N° 3034 Zaterdag 11 November 1916. 30sbe Jaargang. meuws- en Advertentieblad. Attentie s. v. p. jki Binnenland. LOTTE LORE. Gemengd Nieuws. FEUILLETON Kit hlad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. N.mr Amerika en andere 1-mden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór acht uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer Q Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de itg. Fikma LAN9EVELDA DE ROOIJ, Parkstraat, Bobo op Tkx ki. Op verzoek van abonnees, die ten dien opzichte in minder gunstige conditie ver- keeren, zullen wij, door de welwillendheid van de postadministratie daartoe in staat gesteld, met ingang van 1 NOVEMBER zorgdragen, dat de Texelsche Courant, op een kleine uitzondering na, over geheel Texel aan het adres wordt besteld. Daarvoor is evenwel noodig, dat met het afdrukken eerder wordt aangevangen. Advertentiën dienen dus van nn aan den avond te voren in ons bezit te zijn, familie-adverteutieu uiterlijk op den dag van verschijnen 's morgens S nar. De üitg. Regeeringsbrood. Burgemeester en Wethouders der ge- meeDte Texel brengen ter openbare kennis, dat het tarwebrood, verkrijgbaar op broodkaarten, alleen mag worden af geleverd in stukken van 1, 2 of 4 halve [kilogrammen. Daarbij is eene speling [toegelaten van ten bOogste 5 procent. Afnemers worden dringend verzocht Iindien hun mocht blijken, dat het gele- Jverd brood het vereischte gewicht niet ■heeft, daarvan ten spoedigste kennis te Igeven ten gemeentehnize of aan de I politie. Texel, 7 November 1916. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. jkl liik» TEXEL, 11 November 1916. De heer J. Koopman, onderwijzer '"laan de R. K. school te Den Burg is in gelijke betrekking benoemd te ""ïVolendam. dei diel Muziek en zang. 3 J Morgen, Zondag, wordt door de cur- ijusleerlingen, onder leiding van den heer 11 uit) iur Hi dal rw ide Di san! va Naar het Duitsch. Op deze reizen werd zij door madame iesentbal vergezeld. Een met eeD paar mpe boerenpaarden bespannen bofchais, in riemen hing, diende als voertuig, ior de slechte wegen en het onaange- «ne schudden van de cbais was het geen ldzaamheid dat de dames, ,vooral madame [iesentbal overvallen werden door een zeeziekte gely kenden toestand. Zoo idigde deze lang verlangde tocht Daar bonté wereld heel vaak met de ergste kteverscbijnselt n, en de prinses keerde een gemoedstoestand terug, die des te «steloozer was, daar de verwachtingen 'e^j tg gespannen waren geweest, die steeds g de reis naar het hof waren gevestigd, icht' de prinses echter geschenken aan eren voor baar dochters mede, ot mis- ien geld, dm was haar stemming weer :d, ondanks de ongemakken van den ht met de cba s<>. H t is waar, het IIhet kwam meestal voort uit den koop van het een ot andere oude sie rt dat naar oen Wjood ais pand was arig nas irwifl aai eet een hekl Bet 7d. Veldheer een muziekavondje aangeboden in hotel Texel. Zie advertentie in dit nummer. Gudeschild, 9 Nov. De eerste bijeenkomst met dames van het plaatselijk Nut „Neptunus" is bepaald op Dinsdag 14 Nov. a.s. De leden van de Rederijkerskamer U. d. I. te den Burg, zullen door voordrachten en zang den avond geheel vullen. Door stemgerechtigden der Ned. Herv. Gemeente alhier is tot Notabel benoemd de heer M. Kroon Jbz., in de plaats van den Heer C. de Wijn, die als zoodanig bedankt had. Den Hoorn, 10 Nov. De (werkzaamheden van den grooten zuiger aan de haven en bijbehoorende werken in de Mok zijn thans geëindigd. Men is bezig de buizen op te ruimen. Voor de uitdieping van den Korhoek zal de baggermolen echter nog wel ge- ruimen tijd moeten dienst doen, Jeer dat werk op voldoende diepte zal zijn' Vlieland. In logement Boune wbrd dezer dagen buish. vergadering gehouden van „Nut en Genoegen". De heer C. de Jong opende als voorz. de vergadering, welke zeer matig was bezocht. De heer G. Bruin bracht als secr.