N° 3013 Donderdag 31 Augustus 1916. 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD&DEROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex e i. Van week tol week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- boel Nederland 45 Cta. N»ar Amerika en andere l'inden met verliooging der porto's. Advertentlën vóór half negen op den dag der uitgave Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodere regel meer 0 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bew\jonummers 2 Cts. per noramor. SCHOOLGELDEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat een afschrift van de kohieren van schoolgelden over het derde kwartaal 1916 gedurende vijf maanden van 28 Augustus 1916 af tot en met 27 Januari 1917 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Texel, 28 Augustus 1916. Burgem. en Weth. voorn. BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER; 19—26 Ang. We kunnen dezen keer ons overzicht aanvangen met een aangename mededeeling Ooze graanvoorziening, die in den laatsten tyd ernstig bemoeilijkt werd doordat in Engeland een groot aantal schepen met graan door onze regeeriDg uit Amerika betrokken, vast gehouden werd, is thans weer gunstiger geworden. Eindelijk heeft de EDgelsche regeering last gegeven onze graanschepen los te laten. Het werd hoog tijd ook, want er begon overal in ons land groot gebrek aan meel te heerschen. Tal van bakkerijen ondervonden daarvan enorme schade en groote last. En met eiken dag dat het oponthoud onzer graanschepen verlengd werd, nam de meelnood toe, zoodat regeering in de laatste dagen als 't ware door de bakkers bestormd wérd. Over enkele dagen zal er nu voldoend graan in onze havens zijn en is het gevaar voor gebrek aan brood waardoor een groot 1 onzer bevolking bedreigd wordt, ge lukkig geweken, De Engelsche regeering heeft echter gemeend baar controle over ons graan te moeten verscherpen en naar luid der berichten zullen de afnemers van tegeeringsgraan een N.O.T.-verklaring hebben te teekenen en een bankgarantie moeten stellen. Enfin, de hoofdzaak is dat onze graan schepen losgelaten zijn. Niet minder aangenaam was mede het bericht der laatste dagen, dat ook onze visschersschepen door Engeland zullen worden losgelaten. De Engelsche regeering is in dezen tot overeenstemming gekomen met de Ned. Reedersvereeniging. Overeen gekomen is, zoo althans wordt bericht, dat ;eland 35 pCt. van de te IJmuiden aan gevoerde visch zal koopen tegen maximum prijzen door de Engelsche regeering vast gesteld. Mocht boven de maximumprijzen worden verkocht, dan moeten de reeders het teveel betaalde restitueeren. Scheveningers en Katwijkers zullen ver- ugd zijn en 't is dan ook een aangenaam bericht dat onze Noordzeevisscherij voort aan met rust zal worden gelaten, al blijft ook het dwiDgend karakter van de Engel sche maatregelen bestaan. Over dit laatste moet men zich noodgedwongen du maar been zettenwe zijn nu eemnaal in de gegeven omstandigheden maar half baas eigen huis. 1 Er schijnen in den laatsten tijd tusschen onze regeering en die van Engeland, naar aanleiding van het vasthouden onzer graan- •chepen en het opbrengen onzer visschers- 'loot, belangrijke besprekingen gevoerd te *Un. Dat kon ook blijken uit hetgeen de Engelsche minister Cecil Woensdag in het %rhui8 omtrent de handelsbetrekkingen van ons land mededeelde. Cecil bleek maar half over ons tevreden omdat wij meer naar Duitschland en minder naar Engeland uitvoeren van onze landbouw- en tuinbouwproducten dan voor den oorlog. De Nederlanders, zeide Cecil, zijn een han delsvolk en konden veel hooger prijzen van Duitschland dan van Engeland 6n z'n bondge- nooten bedingen en daarom verkoopen ze alles aan Duitschland. Dat is van Engelsch standpunt een onbevredigende toestand, maar de kwestie is tevens zeer lastig. Cecil kon het Lagerhuis niet volledig inlichten over de stappen, die de regeering genomen heeft maar wel kon hij verklaren, dat de stand van zaken thans veel beter is dan vroeger. In de laatste weken is een groote verbetering ingetreden en Cecil vertrouwde dat die zal aanhouden en Engeland spoedig over Nederland niet meer te klagen zal hebben over den uitvoer in vergelijking met wat het vroeger ontving. Uit