Gemengd Nieuws. Predikbeurten Marktberichten. Aan onze Adverteerders. Advertentiën. Den 22 October Het bergen van netten, haring enz. Tot driemaal mislukte het om met de reddingboot het schip te bereikeü, doch het onvermoeide streven van de beman ning der reddingboot werd tenslotte met succes bekroond eb veilig keerde men met de schipbreukelingen aan het strand terug. Doornat en verstijfd van kou kwamen de geredden aan de strandingsplaats, ze werden onmiddellijk per as naar het dorp de Koog vervoerd, waar ze door de goede zorgen van het publiek zeer spoedig van droge kleederen werden voorzien en hun een gastvrij dak werd aangeboden en alles gedaan om hen ae geleden ont beringen te doen vergeten. Dinsdag vertrokken de schipbreuke lingen naar hunne woonstee, de logger is naar wij vernemen gebroken en de lading, 26 last haring, zal waarschijnlijk kunnen worden geborgen. Een woord van hulde aan de redders is hier zeker niet misplaatst. Kantoor der Registratie. Wij maken er onze lezers attent op, dat blijkens advertentie in dit nummer het kantoor van den ontvanger der Régistratie, enz. vanaf heden wordt gehouden ten raadhuizo alhier. Oudeschild, 16 Oct., In eene 14 October gehouden huis houdelijke bijeenkomst van het plaatse lijk Nut „Neptunus" werden een 4tal personen als lid aangenomen. De eerste bijeenkomst met dames zal in de 2e helft van November gehouden worden. Om als lid der vereenigiog te kunnen toetreden, wordt in bet vervolg de leeftijd van 21 jaar vereischt. De geïntroduceerde dames moeten minstens 18 jaar oud zijn. Zondag 15 October werd door het Heldersche Cabaretgezelschap in de „Zeven Provinciën" eene uitvoering ge geven. De vrij groote zaal van den heer Zijm was geheel gevuld, nieuwsgierig als men was naar den grooten roep die hier van dit gezelschap was uitgegaan. Welnu, over het algemeen is aan die goede verwachting beantwoord. Zoowel de muziek (viool, mandoline en guitaar) als de muzikale voordrachten van ver schillende heeren en dames voldeden uitstekend. Dikwijls was een hartelijk applaus voor de spelers eene welver diende belooning. Te ruim half elf was het officieele gedeeTte afgeloopen. Een prettig bal besloot den avond. Zaterdag 14 Oct. werd door eenige leerlingen van de Zeevaartschool onder leiding van den bootsman, eene oefening op de riemen gehouden. Niettegenstaande het ruwe en onstuimige weder had men zich wat ver in zee gewaagd, wat t,en- gevolge had, dat men later deTexelscbe Haven niet weder kon bereiken, in weerwil van alle pogingen, die men daartoe aanwendde. Na heel wat moeite landde men gelukkig in het Noorden, waar de boot op het droge werd ge trokken. Oosterend, 17 Oct. Alhier zijn bij de strandvonderij aan gebracht 3 vaatjes haring en een vat olie. Sommige personen hebben het varken reeds doen slachteD, omdat men er geen voldoende voeder meer voor kon krijgen. Ongeveer 60 personen waren j.-l. Zaterdagavond in „Het Wapen van Am sterdam" aanwezig, om er te genieten van muziek en zang en dans. 't Was minder, dan men er verwacht had de storm was hieraan stellig schuldig en de ouderen hadden zeker gemeènd, dat de avond meer voor de jongeren bestemd was. Wat de muziek aanbelangt, was dit zeker niet het geval. Keurig klonk alles, wat de heeren J. Bijl, J. Kikkert en C. A. Kolster, allen van Den Helder, op guitaar, viool en mandoline hebben gegeven. Zoowel de stemmige als de meer komische muziek deed uitstekend uitkomen, dat deze instrumenten een zeer passeDd ensemble vormen in de handen van genoemde heeren. Om de voordrachten van den heer Bijl werd gedurig hartelijk gelachen. Hierbij accompagneerde de heer G. Snap haan op de piano, terwijl deze en de heer D. Snaphaan voor uitstekende dans muziek zorgden. Men verwacht het ge zelschap gaarne eens terug. De Cocksdorp. De berging van den op Vlieland ge- stranden stalen logger, waarvan de ge- heele