HET LOON DER ZONDE. N° 3010 Zondag- 20 Augustus 1916, 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Advertentiën vóór half negen op den dag der uitgave Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementspi'ijs per 3 maanden. Voor den Bono 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebxand 45 Cts. Naar Amebika en andere lunden met verhooging der porto'». Prys der Advertcntièn. Van 1 tot 5 regela 30 Cts. Iedere regel meer S Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaataruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen btj de Uiig. Firma LANGEVELDds DE R 0 O IJ, ParkstraatBurg op Texei. st» liep ieti dül aaril 'VOll jndil joestf ;J0 allen neef, tour- WOLVO ROERING. Uitbetaling van schadeloosstellingen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor de uitbetaling aan de houders van ondervermelde bons, van de schadeloosstellingen, wegens door het Rijk gevorderde schapenwol, ten raadhuize alhier zitting zal worden gehouden op MAAN DAG 21 AUGUSTUS 1916, en wel: des voorm. van 9—9,30 uur yoor de houders van de bons, nos. 6601 t/m 6625 des voorm. van 9,30—10 uur voor de houders van de bons, nos. 6626 t/m 6650 des voorm. van 10—10,30 uur voor de houders van de bons, nos. 6651 t/m 6674 des voorm. van 10,30—11,15 uur voor de houders van de bons, nos. 7401 t/m 7431 des voorm. van 11,15—12 uur voor de houders van de bons, nos. 8701 t/m 8730 des nam. van 12—12,30 uur voor de houders van de bons, nos. 8731 t/m 8755 des nam. van 12,30—1 uur voor de houders van de bons, nos. 8751 t/m 8765 en van nos. 1 t/m 16. De betaling geschiedt alleen onder afgifte van de door den wolhandelaar verstrekte bon. In het belang van eene regelmatige uitbe taling worden belanghebbenden met aandrang verzocht zich zoo t ij d i g m o g e 1 ij k ten raadhuize te vervoegen. Betalingen op andere tijdstippen kunnen voorshands niet plaats hebben. Texel, 17 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. GRANEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt, naar aanleiding van een ingekomen circulaire van de Provinciale Broodcommissie, het vol gende ter kennis van de verbouwers van rogge, tarwe, gerst en haver in deze gemeente: lo. Tydstip van in ontvangst nemen. Het ligt niet in de bedoeling, dat de land bouwers den oogst zoo spoedig mogelijk zullen dorschen integendeel is het gewenscht, dat de oogst'zooveel mogelijk bij de landbouwers in het stroo wordt bewaard en successievelijk in den loop van najaar en winter wordt gedorscht. Het ligt in de bedoeling een billijke vergoeding toe te kennen voor levering na 1 October e.k. Intusschen is, waar plaatselijke omstandigheden het noodig maken, levering terstond na den oogst niet uitgesloten. 2o. Zaaigranen. Het ligt in de bedoeling de gelegenheid te I openen voor de levering van zaaigranen door andere landbouwers en uit andere streken. Landbouwers, die voor het uitzaaien niet hun Nadruk verboden. 34.) Mjjn man ziet ook liever mooie jonge meisjes dan leelijke, en ik ben er niet leker van, dat hij alleen mij gekuBt heeft Mdert ons trouwen maar goeie Hemel ils ik achter die strekeD kom By die laatste woorden werd de vrouw Hod van kwaadheid. Tot zijn geluk was tsar man bezig bij de paarden in den stal, laders had hjj zeker een bitsen aanval te 'erdoren gehad. Nu, en behoort de heer van het dorp Hak tot de slechten? vroeg de gast onder M aansteken van een sigaar. Houdt hij niet van zijn vrouw In het begin scheen het wel zoo; wij "gen hen dikwijls samen uitrijden of wan delingen door het dorp doen of op het meer ja de boot rondvaren. Ieder had plezier k dat paar en dachtDie twee passen by elkaar en ze hebben elkaar zeer innig liet. Maar sedert die dame met haar zwarte 'gen de villa „Mandolinata" betrokken wit, is het oi dó drommel er mee speelt e heer heeft alleen oogen en ooren voor kar. Dag aan dag bezoekt bij de viila aan eigen graan wenschen te gebruiken worden uitge- noodigd, de bestellingen van zaaigranen ten spoe digste ten gemeentehuize in te dienen, onder op gave van de verlangde hoeveelheden en de te bezette oppervlakte. 8o. Kleine hoeveelheden. Vrijgelaten kunnen worden kleine hoeveel heden waarvan voor een Burgemeester vaststaat, dat zij zijn bestemd om door het gezin van den landbouwer of door diens personeel te worden gegeten. Daarbij wordt als maatstaf aangenomen een maximum van 90 K.G. per persoon, kinderen beneden 2 jaar niet medegerekend. 