Kaart van EUROPA. Advektentiën. Gemeenteraad van Texel. Predikbeurten» Marktberichten. Vlieland. Geslaagd voor tweede stuurman Gr. Stoomvaart, de heer H.ï Tjjmons, leer ling der Zeevaartschool alhier. Van heer tot burgerman. Van heer tot burgerman schrijft de Nederlander boven bet volgende bericht Kerkvoogden der Herv. gemeente te Heerenveen zijn voornemens, aan den te beroepen predikant Diet meer de pastorie aan te bieden, maar voor hem een een voudiger burgerwoning te huren en aldus de behuizing van den predikant meer in overeenstemming te brengen met zijn traktement. De pastorie zelf, een fraai heerehuis, wordt gerestaureerd sn ver huurd. Aldus de Nederlander. In billijkheid voor de kerkvoogdij, mo^e hier herinneid worden, dat vele predikanten in stad en dorp inderdaad zelf, hun ruime pastorie met kleiner behuizing zouden willen ruilen, aangezien ze de pastorie met hun schamel traktement niet behoorlijk kun nen bewonen.' Sch. Crt; Goedkoope tabak. Naar wij vernemen, hebben zich in het geheel 540 fabrikanten aangemeld voor de verkrijging van goedkoope tabak. Deze fabrikanten hebben tezamen 12800 werklieden in hun dienst. Door dó rege ling, welke hun patroons hebben aan vaard, zijn dezm dus verzekerd gedu rende den crisistijd niet te worden ont slagen. Dese week zal worden begonnen met de verzending der kaarten, vermeldende hoeveel tabak een ieder "kan krijgen. De meest ernstige maatregelen heeft de commissie genomen om te zorgeD, dat de distributie zoo onpartijdig mogelijk geschiedt. Zoo zijn b. v. alle aanvragen genummerd en ten overstaan van een notaris is door het lot aangewezen, dat met no. 150 zal worden begonnen. Voorat zijn ook de partijen tabak, welke uitgegeven worden, genummerd, en pre cies op volgorde zal een ieder het hem toegewezene aan het Vriesseveem kun nen afhalen. Hbld. Een paar herinneringen In 1888 lag in den morgen van 10 Juli het ijs in deslooten. Dien dag sneeuwde het, in Brussel. In de koffiehuizen brand den de kachels. In 1903 zaten op 19 Juni de kersen- p ukkers in de Betuwe in hun hutten bij de warme kachel. Dien morgen kwam te Rotterdam de kropsla bevroren aan de markt 1 Goederen in de doode hand. In een vergadering van de Groningsche Doopsgezinde Sociëteit is de volgende motie aangenomen. De Sociëteit van Doopsgezinde Gemeen ten in Groningen en Oost Friesland, ver gaderd op 29 Juni te Groningen, kennis genomen hebbende van het wetsontwerp belasting op de goederen in de doode band, is van oordeel, dat diaconale goe deren bebooren te worden vrijgesteld van deze belasting en dat kapitaal, waaruit predikantstractementen worden gekweten, zooveel mogelijk behoort te woi den vrijgesteld van deze belasting en besluit deze motie te publiceeren. Vad. Ontduiking van gemeentebelasting. Men meldt aan de Tel. Nu de gemeenteraad inzage kan krij gen van de aanslagen in de Rijksinkom stenbelasting met het oog op den hoof- delijken omslag voor de gemeentenaren, blijkt in een gemeente in Friesland, dat een iDgazetene in de laatste jaren eenige honderden guldens, dicht bij de 1000, te weinig gemeentebelasting betaald heeft. Dit geval trekt te meer aandacht, wijl deze ingezetene is een lid der rechter lijke macht, die menigeen heeft veroor deeld tot geldboete of hechtenis, die uit armoede zijn hond niet voor de gemeentebelasting aangaf. Het vonnis luidde dan op grond van belastingont duiking. Naar wij vernemen, wordt geïnfor meerd of men deze rechterlijke ambte naar ook nog tot betaling van bet ver schuldigde kan verplichten, waartoe hij dubbel en dwars in staat is, want hij behoort nogal tot de hoogstaangeslagenen in de gemeente. Terwijl een geziD te Rotterdam aan bet middagmaal zaten vond men in een van de aardappelen een dubbeltje. De vondst was niet onwelkom, want alle beetjes helpen in dezen duren tijd. Te Valkenburg (Limburg) is een belangrijke hoeveelheid rubber, ter waarde van eenige duizenden guldens, in beslag genomen. Ze was voor uitvoer naar Duitschland bestemd. Er