ra tei Gemengd Nieuws. Ti Marktberichten. in El Heerlijk klonken de zachte tonen van mandoline en guitaar, al dan niet bege leid door viool, de hr. Oosthout, en piano, de hr. Veldheer door de zaal een aangename afwisseling boden de nummers solo-zang van de heeren SteijDS en Mahns, de pianotnummers van den heer Veldheer, niet minder het kamer stukje „Het verhoor van den Stomme," door de heeren Zur Muhlen, Dorlas en Steijns. Een prettig bal besloot naar wij vernemen den goedgeslaagden avond. Eerste Winterlezing Het was niet te verwonderen, dat de spreker van den avond, de heer Dr. Norel aan het slot zijn dankbaarheid uitsprak, over het succes vau de winterlezingen in Eben Haëzer en die van Maandag avond in het bijzonderhet gezellige zaaltje was bijkans geheel vervuld met belangstellenden. Na gebed en een gemeenschappelijk gezongen lied behandelde spr. de sproke uit de middeleeuwen, de sproke van Beatrijs., In het kort gaf spr. den inhoud van het oude gedicht weer, hier en daar gevend' de oorsproukelijke tekst tot meerdere verdnidelijking, tot beter be grijpen, om na de pauze te behandelen het prachtige gedicht van den Hdlland- schen dichter Boutens, door die sproke geïnspireerd, zoomede hat gedicht dsn Franschen dichter Maeterlinck naar aan leiding van die sproke uit de pen ge vloeid. Tot slot trok spr. zijne conclusies en kwam tot de slotsom, dat de beide be gaafde dichters, ieder op zijne wijze bet onderwerp hadden bezongen, doch hem, spr., de oude tekst het meest lief was. Met dankzegging werd de bijeenkomst te ruim 10 ure gesloten. In de pauze werd een kopje chocolade met een versnapering -aangeboden, ter bestrijding van de onkosten waarvan een collecte werd gehouden. JUet militaire eer. Voor eenigen tijd spoelde hier aan het strand achter de Westen het lijk aan van een Franschen vliegenier-, dat na van kenteekenen, die tot het vaststellen van identiteit konden leiden te zijn ontdaan, aan de schoot der aarde toe vertrouwd werd. Maandag j 1. had op last der autori teiten de opgraving plaats en Dinsdag morgen, onder groote belangstelling van de burgerlijke bevolking, had op de Al- gemeene begraafplaats de offlcieele be grafenis plaats. Voorafgegaan door militairen van de landmacht, werd het lijk door de hier gestationeerde matrozen grafwaarts ge dragen. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, sprak de heer Commandant der Troepen op Texel en herdacht in harte lijke bewoordingen, het sterven van den overledene 'voor zijn vaderland, om hier in de vreemden grond ver van huis een graf te vinden een drietal salvo's weer klonk en de droeve plechtigheid was afgeloopen. Bij de Dinsdag gehouden stemming vpn twee hoofdingelanden voor hut be stuur van het Waterschap „de 30 ge meenschappelijke polders" werden de aftredeude leden, de hoeren P. H. Koning Sz. en Jb. Kikkert P.Pz., herkozen. Uitgebracht werden 195 stemmen, hiervaa verkregen de heeren P. H. KoniDg Sz. 176 stemmen. Jb. Kikkert P.Pz. 114 Joh. Keijser Dz. 8 C. C. Kuip Jr. 9 P. List 17 C. Dijt 1 Joh. Roeper Nz. 6 J. Keizer Sz. 2 Gekozen alzoo P. H. KONING Sz.en Jb. KIKKERT P.Pz. Waal, 13 Nov. „Nut en Genoegen" alhier heelt Za terdagavond j.l. in hot café van den heer A. Eelman haar zilveren jubileum fees telijk gevierd. De versierde zaal was meer dan vol. De Oud-Voorzitter, de heer J. de Jongh, kon niet aanwezig zijn en de Voorzitter, de heer B Weersma,. was' mede, door bezigheden elders, verhinderd. Op ver zoek werd' de vergadering geleid door het Eerelid, den Heer J. Daalder Dz., die bij de opening hulde bracht aan de heeren J. de Jongh en J. Bikker, die de vereenigiug zoovele jaren als Voor zitter en Secretaris-Penningmeester hebben gediend De eerste is reeds naar Alkmaar vertrokken en de andere zal weldra volgen. Een langdurig gelukkig leven werd bun daarbij toegewenscht. Ook werd lof