bemanning is verdronken en welke 60 ton haring bevat, is aangenomen door de firma Van der Tak te Rotterdam. nit het wrak, dat in het Engelschinans- gat ligt, heeft nog geen succes gehad, 't Is één warklomp, zoodat het werk zeer bemoeilijkt wordt. De Katwijk 4 ligt nog steeds in het Epgelschmansgat voor anker en wacht op gunstig weder. Den Hoorn16 Oct. Heden spoelde aan het strand achter Den Hoorn eenig nieuw hout aan, bestaande uit geploegde en geschaafde schroten, benevens platen en wrakhout. Door den strandvonder wordt een en ander opgeborgen. Vlieland. Aangespoeld zijn dezer dagen 60 kistjes margarine. Drie reddinggordéls, allen witge schilderd, de eerste met zwarte letters gemerkt Farnfiatyr, Kjökenhaan, de anderenBure, Chris- tiania en Nancy, Nord-Shields. 14 October. Hedennacht is op de Vliehors gestrand de vischlogger IJmuiden 260. Toen het schip werd opgemerkt bleek het door de bemanning te zijn verlaten, die waarschijnlijk verdronken is, daar reeds twee lijken, de sloep en eenige klompen nabij de strandingsplaats waren aangespoeld. Vermoed wordt dat de bemanning heeft getracht, zich met eigen boot te redden en deze is omgeslagen. Hedenmiddag zijn nog drie lijken aangespoeld welke allen in het lijkenhuis op het kerkhof zijn aangebracht. Het schip is volkomen on gedeerd en zit zoo hoog op het strand, dat men er bij laag water omheen kan loopen, men is begonnen met het lossen der lading, bestaand uit haring en makreel. 15 Oct. Hedennacht zijn nog vier lijken aangespoeld, welke naar de begraafplaats zijn vervoerd. De reeder der gestrande logger, hedenmiddag aangekomen, heeft 8 der drenke lingen herkend als behoorend tot de bemanning. De negende was hem onbekend.; Schandelijke praktijken. De Zaansche Voorpost (bet blad van den heer Duys) meldt, dat in de Don derdag gehouden boerenvergaderiog werd besloten de melk, zoo noodig te vernie tigen, liever dan ze voor 11 ets. te leve ren. Iugevolge dit besluit gaven tal van boeren hun melk aan de koeien te drin ken, anderen ontzagen zich niet heele bussen melk in de sloot te gooien. Zij zullen zich voor schunnige praktijken voor den rechter hebben te verant woorden. Een speciale melktrein voor Amster dam. x De laatste dagen gebeurde het ver scheidene malen dat betrekkelijk groöte hoeveelheden aangevoerde melk moesten afgekeurd worden. Het gevolg was dat hier en daar een belangrijk tekort ont stond. Onmiddellijk hebben de autoriteiten naar middelen gezocht om in dit tekort te voorzien. Het resultaat van deze overheidsbemoeiing kan inderdaad be vredigend worden genoemd %Van nu af zal Damelijk dagelijks een" speciale melktrein, bestaande uit 11 speciaal in gerichte wagons, van Leeuwarden naar Amsterdam rijden en telkens 50 000 liter goed afgekoelde melk aanvoeren. -Deze melk is afkomstig uit verschillende streken van Friesland. De trein zal 's nachts tusschen 1 en 2 uur ongeveer aankomen. Van het Centraalstation wordt de melk dan onmiddellijk naar de melkmarkt vervoerd en van daar ge distribueerd. De huwelijken na den oorlog. In het „Journal" houdt Maurice de Waleffe zich bezig met de vraag wat er van de Frausche jonge meisjes moet worden na dezen bloedigen oorlog. Hij vreest dat vele Francaises bij gebrek aan Fransche huwelijkscandidaten, vreemde lingen zullen trouwen, met, het gevolg, dat Frankrijk niet alleen arm aan bur gers, maar ook aan burgeressen zal worden. Om aan dit, gevaar te ontkomen, zou hij een wetswijziging willen, waarbij bepaald wordt, dat elke Franchise, die een vreemdeling huwt, deze ipso facto tot Franschman maakt. Natuurlijk moet daarbij erin voorzien worden, dat onge- wenschto vreemdelingen kunnen worden geweerd. Op de vraag of de vreemdeling deze naturalisatie zal wenschen, antwoordt de Waleffe: Dat hangt van de broeders en vaders onzer johge meisjes af, die thans sol daat, morgen weer burger zijn. Zij moe ten een