N° 3014. Zondag 3 September 1916, 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór half negen op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Bdbo op Tsxei. GRANEN. De Burgemeester der gemeente Texel Overwegende, dat [enkele landbouwers alhier nog niet hebben onderteekend de contracten, wegens verkoop aan het Rijk van de door hep verbouwde rogge, tarwe, gerst en haver, van den oogst 1916 Brengt te hunner kennis, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gemachtigd te zijn hunne granen in bezit te nemen Noodigt, alvorens tot dien maatregel over te gaan, bedoelde landbouwers nog maals uit zich ten spoedigste, en uiter lijk op 5 September e. k. ten gemeente- huize te vervoegen tot het onderteeke nen der aankoopbrieven. Texel, 31 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE VARKENSVOEDER. TEXEL, 2 September 1916. Onze vroegere plaatsgenoote mej. Kopper te Zutphen, behaalde dezer dagen te 'sGravenhage de acte Hoog- duitsch L. O. De Oorlog. Uit de groote pers ontleenen wij het bericht van verdere uitbreiding [van den oorlog. Grieksch Macedonië verklaart zich on afhankelijk en schaart zich aan de zijde der geallieerden. Koninginnejaardag. De verjaardag van H. M. de Koningin ging hier zonder eenig feestbetoon voorbij. Rammenkenring. Onder een aanhoudende stortregen had bier Woensdag op het marktplein de 12de jaarlijksche rammenkeuring van wege de afd. Texel der H. M. v. Landbouw plaats. De aanvoer was van beteekenis, voor de rubriek „eenjarige rammen" waren exemplaren ingeschreven. ie prijs Gebrs. Keijser. 2e C. Keijser Sz. 3e Jn. Keijser Augz. Voor de rubriek „tweejarige rammen" waren ingeschreven 11 stuks. Ie prijs Jac. Witte Pz. 2e Gebrs. Keijser. 3e Jac. Boersen. Oudere rammen, ingeschreven 22 stuks. Ie prijs K. Lap Bz. 2e D. Mantje Kz. 3e C. R. Keijser Co. De rubriek „schaap met 2 lammeren, waarvan minstens .één ramlam", be vatte 25 nummers. Ie prijs Gebrs. Keijser. 2e idem 3e idem Groot animo bestond er vooral voor de rubriek „schaap met één ramlam", hiervoor toch waren ingeschreven 51 nummers. Ie prijs M. Zuidewind. 2e H. A. Kikkert. 3e K. Lap Bz. Keurmeesters, belangstellenden en vooral keuringsmaterieel werden aan een zware waterproef onderworpen, we moeten bekennen dat ze glansrijk werd doorstaan, keurmeesters volvoerden hun taak tot het einde, belangstellenden bleven met stoïsijnscbe kalmte den uit- slag volgen en het keuringsmaterieel... och, met het meest schaapachtige gezicht weerstónd het den ontzettenden regenval. Waal, 31 Aug. De heer B. Elfring, de op Texel reeds zoo gunstig bekende karakter-komiek is uitgenoodigd, om in de feestelijke bijeen komst van Nut en Genoegen a. s. een voordrachten avond te geven. Den elfden November heeft de ver- eeniging 25 jaar bestaan. Oosterend,' 1 Sept. De Koninginnedag gaf hier aan den avond eenige opgewektheid, doordat en kele leden van het Harmoniekorps „Ex celsior" ettelijke nummers ten beste gaven, do jeugd was spoedig gereed er een hospartijtje aan toe te voegen, 't Gaf bevorderd door het bijzonder schoone weer, een opgewekt uurtje. Met de verbouwingen aan de o.l. school alhier, is men gereed gekomen. Gangen en privaten zijn nu naar de eischen des tijds ingericht en ook de ventilatie is thans tot haar recht ge bracht. Eederlandsch schapenvleesch voor Engeland. Maandag j.l. warén op de Smithfield- vleeschmarkt te Londen o. a. 12Q0 ge slachte schapen uit Nederland aangevoerd. De prijzen waren matig. Vervoer van dieren. De chef van den dienst der Mpij. tot Expl. van Staatspoorwegen heeft een instructie uitgevaardigd betreffende het vervoer van paarden en andere dieren. Dit is geschied in verband met de be sprekingen onlangs met den voorzitter der Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren, jhr. L. J. Quarles van Ufford, te dezer zake gevoerd. Een onverwacht loinstsaldo. In het jaarverslag over 1915 van de Vereeniging tot exploitatie een,er proef- zuiveiboerderij te Hoorn wordt ó.a. mee gedeeld dat sedert het bestaan der ver eeniging het Dooit voorgekomen is dat er winst gemaakt werd en de oprichters der vereeniging hebben zich deze moge lijkheid niet kunnen indenken, waDt bij den opzet werd wel geregeld de voor ziening in de tekorten, maar gezwegen van de bestemming van het winstsaldo. Dit winstsaldo bedraagt meer dan f6000. Woensdagnacht is de kruideniers winkel van H. M. Dito, Weststraat Helder, door brand vernield. Alles was verzekerd. Nederlandsche kinderen uit Duitsch- land. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan het Huisvestingscomité te Leiden medegedeeld, dat de 30 arme kindertjes van Nederlanders uit Duitsch- land, die eerstdaags zullen arriveeren op kosten van departement, door Neder land zullen vervoerd worden, welke be paling' ook gelden zal voor hun geleiders. Liefhebbende ouders Twee vreemdelingen droegen aan den portier van het station te Arnhem zorg op voor hun kinderen, 3 en 5 jaar oud, zeggende even naar het passeDbureau te gaan. Geen van beiden kwam echter terug. De politie beeft de kinderen in de inrichting „Welkom" doen opnemen. Te Aalten is het den winkeliers wegens het smokelen door kinderen, verboden aan kinderen beneden lé jaar de volgende goederen af te geven mar garine, garens, zeep, spek, vet, boter, eieren, ryst, koffie, peper en meel. Verduistering van 200,000 gulden. Onlangs maakte de Tel. melding van een persoon, die zich te Amsterdam bij de politie had aangemeld, wélke persoon verdacht werd zich schuldig gemaakt te hebben aan verduistering van f 200,000 Nader verneemt het blad het volgende Bedoelde persoon is zekere v. R., vroeger kruier, die bij 't begin van den oorlog „in den handel" ging. Hij wist het zoover te brengen, dat hij in Am sterdam en Botterdam eenige pakhuizen vol goederen had, waarvan de inhoud uit levensmiddelen bestond, die hij aan Duitsche opkoopers verkocht. Het schijnt, dat hij groote contracten afsloot en er ten slotte met geld vandoor ging. De vorige week werd zyn faillisse ment aangevraagd op een vordering van f 100,000 welk faillissement uitgesproken werd. Na dien tijd hoorde men niets meer van v. R. Zijn opsporing werd ver zocht in het politieblad. 'In den afgeloopen nacht meldde hij zich op 't hoofdbureau aan. Hij had geen geld gehad, volgens zijn zeggen ten minste, om den trein te betalen en was nu van Utrecht naar Amsterdam komen wan delen. Een kennis had hem er opmerk zaam op gemaakt, dat zijn opsporing verzocht werd. Daar wilde hij meer van weten en meldde zich daarom aan. Geld heeft hij anders wel gehad. Hij tufte iu een auto rond en de boekhouder, dien hij er op nahield, deed evenzoo. Intusschen zit v. R. op 't hoofdbureau Te Worth Rheden had een droevig od geluk plaats Een 20-jarige Belgische jongedame G.C. daar met een A msterdamsche familie ih pension, kwam op een fiets uit den zij weg naast het hulppostkantoor rijden, juist op het oogenblik dat de auto van den hteer T. uit Laren, uit de richting Arnhem komende, voorbijsnorde. Het meisje werd aangereden en zoo hevig tegen de straatsteenen geslingerd, dat zij een ernstige schedelbreuk en hersen schudding kreeg, tengevolge waarvan zij overleed. Den chauffeur moet geen schuld treffen. Men meldt uit VeendamDe om nibus van de Stoomtrammaatschappij Oostelijk Groningen, welke wegens om bouw der lijnen in Veendam tijdelijk in den dienst tusscben Wildervank en station Veendam voorziet, geraakte met zes passagiers in het Westerdiep. De passagiers werden met moeite gered. Nederland neutraal. Do Glasgow Times schrift o.a. „De geografische ligging van Nederland heeft zijn positie, in verband met zijn grooten en arroganten buur op zyn oost grens, van het begin af aan byzonder teer gemaakt." Na melding tehebben gemaakt van do waarde die de Nederl. kust voor Duitsch- land zou hebben en de verzekering, dat dit land de Nederl. havens zou gebruikt hebben voor een inval in Britannië, mits ma,ar eerst de inval in Frankrijk ge slaagd ware en het de Fransch-Belgiscbe kust tot Boulogne had kunnen