N° 3017. Donderdag 14 September 1916. 29ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdkg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór half negen op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer tl Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bi) de Uiig. Firma' LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burö op Texei. Zaaigranen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt het volgende ter kennis van de landbouwers, in deze gemeente lo. De landbouwers, die het door hen geteelde zaad als zaaizaad wenschen te wrkoopen, moeten opgave doen van de soorten en de hoeveelheden, die zij daar voor beschikbaar hebben. Deze opgave moet door hen worden verstrekt zoowel aan clen Burgemeester als aan de hol- landsche Maatschappij van Landbouw; 2o. Landbouwers, die zaaizaad wenschen te koopen, moeten aan den Burgemeester opgave doen van de verlangde soort en hoeveelheid en eventueel ook van den teeler. 8o. Onder toezicht van den Burge meester is plaatselijke ruiling van zaai- id tegen gebruiksgraan met verreke ning van eventueel prijsverschil toege laten. Indien de kooper geen zaaizaad uit eigen oogst heeft gehouden zal met toestemming van den Burgemeester zaaizaad mogen worden gekocht zonder dat eene evengroote hoeveelheid gebruiks graan aan den verkooper in ruil wordt geleverd. 4o. voor zaaigraan gelden niet de vastgestelde maximumprijzen. 5o. Onder zaaigranen wordt verstaan zaad van gewassen, die vanwege de Mandsche Maatschappij van Landbouw te velde als voor den zaai geschikt zijn goedgekeurdverder ook het zaad van uitnemende kwaliteit ter beoordeeling van den Burgemeester. 6o. De gemelde opgaven behooren te geschieden voor 1 October 1916. Texel, 11 September 1916; De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 3-9 Sept. Ook Nederland heeft weer eens het zwaard moeten trekken. Gelukkig niet om zich te mengen in het verschrikkelijk wereldcon flict, maar om zijn gezag te doen eerbiedigen iu het groote verre Insulipde. In de residentie Djambi op het eiland Sumatra zijn ernstige onlusten uitgebroken, die ge- teel het karakter dragen van openlijk ver zet tegen het Nederlandsch gezag. De ge beurtenissen die zich hebben voorgedaan, zich wellicht nog afspelen,'moeten van te ernstigen aard worden geacht om te denken zan een plaatselijk relletje. Men heeft hier doen met een onder invloed van de Sarikat Islam staanden georganiseerden opstand, waardoor een aantal ambtenaren militairen het leven hebben verloren. Djambi is lang een oproerig gebied ge-' "eest en pas in 1908 kon men zeggen dat bet gepacificeerd was. Hoe alles zich heeft '«gedragen valt uit de beknopte berichten 'an thans nog niet uit te maken maar wel %t men den indruk dat de regeerings- 'mbtenaren in Djambi al te veel vertrouwen de gepacificeerde bevolking hebben ge- !'eld en wellicht te weinig aandacht hebben ^schonken aan het gevaarlijke van d6 Sarikat Islambeweging. Djambi werd te zzcr van troepen ontbloot, nadat depacifr- 9'ie volbracht heette te zijn en het burger 's^ gezag de leiding van de zaken in han 't genomen had. Er 'zijn thans troepen heengezonden om onlusten te beteugelen, de schuldigen straffen en de rust te herstellen. De eerste detachementen zijn reeds aangekomen en er hebben hevige schermutsolingen plaats gehad, waarbij de opstandelingen het loodje moesten leggen. Laat ons hopeD, dat de onlusten spoedig bedwongen mogen zyn o—o—o Yan veel ernstiger aard en veel gewel diger van omvang waren de gebeurtenissen, die zich in de laatste dagen in het veelbe wogen Europa afspeelden. Heviger haast dan ooit woedde op de verschillende oor logsfronten de strijd vol verbittering en verderf. En inzonderheid wel was het de Balkan, dat daarbij op den voorgrond trad. De deelname van Roemenie aan den oorlog heeft daar een nieuwen toestand, een „neue Kriegslage"^zooals de Duitscher het uitdrukt, geschapen. Men kan toch zeggen dat 6r daar een drie-tal nieuwe oorlogsfronten bij gekomen zijn. Op een er van, het grootste, is het nog vrij rustig, maar op de beide andere hebben in de laatste dagen belangrijke gebeurtenissen plaats gehad. Met het rustig front be doelen we het Donaufront dat vanaf de Ser vische grens over een lengte van 350 K.M, zich uitstrekt tot aan de grens van de Do- broedzja. De Donau vormt