ge- biacht aan de andere leden van het Bestuur en vooral aan den bode, den heer P. Henkes, aan wien voor zijn waardigen ijver een stoffelijk blijk van waardeering werd toegezegd. Hem werd toegewenscht, dat hij ook nog het gouden jubileum van „Nut en Genoegen", zou mogen beleven. Allen werden welkom geheeten, inzon derheid de heeren C. Groot en J. Kist, van Zuid-Scharwoude, die voor aiwisseling zouden zorgen. Met den wensch, dat het feest naar genoegen zou slagen, werd de vergadering geopend. Voorgelezen werd een telegram van gelukwensch van den heer J. de Jongh, waarop applaus volgde. Door den voorzitter werd gelezen een korte feestrede, waarin verschillende feiten uit het leven der Vereeniging naar voren werden gebracht en de beste wenschen voor „Nut en Genoegen" werden uitgesproken. Hierna droeg de Heer Groot een twaalf tal voordrachten op zoo uitnemende wijze voor, dat èn voordracht on mimiek zeker niet gemakkelijk verbeterd kunnen worden. De pianobegeleiding door den heer Kist kwam hierbij uitstekend tot haar recht en duidelijk bleek uit alles dat voordrager en muzikant geheel bij elkander passen. 't Programma werd naar aller ge noegen aifgespeeld en gedurig werd daverend geapplaudiseerd. Bij het sluiten van het offlcieele ge deelte der vergadering werd dank ge bracht voor aller medewerking en de wensch uitgesproken, dat „Nut en Ge noegen,, lang zal bestaan en de leden haar vaan hoog zullen houden. Er volgde een gezellig bal bij goede orde, waaraan velen deelnamen. De muzikanten P. Boom en R. Boon zorgden voor dansmuziek, die mede zeer voldeed. Zoo mag het Nut te Waal met ge noegen op het feest van haar 25 jarig jubilleum terugzien. Oudeschild, 13 Nov. Het vervoer van beetwortelen (suiker bieten) naar de suikerfabrieken is hier thans in vollen gang. Al sedert een paar weken gaat er geen dag voorbij of één of meer vaartuigen liggen te laden. Naar wij vernemen worden ook uit het Noor den en de Cocksdorp groote hoeveel heden afgescheept. In het begin der voorgaande week hoorden wij hier plotseling van eenige diefstallen. Bij een paar ingezetenen werden eenige kippen uit het hok ge stolen, terwijl een onzer schippers een zak steenkolen uit zijn vaartuig miste. Te wenschen is het, dat de politie de daders op het spoor korüt. Te meer, daar hier niet aan armoede kan gedacht worden. Sedert het begin der voorgaande week is hier een door de gemeente ge steunde vischafslag in het leven geroe pen. Tot afslager is de heer Jn. Gz. Kuijper benoemd. Niet alleen garnalen maar ook alle gevangpn vischsoortón worden thans afgeslagen. De prijzen werden daardoor aanzienlijk hooger. De garnalen brachten in het laatst dezer week 28 a 31 ct. per K. G. op. Te hopen is het, dat deze vischafslag van langer duur zij, dan die van eenige jaren geleden. De Cocksdorp. De heer F. H. Plooij, candidaat tot den H.D. te Amsterdam heeft voor het op hem uitgebrachte beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Eierland bedankt. Als kc-rkvoogden bij bovengenoemde gemeente zijn herkozen do hb. J. Kikkert en M Laan. Onze spoorwegen. In Kath. Soc. Weekbl. schrijft prof. mr. Aalberse een artikel over de fusie van Staatsspoor en Hollandsche Spoor, waarvan het eerste gedeeite aldus eindigt: „Om verschillende redenen van be- drijfstechnischen en economiscben aard valt dus de voorgenomen fusie, op zich zelf beschouwd geenszins te betreuren. „Maar nu de exploitatie voor ons totale spoorwegnet feitelijk in ééu hand isge- konicm, 'iijst te sterkar de vraag moet dan die ééne hand niet liever de hand zijn van den Staat zeil Nieuwe stroom Belgische vluchte lingen. Men meldt ons uit Rozendaal Er zijn weer een 130-tal jonge Belgen over de grens gekomen. Hoewel de Duitschers hun beloofd had den, dat zij geen straf zouden ondergaan, indien zij binnen 8 dagen terugkeerden, wilden de meesten toch