o. ook die der sociaal-democraten welke beoogden een belangrijk hooger be drag uit de ontwerpen te halen. De be langrijkste wijzigingen, die de regeering tijdens het mondelinge debat aanbracht waren dat ze de hefling voor eens omzette in een tijdelijke buitengewone belasting voor drie jaren en voorts dat ze de onder ste grens van f 800 naar f 1200 verlegde. Kort samengevat .komen de aangenomen ontwerpen, dio gezamenlijk den naam van Veidedigingsbelasting dragen, hierop neer Gedurende 1916,1917 en 1918, beginnende 1 Mei en eindigende 30 April, zal er een buitengewone belasting worden geheven, waarvan de aanslag telken jare wordt vastgesteld. lo. zullen worden gevorderd van allen die in de Vermogensbelasting zijn aange slagen 100 opcenten, te beginnen met een vermogen van f16000, 2o. zal worden geheven een progressieve Vermogensbelasting van vermogens boven f50,000 van minstens 0,075 pCt. tot2pCt. van het vermogen; Zy die in deze belas ting vallen moeten daarbij ook die onder lo genoemd betalen. 3o. zal worden geheven van allen die in de Rijksinkomstenbelasting zijn aange slagen eveneens een extra inkomstenbe lasting welke progressief werkt en opklimt tot ruim 7]/s pCt. Aanvankelijk had de regeering voorgesteld met het heffen dezer belasting te beginnen bij iDkomens van 1800,doch de minister nam bij de be handeling een amendement over van den beer Heeres om de grens op f1200 te stellen. De opbrengst van deze buitengewone be lastingen zal over de drie jaren ongeveer 100 millioen bedragen. Zoo zal getracht worden een deel van de crisisuitgaven gedekt te krijgen. Een ge ring deel intusschen en indien de buiten gewone omstandigheden nog wat lang voort duren, dan zal deze Verdedigingsbelastihg wel een langer leven beschoren zijn dan 3 jaren. Nu de buitengewone heffing er een maal is, behoeft het maar een kleinigheid te kosten om haar na ommekomst der drié jaren met ettelijke jaren te verlengen. Het kan geen kwaad als de „slachtoffers" met die mogelijkheid maar alvast rekeniDg houden. Aan vermindering der crisisuit gaven valt voorhands nog niet te denken. Het leger blijft gemobiliseerd, misschien nog lang, heel lang. Tenzij, wat allen hopen, maar niemand verwacht, aan den wereld brand spoedig een einde mocht komen, —o o—o— Hoever de schoone tijd van den Godsvrede al weer achter ons ligt hebben we aan 8en verkiezingsstrijd kunnen merken. Deze werd iD den lande vooral niet minder fel gevoerd als in vorige jaren toen er niet was die ontzettende volkerenstrijd van thans. Wat den uitslag van de Statenverkiezingen over de geheele lijn genomen, betreft kan worden gezegd, dat hij verlies bracht aan de rechterzijde, verlies ook aan de vrijzin nigen en winst voor de sociaal-democraten. „Overijsel ging bij de herstemmingen om", telt thans 24 leden van links en 23 van rechts. Hetgeen beteekent, dat naar olie waarschijnlijkheid straks het R.K.-lid der Eerste Kamer Van der Lande dooreen liberaal zal worden vervangen. Daaren tegen wonnen de kerkelijke in Utrecht 2 netels. In Noord-Holland won links 1 zetel on is de stand thans 55 links, 22 rechts, do Friesland veroverde de linkerzijde 3 techtsche zetels en in Groningen maakte de rechterzijde winst van 1 zetel evenals in Zeeland het geval was. Over het geheele land genomen verloren de anti-rev. en de Katholieke ieder 4 zetels, de liberalen 18 en de vrijz.-demo craten 5 zetels. De cbrist.hist. wonnen 4 zetels en de sociaal-democraten 27. De politieke organen kunnen zich nu bezig houden met de vraag omtrent de oorzaken van dezen rooden springvloed. En velen zullen haar zeker ook gaan zoeken in de huidige abnormale omstandigheden, —o—o—o— Er zou in een overzicht als dit heel wat te schrijven zijn over die abnormale om standighed6n. Onze dagen zjjn er vol van De regeering en de burgemeesters hebben te vechten met protesteerende en manifes- teerende huisvrouwen en moeten aan den anderen kant front maken tegen de tuin bouwers en handelaren, die protesten laten regenen en met stakingen dreigen. Zelfs over de visch, die volgens Heyermans zoo duur gekocht wordt, is te IJmuiden een hevige strijd ontbrand. Uitvoerverboden, consenten, smokkelen, oorlogswinst, over vloed van geld zoodat de banken 2 en 23/3 pCt. rente geven, schrikbarend hooge prijzen voor schier alles en nog wat men hoort over weinig anders