hier een na tuurlijke grensscheiding en biedt door haar breedte en haar snellen stroom tevens een buitengewoon krachtige hindernis. Naar luid der berichten heeft Roemenie belang rijke troepenafdeelingen langs de rivier bijeengebracht. Deze schijnen echter slechts voor defensieve doeleinden te zullen worden gebruikt. Op de beide andere Roemeensche fronten gaat h6t niet zoo rustig toe. De lezer weet dat zich op het front in Zevenburgen in den laatsten tjjd belangrijke gebeurtenissen hebben afgespeeld. Het was onmogelijk, met het oog op het beperkte troepenaan tal waarover Roemenie beschikt, op alle drie fronten offensief op te treden. Daar om bepaalde het zich aan het Donaufront met de machtige rivier als een goede be schermster, enkel tot een defensie houding Maar ,op het front aan de grens'in Zeven burgen ontwikkelde het vanaf het eerste oogenblik een groote offensieve kracht. De Oostenrijksche troepen moesten wijken voor de overmacht en zoo kon de Roe meensche opmarsch in Zevenburgen onder goede voorteekenen een aanvang nemen De passen in de Tjransylvaansche Alpen en de uitloopen der Karpaten konden ge makkelijk worden genomen en verscheidene belangrijke grenssteden bevindeh zich thans in banden der Roemenen. Daar echter de aanvoer van levensmiddelen en verplegings- artikelen voor het leger in Zevenburgen slechts langzaam kan plaats hebben, om dat alles langs een paar nauwe passen slechte wegen en smalle spoorwegen, moet worden aangevoerd kon, de opmarsch in de laatste dagen nie.t zoo groote vorderingen maken als in het begin het geval was. Wel kon het Roemeensche leger zich echter vereenigen met de Russen, zoodat hét Russisch front van de Pripjetmoerassen tot de grens van Zevenburgen met het front der Roemenen in Zevenburgen één geheel vormt. In aansluiting met het offensief der Roemenen ging de bevel hebber van het Russische leger in de Karpaten tot een nieuwen aanval over die geheel het karakter kreeg van een groote algemeene slag en wabrbij getracht werd het Oostenrijksche front te doorbreken en de Karpatenpassen te vermeesteren. Dit resultaat werd echter nog niet bereikt al maakten de Russen ook enkele vorderingen. De strijd duurt daar intusscheu nog voort, Het derde Roemeensche front vindt men in de Dobroedzja. De Dobroedzja is het gebied dat in het westen begrensd wordt door de Donau, vanaf het punt vanwaar die zich naar het noorden buigt, en de Zwarte Zee. Het is kielvormig, heeft in het noorden een breedte van 60 K.M. en is aan de Bul- gaarsche grens 100 K.M. breed. In 1913 liep de zuidelijke grens langs de vesting Silistria maar de vrede van Boekarest stelde Roemenie in het bezit van een zuidelijk daarvan gelegen strook. Dit laatstgenoemde gebied nu is thans het tooneel van een ver bitterden strijd. En hier ook heeft het Roemeensche leger zjjn eerste harde tegenslag ontvangen. De Bulgaren en Duitschers hadden een belangrijke troepenmacht geconcentreerd aan de grens van de Dobroedzja, toen de houdiDg van Roemenie een dreigend aanzien begon te krijgen. Getrouw aan het begin sel der Duitsche strijdvoering „Der Eilb ist die beste Parade" wachtte de bevel hebber der Duitscb-Bulgaarsohe troepen na de oorlogsverklaring niet den aanval van het Roemeensche leger af, doch rukte hij dadelijk de Dobroedzja binnen en opende den aanval tegen de Roemeensche bezetting Tegelijkertijd rukte uit het zuiden een Turksche strijdmacht aan en in vereeniging met het Duitsch-Bulgaarsche leger viel die aan de zeezijde de Dobroedzja binnen. Daar stuitte het op Roemeensch-Russische troe pen en wellicht wordt daar thans verwoed gevochten. Van grooter beteekenis was intusschen de actie van de Duitsch-Bulgaarsche troepen die westelijker opereerde. Deze vielen de Donau-vesting Tutrakan aan. Het gelukte hun deze vesting stormenderhand te .ver overen, waarby meer dan 21000 Roemenen, w.o. twee generaals werden gevangen ge maakt en 100 kanonnen veroverd werden. De verovering van deze vesting heeftin Bulgarije en Duitschland tot groote geest drift aanleiding gegeven. Keizer Wilhelm zond een telegram van gelukwensch aan Koning Ferdinand, overal in de Duitsche steden werden de vlaggen ontplooid en de Duitsche pers kwam in een rechte over- winningS8temmiDg nu „de verrader" zooals Roemenië bij voorkeur genoemd wordt, sedert het zijn