Door het Panamakanaal. N° 3026 Zondag 15 October 1916. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. feuilleton. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór half negen op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIES worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op T e x e i. Maximumprijs van Consnmptiemelh. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter 'openbare kennis, dat de maximumprijs, waarvoor de consumptiemelk in deze gemeente mag worden verkocht door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voor het tijdvak van 1 October 1916 tot 1 April 1917 is vastgesteld op acht cent per liter bij levering aan slijters en op negen cent per liter bij verkoop aan verbruikers. Ondèr de aandacht wordt gebracht, dat bij overschrijding van deze prijzen: lo. de dader gestraft kan worden met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of met geldboete van ten hoogste f10,000; 2o. de melk in beslag kan worden genomen 3o. de toeslag, welke bij het indienen der gevorderde opgaven genoten wordt en thans bedraagt 27a cent per liter voor de leveranciers en Vs cent per liter voor de slijters, gedurende een bepaalden tijd kan worden ingehouden en bij herhaling voor goed kan worden ingetrókken. Deze toeslag kan eveneens tijdelijk en voor goed worden ingetrokken, in geval van vervalsching van de melk of bij het indienen van onjuiste opgaven, onver minderd de strafrechterlijke vervolging, welke daaruit kan voortvloeien. Texel, den lOden October 1916. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 14 October 1916. Denk aan de Nieuwe Posttarieven. De nieuwe tarieven, in ons nummer van 20 Augustus reeds opgenomen, zullen 1.8, Maandag, 16 October, geldende zfln. Morgen, Zondag bestaat dus nog den geheelen dag gelegenheid om 27, cent te posten, doch Maandpg moeten alle briefkaarten, dus ook prentbriefkaarten die eenige mededeeling bevatten, met postzegels tot een bedrag van 3 cents gefrankeerd zijn. Voor plaatselijk verkeer bedraagt de port 2 cents. Afdrukken van de nieuwe tarieven, zijn gratis aan het postkantoor verkrijg baar. Oudeschildi 12 Oct. Werd onlangs uit Oosterend gemeld, dat sommige aardbeziënbedden voor de tweede maal bloeiden, van hier kunnen toj mededeelen, dat zij by een onzer ingezetenen niet alleen in bloei staan, maar dat zij zelfs voor de tweede maal vrucht hebben opgeleverd. Sedert eenige dagen is in de R. C. kerk alhier een uurwerk aangebracht. Voor de bewoners van het Westeinde van het dorp is dit een groot gerief. Bij de hedenavond gehouden ver kiezing voor 4 leden voor het Kies college der Ned. Herv. Gemeente werden de aftredende leden de heeren, J. Csz. Dogger, C. de Wijn Sr., J. C. Blom en S. Hemelrijk Jsz. weder als zoodanig herkozen. Op Texelstroom zijn door ver schillende visschers eenige vaatjes margarine opgevischt en alhier aange bracht. Door het Bestuur van de K.W.B. werd inplaats van Mej. J. Duinker Csd. die met ingang van 1 November eer vol ontslag had aangevraagd, voorloopig tot directrice benoemd Mej. G. Boon Jbd. thans helpster aan genoemde inrichting De Gocksdorp. Paar of onpaar. In den gemeenteraad van Tubbergen bracht de voorzitter ter sprake het in orde maken van den weg Geesteren Harbrinkhoek, dat f1697, en van den weg Rennum Weerselo, dat f567,50 zou kosten. De leden vinden dat wel wat veel, en eenige stellen voor, één weg in orde te brengen. De heer Van den BosohDe weg Rennum Weerselo heeft het wel noodig en is 't daar van groot belang. De heer Wesselink De weg Geesteren Harbrinkhoek is evenzeer van groot belang. De heer DeperinkMaar de weg van Weerselo misschien drie-, viermaal zoo veel. De heer BorghuisLaten we dan raden, welke weg in orde gemaakt zal worden, gelijk den vorigen keer. De heer J. Groothuis neemt nu enkele geldstukken in de hand en bij raden door den heer Wesselink van „paar of onpaar" wordt besloten, dit jaar nog den weg Rennum Weerselo in orde te maken. De Maastrichtsche kerkdievegge I De dienstbode van mgr. deken Menten, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag, door de politie op heeterdaad werd betrapt, toen zij bezig was de offerbussen in de St. Mathiaskerk van hun inhoud te ontlasten, genoot in de pastorie het volste vertrouwen en telkens als in den laatston tijd de diefstallen ter