deze verklaring van Cecil kan worden afgeleid, dat in den komenden tijd de export naar Engeland zal toenemen. Als er nu maar niet die gevaarlijke Duitsche duik- booten wareD. o—o—o De Duitsche duikbooten zijn heel wat mans, dat is genoegzaam in dezeh oorlog gebleken en als men het nog niet wist, dan is daar het voorbeeld met de „Deutschland" om het te bewijzen. Deze eerste Duitsche handelsonderzeeer is in het vaderland teruggekeerd. Na een reis van 21 dagen liet het de ankers vallen in de monding van de Weser en de telegraaf bracht het bericht dadelijk naar alle oorden van Duitschland en tot ver daarbuiten. In Bremen brak een geweldige geestdrift los, die weerklank vond in heel het land. De stad stak zich in feestgewaad en toen den volgenden dag de „Deutschland" met zijn kostbare lading opvoer naar de stad was dat een ware I zegetocht. De dicht opeen gepakte massa's op den oever juichten de maDnen van de „Deutschland" uitbundig toe, alsof het een- uit den strijd terugkeerend met lauweren overdekt leger gold. Kapitein König kreeg van den Keizer een telegram van hulde met een onderscheiding in het verschiet, de universiteit te Saaie verleende hem een eeredoctoraat, om kort te gaan deze kapitein is thans de groote man en als een Hinden- burg-van-de-zee wordt bjj met hulde over laden. En inderdaad er is reden voor die hulde en geestdrift. De behouden terugkeer van dezen handelsonderzeeër die voor de tweede maal de gèvaarlijke reis over de Oceaan heeft gemaakt, is een feit van beteekenis en een geluk wensch waard. Dat de „Deutsch land" behouden te Baltimore aankwam was meer een verrassing dan een feit van buitengewone beteekenis. Thans echter kan van een bijzonder feit worden gesproken want een aantal Engelsche schëpen lag op de loer als een kat öp de muis en de En gelsche pers verzekerde dat er geen ont snapping mogelijk zou zijn. Maar niettegen staande dat alles wist kapitein König zijn schip in Bremen terug te brengen en maakt hij zich naar luid der berichten al weer gereed voor een nieuwe reis naar het westen. Ook al kan de „Deutschland" niet den Duitschen overzeeschen handel van voor den oorlog herstellen, de moreele beteeke nis van den welgeslaagden tocht is niet weg te cijferen. Hooger, veel booger ook dan de uitvindingen van allerlei moordmachines, staat deze uitvinding, waardoor den spot gedreven kan worden met de blokkade en een onderzeesche verbinding met verre werelddeelen mogelijk is gebleken. Er werd door de pers zeer veel aandacht geschonken aan de terugkeer van de „Deutschland", ook al ."omdat er van de krijgsbedrijven der laatste dagen niet veel te zeggen viel. Het groote offensief der ge allieerden maakte slechts geringe vorde ringen in de afgeloopen week en belang rijke gebeurtenissen vielen op jgeen der oorlogsterreinen voor.. Toch blijft meD, vooral in Engeland, optimistisch gestemd, althaos men slaat voortdurend een opti- mistischen toon aan, al ontveinst men zich ook niet dat er nog veel noodig zal zijn om de Centralen ten onder te brengen. Op den duur zal de kracht van dezen niet bestand zijn tegen den zwaren druk, die voortdurend op hen wordt uitgeoefend. Zoo schreef de militaire medewerker van de „Times" dezer dagen, dat de meerder heid der geallieerden nog onvoldoende en allerminst vernietigen is, maar hij meende ook, dat de zaak verandert als men de reserves tegenover elkander zet. Op don duur moet Duitschlands kracht gebroken worden, want zijn reserves zullen uitgeput raken, terwijl de geallieerden nog reus achtige nieuwe legers kunnen uitrusten. Zelf kan Engeland in 1917 en 1918 nog bijna 4 millioen weerbare mannen op de been brengen, er zijn voorts in de Engel sche koloniën -nog enorme onaangetaste bronnen. Italië heeft nog zeer ruime reser ves en uit Ruslands enorme bevolking kunnen nog vele millioenen worden ge haald. Zoo hoopt men in Engeland al weer op de toekomst en spreekt men van het oor logsgebeuren in 1917 en 1918. En inderdaad, als het offènsief der gealli eerden niet harder opschiet, dan kan men er veilig nog eenige oorlogejaren bijtellen. De bondgenooten zijn de sterkste, ze maken althans hier en daar vorderingen, maar hun overwicht is niet groot genoeg. Aan de Somme gaat het