N° 3016 Zondag 10 September 1916 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Gemeenteraad van Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advcrtentiën vóór half negen op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANSEVBLD DE ROOI.T, Parkstraat, Burg opTexki. WOL VORDERING. Uitbetaling van schadeloosstellingen. Granen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het verboden is de alhier verbouwde granen van den oogst 1916, zonder zijn toe- stemming te verkoopen aan graanhan- e^|delaren, bakkers en andere particulieren. Texel, 8 September 1916. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING DAMSTE. Gerst. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het niet geoorloofd is chevalier-gers't te bezigen voor bet voederen van vee en Idientengevolge voorshands chevalier-gerst lioor de graanhandelaren alhier niet jiü ontvangst wordt genomen. Zij, die geen voldoende gelegenheid ebben de door hen verbouwde chevalier- Igerst te bewaren, kunnen zich ten gp- Itieentehuize vervoegen tot het verkrijgen |van inlichtingen. Texel, 8 September 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. i) Abonnementspri/js per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met yerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Qroote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewyanummor» 2 Cts. por nummer. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor de uitbetaling aan de houders van ondervermelde bons, van de schadeloosstellingen, wegens door het Rijk gevorderde sohapenwol, ten raadhuize alhier zitting zal worden gehouden op MAAN DAG 11 SEPTEMBER 1916, en wel: des voorm. van 9—9,30 uur voor de houders van de bons, nos. 6801 t/m 6825 des voorm. van 9,30—10 uur Ivoor de houders van de bons, nos. 7000 t/m 7030 des voorm. van 10—10,30 uur voor de houders van de bons, nos. 7031 t/m 7060 des voorm. van 10,30—11,00 uur voor de houders van de bons, nos. 7061 t/m 7090 des voorm. van 11,00—11.30 uur j voor de houders van de bons, nos. 7091 t/m 7120 des vm. van 11,3012 uur voor de houders van de bons, nos. 7121 t/m 7141 des nam. van 12—12,30 uur voor de houders van de bons, nos. 7901 t m 7930 des nam. van 12,30—1 uur voor de houders van de bons, nos. 7931 t/m 7966 De houders van bons nos. 6801 ,t/m 6825 I hebben hun wol afgeleverd bij Mej. de Wed. E. Vlessingdie van bons nos. 7000 t/m 7141 bij de heeren D. Bakker en C. S. Keijser, en die van bons nos. 7901 t/m 7966 bij den heer D. I Keijser Sz. De betaling geschiedt alleen onder afgifte I van de door den wolhandelaar verstrekte bon. In het belang van eene regelmatige uitbe- I taling worden belanghebbenden met aandrang verzocht zich zoo t ij d i g m o g e 1 ij k ten I raadhuize te vervoegen. Betalingen op andere tijdstippen kunnen voorshands niet plaats hebben. Texel, 5 September 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. MHMM■P—W— '8 weti| tif ic en V UT [l )til eli anl- siche-1 :hoid I ij ge* ering idin? leden ering ben) Gehouden Zaterdag, 8 September 1916, 's morgens 10,30 uur. Voorzitter, de heer Buysing Damsté, Burgem. Secretaris, de heer Jouker. Aanwezig 11 leden, atwezig met kennisgeving |iJnverhindering de heeren Beumkes en Keesom. Na opening van de vergadering door den borz. worden de notulen gelezen en önver- |hderd vastgesteld. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 1 Schrijven van den heer Weersma, houdende Jnkzegging voor inwilliging verzoek over- posing naar de Waal. 1 J5- id. van den heer Reuvers, houdende aan- ■aaing benoeming onderwijzer school m.u.l.o. Ner mededeeling 1 of 15 Oct. a.s. in functie zullen treden. b id, van den heer Frederiks, houdende aan neming benoeming lid der commissie tot wering schoolverzuim. d. id. van den heer L. Mallekote aanneming benoeming hoofd der school te de Cocksdorp, in functielreding I October a.s. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Aanbieding begrooting Algemeen Arm bestuur 1917. De begrooting sluitende, met een gemeente lijke subsidie van f5000,—. in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f7185,47 wordt gesteld in handen van een commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Koning, Kikkert en van Scharenburg. 3. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1915. Wordt vastgesteld zooals ze is aangeboden, ontvangst f 121,291,49, uitgaaf f 120,795,65 en batig saldo f495,84. 