sprake kwamen, hielp zij ijverig mede in het bedenken, wie dat toch gedaan kon hebben Hoewel de aangehoudene nog altijd ontkent, werd toch in haar koffer f 700 gevonden aan allerlei muntstukken, vooral centen ook eenige muntstukken, rijksdaalders en guldens, die door een kapelaan waren gemerkt, want tijdens de Heiligdomsvaart, als er werd gecol lecteerd met open schalen, vloeiden de gaven mild. Die schaal met geld werd dan even in de sacristij neergezet en altijd waren de grootste muntstukken verdwenen. Er wordt vermoed, dat zi) al de jaren, dat zij bij mgr: Menten in dienst was, gestolen heeft. Eenige jaren geleden werden offerblokken met Lips-sluiting aangeschaft en een kromme gleuf. Nu verstopte zij de sleuven met dunne, kleverige stukjes hout, en haalde dan 's nachts met een ijzerdraadje de centen er uit. Hoewel zijzelve onbemiddeld was, heeft men nu reeds voor f12000 aan eigendommen gevonden en nog is het onderzoek niet afgeloopen. Men schat het in al die jaren gestolene wel op een f15000 a f20000. Tel. Zaterdagnacht kwam over de grens een 18-jarige Duitscher, die in dienst zou moeten treden. Aan de grens was hij met een Duitschen grenswacht slaags geraakt, waarbij zijn geheele ge zicht was opengekrabt. Hij wist zich echter los te rukken en kwam behouden- over de grens, hoewel er zevenmaal op hem geschoten werd. De makreel werd Vrijdag te Katwijk aan de publieke markt verkocht voor f120 per kantje. Onder normale omstandigheden wordt hoogstens f 10 a f 12 besteed 1 Vad. Kool en uien. De teelt van groenten, in het bijzon der van kool en uien is in den polder Schagen in de laatste jaren belangrijk vooruit gegaan. Vooral in dit jaar is deze cultuur zeer toegenomen. Ruim40H.A. weiland werden in dit voorjaar gescheurd en voor kool en uien bestemd. De uit komsten van deze teelt zijn zeer be vredigend. Het gewas is bijzonder krach tig, terwijl de kwaliteit zeer goed is. Op enkele akkers werd witte kool ge teeld, van 20 tot 30 pond zwaar. De prijzen zijn zoo hoog, dat er stukken zijn, die hunne koopwaarde aan kool teruggeven. (Sch. Ct.) Een doodelijke val. Gistermiddag is het Sjarige meisje G. K. bij hare woning van de Drieberg- sche tram gevallen, toen die reeds in volle vaart was. Het kind ging dagelijks met de tram heem ên weer naar een school te Zeist. Zij was op het afsluit hek van het balcon gaan zitteu en is toen achterover geslagen. Hoewel het niet ODder de tram geraakte werd het kind dood opgenomen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Bono 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere lenden met verhooging der porto's. V, Pr{js der Advertentibi. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedoro regel meer 8 Ct. Groote lettejs en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts. per nummer. Slot. Men laat de sluizen oploopen door een stelsel van 92 buizen met een middellijn van 18 voet. De geheele sluizen worden door een groot aantal booglampen ver licht. Deze booglampen zfjn bevestigd aan pilaren, welke eveneens als de geheele ilnizen, van gewapend beton gemaakt zijn. Aan het einde van iedere sluis bevindt óch een toestel met nooddeuren waarmede men, indien net noodig is de geheele sluis in 19 minuten tfjd kan afzetten, dit is ge daan voor het geval dat de sluisdeuren zich mochten begeven. Met dit toestel Wordt iedere week het geheele slmoporso- neel tweemaal geoefend, zoowel s nachts als over dag. Tien minuten na het verlaten van de Miraüores Locks, kwam de sluisloods aan boord, die ods door de Pedro Miguel Locks moest brengen. Om 9 uur maakten we de itroesen van de locomotieven weder vast 'en om 9 14 uur waren we binnen de Pedro Miguelsluizen. Oin 9,15 uur waren de deuren reeds achter ons gesloten en be- Dinsdagavond strandden in de EierlaDd- sche gronden de logger Katwyk 4 en Maassluis 93. Er woei een hevige storm uit het W. N. W., zoodat de schepen in nood verkeerden, hetgeen duidelijk werd gemaakt door noodseinen. De reddingsboot van De Cocksdorp stak onverwijld van wal en mocht de voldoening smaken de uit 13 man bestaande equipage van den eersten logger behouden aan land te brengen. Deze logger was over de gron den heengeslagen en wonder boven wonder juist in het Engelschmansgat terecht ge komen. Hij was ondanks het hevige stooten niet lek geslagen, had 