Coöp. Aankoopysresniging D. E. S. De Wognummers. Te koop Melkbussen Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten- Marktberichten. Advertbntiën. Buitengewone Uitvoering Het nemen van aandeien in de Koöperatieve Kanstmestfabriek voor Zeeland. VERGADERING VERGADERING In de „Veldbode" van 15 Juli jl. lezen wij betreffende de hooge prijzen der paarden: Op de verkooping van een landbouw- ipspan te Stoppeldijk (Zeeland) bracht ae koudbloedhengst „Ivo" f 4000 op (zonder de 10 pCt. onkosten) en ging naar Texel. De vosmerrie „Emma" ging voor f2200 en haar veulen voor den even eens ongehoorden prijs van f900,— van de hand, De overgangs- en eindexamens van de H.B.S. en de vakscholen zijn zoo goed als afgeloopen en wij kunnen in verband daarmede nog mededeelen, dat D. P. Bakker, vroeger alhier, thaus thans te Oudkarspel, overging van de 2e naar de 3e klasse aan de H. B. S. te Alkmaar, evenzoo aan die te Leeu warden C. Bouman, vroeger alhier, thaus aldaar. Abr. Wagemaker ging te Bergen op Zoom over naar de 4e klasse H.B.S. Eduard Dijt te Alkmaar naar d9 4e klasse en O. Kikkert GDz. aldaar naar de 5e klasse. Aan het station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen werd aan P. N. Langeveld van hier het diploma voor de afdeeling „Molenaars en Grutters" uitgereikt. Propaganda voor een dnnrzamen vrede. De Ned. Anti-Oorlog Raad heeft tegen 1 Aug. a. s., den droevigen gedenkdag van het uitbreken van den oorlog, over het geheele land een openbare propa ganda voor den vrede voorbereid. Op ons eiland zal de;?e bestaan in het ten ver koop aanbieden van een vredesspeld met bijgevoegd vlugblad. De verkoop hiervan zal strekken tot bestrijding van den oorlog. Op de ver schillende dorpen werd daarvoor reeds een aantal medew.erkers(sters) gevonden. Voor nadere m'odedeelingen verwijzen wij naar de eerstdaags te verspreiden aanplakbilletten. (Ingez.) Den Hoorn, 16 Juli. Bij paal 8 is op het strand aangespoeld een in staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon gekleed met twee flanellen hemden, blsuwe Trui, lederen riem, trico onderbroek en rijg schoenen aan. Oosterend18 Juli. Een visschersschuit van hier voer voor een paar weken langs een in de Grouden vastzittende geladen tjalk. Er werd assistentie verleend, waarvoor de be manning van de schuit in de vorige week f224 ontving. Het in verschillende sehuren bin nengereden hooi broeit sterk. Uit een der schuren heeft men de voorraad ver wijderd, daar men voor brand vreesde. De Gocksdorp. Zaterdag j. 1. werd met de nieuwe, bij de Klim gestationneerde reddingsboot, een proeftocht gehouden. Ondanks de zware branding wist de bemanning handig met de tioot te manoeuvreeren. Boot en maieriëel werden in goeden staat be vonden. Van de plaatselijke commissie Waren de voorzitter en twee leden aanwezig. De Koogste vier klasse der O. L. school alhier hadden voor die gelegenheid van het hoofd der gemeente vacantie ge kregen en waren onder leiding van hun onderwijzers naar het strand getogen, waar zij volop konden genieten. Vóór de boot zee koos zongen Z9 drie toepasselijke liederen, waaronder „De Reddingsboot". Tweestemmig gezongen maakten ze blijkbaar indruk. Voor de Roggesloot is door schipper M. Boon Mz. een witgeverfde zwemgordel opgevischt, waarop Waalstroom" Am sterdam. Gisteren werden In deze nabijheid twee mijnen onschadelijk gemaakt. Een derde, kleine, welke op de Vliebors lag, werd per as over ons eiland vervoerd. Het was een contact-mijn en leverde dus geen gevaar op. Mej. R. A. Dros van Midden-Eierland deed met gunstig gevolg overgangs examen voor de tweede klasse der Industrie- en Huishoudschool te Amers foort. Oudeschüd. Uit goede bron vernemen wij, dat onze vroegere plaatsgenoot, Cornelis J. Bakker, thans leerling aan de Kweek school voor zeevaart te Amsterdam, niet alleen naar eene hoogere klasse is over gegaan, maar tevens le aukertjesgast is geworden. Vlieland. Bij dam 53, Noordzeestrand, is een, in staat van ontbinding verkeerend, lijk aangespoeld. Volgens kleeding iemand van het personeel eener machinekamer. Op het Noordzeestrand dreven eenige mijnen aan. Geen schoeisel voor hinderen Een medewerker aan de „Cornhill Magazine" dringt er op aan, dat kinderen bij wijze van verstandige en gezonde oorlogsbesparing, barrevoets zullen gaan. De „Manchester Guardian" gaat op dit denkbeeld in en zegt „Als het verstand in zulke dingen