zijn, naar de L. K. meldt, verscheidene personen btj deze zaak betrokken. Goedkoope maaltijden. De gezondheidscommissie te Winters wijk zal in verband met de dure tijden door een deskundige recepten voor goede en goedkoope maaltijden doen samen stellen, die van tijd tot tijd in de plaat selijke bladen gepubliceerd zullen worden. Nu de motten weer overal vliegen verdient het aanbeveling in de meest bedreigde gedeelten van het huis wat borden met water neer te zetten. Men doet dat tegen den avond. De ervaring heeft geleerd, dat water de motten aantrekt en velen daarin den dood vinden. Nws. Levensmiddelenvoorziening Naar „Het Volk" verneemt, is zeer binnenkort de indiening van een wets ontwerp te verwachten, waarbij voorde geheele levensmiddelenvoorziening vaste regelen zullen worden gesteld. Oefening brandweer te Oudeschild. Rij kspostspaarbank. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad. den Heer JA1* BUIS, Gehouden Zaterdag, 1 Juli 1916, morgens 10,30 uur. Voorzitter, de heer Buysing Damsté, Burgem. Secretaris, de heer Jonker. Aanwezig 9 leden, afwezig de heeren de Graaf en Kikkert met, de heer Beumkes zonder ken nisgeving. De reden van afwezigheid van den heer Dros is bekend, zegt de voorz., en voegt hij er aan toe, het doet mij genoegen te kunnen meedeelen, dat de .heer Dros in z'n gezin is wedergekeerd en spoedig weer onze vergaderin gen hoopt bij te wonen. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. /Aededeelingen. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling van gehouden kasverificatie bij den gemeenteontvanger op 28 Juni j.l. en overlegging projces-verbaal daarvan, houdende dat boeken en kas in orde waren bevonden. 2. Vaststelling kohier uan den hoofde- lijken omslag uoor het jaar 1916. Ofschoon de officieele goedkeuring van de betreffende verordening nog niet is ingekomen, dóch bij officieus schrijven is vernomen, dat de verordening 8 Juni zou worden behandeld en geen bezwaren tegen de goedkeuring waren te verwachten, stelt de voorz., om verdere vertraging te voorkomen voor, het kohier zoo als het is opgemaakt vast te' stellen en ter goedkeuring op te zenden, desnoods vergezeld van genoemd schrijven. Het vermenigvuldigcijfer wordt bepaald op 1,35 en het kohier vastgesteld tot een bedrag van f42503,14. Wel was de Hoofd. Omslag bij begrooting geraamd op f38400,—, doch B. en W. vinden het niet geraden een lager vermenigvuldigcijfer vast te stellen dan het vorig jaar, vooral omdat sommige posten o.a. schoolbehoeften, verre boven de raming komen, sommige uitgaven nog niet bekend zijn en bovendien is te ver wachten dat de gemeente eerlang een zeker aandeel moet dragen in de kosten van verstrek king van goedkoopere levensmiddelen. 3. Goedkeuring rekening Algemeen Arm bestuur ouer 1915. De rekening wordt op advies van de commis sie van onderzoek zonder eenige bemerking goedgekeurd. 4. Benoeming onderwijzeres aan de school uoor M U.L.O te den Burg. Mej. A. M. Jongkees no. 1 van de voordracht wordt benoemd met 8 stemmen, 1 stem was op no. 2 mej. Lonkhuizen uitgebracht. De benoeming gaat in 1 Juli. 5. Opmaking uoordracht ter benoeming uan 2 leden uan het College uan Zetters. Bij stemming worden opgemaakt de volgende tweetallen 1. C. Bakker Wz. (aftr.) 2. IJ. Lap en 1. Joh. Koning Sz. (aftr.) 2. Jb. Boogaard. 6. Voorstel tot tijdelijke uerhuring gron den aangekocht uoor aanleg weg Burg—Hauen. Ingevolge de vertraging die de uitvoering van het werk ondervindt, stellen B. en W. voor de gronden voor weiland te verhuren, aan de voormalige eigenaars voor 4 pCt. van den koopsom tot uiterlijk 1 Mei 1917 of voor zooveel twaalfden minder, als de huur maanden minder zal duren en een tweetal perceeltjes, die door hunne afheining daarvoor niet in aanmerking komen, voor f 10,— per perceeltje résp. aan de de heeren C. Brouwer en P. Huizingawaartoe wordt besloten. 