-penningen, verslag uit van den flnancieelen toestand der vereeniging, de kas bleek een batig saldo te bevatten, waarvan een som werd be stemd tot den aankoop van nieuwe boeken. Bij de verkiezing van bestuursle den werden gekozen tot pres.en vice-pres. de heeren Van der Meulen en Daalder, in de plaats van de heeren De Jong en Wels. Verder werd het bestuur uitge breid door de benoeming van de heeren Teijgeler en P. Kooijman. Voor den eersten lezingavond in deze maand zal het bestuur trachten een spreker of declamator van „buitenaf" te krijgen. Te Zwolle is opgericht een vereeni ging van huisvrouwen tot instelling van een coöperatieve keuken. vertrokken vloeide maar al te snel weg in de mooie banden van de prinses. In deze nieuwe kleeren en de kalèche met geleende paarden ging prinses Tbekla dan op bezoek naar de landgoederen van den üaburigen adel en kreeg niet eens altijd een tegenbezoek. Zoolang zij nog sieraden te verkoopen had, was het haar gelukt een twijfelachtig, maar vroolijk gezelschap ia bet slot Reihern op ver schillende avonden in de maand om zich heen te verzamelen. Maar toen ook deze laatste hulpbronnen ophielden bleven de gasten weg. Op de bovenste verdie ping van het blot, in het vertrek, dat slechte een gesehuurdon planken vloer en gewitte muren had, waarvan de eenige versiering bestond in geweien van herten en 1 reeën, woonden de prinsessen. Een groene baard omgeven door een bank, een reusachtig bed, welks hemel op zuilen rustte, en welks zijden gordijnen verbleekt en verschoten waren, een groote eiken taiel met gédraaide pooteD, omringd door versleten hooge stoelen piet lederen roggen, vormden de meubileering. De vier ramen van de kamer zagen op het Westenover het slótplein boden zij bet uitzicht op een fontein, die in een bekken van zandsteen neerviel, dai over den rand daarvan in een groot bassin «loeide en verder als een klaterende beek door de weiden van het Een griezelig geval. Waarschuwing voor vrijende dienst boden 1 Van de gelegenheid, dat de bewoners van een perceel in een der stillere stra ten van Duinoord, te 's Gravenhage, op een avond allen afwezig waren, maakte in het begin van deze week, het dienst meisje gebruik om haar aanstaande bin nen te laten. Na eenigen tijd kwam de familie weder thuis en het meisje begaf zich op de gewone wijs te rust. Den volgenden ochtend werd men opmerkzaam op het ongewone gedrag van de dienstbode, die blijk gaf zeer opgewonden te zijn, doch alle inlichtingen omtrent de oorzaak hardnekkig weigerde. Weder begaf ze zich 's avonds naar haar kamertje. Toen de toestand den volgenden 'dag geenszins verbeterd was, integendeel alle kenteekenen vertoonde niet van voorbij- gaanden aard te zijn, begon de familie aan 'n ernstige geestesstoring te denken en ontbood een geneesheer. Deze, die het, zooals steeds in dergelijke gevallen, zijn taak achtte zich zekerheid te verschaffen omtrent de oorzaak van het ljjden, waar aan het meisje ten prooi was, stelde haar een aantal vragen. Aanvankelijk bleef ze ook daarop het antwoord schuldig, doch tenslotte bekende zij den bewusten avond bezoek te hebben gehad van haar aanstaande en dat deze tijdens zijn ver blijf in de woning plotseling overleden was. Vrees had haar weerhouden het feit bekend te maken. Ze had het lichaam van den jongeman op haar kamertje verborgen gehouden en twee nachten in de nabijheid van het lijk doorgebracht. A v p. Een goede dag voor 's Rijles schat kist 1 De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen f66267.20, wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting. Te Vlissingen worden binnen een paar weken 700 geinterneerde Engelsche burgers uit Duitschland verwacht, die hier eenigen tijd zullen vertoeven, daar slechts een 70-tal met iedere mailboot kunnen worden vervoerd. Hbl. park snoldo. Hoe vaak benijdde prinses Sibylle het water, dat zijn doel bereikte, ondanks alle hinderpalen zijn weg vond hoe vaak stond zij peinzend aan het raam en keek naar de dansende fontein, die steeg en viel en vallend