4. Benoeming leeraar Theoretische Zee vaartkunde a.d. Zeevaartschool. De lieer P. Groot, thans tijdelijk leeraar wordt met algeineene stemmen benoemd voor den tijd van 1 jaar, met ingang 1 Sept. 1916. 5. Gunning aanbesteding wegaanleg Burgzicht—haven. Voor den aanleg van den weg Burgzicht— Haven is op de oorspronkelijke begrooting, door Rijk en Provincie een subsidie toegezegd van '/3 gedeelte der kosten, tot een maximum vaa f 12,200 ieder, en liet provinciaal bestuur zoo min als de staat is later bereid geweest het maximum te verhoogen. Waar de laagste inschrijving, die van den heer J. L. Kros te Utrecht is tot een bedrag van -f40,980,— voor grondaankoop is besteed 7,250,— en voor het maken van tuinwallen 370, bedragen de totale kosten f 48'6Ö0,— gaat af subsidie Rijk en Prov. 24,400,— blijft v.oor rekening der gemeente f24,200,— Indertijd is besloten een derde gedeelte voor rekening van de gemeente te nemen, zoodat B. en W. dus niet gerechtigd zijn het werk toe te wijzen, waarom zij den Raad machtiging verzoeken het werk te gunnen aan den laagsten inschrijver den heer Kros voor f40,980. De voorzitter doet voorlezing van een schrij ven van den heer Keesom, meldende dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen, doch in overweging geeft met het oog op de groote kosten de beharding uit te stellen. Daarop vraagt de heer Visser het woord en informeert of bij uitstel van de uitvoering van hét werk, later de subsidie weer moet worden aangevraagd, en hoeveel kosten verbetering van dea bestaanden weg meebrengt. Op de eerste vraag deelt de voorzitter mede, dat er geen gevaar bestaat dat een eenmaal toegezegde subsidie wordt ingetrokken en op de tweede vraag antwoordt de heer Dijt dat verbetering van den weg ongeveer tl,— per strekkende meter of f2600,— zal kosten. Naar aanleiding van de beantwoording der door hem gestelde vragen meent de heer Visser het beter de uitvoering te laten wachten. De heer de Graaf verklaart de meening van de heeren Keesom en Visser te deelen. De heer Dros wenscht tot uitvoering te be sluiten, spr. ziet in den nieuwen verbindings weg veel voordeel en steltvoor in de verhoogde kosten tengevolge van de tijdsomstandigheden eenige tegemoetkoming van Rijk en Provincie aan te vragen. Tot die kosten kunnen, meent de voorz., vei'ig gerekend worden een bedrag van f 8000,— het verschil tusschen eindcijfer van de 2e be grooting f 40,000,— en het bedrag van de laagste inschrijving en spr. veronderstelt de mogelijk heid, dat in die kosten wordt tegemoetgekomen, iets wat de heer Dijt betwijfelt. De heer Bakker acht den weg nog meer noodzakelijk dan in 1912 en alle uitstel verlies, het goedkoope materieel kan nog jaren op zich laten wachten, zegt spr. en wanneer de aan nemer solied is (wat door den voorz. toestem mend wordt beantwoord) dan feliciteer ik de gemeente en stel voor den weg te gunnen. In tegenstelling met den heer Bakker vindt de heer van Scharenburg in den weg geen voordeel, acht het luxe en van plaatselijk belang en wil met het oog op de hooge arbeidsloonen wachten tot na den oorlog, waarop de heer Bakker herneemt, dat het hem zeer spijt te moeten zeggen, dat de heer van Scharenburg te veel praat en te weinig ziet, anders zou hij niet spreken zooais hij deed. De heer Dijt zou er thans niet voor te vinden zijn den verkorten weg aan te leggen, ware het niet, dat reeds een begin van uitvoering daaraan was gegeven, die a zegt moet b zeg gen en ik zie niet in dat wij na den oorlog goedkooper zullen kunnen aanleggen. Het voorstel van B. en W. om zonder eenige voorwaarde hen te machtigen het werk aan den heer Krol te gunnen wordt aangenomen met 7 stemmen,tegen stemden de heeren Eelman, v. Scharenburg en Koning, de heer de Graaf onthield zich van stemming. Vervolgens wordt met algemeene stemmen besloten B. en W. te machtigen bij Rijk en Provincie aan te kloppen om een bijdrage in de verhoogde kosten van den wegaanleg in verband prijsstijging van materieel. 