7. Voorstel tot wijziging uan het besluit bepalende de dagen waarop markt wordt gehouden. Naar aanleiding van het ingekomen adres van de afd. Texel der H. M. v. Landbouw, waarvan inwilliging bij hen geen bezwaren ondervindt, stellen B. en W. voor, op te heffen de lammerenmarkten op Donderdag, in 1902 ingesteld, en te bepalen dat eiken Maandag aah den Burg markt zal worden gehouden, behalve op met Zondag gelijk gestelde dagen en daags vóór den 2en Dinsdag in November, dan zal de markt den volgende dag worden gehouden. Het voorstel wordt zonder discussie aange nomen. 8. Benoeming zinkputtenreiniger te Oos terend. De los werkman, die tot nu toe voor f 50 's jaars zich met reinigen der zinkputten belastte,wenscht dit niet langer te doen en liefhebbers hebben zich niet aangemeld. B. en W. stellen voor de gemeenteveldwach ter Brans, die zich bereid verklaard heeft voor f 80,'s jaars dat werk te doen, op voorwaarde van pensioensaanspraken te kunnen doen gelden, te benoemen. Met 8 stemmen wordt A. Brans Jz. als zoo danig benoemd. 9. Voorstel inzake Schoolbouw te de Cocksdorp en te Oost. Ter tafel komen de voorstellen betreffende schoolbouw te de Cocksdorp en Oost, met teekeningen en begrootingen. De Jrosten voor de school te Oost zijn ge raamd op f9400,—, die voor de onderwijzers woning f7450,—, makende een en ander met kosten overschrijving, aankoop grond en aan schaffing schoolmeubelen een bedrag van f18509,87'/i, die voor de school te de Cocksdorp bedragen f 19310,—, voor onderwijzerswoning f8290,— makende met kosten bovengenoemd een bedrag van f32130,—, alzoo te zamen f 50639,87 B. en W. stellen voor tot den bouw te be sluiten onder voorwaarde, dat behalve de ge bruikelijke 25 pCt. voor schoolbouw een buiten- woon subsidie in de stichtingskosten worde verleend, voor de aanvrage waarvan zij mach tiging vragen aan den Raad. Wel zijn de' kosten tengevolge van de tijds omstandigheden tamelijk hoog, doch de zaak is zoo urgent, dat B. en W. meenen, dat de Raad den schoolbouw,niettegenstaande de hooge kosten, niet opzij mag zetten. De heer Keesom vindt de kosten te hoog, noemt de prijzen van hout driemaal zoo hoog dan anders, en acht de kosten voor onze gemeente te bezwarend, de toestand was tot vóór 3 weken voor onze gemeente wel goed, zegt spr., maar ik zie de toekomst donker in als de grenzen voor uitvoer van Schapen gesloten blijven en zou willen wachten tot wij het kunnen betalen. Ook de heer Eelman zou met den bouw tot meer normale tijden willen wachten. Op verzoek van den heer Bakker geeft de voorz. nadere becijfering van het aandeel der der gemeente in de kosten. Bnitengewoon subsidie bedraagt in den regel plm. 50 pCt. zegt de voorz., in dit geval f 25000,af de gewone 25 pCt. voor schoolbouw ad ruim f 7000,af ook opbrengst verkoop onderwijzerswoning enz., blijft over votor reke ning der gemeente ongeveer f 15000, Wie garandeert, zegt de voorz. dat het spoedig beter is en vooral wat de school te de Cocksdorp betreft, is de bouw dringend nood zakelijk en uitstel onverantwoordelijk. Ik verheug mij, zegt de heer v. Scharenburg dat er stemmen opgaan een paar jaar te wachten !n verband met de dure tijden. De vraag is slechts, antwoordt de voorz., hoe hoog wij het onderwijs stellen. Nadat de heer Visser er opgewezen heeft, dat na den oorlog de steenen mischien wel duurder zullen zijn, iets wat volgens den heer Keesom van weinig invloed zal wezen, worden de .discussies gesloten en het voorstel B. en W. zonder stemming aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Keesom of degeldleening tegen 4 pCt. is geplaatst, iwaarop de voorz. toestemmend antwoordt. Sluiting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel Gelet op art. 8 der verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente Maken bekend, dat op ZATERDAG 8 JULI 1916 eene oefening met en eene beproeving van de te OUDESCHILD gestationneèrde brand spuit zal worden gehouden. Zij roepen mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuit op, om op gemelden dag des namidd. ten zes en een half ure bij het brandspuit huisje te