N° 3012 Zondag- 27 Augustus 1916. 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór half uegen op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bur<ïopTkxei. GRANEN. TEXEL, 26 Augustus 1916. - Dezer dagen legde de heer C. Kan, Sergeant der Genie te Breda, vroeger alhier, te Utrecht met goed gevolg examen af voor acte gymnastiek M.O. De Schapen-export. Onder dit opschrift lezen wij onder dagteekening 24 Aug. in de Telegraaf. Hedenmorgen werden vanwege de provinciale combinatie van Landbouw- vereenigingen, werkzaam over de provin ciën Noord- en Zuid-Holland, de eerste schapen, ten getale van 1200 stuks, van de veehouders overgenomen, ten verkoop naar het buitenland. Naar \yij vernemen, ligt hyt in de be doeling van de provinciale combinatie deze overname van schapen in de eerst volgende week belangrijk uit te breiden. Morgen zullen er te Purmerend even eens 1200 worden overgenomen. De taxatie geschiedde in twee kwali teiten tegen fl en f 1,10 per K.G. netto, terwijl de veehouders later bovendien ponds-pondsgewijze uitbetaald krijgen het bedrag, dat de schapen meer opbrengen. Waar de schapen naar toe gingen, mocht niet bekend gemaakt worden. Maandagavond was hierover in comité vergadering den vertrouwensmannen van den landbouw geheimhouding -opgelegd. Volgens het N. v. d. Dag werden de schapen naar de exportslagerijen te Hoek van Holland vervoerd. Oosterend, 25 Aug. Hedenmorgen te 6 uur 'hoorde men zeer zwaar motorgebrom. Stellig is even bewesten het dorp een Zeppelin in de richting Noordoost voorbijgegaan. Enkele boeren'moesten het melken even staken omdat de koeien bang werden. Door de mist was het luchtschip niet te zien. - Aan den steiger bij Oost is men thans aan het vlas inladen. Vlieland, 22 Aug. Hedenmiddag passeerden hier van Oostelijke in Westelijke richting drie Zeppelins. Een dezer luchtschepen keerde later uit het Westen terug en verdween io het N. Oosten. - Scheepsramp Er spoelden aan het strand te Noord- wijk aan Zee aanzienlijke partijen kaas brood en margarine aan, alsmede wrak hout en een Engelsche boei. Men vermoedt, dat een en ander in verband staat met het treffen op zee. Wat had men voor 50 milliard oorlogskosten al niet kunnen knopen Na het uitbreken van den oorlog hebben de krijgsbedrijven, alles en alles bij elkaar, reeds ongeveer 50 milliard guldens opgeslokt, een bedrag, zoo onge hoord hoog, dat het ons moeilijk valt ons daarvan een voorstel te vormen, Een Zweedsch blad heeft eens nagegaan wat men er alzoo mee had kunnen doen en als men onderstaand tabelletje nagaat krijgt men eenig idee, van wat er jam merlijk verkwist is. Voor 50 milliard had men kunnen verkrijgen 12000 scholen elk van 500,000 gulden. 500 kindertehuizen, elk van 750,000 galden. 1000 ziekenhuizen, elk van 400,000 gulden. 2000 hoogescholen, elk, van 600,000 gulden.' 50 universiteiten, elk van 2,500,000 gulden. 3000 openbare bibliotheken, elk van 800,000 gulden. 200 musea, elk van 1,500,000 gulden. 3,000,000 ouderdomspensioenen, elk van 500 gulden. 500 armenhuizen, elk van 150,000 gulden. 500 asyls voor dakloozen, elk van 400,000 gulden. 1000 herstellingsoorden, elk van 1,500,000 gulden. 2000 volkskeukens, elk van 25,000 gulden. 500 asyls elk van 750,000 gulden. 5000 geheelonthouders-eethuizen, elk van 50,000 gulden. 2000 openbare parken, elk van 400,000 gulden. 80,000 huizen met zes kamers, badgele genheid en tuin, elk van 7000 guldeD. 1500 bad- en waschhuizen elk van 250,000 gulden. 800 boschkolonies met 1000 huizen, elk huis van 15000 gulden. 1,000,000 zomerhuizen, elk van 400 gulden. 2000 schouwburgen, elk van 2,000,000 gulden, 5000 voordrachtzalen elk van 500,000 gulden. 1000 kindertehuizen, elk van 250,000 gulden. I 5000 ambachtsscholen, elk van 2,000,000 gulden. 5000 naai- en huishoudingsonderwijs- scholen, elk van 500,000 gulden. 10,000 sportparken, elk van 12,500gulden. 500,000 landbouwmachines, elk van 340 gulden. 