25 last hariDg aan boord en was op de terugreis. De andere logger daarentegen was door de woedende elementen vernield. Het wrak kwam bij den anderen logger terecht en raakte vast aan h6t anker daarvan. De be manning had met eigen boot het schip verlaten en was na D/a uur roeiens tegen zwaren ebstroom in en bemoeilijkt door hevige branding en woedende golven erin gonnen wij te rijzen. Om 9,28 uur gingen de deuren weder open en waren we in deze 13 minuten tijd 32 voet gerezen. Om 9,34 uur werden de trossen van de loco motieven losgemaakt en waren we buiten de sluizen. Het geheele óponthoud in de Pedro Miguel Locks had dus 34 minuten geduurd. Daar de doorgang door de. Culebracut dien dag gesloten was, moesten wij tot den volgenden morgen wachten alvorens verder te kunnen stoomen. Om 2,56 uur begonnen we te manoeu vreeren en om 10,25 uur lagen we aan een dor kanten van het Panamakanaal ge meerd. Hier giüg de loods van boord naar Panama, om den volgenden dag weder aan boord te komen om ons verder door het kanaal te brengen tot Colon. Vanaf de plaats waar we gemeerd lagen hadden we een mooi gezicht op de Cule bracut en konden we toen eerst goed be grijpen welk een reusachtig werk dit was en welk een uithoudingsvermogen de Amerikanen gehad moeten hebben om dit werk tot stand te brengen. Dit is de plaats, waar in Augustus 1915 de eerste groote aardverschuiving is ge weest. De doorgang door de Culebracut is nog wel niet zooals het behoort te zijn, doch daar men dag en nacht nog steeds met geslaagd de Vliehors te bereiken. De Katwijk 4 ligt nu in het Engelsch mansgat voor anker en is door Cocksdorper visscberlieden gelicht. Bij goéd weer zal het vaartuig naar buiten worden geloodst. In het Eierlandsche gat drijven vaten haring en kistjes botef en op het strand zijn aangespoeld 3 vaten natuurboter. groote baggermachines aan het werk is hoopt men spoedig weder zoover te ziju als voor de aardverschuiving. Om den anderen dag kunnen de geladen schepen geassisteerd door een sleepboot hier pas- seeren, Den volgenden middag, Zondag 2 Juli, kwam de loods weder aan boord en spoedig daarna maakten we de sleopboot vast, die ons bij bet pasaeeren van de Culebracut assistentie moest verleenen. Om 2,37 uur waren we los van den wal en gingen we langzaam tusschen de booge bergen van de Culebracut door. Om 2,58 uur maakten we de sleepboot weder los en waren we daarna spoedig in bet mooie hoog gelegen Gatunmeer. Dit meer levert al het water dat voor de sluizen noodig is. Na ongeveer 2 uur door het Gatunmeer gestoomd te hebben, begonnen wjj te ma- noenTreeren voor de Gatnn Locks. Dit zijn de grootste sluizen van bet Panama- kanaal en wordt men hier 3 maal geschut. De bouw en inrièhtiog van deze sluizen is dezellde als die van de Miraflores en de Pedro Miguel Locks. Om 6,12 uur lagen we voor de Gatun Locks gemeerd en om 6,55 uur kwam de sluisloods aan boord. Om 6,58 uur maakten we de trossen van de locomotieven vast en om 7.10 uur lagen we binnen de eerste sluizen. Om 7,18 uur gingen de deuren dicht en begonnen we te zakken. Om 7,26 uurgiagen de deuren woder open en( waren we 29 vt. gezakt. Om 7,35 uur waren we binnén de tweede sluizen en begonnen we 4 minuten daarna weder te zakken. Om 7,47 uur gingen de deuren open en waren we 30 vt. gezakt. Om 7,57 uur lagen we binnen de derde sluizen en waren de deuren om 7,59 uur gesloten en begonnen we ten derde male te zakken. Om 8,06 uur ging de sluisloods van boord en om 8,10 uur gingen de'deu- ren open en waren we 28 vt. gezakt. Om 8,12 uur maakten we de trossen van de locomotieven los en om 8,16 waren we buiten de Gatun Locks. Hier waren we dus totaal 87 vt. gezakt.. Om 8,56 uur kwamen we op de reede van Colon ten anker, alwaar de kanaal- loods en de negers van boord gingen. Hier kregen we eveneens de proviand, die in Panama was besteld aan boord en gingen we daarna om 9,48 uur anker op, om onze reis naar Rotterdam via Newport News en Kirkwall te vervolgen. R. BRANDS, Officier der Holl. Am. Lijn. Alkmaarsche weg. Wijk aan Duin. De lezer zal opmerken dat het schutten in de Gatunslnizen iets langer duurde dan in de Miraflores- en de Pedro Miguelslui zen. De oorzaak hiervan is, dat we in da Gatun Locks met 3 schepen tegelijk ge schut werden.

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1