steeg. Eeuwen-oude eiken stonden aan de poort en over de lage daken der huizen van het dienstpersoneel en over een boschje *an deDnen konden de blikken der zusters tot aan het dorp en de kerk reiken. In den winter, als de boomen ontbladerd waren, zagen zij 's avonds bet licht in de pastorie fonkelen. Het huis van den predikant zyn boekeD, zijn geleerdheid hadden haar aangetrokken. Lptte Lore zon liefst den ganschen dag in de pastorie hebben doorgebracht. Marie Wendenburg, de oudste van den predikant was haar vertrouwde makker geworden. Vandaag, op een zeer warmen Junidag, zat prinses Sibylle reeds vroeg in den morgen aan de groote, met boeken belegde tafel en schreef haar grootmoeder een dankbetuiging. De oude rijksgravin had haar gisteren met haar geboortedag een geschenk gezonden, dat haar zeer gelukkig had gemaakt. Een pak boeken was haar regelrecht uit Leipzig toegezonden, evenals een mooie nieuwe gnitaar aan een blauw lint. De ggnzeveer van de mooie Sibylle Waardelooze biggenmaar duur vleesch Op de laatste wekelijksche varkens- markt te Tiel werd 'n big van 6 weken verkocht voor 45 centen. Verschillende boeren verdrinken de jonge varkens bij de geboorte. L D. IJzer- en staalnood. Naar aanleiding van de geruchten, die reeds vroeger liepen omtrent moeilyk- heden in onzen scheepsbouw, en die in verband zouden staan met het uitvoer verbod van staal en ijzer uit Duitschland wendden wij ons tot de directie van een der groote scheepsbouwmaatschappijen, welke ons mededeelde, dat zich op het oogenblik inderdaad reeds moeilijkheden doen gevoelen. Engeland levert ons sinds geruimon tijd geen profielijzer Duitsch land heeft sinds kort zijn grenzen ge sloten, terwijl Zweden slechts de lichtere profiels levert in kleine hoeveelheden en tegen zeer hoogen prijs.. Onze zegsman voorziet voor verschil lende werven de grootste moeilijkbeden wanneer de toestand niet spoedig ver betert. (Tel.) Door den droom de spraak herkregen. Een soldaat in een militair hospitaal in Engeland heeft door een droom zyn spraak teruggekregen. Meer dan twee maanden geleden werd hij aan het front door een ontploffing met drie kameraden bedolven. Eenmaal uitgegraven bleek de ongelukkige van den schrik stom te zijn geworden tot enkele dagen geleden kon hij geen woord uitbrengen. Plotseling echter hoorden midden in den nacht de andere verpleegden, op de zaal hem tot hun verwondering schreeuwen. En gelukkig met zijn herwonnen spraakver mogen deelde hij hun mede, dat by een vreeselijk benauwden droom had gehad bij was in zijn droom verward geraakt in het prikkeldraad en door een Duitsche bom getroffen. Woningnood. Te Driebergen zocht een paartje, dat wilde trouwen een woning. Eén was er te vinden, en om zeker te zijn, be taalden ze voor tien weken huur. Later bleek, dat nog 36 paartjes reflectanten waren 1 kraste over het ruwe papier langzaam, in groote, steile letters schreef zij, terwfjl uit het ledikant de regelmatige ademhaling der jonge zuster kwam. Jnist bad Sibylle het schrijven [volgens de regelen der klunst gevouwen, toen ma dame Wiesentha', die vanmorgen vroeg, evenals eiken ochtend, de kamervrouw van dienst was, binnentrad en mademoi selle beval bij haar moeder te komen. Het mooie meisje volgde dadeljjlc het bevel op. Ze behoefde slechts over de gang om in de slaapkamer te ko>meD, die precies even groot was als die der jonge prinsessen, maar op het Oosten lag, doch die in tegenstelling met de inrichting daarvan, al de prazbt van dien tijd ten toonspreidde, omdat eens de mooie vrien din van den machtigen gunsteling van den keurvorst hier gewoond had. Prinses Thekla lag nog in bed. Ze was nog ongeschminkt en ongekapt, en toonde een beeld van verval, niettegenstaande Kaar trekken levendig opgewonden waren, haar wangen hoogrood en haar oogen glanzend. Zij zei „Ik heb je een mededeeling te doen, mjja dochter, ga zitten, het betreft jou in de eerste plaat--. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1