Tandarts Ansingh Wolveekeuring G. J. 0. D. Dikkers, een nette Dienstbode, Sch.eepsslooph.out Manke Zoutevisch. groote Sjalotten, Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën. in „Hotel de Lindeboom" Holl. Maats, van Landbouw Scheepskout- verkooping, Deurwaarder C. G. Gude te Texe Een perceel Weiland, een eerste klas HIT, met platte Wagen, Net Dagmeisje PI PI GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Hoofdgracht 61, den Helder, is Donderdag 24 Aug. van 10V2-1V2 uur te consulteeren publiek verkoopen publiek verkoopen Heden ontvangen Gevraagd te Nieuwediep Te koop gevraagd gevraagd voor direct of tegen September. A. FLENS—Moojen. Iel, Bij de Vrijdag alhier gehouden ver pachting van jacht in de duinen op Texel werden hoóge prijzen besteed, zooals uit onderstaand kan blijken. Vbor perceel I f 50, perceel II f 125, perceel III f 801,perceel IV i 307,50, perceel V f525,—, terwijl voor perceel VI reeds nu een 20 tal vergunningen voor f25,— werden uitgereikt. De laatste der 3000 paarden, waarvoor consent was gegeven, zijn naar Duitschland uitgevoerd. Thans is de uitvoer verboden. Honger is een hcherp zwaard. Gedurig komen te Emmer-Compas- cuum gezinnen uit Duitschland, in korten tijd wederom een 4-tal. Van alle krijgen we te hooren, dat gebrek aan het noodige voedsel hen naar Holland dreef. Een gezin had de laatste 14 dagen hoegenaamd niets anders ge geten dan aardappelen met zout Ook de evangelist Bakker te Reckling hausen heeft zijn arbeid aldaar moeten staken. E m in. C. Beloonde heldenmoed. F. J. Wich, te Helmond, die 11 April j. 1. met levensgevaar zijn ouders uit een brandend huis redde, waarbij hijzelf hevige brandwonden bekwam, ontving door tusschenkorast van den burgemees ter zijner woonplaats van hetCarnegie- Heldenfonds de bronzen medaille en een gratificatie van f 100. De zomertijd. De Hanze, Bond van Boomsch-Katho- lieke Vereenigingen van den Handel drijvende» en Industrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, heeft zich per request gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken waarin zij mede deelt dat de invoering van den zomertijd den Middenstand nuttig en voordeelig is geweest en Z. Exc. verzoekt te zijner tijd dezen nuttigen maatregel te herhalen. Hef lichtschip „Noord-Einder" Naar uit goede bron vernomen wordt, is het bericht, hetwelk dezer dagen in de pers circuleerde, als zou het licht schip „Noord-Hinder" op I Sept. a. s. worden binnengehaald en door een groote boei worden vervangen, geheel uit de lucht gegrepen. Keizer en aschman. In het jaar 1813, zoo om en bij het zoo welkome „Oranje boven reed keizer Napoleon te Amsterdam door de Oude Halsteeg, een nauwe straat, thans Dam straat, tegenover den Vijgendam in de Warmoesstraat beginnende. Er werd haastig gereden maar in de helft van'de Halsteeg kon de Keizerlijke koets niet verder, omdat daar een ouderwetsche aschkar stond, i v Men schreeuwde den aschkarman toe, dat hij op zij had te gaan en de lakei en riepen luide„l'Empereur 1 l'Empe- reur De aschman blijft met „hort" en „hol" zijn rossinant besturende, kalm doorgaan met asch ophalen, natuurlijk erg stuivende met zijn vuile rommeltje. Nog luider klonk het, dat hij opzij moest voor den keizer. De aschman haalt echter bedaard zijn voorschriitboekje uit den zak en vraagt Is de keizer een „dokter" Natuurlijk was ie dat niet. Is de keizer dan een „hooiwagen" Natuurlijk ook niet. Nou,, er staat alleen in mijn boekie dat ik daarvoor mot uithalen. Van den keizer of Lampereur staat er niks in. Hij bleef heel langzaam zijn asch ver zamelen, tot hij aan het einde van de lange smalle straat was gekomen en toen kon de stoet passeeren. Des avonds werd in de woning van den aschkarman aan den Zandhoek een zak guldens over de onderdeur gegooid. Aldus luidt een aanteekening welke het Hbl. met inkt bijgeschreven, in een oud boekje over Amsterdam van om streeks 100 jaar geleden, vond. Bladvulling. V a c a n t i e. „Hier is uw rekening, mijnheer Bruin," zei de loopjongen, „en mijn baas heeft mij gezegd, dat ik niet terug mocht komen zonder het geld." „Laat ik je dan geluk wenschen, jongen," antwoordde mijnheer Bruin, vat» aan heb je voor heel wat jaartjes vacantia." Alweer die vuurwapens. De heer S te Laren, had de onvoor zichtigheid in zijn tuin een geladen jacht geweer tegen een kruiwagen te plaatsen. Het geweer viel, het schot ging af en trof den heer S. in hoofd en schouder. De ongelukkige' is naar het ziekenhuis te Hilversum vervoerd. Militieplichtigen lichting 1907. Naar wij vernemen, zullen de militie plichtigen der lichting 1907 omstreeks 1 Oct. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. (Avp Opgebracht naar Engeland^. De vlsschersvaartuigen VI. 212 en VI. 177 zijn naar Engeland opgebracht. houdt uw Moedertaal in eere. Hetgeen we hier vermelden is strikt historisch Een onzer oude kasteelen aan den RijD, overblijfsel uit de Romeinsche tijd, werd door eenige heeren met een bezoek ver eerd. De lange duur der reis was echter van invloed op de magen der toeristen en deze deden zich dan ook geweldig voelen. Een der gasten vroeg toen don boschwachter, tevens kasteelbewaarder, of hier gelegenheid bestond om te lunchen De man, die zijn moedertaal niet eens zuiver spréékt, dacht een oogenblik na en antwoordde„Willen de heeren mij maar volgen". En tot hun niet geringe verbazing vertoonde zich na opening van een deur aan hun oog een W. C. „Als 't u blieft, heeren," sprak de boschwachter. Eu hij snapte niet waarom ze proesten van het lachen en van de gelegenheid geen gebruik maakten. De nieuwe posttarieven. De „Staatscourant" van gisterenavond bevat de wet van 29 Juli, houdende wijziging en aanvulling van de artt. 3, 5 en 19 van de wet tot regeling der brieven posterij. Aan art. 1 ontleenen wij „Het port der brieven bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart 3 cents voor eiken anderen brief: van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cents, boven 20 tot en met 100 gram 10 cents, en voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram, 5 cents daarbovenbehoudens dat het port van een brief, binnen den kring van het post- of hulppostkantoor waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart 2 centsvoor eiken anderen brief van niet meer dan 20 gram 3 cents, boven 20 tot en met 100 gram 6 cents, en' voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 3 cents daarboven." Art. 2 bepaalt omtrent het port der gedrukte stukken, dat dit bedraagt 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Art. 3 luidt: „De invordering van gelden op quitan- tiën, wisselbrieven, assignation en ander handelspapier, een door de Kroon te bepalen bedrag niet te boven gaande kan geschieden tegen vooruitbetaling van vijf cent voor elk bedrag tusschen fl, van 7'/j cent voor elk bedrag tusschen fl en f25 en van 15 cents voor elk bedrag van f25 en hooger. Bij de uitbetaling is bovendien wegens het bedrag, ingevorderd door eenzelfde postkantoor, het recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag." Deze wet treedt in werking 'op een nader bij Kon. Besluit te bepalen datum. Uit een brief van een Duitsche dame. We zitten hier in Scheveningen. Ik 'wilde dat we er konden blijven tot de oorlog voorbij is. Ik zie er tegen op terug te gaan. Er zijn in Duitschland maar twee onderwerpen die den geest bezig houden en die zijn het bloedver gieten en het etensvraagstuk. En schande genoeg dat ik het moet zeggen dat het eerste onderwerp bijna geheel vergeten wordt door het tweede. Wij plannen en denken en spreken over het voedsel vraagstuk den heelen dag lang. Wij doen alles behalve eten. Ja natuur lijk we eten maar het zijn substituten, zoodat wij de smaak van het werkelijke voedsel ons bijna niet meer kimnen her inneren. Een kop koffie met room, 't welk we hier konden krijgen, boter heele stukken op schalen, vleesch volop hot scheen heiligschennis er van te ge- bruikeu, er genoMg van te nemen. Wat vreemd hier, in Holland, Niemand met die angstige trek op het gelaatin Duitschland is zwart de kleur en de vroolijke kleuren hier en in den Haag schijnen eene vertelling te zijn uit de Duizend en een nacht. Het Oosten. Tragisch. Woensdag werd levenloos uit het Levendaal te Leiden opgehaald de weduwe Van A. B., een reeds bedaagde vrouw die nog altijd tobde over den dood van haar man, wiens lijk ruim een halfjaar geleden ongeveer op dezelfde plaats in het Levendaal werd gevonden. JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens een ontvangen kennisgeving van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, in de gemeente Texel a. de jacht op grof wild zal worden geopend op Woensdag 1 November 1916, met zonsopgang; b. de jacht op klein wild, met uit zondering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 2 Sep tember 1916, met zonsopgang; c. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Maandag 2 October 1916, met zonsopgang; d. de korte jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. Texel, 18 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 11 tot en met 18 Aug 1916. GEBORENJacobus Ccrnelis, zoon van Albert Jonker en Bregje Gerdina Bak ker, den Burg. Johannes Filippus An- thonius, zoon van Adrianus Hendricus Feddema en Geertruida Klasina Jo hanna Meulman, het Noorden. Hendrika, dochter van Gerrit Dob en Janna Cor nelia van den Berg, het Noorden. ONDERTROUWD: Zondag 30 Augustus 1916. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, 's Av. 7 uur dr. Norel. Koog, Vin. 10 uur ds. v. d. Waa. H, Doop, Dm Hoorn, Vm. 11 uur ds. Visser. Oudeschild, 'sAv. 7 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Schoolcollecte. Coclcsdorp, Vm. 10 uur dr. Norel. Gebouw Zuid-Eierland, nam. 3 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 uur ds. Dagevos. Nm. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Wagemaker den lip. Den Hoorn, Vm. 11 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 33 Augustus. Burg, 's Avonds 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben Haëzer. Uit de Schager Courant: Schagen, 17 Aug. Aangevoerd: 127 Vette Koeien f 220 a f 500,—; 40 Kaltkoeien f 290, a f 475; 20 Nuchtere kalveren 1 14 a f 30. 0Overhouders f 00 a f 00.00 102 Vette Schapen t 30 a f 38.— 15 Vette Varkens 82 a 98 ct. per Kg. Magere Varkens f a f 88 Biggen f 12.00 a f 18,00; 98 Lammeren f 14 a t 20. Boter f 1.60 a f 1.70 per K.G. Kipeieren f 7.25 a t 8,25 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 18 Aug. Ter markt aangevoerd 27 Stieren f 150,— a t 480,—; 103 Kalf- en Melkkoeien f 225 a 1515. 231 Varekoeien f 203 a 1 460 135 Vette Ossen en Koeien 1230 a 1590 41 Kalveren (vette) 1 45 a 1 160. 62 Kalveren (magere) f 8.a 118. Lammeren f a f 223 Schapen (vette) 1 32,00 at 43.— 374 Biggen f 6.00 f 12.00 Dankbetuiging. Voor de vele hartelijke en treffende be- wijzen van deelneming, zoowel van binnen als buiten de gemeente ondervonden, bj de korte ongesteldheid en na het overlijden en de teraardebestelling van onzen gelief den Broeder, Zwager en Oom, ALBERT BRUIN Jnz. onzen kartelijken dank. Namens de familie, B. LAP Sz. den Hoorn, Texel, 19 Aug. 1916. Afd. TEXEL. op Woensdag 30 Augustas 1916, 'smor gens negen uur aan den Burg. 1. Van Rammen geboren in 1915. I' - 1914. voor 1914. 4. Schaap met twee lammeren waarvai minstens 1 ramlam. 5. Schaap met een ramlam. Inleggeld per nummer voor leden f 0.25 voor niet-leden f 1. Aangifte tot en ihet 28 Aug. bij dei Secretaris der aid. zal op Vrgdag 25 Augustus 1916, vooi middags te KP/j uur aan den Grintweg to Nieuwescbild op Texel een groote partjj alsEiken en Grenen deelen van 10 tol 35 voet lang en 5 tot 13 dm. breed, scheeps- leggers van 10 tot 13 vt. lang, eiken palei van 5 tot 10 voet, scheepsmast, giet, soheepsroelschotwerk, luiken, een patlj brandhout, enz. enz. Zegt bet voort. Notaris te Texel, zal, op Donderdag 31 Augustus 1911 's avonds 7 uur, in het Calé „den Burg' aan den Burg op Texel, ten verzoeke va: den heer Dk. Dros Az. gelegen in Gerritsland bij „HermanehoeTe' op Texel, kad. sectie H. nommer 781, groot 1,23,50 beet. Aanvaarding eu betaling 1 December 1911 uit J. A. GERTEIVBACH. TE KOOP patent-assen. C. KOOIMAN, Gerritsland. in een klein gezin, als Meid-alleen goed kunnende koken en werkeD, P. G. Brieven adres's Gravenlandsche ff( 114, Hilversum. bfi D. VERHOEVE, den Burg op Texel. ine bet Z stel Tan Zaa Wh Ent B< saaii 0i billij

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2