HET LOON DER ZONDE. Nö 3008 Zondag 13 Augustus 1916, 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór lialf negen op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, BuRaopTuxBi. Toeslag consumptiemelk. Inlijving van dienstplichtigen voor de lichting 1917. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de loting voor de lichting 1917 NIET wordt gehouden en dat ter inlijving zijn bestemd alle ingeschrevenen voor die lichting, uitgezonderd zij lo. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden 2o. die bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 3o. die bij onherroepelijk geworden uitspraak hetzij voorgoed,hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Het korps, waarbij ieder ingeschrevene zal worden ingelijid, en het tijdstip van inlijving zullen nader worden bekendge maakt. Texel, 11 Augustus 1916, De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 12 Augustus 1916. Stamboek- en premiekenring. Donderdagmorgen had bovengenoemde keuring vanwege de Provinciale Rege lingscommissie voor de Paardenfokkerij in N.-Holland op het marktplein alhier plaats. Er werden slechts weinig paarden aan geboden, voor een eenjarige merrie, type trekpaarden, van de firma C. R. Keijser Co. werd een premie van f30,— toegekend. Voor de hengsten „Arthur" van den heer M. A. LaDgeveld en „Strabo" van de Hengstenassociatie alhier, werd ieder f150,— premie toegezegd. Met dankbaarheid aan allen, die tot het goede resultaat hebben meege werkt, in het bijzonder aan de jonge dames die zich als verkoopster beschik baar stelden, kan het groepsbestuur van den Ned. Anti-Oorlog Raad op Texel mededeelen, dat de verkoop van vredes- speld en propagandageschriften op 1 Aug. uitstekend is geslaagd. Te den Burg was de opbrengst f52,836, te Oudeschild f 22,536, te Oosterend f 20,83, in de Cocks- dorp 15,71, in de Koog f5,89 en in de Waal f5,01, terwijl in Eierland op 8 Aug. nog voor f6,246 verkocht werd, zoodat de totaal opbrengst f 129,05® be draagt. Ingez. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. B. Bakker, thans te Oudkarspel, be haalde deze week te 's Gravenhage acte Fransch l.o. Zaterdag passeerden te Zevenaar 5 internationale militairen, een Engelsch- man, een Franschman, een Rus, een Pool en een Duitscher, die gezamenlijk ons land bereikten in vriendschappelijken omgang. Hbl. Bij den landbouwer J. v. K., te Udenhout is op klaarlichten dag inge broken. Een bedrag van f 1200 en een horloge werden ontvreemd. De bestolene had het geld dat in de kleerkast in den grond geborgen was, door hard werken en zuinig leven bij elkaar gespaard. Onze tarweschepen. Nog altijd worden onze tarweschepen in Engeland vastgehouden. Wel is de vorige week de „Woudrichem" met een lading van ongeveer 4500 ton tarwe te Rotterdam binnengeloopen, maar deze boot is klaarblijkelijk tengevolge van den mist is het geheel niet door de Engelschen opgemerkt. 't Blijft overigens een lange lijdens geschiedenis. Export naar Engeland. Naar het Centrum verneemt, doen zich met betrekking tot den uitvoer van ver schillende artikelen naar Engeland nog eenige moeilijkheden voor. Het hoofd bezwaar is wel, dat Engeland niet op de vrije markt in Nederland wil koopen, doch consignatie verlangt naar de Engel- sche markt, zoodat het risico van den prijs zou komen ten laste van den Neder - landschen verkooper. Begrijpelijkerwijze is men in handelskringen niet gezind over dit bezwaar heen te stappen terwijl men van Engelsche zgde niet genegen schijnt in dezen toe te geven. Om tot een oplossing te geraken waartoe het in de gegeven omstandig heden wel zal moeten komen zou nu vermoedelijk van onze regeering een aanvullende regeling te verwachten zijn die het bovengenoemde risico dekt. Naar aanleiding van een bericht in het Centrum betreffende den uitvoer van landbouwproducten naar Engeland kan met zekerheid worden medegedeeld, dat er geen sprake van is dat van onze Regeering een regeling zou te verwachten zijn om het eventueel prijsverschil tus- schen den marktprijs van die producten op de Nederlandsche en op de Engelsche markt voor rekening van den Staat te nemen. R.N. j Levensmiddelen voor den winter. De raad der