4o. Hoeveelheden voor veevoeder be stemd. Het ligt in de bedoeling, dat voor den ge- heelen oogst contract wordt gesloten, en dat eerst daarna de hoeveelheid, die volgens een, dezer dagen vast te stellen, maatstaf voor vee voeder kan worden bestemd, wordt vrij gelaten. Deze voor veevoeder bestemde hoeveelheid wordt dus wel gecontracteerd, doch niet ge leverd. 5o. Onderteekenen van de contracten. In hun eigen belang worden landbouwers er nog maals met nadruk opgewezen, dat ter bespoediging van de distributieregeling, hoogst wenschelijk is, dat de landbouwers de contracten, wegens verkoop hunner granen aan het Rijk, ten spoedigste ter gemeentesecretarie onderteekenen. Texel, 17 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 19 Augustus 1916. Iets nieuws op 't gebied van koren- maaimachines. De Firma Boeke Huidekoper te Groningen en Haarlem hebben voor dit jaar iets geheel nieuws ingevoerd, het geen bij 'gebruikers en toekomstige ge bruikers van korenmaaimachines van groot belang zal zijn. Het betreft een motor van 4 P.K., welke op een koren- maaimachine met zelfbinder wordt ge plaatst en doet deze motor al het werk van de machine alleen dat deze nog door 2 paarden moet worden voortgetrokken. Elke gebruiker van een koren maai machine zal bij ondervinding weten, dat het bij regenachtig weer ook indien bet koren wel droog was, toch nog bezwaar oplevert om flink door te maaien, omdat het groote wiel, dat al het werk van de machine in beweging moet bren gen somtijds begon te glijden, waardoor men de machine eerst achteruit moet zetten om weer te kunnen beginnen. het meer, of bet gezelschap van do villa komt op het slot. Dat is me een vriend schap. De beste mevrouw merkt niets van betgen er tusschen haar man en dezwart- oogige dame voorvalt. Maar de menschen in het dorp hebben de oogen open en laten zich niets wijsmaken. De kruik zal zoolang te water gaan totdat ze breekt, en op een mooien dag gaan die twee nog samen er van door. De mooie, goede mevrouw zal haar oogen blind schreien en de heer met zijn gouden bril, de man van die zwartoog, zal vloeken en jammereD. En ze zullen geen van beiden kunnen begrijpen, hoe ze zoo doof en blind konden wezen. 'tis jam mer, jammer. Misschien zie je de zaken wel wat al te donker in, lieve juffrouw. Er wordt si gauw wat gezegd, en soms is er geeu woord waar van zulke praatjes. Ik bedoel niet, dat u zooiets zon verzinnen, maar u hebt bet toch niet met eigen oogen gezien, u weet het dus uit de tweede hand. Hierin kon ze hem niet tegenspreken. "Welnu, ik ken uw zegsman niet, ging de vreemdeling voort, maar wie weet of.... Nu moet ik de partij opnemen voor Hendrik Wendel, den rijknecht van ouzen heer! antwoordde de waardin een beetje mismoedig. Wat die ons vertelt, is waar, daar durf ik op zweren. En de oude Habermaver, de porfier op de villa „HaDdolinata", die zwijgt als het graf. Maar bij is peetoom over mijn oudste en daarom vertelt bij ons wel eens wat. Zjo weten wij, hoe de vork aan den steel zit, Dit bezwaar nu is geheel door het plaat sen van een motor opgeheven. Tot nu toe zjjn 6 van deze motoren op binders geplaatst tot groote tevreden heid van de gebruikers en wel in de provincie Groningen. Te beginnen met Dinsdag 22 dezer zal op het laud van den heer A. van Splunter aan de Noorderweg in den Grooten IJpolder (zeer gemakkelijk te bereiken van het station Halfweg tus schen Haarlem en Amsterdam) een de monstratie worden gehouden met een dergelijke motor op de Mc. Cormick zelf binder en is de heer van Splunter zoo bereidwillig geweest belangstellenden toegang te verschaffen om dit nieuwe werktuig in het werk te kunnen aan schouwen. Wij radon onze lezers aan om aldaar eens een kijkje te gaan nemen, teneinde zich met deze nieuwigheid op de hoogte te stellen. Niet te laat. net politieke spel gaat beginnen. Door de Centrale Liberale Kiesver- eeniging voor het district Weststelling werf is de heer P. J. Oud, (Vrijz.