6 Vaststelling rooilijn uoor eenige per- ceelen aan den Schilderiueg. Komt ter tafel een schrijven van den heer D. P. Bakker houdende voorstel om de rooilijn voor gebouwen op het terrein kad. sectie D. no. 20 (Kosmosboet) vast te stellen als op de overgelegde kaart isaangegeven en aanbod om een strookje grond van pl.m. 63 M'J voor ver breeding weg van gemeentewege aan te koopen voor den prijs van f 1,25 per MJ. Omtrent den aankoop grond doen B. en \V. voorstellen bij punt 7, wat betreft de voorge stelde vaststelling rooilijn hebben zij daartegen geen bezwaar en stellen voor de rooilijn aldus vast te stellen, n.l. op 4 meter|uit den kant van den weg. Wordt bij acclamatie aangenomen. 7 Aankoop stukje grond uoor uerbreeding uan den Schilderiueg. Aangezien de door den heer D. P. Bakker aangeboden grond zich bevindt op een der smalste gedeelten van den weg en B. en W. van oordeel zijn, dat het niet gewenscht en zeker niet voordeelig zal zijn te wachten tot de grond aan meerdere eigenaars' behoort, achten zij het wel gemotiveerd daarvoor een bedrag van plm. f 120,— uit te trekken f78,75, grondaankoop en f39,— voor afheining waar om zij tot aankoop adviseeren. Volgens kadastrale kaart schijnt de grond wel bij den weg te behooren, doch B. en W. achten dat een te vage aanduiding van eigendom Nadat een voorstel van den heer Visser om te beproeven den grond voor een Iageren prijs per M'. aan te koopen gebleken is overbodig te zijn, omdat de beer" Bakker verklaart, het belang van de gemeente hem heeft gedreven den grond aan te bieden, en alsnog niet aan particulieren af te staan, wordt eenstemmig tot aankoop besloten. 8. Adres jaaru/eddenregeling uan hulp- telegraaf- en hulptelefoonkantoor- houders. In verband met het verzoek van de huiptele- graaf- en -telefoonkantoorhouders in deze ge meente, brengen B. en W. ter kennis van den Raad dat jaarlijks door den Directeur-Generaal der Posterijen aan hun college wordt mede gedeeld welke bezoldiging genoemden hoofd ambtenaar voor de verschillende hulpkantoren voldoende voorkomt. In het schrijven van 17 Nov. 1915 wordt een bedrag genoemd voor den Hoorn- van f 75,— de Koog 75,-- Oosterend 100, Oudeschild 150, en voor de Waal- 75,— en in het schrijven van 18 Mei 1916 dezelfde cijfers, uitgezonderd voor de Koog waarvoor f150,— is gesteld, doch waarbij er uitdrukkelijk op wordt gewezen, dat zulks is in verband met de abnormale omstandigheden. Waar nu de tegenwoordige bezoldiging voor de Koog, Oösterend en Oudeschild genoten elk f25,— hooger is dan die bij het schrijven van 17 November 1915 genoemd en alleen die voor den Hoorn en de Waal f25,lager, stellen B. en W. voor laatstgenoemde jaarwedden met f25,— te verhoogen. Het voorstel B. en W. wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. 9. Idem uan het onderwijzend personeel. Komt ter tafel het adres van het onderwijzend personeel in deze gemeente, vergezeld van een uitvoerig preadvies van B. en W. B. en W. wijzen er op dat inwilliging van het verzoek van de gemeentekas voor 1917 een offer zou vragen van ongeveer f8350,— en een herziening ajs gevraagd slechts dan in nadere overweging zou genomen kunnen wor den, wanneer de Rijksbijdrage aanmerkelijk zou worden verhoogd, hetgeen blijkens een uitlating van den Minister-President met het oog op 's Lands financiën vooreerst niet is te verwachten. Op grond van verschillende overwegingen stellen B. enW. voor, de jaarwedden der hoofden met f 100,en het aanvangsalaris van de onderwijzers en onderwijzeressen van bijstand met f25,— te verhoogen. Verder de vergoeding voor liet bezit van de hoofdakte te brengen van f 100,op f150, die voor het bezit van akte land- of tuinbouw te brengen op f 100,— voor één en f 150,—voor beide akten, voor andere bijakten al is het onderwijs niet verplichtend f25,— 'sjaars te vergoeden en zulks met inbegrip van akte k, doch met uitzondering van akte j, terw/jl zij tevens voorsteilen de periodieke verhoogingen voor onderwijzer(essen) van bijstand met 2,4, 6, 8, 11 en 15 jaar te doen ingaan. Het door B. en W. voorgestelde zaf een uitgaaf vorderen van f1900, De lieer Dros is van oordeel, dat de Raad geen gebruik mag maken van het feit dat aan bod onderwijzers van bijstand de vraag over treft en had een verhooging van f50,—toege dacht, waarop de voorz. opmerkt, dat niet de bedoeling is, misbruik te maken van het aan bod, doch dat men alle verhoogingen bijeen moet nemen, onze gemeente maakt werkelijk geen slecht figuur tegenover andere genieenten wat betreft de salarisregeling voor onderwijzers. De heer Bakker kan met de voorgestelde verhoogingen niet meegaan, spr. wenscht de verhooging voor hoofden terug te brengen van f 100,op f 50,—, het aanvangsalaris op f 600, te laten, maar voor akte j. evenals voor akte k. f25,— vergoeding te geven, waarop de voorz. liet voorstel B. en W. terug neemt, om in eerst volgende vergadering weer ter tafel te brengen, rekening houdend met het voorstel Bakker en de opmerkingen die eventueel nojg zullen volgen. Bij de voortgezette discussie stelt- de heer de Graaf voor, een premie te stellen op het blijven in onze gemeente, spr. meent dat als de onderwijzers hier eenmaal een jaar of vijf zijn, ze niet meer /wenschcn te vertrekken, waarop de voorz. 