Oudeschild alhier aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuit worden verstaan de pompers bij de zuigpomp de manschappen bij de malmirumde man schappen bij de perspomp en reserveslangen- leiders de slangenleiders en reservepompers de pijpleidersde reparateursde lapzak- dragers de lantaarndragersde manschappen bij de brandhaken en zeilen de opperporders en pordersde manschappen bij de geredde goederen en voorts de commandeurs en plaats vervangende commandeurs van alle afdeelingen. De dienstplichtigen worden hierbij herinnerd aan A. artikel 9 der brandweerverordening, lui dende Bij de beproeving der spuit of bij brand, blijft ieder dienstplichtige op de hem aange wezen plaats en is verplicht de hem opgedragen taak ordelijk en met overleg uit te voeren, tot dat hij daarvan wordt ontslagen door dengene, die over hem bevel voert. B. artikel 10 dier verordening, luidende Hij, die van de oefeningen verlangt vrijgesteld te worden, moet vooraf daarvan kennis geven aan den brandmeester zijner spuit, aan wien de beslissing is overgelaten. C. artikel 242 der verordening van politie, luidende De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te vol brengen. Zij zorgen bij oefening op den bepaalden tijd en bij brand na ^le gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige reden niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f25,—subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, 4 juli 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER, Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Juni 1916, Ingelegd f 25877,31 Terugbetaald - 5171,05 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 4293. Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de of weige ring door geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, Maand Juni. Uit den Burg, Texel. P. de Wit, LaDgereis gem. Hoogwoud. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat,deze bij onbestelbaar- heid aan hen kunnen worden terugge geven. Zondag 9 Juli 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. O en Hoorn, Nm. 3 uur ds. Visser. Oudeschild, half 11 uur ds. Glas. Oosterend, 'e Av. 7 uur ds. van der Waa. Coclcsdorp, Vm. 10 uur ds. Visser. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur Dr. Norel. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dagevos. Coll. voor de Theol. School te Kampen Nm. 3 uur ds. Dagevos. Coll. voor de Theol. School te Kampen DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. H. Wanting te Haarlem. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Bussemaker, Texel, 3 Juli 1916. 2 Koeien f al 1 Schaap. 455 Lammeren f 20 a f 22.00. Amsterdam, 3 Juli. Aaugevoerd 265 Runderen, le kwal.130 0— ct. 2e kwal. 120 a 125 ct. 3e kwal. 100 allO ot. g 90 Melk- enKalfkoeien 1 350 a f 500, 131 N uchtere Kalveren f 12,A 1 20, 387 Vette Varkens a ots. Pnrmereno, 4 Juli. Aangevoerd 658 Runderen waaronder: 289 vette koeien 110 a 130 Ot. per KG, n,. Gelde koeien f 210 320 Melkkoeien f 260 d 450. 25 stieren. 78 vette kalveren 1 1,10 a f 1.25 p. Kg, 252 Nuchtere kalveren f 14.a 128; Schapen f 36 k 145,— Lammeren t 18,— a f26,—. 231 vette varkens i 0,97 a 11,07 per Kg, 48 magere varkens 32 a 1 35,U0; 190 biggen f 12 a f17; kipeieren f 6.75 a f 7.25 per 100; Tegen inwisseling van de BON, voor komende op de vierde pagmu van dit nummer, kan men aau ons Bureau, tegen betaling van dertig cents bekomen een tot den laatsten tijd bijgewerkte Deze Kaart in ^cht kleuren gedrukt, heeft eene afmeting van 92^79 c.M. De gevechtsliniën zjjn op de kaart aan gegeven. Bij toezending van 45 cents wordt deze Kaart franco per post tuegezonden. Voor niet-abonoé's is de prijs een gulden. Hiermede vervullen wij den treu- rigeu plicht, kennis te geven van het overlijden van onzen innig geliefden Broeder en Oom, in leven g,-pension. Agent v. Politie in den ouderdom van 53 jaar en 9 maanden. Jb. BTJI3. t Noorden, 4 Juli 1916.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2