-Dem.) ontvanger der registratie te Ommen, vroeger te Texel, candidaat gesteld voor de Tweede Kamerverkiezing voor dat district in 1917. (Zijp. Ct.) Wraak. De hulpkommies Moorlag, te 's-Heeren- berg, die dezer dagen op 1 B-jarigen smokkelaar die niet staan bleef op zijn aanroep, schoot, is Zaterdag door een bende smokkelaars zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. De nieuwe Postwet zal vermoedelijk 1 November in werking treden. De geheimzinnige aardschokken. Het „Eind. Dagbl." verneemt, dat de aardschok, in een groot deel van ons land in den nacht van 29 op 30 Juli gevoeld, zou moeten toegeschreven wor den aan het beproeven van twee 42 cM. kanonnen in het kamp te Beverlo (België). en daarom bezweer ik, dat het tusschen onzen mijnheer Golinskien die dame niet is zooals het hoort. En daarmee uit wel bekome u de maaltijd. Zal ik de koffie brengen Zonder antwoord af te wachten, ging juf frouw Schuier heen. Haar gast zag haar zwijgend na. Met de hand onder het hoofd- zat hij na te denken. Golinski, mompelde hij. Dien naam heb ik meer gehóórd. Maar waar WanneerP Het is reeds maanden geleden, dat ik dien Daam hoorde. Golinski Golinski Halt! Hij is het! Als juffrouw Schuier haar gast op dat oogenblik had gezien, zou zij verschrikt ge weest zijn van de verandering in zijn gelaat. Hij was doodsbleek geworden, zijn oogen stonden somber en dreigend. Ik moet zekerheid hebben! sprak hij, opstaande en onrustig heen en weer loopeu- de. Ik moet zekerheid hebben. Zekerheid tot eiken prijs. Ais bij h; t werkelijk is, kon ik hot eerste spoor gevonden Rebben van 't verdwijnen van graaf Max. Zou hier een misdaad plaats gehad hebben Daar zijn naam iu de zaak genoemd wordt, is het niet onmogelijk. Misschien bedrieg ik mij, mis schien is hij het in 't geheel niet. Hoe zou hij bezitter van het riddergoed Drukenstein kunnen zijn en voor een halt jaar nog ach ter slot en grendel? Maar.... dat is niet onmogelijk. Het toeval werkt soms wonder lijk, dat heb ik zelf het best ondervonden. Neen, een voorgevoel zegt mij, dat hij het is. Nog dezen dag wij ik hem zien eu Het aantal badgasten te Zandvoort bedroeg tot 16 dezer 11,371. Nog niet in orde 1 Uit IJmuiden meldt men aan het Hbld. Bij binnenkomst van den zeillogger YM211 Albert, deelde de bemanning mede, te hebben gezien dat een twin tigtal Nedorlandsche visschersschepen door de Engelschen werden opgebracht. Er waren twee Engelsche sleepbooten welke voor patrouillediensten gebruikt worden in de nabijheid van den logger Albert, en men zag, dat een er van 12 de andere een 8 tal loggers op sleeptouw nam en in de richting van de Engelsche kust verdween. Welvaart te Amsterdam. Men moet de hoofdstad toch niet al te zeer beklagen Naar toch uit betrouw bare bron aan den „Vaderl." verzekerd word, is het belastbaar inkomen van Amsterdam's burgerij over 1916 meer dan 100 millioen grooter dan over 1916. Mod zal der waarheid meer nabij z(jn zegt het „Nieuws" als het belast bare inkomen op ongeveer 25 millioen meer wordt geraamd, wat dan een groo- tere opbrengst aan inkomstenbelasting voor 1916/17 van ongeveer één millioen meer beteekent. Schapenvleesch voor het leger. Naar aanleiding van een genomen proef bij eenige soldatenmenages der le divisie met de verstrekking van schapen vleesch, is, naar de „Avp." meldt door den Min. van Oorlog besloten de proef neming tot bet geheele leger uit te breiden. Te beginnen met 21 Aug. a s. zal aan alle onderdeelen van de landmacht ge durende 4 weken, eenmaal per week schapenvleesch moeten worden verstrekt. Het benoodigde schapenvleesch ten behoeve van de troepen, die uit de étappen-slachterijen van vleesch worden voorzien, moet uit die slachterijen worden ontvangen. De rapporten om trent de gehouden proef worden einde September ingewacht. Uit een Amerikaansch blad: „Het meerendeel der menschen zwoegt door het leven om ryk te kunnen sterven." sprokeD, om te weten, of mijn vermoeden al of niet gegrond is. Na deze alleenspraak trad de vreemdeling aan het venster en bemerkte, dat de sneeuw storm had opgehouden. Hij trok daarop zijn pelsjas aan en deelde den kasteleiu mede/ dat hfj van plan was een wandeling te doen. In de sneeuw vroeg Schuier ver baasd. Die hindert mij niet! luidde het ant woord; met een vriendelij ken groet verliet hij het huis en ging de dorpstraat in. Hij ging langzaam voort op het smalle pad tusschen de opgehoopte sneeuw en schonk daarbij zijn aandacht aan de huizen, die bij passeerde, en bet slot, dat hij goed zien kou. De wolken waren weggedréven en de zon schoen helder op de glinsterende sneeuw, die als een wit kleed den grond bedekte. Toen hij de laatste huizen van het dorp bereikt bad, trof hem een schouwspel, dat hem deed stilstaan. Op een ruime open plaats waren verscheiden kuapea en meisjes in de sneeuw aan het spelen. Sommigen waren aan het sleetje rijden, anderen lever den elkaar een veldslag, waarbij sneeuw ballen als projectielen dienst deden. Bij dit schouwspel dacht hij aan zijn eigen jeugd. Gelukkige kindsheid! dacht hij. Ge vliegt te spoedig voorbij en ge maakt te spoedig plaats voor den ernst des levens. (Wordt ve-'volgd.)

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1