Frankrijk wrochten, welks roem en schoonheid zoo groot zijn, dat de hoedanigheid van Franschman zal wor den ontvangen als een eer en als vere deling voor welk volk ook ter wereld Dat is het huwelijkscadeau, waarvoor de Fransche poilus reeds thans door hot storten van hun bloed zorgen. De inwoners van Bloemendaal maken zich... ongerust over de gemeente belasting. Hoewel het jaar bijna ten einde is, heeft nog niemand een belas tingbiljet ontvangen. Herleving der kookkunst. In het October-nummer van „Nieuw Vrouwenleven" (onder redactie van Daisy E. A Junius te Heelsum) wordt gewezen op een herleving der kookkunst in onze dagen. Tot die herleving dragen zeker in ruime mate zoo lezen wij in genoemd damesblad de kpok- en braadproeven der Oliefabrieken „Calvé-Delft" bij en al mag het hier in zekeren zin een commer cieels onderneming genoemd worden, het Nederlandsche publiek kan de Delftsche fabriek niet dankbaar genoeg zijn voor haar wakker initiatief dat zij op zoo royale, kranige wijze ten uitvoer brengt. Persoonlijk schrijft de redactie hebben wij de demonstratie met schapen- vleesch in het Gebouw Musis Sacrum te Arnhem bijgewoond. Het was er vol, ja de toeloop was al de dagen zoo groot, dat nog drie extra demon straties gehouden zjjn. Leerzaam was het er in alle mogelijke opzichtende kalmte, waarmee de kok te werk ging, en de rustige regelmaat waar mee de helpster diende, zullen zeker menig een in eigen kring tot kalm en vlug werken hebben aangespoord. Om den buitenkant der keurig gedekte tafels hadden tal van weetgierigen plaats genomen, geen plaatsje bleef een oogenblik onbezet. Ik zat naast eene in Groningemzou men zeggen December-Mevrouw, met een heel kransje mefisto-piekjes en veertjes om een sierlijken hoed. In vermakelijk Am- sterdamsch dialect begon ze opeens: „Ja weet U, ik ben maar eens gekomen voor de aardigheid, want dan kent U me man met, als U denkt dat hij -wat anders eet dan runderbiefstuk in roomboter gebakken een kilo ad f 2,40 mét de boter kost zoo'd biefje je dan f3, Een dame aan haar rechterhand bewoog even, guitig, de oogledende spreekster scheen het te voelen, keek even dien kant uit en noemde den naam van den slager er met nadruk bijvoegende„De beste slager uit de stad". Maar de ander vroeg met zachte, be schaafde stem „Dan hebt U zeker nog al een groot huishouden „O, maar mevrouw, neen mevrouw, me man, me zoontje, ik en de keukenmeid." „En dan voor f3,— vleesch per middag, dat is nietmodern. Voor f2,50 schapen vleesch en f 0,50 Delfia hebt U genoeg voor een geheele week Onderwjjl was de kok klaar gekomen en werden de kleine kristallen bakjes gepre senteerd. Onze Mevrouw proefde met groote aan dacht van de Iersche hutspot en riep in ware verrukking uit: „Zoo iets lekkers heb ik nog nooit gege ten, als me man dat proeft, maar die hit van mijn zal het nooit zoo doen als deze knappe kok en dan, ze zeggen dat schapen- vleesch erg krimpt en dan is je voordeel nog naar de haaien wat zeitie nou met een blik naar den vertegenwoordiger der fabriek.- „U kunt het lezen in uw boekje pag. 11." Na eenigen tijd werd hutspot met boonen rondgediend. Na het gerecht geproefd te hebben, stond Mevrouw vast besloten op „Ik ga direct naar dien lamslager." Waarschijnlijk hebben de meeste bezoek sters van deze bak- en braadproeven dezelfde psychologische momenten als onze Mevrouw doorleefd en zijn zij tenslotte allen lams- vleesch gaan bestellen. In Arnhem althans -ziet men alom lams- en schapen vleesch uitgestald tegen matigen prijs; ik zelf kocht le kwaliteit ad f0:45 per pond. Goed toebereid volgens de recepten van. de Oliefabrieken Calvé-Delft is het voor hen, die veel van vleesch houden, een ware delice. Goed toebereid is er van bijzonder krimpen of van een bijzonder sterken smaak geen sprake. Wdar ons volk een volk is dat betrekkelijk veel vet noodig heeft, wordt door