onzijdigheid niet aaD de Centraleu maar aan de Entente verkocht „zijn loon" heeft ontvangen. De moreele gevolgen van dezen Roe- meenschen tegenslag moeten niet gering worden geacht en ook is de in bezitneming van Tutrakan van belang omdat.dit punt slechts 70 K.M. verwijderd is van de Roe meensche hoofdstad Boekarest. Wel is Boekarest door een gordel van 18 forten omgeven en zal het de Duitschers en Bul garen niet zoo gemakkelijk vallen over de Donau te komeD, die daar zeer snel stroomt en een breedte heeft van 1000 tot 1200 M., maar in dezen oorlog zijo al grooter be zwaren overwonnen en een ernstige be dreiging van Boekarest kan allicht van invloed zyn op het offensief van Roemenië in Zevenburgen. 't Is ook mogelijk, dat de Centralen Boe karest links zullen laten liggen, om de verovering der Dobroedzja voort te zetten en Roemenië geheel van de Zwarte Zee af te sluiten. Intusschen valt te verwachten, dat de Russisch-Roemeensche troepen die in de Dobroedzja geconcentreerd worden, zich heftig tegen de invallers te weer zulleD stel len en daar het gevechtsterrein er vrij 'vlak is en ei zich slechts een paar versterkingen bevinden, is het zeer wel mogelijk dat er binnen enkele dagen zoodanige beslissingen worden verkregen, dat de toestand op den Balkan daardoor een geheel ander aanzien krijgt. Er zijn thans nog verschillende vragen waarop vooralsnog het antwoord schuldig moet worden gebleven, maar waarvan de beantwoording van het grootste belang voor de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen moet worden geacht. Zoo kan worden gevraagd, waar de 250,000 400,000 Russen zijn die by Reni gereed gehouden werden om via de Do broedzja een inval in Bulgarije te doen. Waar zijn ze en waarom talmen ze zoo lang En ook, of generaal Sarrail eindelijk eens toe zal slaan-nu do Bulgaren front maken naar alle zijden en Roemenië ernstig bedreigen Het antwoord zal zeker niet lang op zich laten wachten. De toestand op den Balkan is uit militair oogpunt bezien op het oogen blik buitengewoon belangwekkend. Dat is dan ook mede de reden, dat we dezen k6er hoofdzakelijk daaraan ons overzicht hebben gewijd. We konden dat te eerder doen, waar op de andere oorlogsfronten de alge meene toestand niet beteekenend is ge wijzigd, al bljjven de geallieerden op het westelijk front ook gestadig vooruitdringen. TEXEL, 13 September 1916, Door het Prov. Bestuur van Noord holland is aan den heer C. Smit te den Hoorn met ingang 4 Sept. j.l. eervol ontslag verleend als strandvonder en in zijne plaats benoemd de heeri W. Duinker, aldaar. Het Nut. De algemeene huishoudelijke vergade ring op Maandag j.l. 's avonds 8 uur in café den Burg gehouden, mocht vrij goed bezocht heeten. Na opening van de vergadering en lezing van de notulen, die onveranderd werden vastgesteld, werd ter vervanging van den heer Leopold, die binrïenkort de gemeente gaat verlaten, tot bestuurs lid gekozen de heer Buysing Damsté. Hierna volgde een uitvoerige bespre king van het werk voor de winteravonden. Over de verschillende sprekers van het hoofdbestuur werd van gedachten ge wisseld, terwijl allerlei plannen geopperd en besproken werden, wat betreft het toynbeewerk in de komende dagen. Aan het einde der vergadering bracht de heer Wagemaker den heer Leopold dank voor wat deze voor het Nut heeft gedaan, waarna de heer Leopold dankte voor de medewerking en waardeering tijdens zijn voorzitterschap ondervonden. Oude schild, 10 Sept. Gisteravond had in de „Zeven Pro vinciën" de 29ste jaarvergadering van DorpskriDg „Steunt Elkaar" plaats. In vergelijking met andere jaren was zij niet druk bezocht. Te 8 uur uitgeschre- ven, werd zjj te half negen door den Voorzitter met een kort woord geopend. Na voorlezing en goedkeuring der notu len, werd punt 2 der agenda „afschaf fing van vrije vertering" aangenomen. Uit de daaropvolgende rekening van den penningmeester bleek,-dat er in het af- geloopen jaar 6 uitkeeringen hadden plaats gehad, dat er een voordeelig saldo van f 688,37 was te boeken en dat de bezittingen thans f 9520,41 bedroegen. By moeide van den heer J. SchelliDger, adviseerde de finantieele commissie tot goedkeuring der rekening. Tot leden d9r commissie, die'm 1917 met het nazien der rekening belast zou worden, werden TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1