N° 3007 Donderdag 10 Augustus 1916. 29s10 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad; Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprys per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andere l'mden met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór half negen op den dag der uitgave Prys der Advertcnlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte I berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD&DEROOIJ, Parkstraat, BuboopTrx RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 12 Augustus 1910, des voormiddags te 10,30 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 8 Augustus 1916. De Burgemeester van Texel, BUTSING DAMSTÉ. Onderwerpen ter behandeling: Toeslag consumptiemelk. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van de ingeschreven leveranciers van consumptiemelk in deze gemeente, dat blijkens ingekomen nader bericht, de toeslag ad één cent per liter consumptiemelk, toege kend door de Kaasvereeniging en de Vereeni- ging van fabrieken van Melkproducten, zal worden uitgekeerd tot 1 OCTOBER 1916. Texel, 7 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. GRANEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat alle in ons land geteelde tarwe, gerst en haver, van den oogst 1916, met uitzondering van voor eigen behoeften noodige zaaikoren, door het Rijk wordt aangekocht. In het belang der veevoeding zal aan de land bouwers, die dit verlangen, kunnen worden toegestaan, dat zij de beschikking houden over dat gedeelte der gemelde graansoorten, dat noodzakelijk is voor het voederen van hun vee gedurende de eerste acht maanden. Van Regeeringswege zal de distributie van veevoeder ter hand worden genomen, opdat zooveel mogelijk wordt voorzien in de behoeften aan veevoeder ook van die veehouders, die niet in het bezit zijn van voldoende eigenverbouwd graan, terwijl ook maatregelen zullen worden getroffen voor het verstrekken van veevoeder inde zomermaanden (MeiAugustus) van 1917. De te besteden prijzen zijn vastgesteld als volgt: tarwe per 100 K.G. f 15,bij een natura- gewicht tot en met 75 K.G. per H.L., daarboven f 15,25; gerst f 14,per 100 K.G.haver f 13, per 100 K.G., alles mits goede qualiteit en met de gebruikelijke korting te leveren daar, waar zulks door de Provinciale Brood Commissie wordt verlangd. In verband met het bovenstaande worden de landbouwers in deze gemeente uitgenoodigd zich zoo spoedig mogelijk ten gemeentehuize te vervoegen tot het teekenen der betrekkelijke aankoop-brieven. Texel, 4 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 29 Juli-5 Aug. Voor velen is het thans de vacantietyd. Als Augustus in het land is dan zyo of worden de onderwijsinrichtingen voor een paar weken gesloten en ook buiten de onder wijswereld trekt menigeen er een tijdje tusschen uit om van alles te genieten, wat een vacantia maar kan geven. Voor tal van bedrijven is het tevens de komkommer- maand en waar ook de goede gewoonte meer en meer ingang vindt om z'n onder geschikten eenige dagen vrijaf te geven, de geschikte tijd daarvoor. Gelukkig, dat we nog onder zoo gunstige omstandigheden leven, dat we vacantia kunnen nemen of geven. Hoe geheel anders had het kunnen zjjn, In de ons omringende landen denkt men niet aan vaeantiegenoegens. Daar wordt op het hevigst en bloedigst gevochten door een groot deel der weerbare mannen en wat niet vecht, werkt dag in dag uit in de kanonnen- en munitiefabrieken om den alles verslindenden oorlog te voorzien van voedsel. De mijnwerkers en de werklieden in de munitiefabrieken in Engeland hebben zelfs de vacantia geweigerd, omdat ze projectielen willen maken, treinen vol projectielen, by duizenden, honderdduizen den per dag, opdat de zonen en broeders in de loopgraven maar voort kunnen gaan met hun werk van dooden en verwoesten. En zoo is het zeker ook in Frankrijk, Duitschland en alle oorlogvoerendelanden gesteld. Lord Kitchener, die zoo tragisch aan zijn einde kwam, heeft het eerst de roep om meer munitie laten hooren. De geweldige strjjd wordt niet meer gestreden als in den goeden onden tijd. Toen werd in den regel over het lot van geheele legers beslist in een paar dagen, soms in één dag. To6n had de oorlog nog zijn bewegelijk karakter, met een overwinning na een bloedigen veldslag. Thans duren de veldslagen soms weken en maanden aan één stuk en zijn er ontzaggelijke