'opmerkt dat bij de door B. en W. voorgestelde regeling de periodieke ver hoogingen reeds zijn vervroegd. 10. Voorstel tot uerhooging der jaar wedde uan den gemeente-opzichter. Naar aanleiding van een door den gemeente- opzichter tot B. en W. gericht verzoek, stelt dat college voor, d,e jaarwedde van den ge meente-opzichter met f 100,— te verhoogen, overtuigd als ze zijn dat meerdere leden, getuige uitlatingen dienaangaande bij verscha lende gelegenheden geuit, met hen van oordeel zijn, dat de jaarwedde niet te hoog is en de heer Tiessen getoond heeft een bekwaam en ijverig opzichter te zijn, die zijn loon waard is. Wordt zonder discussie aangenomen. 11. Voorstel tot uerhooging der jaarwedde uan den 2den Ambtenaar ter Secretarie. De 2e ambtenaar, de heer v. d. Waals geniet een jaarwedde van f500,— of wel, na aftrek van pensioensbijdragen een belooning van f9 per week, dit nu achten B. en W., geheel buiten beschouwing latende de vele werkzaamheden tengevolge de abnormale tijdsomstandigheden, lang niet in verhouding tot zijne bekwaam heden en zijne prestaties. Zij stellen daarom voor de jaarwedde van genoemden ambtenaar te brengen op f650,— plus f50,— voor het bezit van diploma Ned. Ver. van Gemeentebelangen. Aangenomen. 12. Adres inzake jaarweddenregeling Burgemeester, Secretaris en ontuanger. De voorz. doet voorlezing van een schrijven van Ged. Staten van Noord-holland, waarbij zij mededeelen, dat het hun gewenscht voor komt, in verband met bevolkingscijfer, enz., de jaarwedden van burgemeester en secretaris met f200,— te verhoogen en voor 1917 te brengen op resp. f 2300 en f 2200,en vragen daarover het oordeel van den Raad, zoomede advies omtrent verhooging van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger, die thans f950,— bedraagt. Het is, zegt de voorz., nog al eens gebruike lijk, dat de burgemeester tijdens de discussie's, hem betreffende, de zaal verlaat, doch spr. vindt dat niet noodig, men kan in zijn tegenwoordig heid gerust zeggen wat men op het hart heeft. De heer v. Scharenburg vindt f 2000,— meer dan genoeg, zelfs f1500,— genoeg. Ook de heer Dros vindt de jaarwedde van den Burgemeester voldoende, vooral omdat onze burgemeester nog belangrijke inkomsten heeft uit de strandvonderij. De heer Dijt heeft zich wat betreft de bezol diging steeds gesteld op het standpunt van vraag en aanbod en hoewel hij overtuigd is dat het ambt, door hem vroeger als een eerebaantje beschouwd, thans veel zwaarder is geworden en de eer veel minder, zou hijzich thans weer op het standpunt van vraag en aanbod willen stellen en het aan Ged. Staten overlaten, die wel weten of voor de in zijn oog zeer-gewichtige betrek king voor deze jaarwedde een bekwaam man is te vinden. Bij die woorden sluit zich de heer Mets ge heel aan, terwijl de heer Dros opmerkt, dat als het ambt zwaarder is, een deel daarvan zeker rust op de schouders van het personeel. Betreffende de verhooging van de jaarwedde van den secretaris, verklaart de heer Dros ook daartegen te zijn, evenals de heer Visser en de heer v. Scharenburg. De heer Dijt maakt een vergelijking tusschen een leeraar aan een H. B. S. en een gemeente secretaris en is van meening, dat laatstgenoem de steeds weer nieuwe wetten cn vraagstukken krijgt te bestudeeren en de waarde van een goeden secretaris voor een gemeente zoo groet is, dat spr. er wel f 4000 voor zou willen geven. De heer Bakker kan de vergelijking van den heer Dijt niet bevatten, maar acht een bezoldi ging als door onzen secretaris genoten vol doende en maakt een vergelijking tusschen de bezoldiging van den 2en ambtenaar en den secretaris; een vergelijking die-meent de voorz met opgaat, omdat men de betrekking niet de bekwaamheid salarieert, ter kenschetsing waai-

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1