in den laatsten tyd. En overal waar men komt, ontevreden menschen bij bosjes en ook overal van die stuurlieden aan de wal dje 't wel veel beter zouden doen als zij maar mochten. Hoe lastig echter de taak van de overheid is, valt weer te zien uit de kwestie met de groente. Intusschen schijnt thans den weg te zijn gevonden om beide partijen, produ cent en consument, zoo eenigszins te be vredigen. Ook ten opzichte van de voor ziening in brood koren en voederkoren schynt de regeering een krachtig ingrijpen te overwegen. Voor rogge is al bekend gemaakt dat ze door de regeering opge vorderd zal worden en naar luid der berich ten zal dit ook het geval zijn m6t tarwe en gerst. In dit laatste zou dan voor de zandboeren een reden tot tevredenheid ge legen zijn voor zoover zij zich hebben be klaagd over het feit, dat wel beslag gelegd wordt op hun producten, maar niet op die van de kleiboeren. —o—o—o— Zal onze aandacht in de komende dagen misschien van al die binnenlandsche narig heden wat worden afgeleid door groot6 ge beurtenissen buiten de grenzen van ons landje? Op het oogenblik dat we dit schrijven komen de telegrammen de eerste berichten brengen van een nieuw groot offensief op het Westelijk oorlogstooneel. Over een uitgebreid front van 20 mijlen zouden de Engelschen het offensief hebben geopend en wel met zoo groote overmacht, dat de hoofdlinie der Duitschers noordelijk van de Somme veroverd weid en een groot aantal Duitschers gevangen werden geno men. Met spanning wachten we nadere belichten at. Veel was er in de laatste dagen dat op een groot Engelsch offensief wees. Verhoogde activiteit van de artillerie met ter afwisseling aanvallen der infanterie Hevige gevechten werden er geleverd op verschillende punten. Ook bij Verdun was dat het geval. Ver bitterder dan ooit werd er gestreden. En zoo hevig waren de tegenaanvallen der Franschen dat er sedfert we ons vorig over zicht schreven door de Duitschers geen vooruitgang kon worden gemaakt. Inzon derheid concentreerde zich de strijd in de laatste dagen om Thiaumont, de versterking aan de rechterzijde van de Maas, oostelijk van Verdun. Na dagenlang vechten maakte de Duitschers zich er de vorige week meester van. Vrijdag slaagden de Franschen er in den heuvel te heroveren, doch den zelfden dag werden ze er weer van verjaagd. Opnieuw gingen ze echter tot den aanval over en thans is het belangrijke punt Thiaumont weer in Fransche banden. Op het oostelijk front was de strijd in de laatste dagen eveneens verbitterd. In het noorden trad von Hindenburg zeer actief op en zijn troepen wisten eenige voordeelen te behalen. Toch onderging de algemeene toestand er geen wijzigiDg van belang. Op het front van de Pripjet tot de Karpaten bleven de Russen nog steeds met kracht aanvallen. In het noordelijk deel en het centrum, waar de generaals von LiDsiDgen en Bothmer bevel voeren, echter zonder resultaat. Daar werd het Russische offensief tot staan gebracht, al slaagden de Duitschers en Oostenrijkers er dan ook niet in de Rus sen terug te werpen. Meer naar het zuiden is de toestand voor de Centralen echter minder rooskleurig. Nadat de Russen ge heel Boekowina veroverd hadden zetten ze hun opmarsch naar het westen,met succes voort. Wel trachtte generaal von Pflanzer- Baltin nog krachtig tegenstand te bieden tusschen de grens van Boekowina en de belangrijke stad Kolomea, maar zijn krach ten schoten te kort 6n hij leed gevoelige verliezen. De Russen maakten op één dag meer dan 11000 gevangenen, veroverden kanonnen en munitie. Het leger van Pflan- zer-Baltin werd teruggeworpen en thans is het belangrijke spoorwegknooppunt Kolo mea, noordelijk van de Karpaten aan de Pruth, in handen der Russen. De voortgang die deze daar op den vyandelij ken rechter vleugel maken kan bedenkelijke gevolgen hebben. Wordt hun opmarsch niet spoedig gestuit, dan wordt het Oostenrfiksch-Duit- sche front straks ernstig uit d9 flank be dreigd. Ook op het Italiaansohe front gaat het de Oostenrijkers niet voorspoedig. De Itali anen bljjven een zwaren druk op hun front uitoefenen, zoodat zij zich slechts met moeite in hun stellingen kunnen hand haven. Zoo woedt de strijd thans weer zeer hevig op alle fronten in Europa. o—o—o— Tusschen de Vereen. Staten en Mexico is het nog niet tot een oorlog gekomen. Al blijft de toestand