bezetten, besluit het blad als volgt Dergelyke overwegingen moeten nadenkende Nederlanders wel altijd voor den geest hebben gestaan doch zij zyn het hoofd niet kwyt geraakt, zelfs niet in de donkerste dagen <en de houding der Nederl. Regeering, zoo waardig, zoo be slist en diplomatiek, zoo correct, heeft de diepe achting verworven van de ge allieerden 1" N. Ct. Duitsche en Oostenrijksche deserteurs. Te Broekerheurne is een Duitsch mili tair over de grens gekomen. Hy was in uniform en zal daar om naar Bergen worden overgebracht. Hetzelfde ge schiedde te Enschedé. Te Millingen kwamen twee Duitsche soldaten in burgerkleeren over de grens en te 's- Heerenberg twee. Te Winterswijk kwam ook een 44- jarige deserteur in uniform over de grens. Hy werd ook naar Bergen opgezonden. Dat geschiedde den lsten Juli. Thans is hy vrijgelaten en te Winterswyk teruggekeerd, waar hy vermoedelijk werk zal vinden. Ook te Valkenswaard is een Duitsch deserteur aangekomen. Volgens zyn verklaring was hij van de wacht Neerpeil (België). Hij moest op post aan de grens en daar hij wist, dat hij vandaag naar het front moest, was hij over een muur van de wacht geklommen; alzoo den electriscben draad mijdende. Hy had een hoed op en een burgerjas aan. Zyn uniformjas (tuniek) is later aan de grens waar hij ze verborgen had, teruggehaald. Zijn wapens had hij aan de wacht ge laten. In Limburg is nog nabij Thorn een Duitsch deserteur over de grens gekomen en te Reuven wist een Oostenryksch soldaat den Nederlandschen bodem te bereiken. Een Duitsch artillerist, die bijna twee jaren aan het westelijk front had gestre den wièt Gennep te bereiken. De man, die vóór enkele maanden ge wond van het front terugkeerde, kreeg na zijn herstel 14 dagen verlof, doch zag er vreeselijk tegen op naar het front terug te moeteu gaan. Hetgeen daar voorvalt wordt, volgens hem, slechts zwak door de dagbladen weergegeven en is onbeschrijfelyk. Ook zou de verpleging aan het front tegenwoordig veel te wenschen over laten. Bij Sas-van-Gent kwamen op verschil lende plaatsen een zestal Duitsche deserteurs over de grens, allen nog jonge mannen, die genoeg van den oorlog en zijn verschrikkingen hebben. Zij vervoegden zich aan de verschil lende daar bestaande fabrieken om werk. Een duizendkunstenaar. Een kruier, die bezig was op het dak van een perceel aan de 3e Helmerstraat te Amsterdam een hijschtouw vast te maken, viel van dat dak af. Het gelukte hem, een ruit der derde etage stuk te trappen, waarna hij met zijn been.achter een stijl bleef hangen. De man bekwam geen letsel. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Ns»r Amerika en sndere knden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Vsn 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat, om te voorzien in de behoefte1 aan varkensvoeder, bij de alhier ge vestigde graanhandelaren, te verkrijgen is GEMALEN TEXELSCHE GERST, ad f8,85 per 60 K.G. bruto, afgehaald van de respec tievelijke maalderijen, molens en magazijnen, en verder op de algemeen bekende conditiën. Ieder kooper is verplicht telkenmale bij het in ontvangst nemen van gerstmeel op te geven, hoeveel varkens boven en hoeveel varkens beneden 50 K.G. hij in eigendom heeft, bene vens het aantal hem toebehoorende biggen, jonger dan zes weken. Bovendien mag niet meer worden gekocht, dan voor ongeveer een week noodig is. Hij, die eene onjuiste opgave doet of meer tracht te koopen dan voor ongeveer een week benoodigd is, kan van de gelegenheid om op bovengemelde wijze varkensvoeder te betrek ken worden uitgesloten. Texel, 31 Augustus 1916. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. GERST. De Burgemeester van Texel noodigt de landbouwers, die binnen enkele dagen de door hen verbouwde gerst willen doen dorschen en afleveren, uit, hiervan uiterlijk 5 September a. s. ten gemeentehuize kennis te geven, alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn. Texel, 1 September 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1