hoeveelheden projectielen per dag noodig. Eoe lang spreekt men reeds niet van den slag bij Verdun, waar reusachtige legers met elkander in bittere worsteling zijn, dag uit, dag in. En waar nog altijd gestreden wordt om de be slissing. De strjjd bij Verdun heeft in de laatste dagen weder eens den meest verbitterden vorm aangenomen. De Fransche troepen hebben het offensief oostelijk van de Maas hernomen en hun doel is de belangrijk strategische werken, de heuvel van Thiau- mont en het dorp Fleury te heroveren. Beide objecten zijn gelegen vlak bij de eerste verdedigingslinie der vesting en vormden daarvoor al sedert eenige weken een ernstige bedreiging. De 12 Juni drongen de Beiersche regimenten tot in Fleury door en ongeveer denzelfden tijd werd ook het fort Thiaumont door hen aan de FraDschen ontrukt. Deze doen thans schier bovenmenschelijke pogingen om beide punten te heroveren. De strijd om Thiaumont en Fleury was in de laatste dagen bloediger dan ooit. Het gelukte de Franschen beide te nemen, maar tot eenige keeren toe werden ze er ook weer uitge worpen. En nog duurt de stryd voort en valt op het oogenblik" dat wy dit schrijven nog niet te ^zeggen, wie ten slotte het uit een geschoten, doorploegde, verwoeste en met bloed gedrenkte gebied zal behouden. Ook aan de Somme woedt thans weer de oorlogsstorm met volle kracht. De Engelsche troepen, versterkt met de Austra liërs, vallen de Duitsche stellingen weder aan en bloediger en verbitterder dan ooit wordt daar weer gestreden. En in een dollen kamp vernietigen de menscben elkander er bij duizenden op één dag. En op de vragen waarom en waartoe weet niemand het antwoord te geven. I —o-o—O— De strijd op het oostelijk front was minder hevig in de afgeloopen week, Wel bleven de Russen krachtige aanvallen ondernemen op het Stochodfront, waar ze opnieuw vorderingen maakteD, doch overi gens was de oorlog in grooten styi gestaakt. Wellicht hebben de Russische troepen, na eenige weken zwaar vechten, eenige rust noodig. Lang zal die echter wel niet meer duren. Er is althans veel wat er op wijst, dat een nieuwe actie aanstaande is. Door Duitsche luchtverkenners wordt bericht dat er op het front in Galicie belaDgryke concentraties van Russische troepen plaats hebben en men meent, dat een nieuwe aanval in grooten stijl wordt voorbereid. Maar ook van de andere zijde maakt men zich gereed. Dat blfjkt wel voorna melijk uit het feit, dat er in de legeraan voering op het oostelijk front een geheele verandering is gekomen. Yon-Hindenburg is n.l. benoemd tot bevelhebber over de vereenigde Duitsche en Oostenrijksche troepen en blijkbaar zal hij voornamelijk zijn aandacht wyden aan de gebeurtenissen in Wolhynië en Galicie. Berichten uit Berlijn meldden dat von Hindenburg bU zjjn aankomst in Wolbynie door de troepen met gejubel ontvangen werd. Of ook de Oostenrijksche zoo bard mee gejubeld hebben wordt niet uitdrukkelijk gemeld. Zoo oppervlakkig beschouwd, zou men het tegendeel aannemen. Immers er moet in de benoeming van Von Hindenburg iets vernederends gezien worden voor de Oostenrijksche bevelvoering, zy is er niet in geslaagd den Russischen opmarsch tot staan te brengen. Terwy'l op het front tnsschen Riga en de Pripjet-moerassen alle Russische aanvallen "te pletter liepen, werd zuidelijk van de Pripjet het Oostenrijksche front ver achteruitgeworpen. En het gevaar is groot, dat het Russische offensief nog meer vorderingen zal maken. Thans zal niemand minder dan „de bevrijder van Oostpruisen", de „held van Taunenberg", de „Ru ssen verdelger of hoe men Hinden burg verder betitelen mag, het werk moeten doen, dat de vier Oostenrijksche generaals niet in staat waren te volbrengen. Hindenburg, redder in den nood. Op het oosteiyk front in Galicie en Wolhynië mogen eerstdaags belangrijke krijgsbe drijven worden verwacht. —o—o—o— Een aantal Zeppelins bracht in de afge loopen week tot tweemaal toe een bezoek aan de Oostelijke Engelsche graafschappen. Er werden weer bommen geworpen, maar omtrent de gevolgen hoort men weinig. De Engelsche berichten stellen het voor alsof er zoo goed als geen schade werd aangericht, terwyi in de Duitsche berichten weer hoog over de resultaten wordt op ge geven. Ook op zee was de krijgsbedryvigbeid weer levendig in de laatste dagen. De Duitsche duikbooten treden driest op en deden tal van schepen in de laatste paar weken naar