gemeente Bergen, be sloot een toenemende prijsstijging van levensmiddelen vreezend, om aan Bur gemeester en Wethouders een crediet te verleenen van f 10,000 om daarvoor levensmiddelen voor den winter aan te koopen en deze door tu3schenkomst van de kleinhandelaren in de gemeente onder de inwoners te distribueereD. hij wilde niet terug. Te Rotterdam heeft zich bij de politie gemeld een Duitsch soldaat van het 17e regiment infanterie, die te Germersheim, waar hij met verlof vertoefde, om te herstellen van een in den oorlog opge- ioopen zware vetwondiog, was gedeser teerd en over de Nederlandsche grens was gekomen. De man had een oproep ontvangen, om naar het front terug te keeren, wat hem aanleiding gaf, om te vluchten. Verbinding met Engetand. Eon onzet lozers merkt op, dat de Mg. „Zeeland" te Vlissingen, wanneer zij weer zou willen varen, een veel veiliger route zou kiezon door bijv. van IJmuiden op Hull of Goole te varen. Misschien verdient het denkbeeld over weging. Hbl. Controle op vreemdelingen. In verband met het niet toegankelijk zijD van de stelling Helder en het eiland Texel voor vreemdelingen zonder daartoe vooraf verkregen vergunning, is het trein personeel der Hollandsche Spoor opge dragen om bij het controleeren der plaats bewijzen in de treinen naar Helder goed op te letteu of zij met vreemdelingen te doen hebben en dezen dan op bedoeld verbod attent te maken. Tel. Te Wageningen is nog in functie een 95-jarige ambtenaar, als keurmeester van het vee en als schatter der drank- localiteiten. Maagdeperen worden in Maas-en- Waal in voorkoop gekocht tegen 11 Va ct. per pond. Nog nooit waren zjj zoo duur. In het Westland is de bessenpluk geëindigd. De prijzen waren hoog, in den vollen oogst werd omstreeks f 15 per 100 kilo besteed. Zelis liep de prys later op tot f21. De D-trein, die 4,31 uur n.m. uit Groningen vertrekt, is Woensdagmiddag bjj het station de Punt gederailleerd. Een goederenwagen ontspoorde. De oor zaak is nog onbekend. Er zijn geen gewopden. De treinenloop ondervond weinig vertraging. Vlugge Belgen. Dinsdag kwamen te Winterswijk 8 Belgische Krijgsgevangenen aan, die het toppunt bereikt hebben van vlugheid in ontvluchting. Het 3-tal was 14 Juli in Dixmuiden gevangen genomen, werd eerst naar de Kommandantuur te Brussel gevoerd, bleef daar tot 22 Juli, vertrok toen naar het kamp Duimen, waar ze 24 Juli aan kwamen en in den nacht van 2 op 3 Augustus zagen zij de kans schoon te ontvluchten. Na 6 nachten loopens bereikten ze den Hollandschen bodem. Slechts 9 dagen hadden ze in krijgs gevangenschap doorgebracht. Wordt vervolgd.) E COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buks 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cte. Naur Amerika en andere l'tnden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regols 30 Cta. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cta. per nummer. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van de ingeschreven leveranciers van consumptiemelk in deze gemeente, dat blijkens ingekomen nader bericht, de toeslag ad één cent per liter consumptiemelk, toege kend door de Kaasvereeniging en de Vereeni- ging van fabrieken van Melkproducten, zal worden uitgekeerd tot 1 OCTOBER 1916. Texel, 7 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. MILITIE. Nadruk verboden. 32.) Dat waren de laatste woorden van graaf Arthur von Hardenberg. Met een flauwen iioht zonk zfin hoofd op de borst, z^jn bee- nen strekten zich uit en de handen vielen op zjjn schoot. Arthur, grsat von Hardenberg heeft dit leven afgelegdhij ruste in vrede, «prak de dokter en drukte de oogen van den doode dicht. Alle aanwezigen knielden en de oude, trouwe dienaar bad met luide stem voor de rust van zijn heer. Toen dit hartgrondige |ebed geëindigd was, verlieten allen de ka mer, behalve Vollmar. Hij zag lang op het gelaat van den doode, die soheen te slapen. Na een poos hief hij de hand op als tot eon eed en sprak plechtig Nogmaals beloof ik u, dat ik getrouw Ml volbrengen wat ik gezworen heb. Ik zal "iet rasten voor ik uw kinderen gevonden ou hen in het bezit van buD wettig eigendom gesteld heb. Niets zal mij bij bet volbren gen van mijn taak te