offensief den slakken gang de aanvallende bewegiDg in Galicië heeft geheel haar bewegelijk karakter ver loren sedert Hindenburg de leidiDg by de CeDtralen heeft, en de Italianen hebben na de verovering van Görz nog geen gelegen heid gehad vorderingen te maken. Betwy- feld mag wordeD, of de gang van zakeD wel zoozeer aan de verwachtingen van de leiders der geallieerden beantwoordt als sommige hunner pen- of woordvoerders wel willen doen gelooven. o—o—o Over den strijd op den Balkan, die zooals we meldden, thans begonnen is valt nog niet veel mede te deelen. Wel zendt de Bulgaarsche regeering eiken dag eenover- winningsbericht de wereld iD, maar de overwinningen werden tot nog toe gemak kelijk behaald, omdat generaal Sarrail Dog geen ernstig gevecht heeft aanvaard. De Bulgaren maken intusschen de halve cirkel dm Saloniki voortdurend nauwer. Vooral in Grieksch Macedonië rukken ze krachtig vooruit en het laat zich aanzien, dat het weldra tot een groote slag zal komen. De Grieksche regeering legt zich blijkbaar rustig neer bij de gebeurtenissen. Zy schynt er niet aan te denken de Bulgaren te be moeilijken, al doet Venizelos zijn best ook om de bevolking tot verzet te prikkelen, —o—o—o— De Duitsche pers brengt in de laatste dagen ook weer eens vr§desgeruchten. Zij stelt het voor, dat men in Rusland hard begint te denken over een afzonderlijken vrede met Duitschland. Er zou te Peters burg een bijeenkomst zijn gehouden van de invloedrijke leiders der reactionairen, die tot deconolusiezyngekomendatRusland by een voortzetting van den oorlog niets meer heeft t6 winnen en de Russische be langen in Azië een spoedigen vrede noodig maken. Verder weten de Duitsche bladen te ver tellen, dat de vice-voorzitter van de Doema dezer dagen te Stookholm is geweest om over hetzelfde onderwerp een bespreking te hebben met een vertegenwoordiger van Duitschland. 't Is intusschen te vreezen dat er wel spoedig weer een tegenspraak op zal volgen. TEXEL, 30 Augustus 1916. De Oorlog breidt zich uit. De oorlogsverklaringen zijn in deze dagen weer niet van de lucht. Roemenie verklaarde aan Oostenrïjk- Hongarije den oorlog, Duitschland deed dat aan Roemenië en Italië insgelijks aan Duitschland. Wie volgt? 't Is ontzettend 1 Camlidaat voor de Tweede Kuincr. De Vonk meldt, dat de jaarlyksche gedelegeerden-vergadering der afdeelin- gen van de S.D.A.P. in het district Helder den heer C. Thomassen met algemeene stemmen wederom candidaat gesteld heeft voor de Tweede Kamer. Oosterend, 27 Aug. De heer C. Timmer, onderwijzer aan de bijzondere school te Stroobos, zoon van den heer M. Timmer Cz., alhier, behaalde Zaterdag j. 1. te Groningen acte als hoofdonderwijzer. De Gocksdorp. Het laden en verschepen van vlas' is hier in vollen gang. Er zijn dit jaar minstens 130 H. A. van dit product ver bouwd. Het gaat naar de fabrieken te Rijsoord, meest voor rekening van den heer Van Esch. De geïnterneerde Belgische militairen die bij het vlastrekken hebben geholpen, zijn bijna allen weer vertrokken. Zware straf. Dezer dagen meldde Reuter dat een Nederl. scheepskapitein tot een hooge boete was veroordeeld, omdat in strijd met de daarop geldende voorschriften, aan boord van zijn schip een licht brandde. Onze berichtgever te IJmuiden ont moette één dor opvarenden van bedoeld schip en vernam, dat er geen sprake van was dat een licht brandde. Alleen had de kok do kombuisdeur niet gesloten toen hij een schep kolen in het fornuis wierp waardoor gedurende een oogenblik een vuurgloed naar buiten scheen. De boete bedraagt f720 en gedurende 14 dagen zware arbeid. H b 1. Door den bliksem getroffen. Zondagavond werd te Deventer de 15-jarige U. S., die met eenige kame raden onder een boom stond door den bliksem getroffen. In bewusteloozen toe stand werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. waar bleek dat zijn lichaam op eenige plaatsen geschroeid was. Zijn kleeren en schoenen waren geheel ver- nield. De toestand van den knaap is thans redelijk. De groote desertie. Wegens de vele deserties van Pruisi sche militairen is het verlof voor mili tairen, die dicht bij de llollandsche gren zen wonen, tot eenige dagen beperkt. TEZELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1