genoemde fabrieken met deze demonstraties een voor onze natie zeer nuttige arbeid verricht, want de jus, bereid zooals door den kok van de fabriek, is zeer smakelijk en ver van „mager." Op verzoek van de verschillende burge meesters liet de fabriek door hare koks en vertegenwoordigers reeds demonstraties voor het gebruik van schapenvleesch hou den in den avolgende gemeenten Delft, Hof van Delft, Gorinchem, Schoonhoven, Haar- lemmerliedê en Spaarnwoude, Arnhem, Zutphen, Almelo en Wormerveer. Ook heeft zij in verschillende garnizoensplaatsen aanschouwelijke lessen doen houden voor de bereiding van schapenvleesch voor de [verplegingsofficieren, menagemeesters en koks van het leger. In groepen van 80 tot 60 uit verschillende plaatsen bijeen gekomen, hebben zij de betreffende cur sussen' gevolgd Tot zoover „Nieuw Vrouwenleven". Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat sedert ook demonstraties door de Oliefabrieken Calvé-Delft" werden gehouden ie Zaandam, Koog a/d Zaan, Utrecht en Hilversum en, naar wij vernemen, zijn nog enkele aan vragen van burgemeesters en commissies voor -levensmiddelenvooiziening uit andere gemeenten bij de fabriek in behandeling. Overal waar tot nu toe demonstraties ge houden zijn, is blijkens ingewonnen infor maties het gebruik van schapenvleesch enorm toegenomen. Woensdag IS October HERVORMDE* GEMEENTE. Burg, 's Avonds ZEVEN uur Bpellezing. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 23 October 1916. Den BurgVm. 10 uur Dr. Norel. Collecte voor den Ëvangelmtiea'-beid onder polderwerkers in N.H. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Koog, Vm. 10 uur ds. van der VVaa. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, 'sAv. 7 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Ooclcsdorp, Vm. 10 uur ds. Glas. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 uur ds. Dagevos. Nm. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Vf'aal, Geen dienst. Den doorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 13 Oct. Ter markt aangevoerd: 51 Stieren f130,— a 1 496,—; 120 Kalf- en Melkkoeien 210 a f 480, 628 Varekoeien f 190 a f 425 - 2 )9 Vette Ossen eu Koeien 1265 a 1510 19 Kalveren (vetto) 1 70 a 1 175. 30 Kalveren (magere) t 8.a i 14.— Lammeren f af 1107 Schapen (vette) 1 22,00 al 46.— 580 Biggen f 3 00 A f 8.00 Texel, 16 Oct. 1916. 1 Paarden f 0 a f 0. 1 Koeien f 275.— a 1 1 Pinken f 100 a f —0. 7 Graakalveien f 70.— a f 90, 1 Nuchtere kalveren f a f 16- - 58 Schapen f 30.— a 135.— I dc 115 Lammeren 1 11.— a f 15.00. I wi 1 korf kippen f 2.25. 1 Amsterdam, 16 Oct. Aangevoerd 254 Runderen, lekwal.llöè 0—ct. 61 2e kwal. 100 a 105 ot. t 3e kwal. 90 a 95 ct. 2 60 Melk- enKalfkoeien 1 350 a 1 525, 100 Nuchtere Kalveren 1 12,a 1 16, 202 Vette Varkens a ets. l'nrmerena, 17 Oot. Aangevoerd: 419 Runderen waaronder: 300 vette koeien 95 d 120 Ct. per KG. j lfu Gelde koeien 1 180 a 260 Melkkoeien f 250 d 430. 3 15 stieren. I jjp. 31 vette kalveren f 1,30 a 11 50 p. Kg.' 238 Nuchtere kalveren 1 13.al 30; Schapen f 26 d f 40,— Lammeren f 15,a f 23,— I DO1 269 vette varkens 1 0,92 a 11.02 per Kg. 61 magere varkens 1 20 a 1 45,00; 801 biggen f 7 a 113; kipeieren f.10.— a f 10,50 per 1U0; In verband met de wijzigingen in den] postdienst binnen onze gemeente, zijn wijl genoodzaakt eerder af te drukken en| verzoeken wij U daarmede rekeninfr tel lionden, door ons de advertentiën zoel vroeg mogelijk te doen toekomen. Advertentiën na S,3ft v m. op den dat] van versckping aangeboden, kunnen] niet worden geplaatst. Abonnements-advertentiën voor Dins] dag- en Vrijdagmiddag VIER uur. De Uitg. hopen mijne geliefde Ouders, W. EUIJPER en A. KUIJFER, hunne 121/3 jarige Ecbtvereeni- ging te henteuken. Lit Dnam hunner Dochtertje, DIRKJE. Oudeschild, Oot. 1916. 4 I jtarei in ee Inl V0O1 Igevi

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2