1,000.000 stuks vee, elk van 250 gulden. 800,000 boerenhuizen elk van 5000 gulden. En denk nu niet, dat elk van deze dingen afzonderlijk dat bedrag kosten. NeenVoor de opgeslokte 50 milliard oorlogskosten had al het hierbovenge- noemde tezamen kunnen worden ver- kre/tm Hdblcj. Arme kleine. Een tweejarig kindje in Den Briel trok een bord warme pap van de tafel en kreeg den inhoud over het gezicht en borst, met het gevolg, dat het gister nacht is overleden, Onjuiste inlichtingen. Een bedeesd jongmensch stond geduldig te wachten vcor het loket van een groot postkantoor. Nu rustte hij op het eene been, dan op het andere, overtuigd als hij was, dat de juffrouw hem zou helpen, zoodra haar gesprek met de- andere dame geëindigd was. Eindelijk belèefde hij ook, dat zij vroeg „En u j,Mag ik een postzegel van 5 cent?" „Hier worden geen postzegels ver kocht," antwoordde de juffrouw, boos, dat zij onnoodig gestoord was. „Dit is het loket voor inlichtingen." „Als dit het loket voor inlichtingen is, mag ik dan vragen, waar ik een postzegel kan koopen „Aan den overkant," luidde het bits. Het bedeesde jongmensch ging naai den overkant, kocht een postzegel en kwam weer terug. „Als dit het loket voor inlichtingen is, mag ik nog een vraag doen?" „Als ik vanavond dezen brief op de bus doe, is die dan morgenochtend vroeg in Rotterdam?" „Ja, natuurlijk." „Nu, juffrouw, dan heeft u het mis, want deze brief is geadresseerd naar Groningen." En weg ging het bedeesde joDgmensch, Be N. O. T. Reuter seint uit Londen dat Lord Cecil in het Lagerhuis het volgende heeft meegedeeld De Nederlandsche Overzee Trust werkt over het geheel genomen bevredigend en ofschoon smokkelen onvermijdelijk plaats vindt, is de Nederlandsche wet er goed op berekend, de smokkelarij tegen te gaan. Het heeft de Engelsche regeering veel zorg gebaard dat er in den export van Nederland naar Engeland vergeleken bij den export van vóór den oorlog, een zoo groote vermindering was gekomen. Doch er was hierin de laatste weken een onmiskenbare verbetering gekomen. Bedraagt het aantal jaarlijks afge geven wordende passen in gewone tyden ruim 100, thans zijn, alleen voor de provincie Gelderland, sedert Augustus 1914, niet minder dan 25,000 reispassen afgegeven. 1 Verduistering van 200.000 gulden. Woensdagavond heeft naar de Tel. meldt zekere R. zich aan het hoofd bureau van politie te Amsterdam- aan gemeld, inzake gepleegde verduisterin gen die een bedrag van f200,000 te boven moeten gaan. Aangespoelde margarine. Woensdagnacht spoelden aan het strand te Schevingen aan honderden kisten ge vuld met kilopakken margarine, verpakt in perkamentpapier. Dat was een buitenkansje voor de strandjutters en anderen 1 De politie was er echter spoedig bij om den boterlusti- gen respect in te boezemen. Het gevolg was dat verschillende personen werden aangehouden en onder verdenking van strandroof in arrest werden gesteld. Een 1000-voudige vrucht. Nabij het paleis het Loo is bij den tuinman F. Polman een erwtenplant te zien, welke 137 scheeden draagt. Daar elke scheede van 7—10 erwten draagt, komt het getal zaden ver over de 1000. Het merkwaardigste is dat deze plant als „opslag" staat te midden van een aardappelveld. Goedkoop waterwild. In Friesland moet menig poelier tegen woordig waterwild tegen eiken prijs ver- koopen, ofschoon er genoeg aftrek in dit wild is, vooral naar Engeland, waar het flink betaald wordt. Maar de verzending derwaarts is zoo ongeregeld, dat de poelier met een partij blijft zitten. Met het oog op het bederfelijke weder moet hij het dan zoo gauw mogelijk verkoopen tegen eiken prijs. Iemand heeft Woensdagnacht op de Gelderschekade te Amsterdam op den openbaren weg liggen slapen. Bij het ontwaken vermiste hij 3 gouden ringen en een gouden horloge. Gemeenteraad en burgemeester. De kerkeraad te Joure besloot des Zondagsavonds voortaan ook godsdienst oefeningen te houden en naar aanleiding daarvan wendde hij zich tot den