moeilijk of te gevaar lijk zijn. Dat beloof ik u en ik zal het lolhrengen. Drie dagen later had de begrafenis van graat Hardenberg met de meeste praal ver tooning plaats. Een groot aantal voorname personages volgden in rijtuigen de lijkkist. Er was politietoezicht noodig om de men- scbenmassa, die dat schouwspel wilde zien, in bedwang te houden. Onder het uitvoeren van een treurzang door het koor van de opera, werd de met bloemen overdekte lijk kist in het marmeren familiegraf geplaatst Geen bloedverwant echter, geen kind kwam hierbij een traan plengen; Yollmar was misschien de eenige, wiens droefheid onge veinsd mocht heeten. Bij de opening van het testament van graaf Hardenberg bleek, dat de nalaten- sohap bijDa twaalf millioen mark bedroeg. Theodoor Yollmar was benoemd tot uit voerder van den uitersten wil, terwijl hem drie jaren lang'voor elk jaar drie maal hon derdduizend mark was toegestaan om de kosten te betalen voor de opsporine der kin deren van den graaf. Hemzelf »iel een ge lijke som ten deel en de oude bediende kreeg ook een klein vermogen. Tot universeel erfgenamen werden benoemd de beide kin deren van den graaf, namelijk Maximiliaan, geboren uit zijn wettig huwelijk met gravin Laura von Rothenburg en de dochter van Elise Leonoee, weduwe va9 den ter dood gebracbten landeigenaar Albert van Tha- lau. Een commissie van vijf leien uit de voornaamste aristokratiscbe familiën zou het toezicht hebben op Yollmar's nasporin gen en hem met raad bijstaan. Indien pa drie jaren de universeele erfgenamen niet gevonden waren, verviel het groote kapi taal aan de stad B., die daarvoor een zie ken- pn weeshuis moest laten bouwen, vol gens reeds uitgewerkte plannen en teeke- ningen, waaraan verbonden werd een in richting tot verzorging van lieden van den werkenden stand, die geen werk konden vinden. De opname in deze gestichten mocht Diet afbangen van ouderdom, ge loofsbelijdenis of kunne. De geheele stich ting zou den naam dragen Hardenberg- Asyle. XI. Het is winter. Sneeuw bedekt boomen en struiken, velden en wegen ook de vier torens van IdrakeDstein. Het winterland schap, dat zich aan het oog vertoont, is waard door 't penseel van een kunstschilder vereeuwigd te worden. Het dorpje aan den voet van den berg is bijna ingesneeuwd. In de nauwe straten is slechts een smal pad voor de voetgangershet wordt niet druk gebruikt, want sedert twee dagen heelt de sneeuwstorm de dorpelingen zooveel moge lijk in buis gehouden. Ook de dorpsherberg miste haar bezoe kers; de gelagkamer zou ledig gestaan heb ben, als de kastein met vtouw en kinde ren er niet hun woonvertrek van gemaakt' hadden. Martin Schuier studeert ijverig in zijn courant en beknort af en toe zijn twee kio- defen als zij te veel spektakel maken. Zijn vrouw doet juist nieuwe brandstof ju do ka< cbel, die eeD aangename warmte verspreidt. Dat is me een weer I zegt ze. Men zou er geen bond door jagen. Een kwade winter voor de arme menschen. En aan de steenkolen en bet brandhout is het ook te zien, boe er gestookt moet worden. Daar hebben wij het nu 1 roept de man op dat oogenblik, en hij slaat op de tatel, dat de twee kinderen elkander ver schrikt aankijken. Daar hebben wij het nu, vrouw 1 Hier staat het gedrukt, wat de schoolmeester ons vertelde. De graaf, on ze vorige heer, wordt overal gezocht. De oude graaf is gestorven en heelt een som van bijna twaalt millioen mark nagelaten, waarvan de jonge graaf erfgenaam is. Twaalt millioen I zei de vrouw naden kend. Daar zou men wel een heel huis mee kunnen vullenmet het duizendste deel daarvan waren wij geholpen. Dat is alles goed en wel, antwoordde haar man. maar de moeilijkheid bestaat daarin, dat geen mensoh weet waar die dui- velsche graat gestorven ot gevlogen is. Het was ook iets zeldzaams. Hij gaat op een goeden dag weg, verkoopt het slot, zijn heer lijkheid en alles, en laat niets meer van zich hooren. Men dacht, dat hem een onge luk was overkomen, maar hoe er ook naar onderzocht is, alles bleef vruchteloos. Ein delijk zijn ze op de gedachte gekomen, dat de graat weggegaan is met het geld, dac hij voor de heerlijkheid heeft ontvangen.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1