gespannen, toch mag als een gunstig teekeu worden beschouwd dat de autoriteiten te Mexico bevel hebben gegeven om de gevangen genomen Ameri kanen in vrijheid te stellen. Tusschen de regeeringen wordt thans weer onderhandeld en mogelijk, dat het niet tot een gewapend conflict zal komen. Toch nemen de Vereen. Staten uitgebreide maatregelen om zoo noodig gewapenderhand te kunnen optreden. o—o—o Een belangrijk bericht mag genoemd wor den, dat, waarin gemeld wordt, dat de groot Sherif van Mekka, de erkende geeste lijke leider in Arabië, zich aan het hoofd geplaatst heeft van de Mahomedanen van West- en Centraal-Arabië den Sultan van Turkije afgezworen en de heilige stad be nevens Jeddah de havenstad aan de Roode Zee, alsmede Taïf, oostelijk van Mekka, in bezit genomen heeft. Medina de andere heilige Arabische stad wordt belegerd. Voor Turkije is dat een onheilspellend bericht en daarom ontkent men in Kon- stantinopel waarschijnlijk ook de feiten. Daar heet het dat slechts enkele door de Engelschen omgekochte stammen in opstand kwamen, maar al spoedig tot onderwer ping werden gebracht. TEXEL, 5 Juli 1916. De kermis. De kermis behoort weer tot het ver leden, de tenten en kramen zijn weer afgebroken en het gewone leven gaat weer z'n gang. Gelukkig zal de verzuchting zyn van menig huismoeder, die de orde en regel maat in haar gezin niet kon handhaven. Gelukkig 1 zullen ook zeggen de onder wijzer en de onderwijzeres, die vergeefs trachten de aandacht van de jeugd bij de leerstof te bepalen. Gelukkig 1 zegt zelfs de neringdoende, die zijn inkomsten door de kermis zag vergrooten, ten koste van z'n nachtrust en wij alleD, wij zeggen het hen na. De kramers maakten een goede week en de bioscoop, de zweefmolen en de vermakelijkheden op het kermisterrein zeker niet minder, al trok de kermis eerst Vrijdag beteekenend bezoek. Hoe de uitkomst voor de Schouwburg op het Schildereind en het tooneelgezel- schap in de Vergulde Kikkert zal zijn geweest wagen wij niet te beslissen. Feit is dat het bezoek aan de kermis Zondag bijzonder groot was. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 6.00 8,00 10,45 2,50** 6,0; Vertrekuren van de boot van Helder 7,00 9,15* 12,15 4,20" 7,80 *Zon- en Feestdagen 10,— vm. "Zon- en Feestdagen niet. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 4,57** 7,26 5.54 8,30 7,40 sneltrein 9,09 9,86 12,10 11,67 2,19 l,05t 3,05 1,45 4,87 3,09f 5,35 4.10 sneltrein 5,55 4.20 7,18 7.21 sneltrein 8,59 8,17 11,12 Bovendien loopt -een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 0,58 te Alkmaar 8,u7 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,48 te Schagen 8,57 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,50 8,35 7.55 sneltrein 9,23 9,20 11,84 1,00 3,54 2,52 5,36 6.11 7,03 9,06 sneltrein 10,40 10,25 12,16 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,02 aankomst 10,12 en dagelyks des avonds vertrek 10,12 aankomst 11,31 Verder dagelijks 's avonds sneltrein van Rotterdam Vertrek Rotterdam 7,40, den Haag 8,10, Leiden 8,27, Haarlem 9,15, en aankomst den Helder 10,53. Maandags en na feestdagen, doch niet op 12 Juni. t alleen op Zaterdag. Zondags niet. Zondags niet, ged. sneltrein. alleen op Zondag, ged. sneltrein. Be vischandelaren te IJmuiden. Ia een Zaterdagmiddag gehouden ge combineerde vergadering van reedersen handelaren werd na langdurige bespre kingen door deze laatsten besloten in te gaan op een voorstel der reeders, dat dezen van heden af den handelaren in plaats van de thans gebruikelijke 2 pCt. koopmanskorting, 3pCt. zullen toekennen. De staking is door het aannemen van het voorstel van heden (Maandag) af officieel door de handelaren opgeheven. Hbl. Het echtpaar Boltemani, Belgische geïnterneerden te Winschoten, ontving Zaterdag een telegram, meldende, dat hun zoon uit Vlaanderen dwars door de Duitsche troepen is ontvlucht en behou den in Watergraafsmeer is aangekomen. N.v.'tN. In de omgeving van Woer 'en heerscht zulk een ernstige slanken^Uag dat van de te veld staande gewassen een zeer groote gedeelte als verloren be schouwd kan worden. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lnnden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedero rogel moer 8 Ct, Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers i Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1