gemeen teraad, des Zondags de kermis voortaan om 7 uur in plaats van 4 uur te doen aanvangen. De meerderheid van den Raad wees dit verzoek af, zij zag daarin een dry ven van de kerkelijken tegen de kermis. De burgemeester oordeelde, dat in deze zaak de beslissing niet aan den gemeenteraad maar aan hem, als hoofd der politie, toebehoorde en deelde mede, dat hij het verzoek zou inwilligen. Ons lichaam en onze gezondheid. Bloothoofds-loopen. Dr. J. G. de Lint schrijft in het Ned. Tijdschr. v. Geneeskunde over de „Oudste bronnen van anatomische kennis". Hjj vertaalt daarin een stukje van Herodotus, dat betrekking heeft op den slag bij Pelesium bjj den Nijlmond, tydens den veldtocht van Kambyses tegen Egypte 526 v. C. „Na inlichtingen gevraagd te hebben van de zijde van de inboorlingen, zag ik een groot wonder. Van de beenderen n.l. die bijeengezameld zyn van de in den slag gesneuvelden van beide partyen (want de beenderen der Perzen liggen afgezonderd, zooals zij terstond apart gehouden zijn, aan den anderen kant van die der Egyptenaren), zyn de schedels der Perzen zóó bros dat men ze stuk gooit, wanneer men ze slechts meteen kiezelsteentje treftmaar die der Egyptenaren zyn wel zóó sterk, dat men ze met moeite met een keisteen stuk gooit. En men vertelde my, dat de oor zaak hiervan het volgende was, en men overreedde my gemakkelyk, n.l. dat de Egyptenaren van jongs af aan het hoofd kaal knippen en dat de schedelbeenderen door de zon dik worden, wat ook de oor zaak is van het niet kaal worden. Want de Egyptenaren zijn het minst kaai onder alle menschen. Voor hen is dit de oor zaak ervan, dat zij een hard hoofd hebben, voor de Perzen echter is het volgende de oorzaak ervan, dat zy een teer- hoofd hebbenVan joDgs af aan leiden zij een verwyfde levenswijze door het dragen van tiara's (tulbanden). Dat dit zoo is, heb ikzelf gezien." De vertaler voegt er aan toe „Pleit dit gedeelte van Herodotus niet vóór de in deze dagen steeds meer toe nemende gewoonte om des zomers bloots hoofds te loopen Voor de tweede maal ontvlucht. De soldaat M., die verleden week uit het hospitaal te Middelburg ontvluchtte en aangehouden werd, gis weer uit de provoost der kazerne ontvlucht. Over de leuning. Woensdag is nabij Leeuwarden de slager M. doordat het rad van zijn fiets bleef haken, over een brugleuning ge- vallen en verdronken. De werkman J. B. v. Zwol, te Heerenveen, geraakte onder 'n betonring van een regenbak. Beide beenen werden gebroken. Hy is vader van 6 kinderen. Als een bewys, dat het smokkelen bij de grensbewoners onder alle kringen der grensbevolking zyn beoefenaars vindt, moge het merkwaardige feit worden vermeld, dat de Rechtbank te Arnhem een R.-K. geestelijke veroordeelde tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis wegens pogiDg tot verboden uitvoer. Deze geestelijke was door een grens beambte op heeterdaad betrapt, toen hij een poging deed om onder Beek (by NijmegeD) eenige gerookte hammen over de grens te brengen. LSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lenden met verhooging der porto's. Pr\js der Advertenlién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodore regel meer 8 Ct Groote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte berekend. Bewysnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de contracten wegens verkoop aan het Rijk van tarwe, gerst, haver en rogge van den oogst 1916 UITERLIJK MAANDAG 28 AUGUSTUS e.k. ten gemeente huize door de eigenarendier artikelen behooren te worden geteekend. Zij, die voor hgt uitzaaien voor een oogst van 1917, niet van hun eigen graan wenschen te gebruiken, worden uitgenoodigd de bestel lingen van zaaigranen UITERLIJK 28 AUGUS TUS e.k. ten gemeentehuize in te dienen, onder opgave van de verlangde hoeveelheden en de te bezetten oppervlakte. Texel, 22 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. „Ja?"

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1