den doorslag gaf, dan zou deze maatregel spoedig algemeen ingang vinden. De besparing aan kousen en schoenen zou enorm zijn en schoenen maken wel de grootste moeilijkheid uit, die de armen bij het aanschaffen van kleeding onder vinden. Ook de verbetering van den gezond heidstoestand der kinderen zou zeer groot zijn, want de vele verkoudheden en koortsen, die het gevolg zijn van het dragen van nat schoeisel en natte kousen zouden niet meer voorkomen. Het blootvoets loopen zou den kinde ren geen hinder veroorzaken, want na een korten tijd aan het weer blootgesteld te zijn, kunnen de voeten de bitterste koude en de slechtste wegen verdragen. Niemand denkt er aan, medelijden te hebben met de vele kinderen in Schotland, die ook thans nog zomer en winter met bloole voeten loopen. In gevallen,-waar armoede dit noodzakelijk maakte of waar het eene proefneming gold, zooals in sommige scholen is geschied, bewijzen de resultaten den gunstigen invloed op de gezondheid volkomen en de kinderen zelf zouden de laatsten zijn, die hunne voeten weer in schoenen zouden willen wringen. Het zal echter natuurlijk niet algemeen gedaan worden. Slechts een ledernood zou oüs ertoe kunnen brengen ons los te maken van onze toewijding aan de conventie, dat het vermogen om onze voeten te bedekken een maatstaf is voor onze fatsoenlijkheid. In dit opzicht staan wij nog zeer dicht bij den ouden Brit, van wien Shaw ver telt, dat Caesar verklaarde dat zijne laDdgenooten zoo erg fatsoenlijk waren, omdat zij nooit verzuimden, zich met blauwe verf in te smeren". ROGGE. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat alle rogge van den oogst 1916 van Rijkswege wordt aan gekocht tegen den prijs van f9,10 per H. L. bij een naturagewicht van 70 K.G. per H.L. en in gezonden toestand, of bij een lager gewicht of mindere kwaliteit met de gewone kortingen. De roggeverbouwers in deze gemeente worden dringend'verzocht zich op een der eerst volgende dagen ten gemeentehuize te vervoegen onder ter teekening van de aankoop-contracten. Tegelijkertijd zullen de landbouwers zich hebben te verklaren of zij ten behoeve van hun vee stapel al of niet mais of rogge, of beide, en zoo ja, hoeveel, wenschen te ontvangen in ruil voor de geleverde rogge. Blijft deze ver klaring achterwege, dan zal later door dengene, die dit heeft verzuimd, op geenerlei veevoeder verstrekking van Rijkswege kunnen worden gerekend. Texel, 18 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. MILITIE. Vrijstelling' van Kostwinners. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1916, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrijstelling van den dienst wegens KOSTWINNERSCHAP, door Gedeputeerde Staten dezer provincie de achter ieders naam vermelde uitspraak is gedaan Dijksen, Predrik, niet-ontvankelijk verklaard in zijn aanvraag om vrijstelling wegens kostwinnerschap. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen To. d ;or den ingeschrevene, wieu do uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de ge meente ingeschrevenen of door zijn vader, mosder, voogd of curator 3o. door den Commissaris der .Koningin in de provincie. De personen onder lo. en 2o. bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Texel, den 18 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING DAMSTE. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Koöperatieve Kunstmestfabriek voor Zeeland en Omgeving. Noord-Holland kan zich aansluiten, wanneer minstens 2000 aandeien worden genomen. Neemt dus aandelen. De zaak is van veel belang. Superfosfaat is ontzettend duur. Hoe komt dat? Voor een deel door de staging van de bedrijfskosten van de superfabrieken. Maar ook voor een niet gering deel, doordat de fabrikanten enorme winsten in do zak steken. De gebruikers van super vullen gezampnlik de geldbuidel van de fabrikant. Zolang nu de speculatieve fabrieken geheel vrij zijn in hun doen en laten, valt ér niet aan te twijfelen, of de op drijving der prijzen zal blijven bestaan. De machtige Superfabrieken te Zwijm drecht, Groningen en Rotterdam hebben zich verbonden tot de N.V. „Vereenigde .Chemische Fabrieken", met een maat- scbappelik kapitaal van zes miljoen gulden. Tengevolge van deze trustvorming kunnen de prijzen eigenmachtig worden opgevoerd, terwijl de Algemene Handels- voorwaarden nog meer terzijde zullen worden gedrongen. De landbouwers dienen