den kelder gaan. Met groote felheid wordt opgetreden tegen alle scheep vaart tusschen Engeland en het vasteland. De inzet vanhet derde oorlogsjaar be looft waariyk niet veel goeds. Ook niet voor ons land. Van Zeppelin bezoeken bleven we zelfs niet verschoond, al hadden de luchtmonsters geen bommen meer uit te werpen en werd er door onze wachten veel op geschoten. En de duikbootenoorlog, waarmee ook weder hetleggau van mijnen gepaard schynt te gaan, beroofde een paar onzer maatschappijen opnieuw van een of meer schepen. Door het verongelukken van de Koningin-Wilhelmina" die op een mijn liep is het vrijwel zeker dat er in het vaarwater tusschen ons land en Eügeland mijnen zijn aangebracht. De gewone dien sten van uit Vlissingen zijn dan ook weer gestaakt en de maildienst zal alleen door middel van sleepbooten worden onder houden. 't Is met de „vrije zee" al droevig ge steld. Dat .blijven ook ouze visschers nog ondervinden. Bij dozynen tegelijk werden onze visschers8chepen naar Engelsche ha vens opgebracht en niettegenstaande de vertoogen onzer regeering werden schepen noch bemanningen losgelaten. De visschers- vrouwen te Katwyk en Scheveningen heb ben in de afgeloopen week vergaderd en tot onze regeering en die van Engeland de noodige smeekbeden gericht, om haar man nen toch te bevryden. Maar de Engelsche regeering trekt er zich biykbaar niet veel van aan. o—o—o Minister Asquith heeft het in het Engel sche Lagerhuis weer eens gehad over den economisch'en oorlog die op den huidigen stryd moet volgen. Hy deelde in de Kamer de besluiten der te Parijs gehouden econo mische oonferentiemeeen verklaarde daarby o, m., dat het doel van Engeland is Duitschland te overtuigen, dat de gealli eerden voornemens zijn den oorlog te voeren in volkomen eensgezindheid en samen werking zoowel op economisch als militair gebied, En verder om zich voor te bereiden op het tijdperk dat op den vrede zal vol gen. Asquith- zotte uiteen, dat Duitschland na den oorlog niets onbeproefd zal laten om zijn plaats op de wereldmarkt te her overen. Het is thans reeds bezig daartoe zyn industriën te organiseeren opdat het straks na het sluiten van den vrede met alle kracht een aanval zal kunnen onder nemen op de markten der geallieerden en niet minder op die der neutrale staten. De maatregelen door de conferentie te Pary3 genomen zijn niet gericht tegen de levens belangen der neutralen. Zy hebben alleen ten doel zich voor te bereiden op zelfver dediging tegen de economische aanslagen die de geallieord6n bedreigen, Er zal echter zooveel mogelijk worden gedaan om de onzijdigen voor schade te vry waren. Hoe alles preciès straks in zyn werk zal gaan is door minister Asquith niet'mede gedeeld, maar wel bleek uit zyn verklaring dat de geallieerden elkander op den voet van de meest bevoorrechte naties zullen behandelen en Duitschland/zooveel mogeiyk zullen tegenwerken, waarschynlyk door den invoer van Duitsche waren aan hooge rechten te onderwerpen. Natuurlijk zullen de neutralen dan ook „bewerkt" moeten worden, want het is te voorzien dat Duitsch land zich in 't byzonder zal trachten meester te maken van de markten in de onzydige landen. En 'tzal on3 daarom niet verwon deren indien dooi de Entente ter gelegener tijd op de kleine neutrale regeeringen in een of anderen vorm druk wordt uitge oefend om deel te nemen aan den econo- mischen oorlog tegen Duitschland. TEXEL, 9 Augustus 1916. Gewijde Voordracht. De achterzaal van „da Vergulde Kik kert" was Vrijdagavond gezellig bezet, toen na een muzieknummer voor viool TEXELSCHE COURANT. EI. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenteoerslag ooer 1915. 3. Idem gemeenterekening ouer 1915. 4. Vaststelling kohier uan schoolgelden ooer het 3e ku>. 1916. 5. Benoeming commissie oan onderzoek reclames plaatselijke belastingen, dienst 1916. 6. Vaststelling datum oan ouerplaatsing hoofd der school B. Weersma naar de Waal. 7. Benoeming hoofd der o.l. School te de Cocksdorp. 8. Idem onderiuiizer(es) aan de school ooor /Vl.U.L.O. te den Burg. 9. Idem lid commissie tot mering uan schooluerzuim. 10. Voorstel tot toekenning duurtetoeslag aan sommige ambtenaren. 11. Herziening uerordeningen op de heffing en inuordering uan hondenbelasting. 12. Voorstel tot ingebruikgeuing uan een stukje gemeentegrond aan de fa. C. R. Keijser Co.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1