een macht te vormen tegenover de spekulatieve fa brieken. Dat kan door zelf de zaak ter hand te nemen. In de Noordelike Provinsiën, maar ook in Zeeland hebben de landbouwers zich aaneengesloten om te komen tot een eigen, koöperatieve superfosfaatfabriek. Noord-Holland kan zich nu aansluiten bij Zeeland. De prijs van elk aandeel is f 15. Voor elk aandeel is men verplicht 10 balen super af te nemen of 15 balen ammoniak super. Ook kan men van beide een deel nemen. De prijs zal zo laag mogelijk zijn, omdat betrokken wordt van een zuiver koöperatieve onderneming. Tevens zal de kwaliteit niets te wensen overlaten. De aandeelhouders hebben rechten en verplichtingen, nader in de statuten ge regeld. De verplichtingen behoeven echter voor niemand een bezwaar te zijn om aandelen te nemen. Verkoopt men zijn land of verlaat m9n de pachtboerderij, dan kan men de aandelen overdoen aan zijn opvolger en gelukt dat niet, dan kan men voor elk aandeel zijn geld terug ontvangen. Op een bijeenkomst van melkleveransiers aan de kaasfabriek te EierlaDd zijn on- middellik 200 aandelen genomen. Op Texel moeten minstens 500 ge plaatst worden. Daarvoor zal er te den Burg, te Ooste rend en te den Hoorn een vergadering worden belegd. Ondergetekende hoopt daar aanwezig te zijn, om een en ander nader toe te lichten. Maar laten de gebruikers van super en am. super dan ook zorgen aanwezig te zijn. Voor 1 Augustus moet alles in orde zijn. Het gaat dus niet iedere land bouwer persoonlik op te zoeken. Per advertensie zal nader bekend worden gemaakt, wanneer de vergade ringen zullen worden gehouden. Te Oosterand reeds a.s. Vrijdagavond (Zie advertensie in dit blad.) Laat nu eens geen der belanghebbenden ontbreken. Niets werkt meer ontmoe digend, dan te willen werken in 't belang van een ander, maar dan geen mede werking te ontvangen van belangheb benden. Bij ondergetekende kan men ook aan huis verklaren en door zijn handtekening bekrachtigen, hoeveel aandelen men wenst te nemen. Woensdag 19 Juli. HERVORMDE GEMEENTE, Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing in Gebouw Eben Haëzer. Zondag 23 Juli 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, 's Av. 7 uur ds. J. L. v. Grasstek Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte voor de Utr. Tentzending. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Koog, Nm. half 8 ds. v. d. Waa. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Oudeschild, 's Av. 7 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Gocksdorp, Vm. 10 uur Dr. Norel. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 uur Leesdienst. Nm. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Uiterdijk te Hoorn. Den Hoorn, Vm. 11 nurds. Bussemaker, Teiel, 17 Juli 1916, 1 Koe f 205.— 1 Nuchtere kalTeren f 16,af 34 Schapen 1 42,00 a f 50. 633 Lammeren 1 18 a f 21.00. Amsterdam, 17 Juli. Aangevoerd 315 Runderen, lekwal.130 4 0—ot. 2e kwal. 120 a 125 ct. 3e kwal. 110 al 15 ct. 2 120 Melk- en Kalfkoeien 1 350 a f 500 133 Nuchtere Kalveren f 12,f 20,' 275 Vette Varkens a ets. Purmerend, 18 Juli. Aangevoerd 887 Runderen waaronder: 353 vette koeien 100 130 Ct. per KG. -o, Gelde koeien 1 220 460 Melkkoeien f 220 460. 31 stieren. 85 vette kalveren f 1,00 a f 1.30 p. Kg, 258 Nuchtere kalveren f 16.a 129' 391 Schapen f 24 A 1 40,— 838 Lammeren f 18,a f28, 265 vette varkens f 0,99 a 11,07 por Kg. 53 magere varkens 1 35 a 160,00: 245 biggen f 14 a 123; kipeieren f 6.75 a f 7.10 per 100; op Donderdag 20 Juli, des avonds ten 8 ure van de TE EIJERLAND, bij den heer ZOETELIEF. Bespreking deelneming in de Nieuire Coöp. Kunstmestfabriek. Niet-leden worden verzocht deze verga dering bij te wonen, ook de besturen der overige aankoopvereenigingen in Texel. Namens het beetuur, P. C. BOOGAART, Secretaris. Zuid-Eierlami. H. KLIMP. in de Ned. Eerv. Kerk te den Burg op Zaterdag 22 Juli 's avonds 8 uur. Entree f 1,00. Toegangsbewijzen zijn te bekomen bjj den Boekhandelaar KOOIM AN te deh Burg, zoomede Tékstboebjes ad 10 cent. te DEN BURG in „de Zwaan" op Maan dag a.s. half negen. Te DEN HOORN Woensdag a,s. half negen in Loodsmans wel varen. Toegang voor iedere landbouwer. Trouwe opkomst beslist nodig. van 50, 40 en 30 liter, een maatemmer,2 beste Gareelen en een beste Bakwagen met patentassen. C, J. BLOM, Oudeschild. swrmnraanaiaMiiuwMiiui.uf«Kawgmw—

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2