niet naar Belgie terug. De vrouw van den veehouder W. K. te Elsloo (Friesland) is veroordeeld tot 6 dagen hechtenis, wegens het voe deren van rogge aan haar vee. N. Ct. Steeds hooger. De Italiaansche vlieger Guido Guidi is in sen uur 57 minuten 7950 meter hoog gestegen; een wereldrecord. ^Hij kwam binnen 10 minuten in glijvlucht neer. Bij 6000 M. was de temperatuur 32 graden onder nul. Een onpraclische bergplaats. Een kappersbediende te IJmuidenhad zijn bespaarde penningen, tot een bedrag van ruim f 200, in bankbiljetten, in een stuk grauw papier gewikkeld in zijn kleeren^ist opgeborgen. Bij het opruimen der kist werd het papier echter, zonder dat om het geld gedacht werd, achteloos weggeworpen en kwam in den vuilnis bak terecht. Eerst eenige dagen later werd het verlies ootflekt en getracht den verloren schat op de ascbbelt op te delven. Toevallig was het geld denzelfden dag door een, paar spelende kinderen tusschen eene steenglooiing, waar het vermoedelijk heen gewaaid was, terug gevonden en den eigenaar terugbezorgd. Deze geeft thans de voorkeur aan de Rijkspostspaarbank voor de belegging zijner fondsen. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Door den minister van Oorlog is aan de burgemeesters het volgende schrijven gericht Ten einde een gelijkmatige toepassing te verzekeren van hetgeen is bepaald in het hoofdstuk „Huwelijk na de opkomst" van brief van 25 Februari 1916, afd. Dienstplicht, no. 159 L (aan de eebtge- noote wordt over algemeen geen ver goeding toegekend, zoo zij vóór haar huwelijk samenwoonde met verwanten, die in haar onderhoud voorzagen en ha haar huwelijk met die verwanten is blijven samenwonen) heb ik de eer u mede te deelen dat het mijn bodoeling is deze regeling als richtsnoer te nemen, niet alleen ten aanzien van huwelijken na 25 Februari 1916 gesloten, doch ook met betrekking tot die, welke reeds vóór dezen datum zijn aangegaan. Van deze regeling mag slechts in bij zondere gevallen worden afgeweken, bijv. wanneer in de geldelijke of gezinsom standigheden van de verwanten, met wie da echtgenoote samenwoont, zoo danige onguustige wending is gekomen, dat zij in het onderhoud der vrouw-niet meer of niet meer ten volle kunnen voordien. U gelieve zich in den vervolge, voor Zooveel noodig, naar het vorenstaande te gedragen, en de uitbetalingen van de vergoedingen, welke in strijd met dien regel mochten zijn toegekend, te staken. Benzinenood. De voorraad benzine voor het gebruik van automobielen en motorbooten ia ons land is op het oogenblik buitengewoon klein. Alleen bedrijven kunnen van het allernoodzakelijkste voorzien worden. Particulieren, die voor hun genoegen een auto houden, en geen voorraad heb ben, kunnen thans geen benzine koopen Wanneer er binnen enkele dagen geen toevoer komt, zullen ook de maatschap pijen genoodzaakt zijn haar bedrijven stop te zetten. Reeds nu wordt door velen met halve kracht gewerkt. Men hoopt dat binnen enkele dagen een boot door Engeland zal worden door gelaten, maar zekerheid heeft men niet. Lage veeprvjzen. Man schrijft In de Meierij van den Bosch gaan de boeren allen wegens de lage veeprijzen over tot slachting van hunne oudere koeien. In de kleinere dorpen wordt het vleesch tegen 30 a 35 cent ppr pond onder de bevolking gedistribueerd. Er is op vele plaatsen een overvloed van vleesch. Scb. Ct. Te Dordrecht ontvingen ouders de offlcieele kennisgeving, dat hun (ia 1913 overleden) zoon was ingeschreven voor den Landstorm, j nrkiasse 1908 De moeder is nog onder den indruk dezer offlcieele vergissiug. Op de Vrijdag te Gouda gehouden vrije najaarspaardenmarkt waren onge veer 350 paarden aan de lijn. In jonge paarden was weinig handel, Over 't geheel was de handel stil. Er werd besteed: 1'A-jarige f400- f 600, 2'A-jarige f 500 - f 700, werkpaarden f 400 f 600, hitten f 150-f400, veulens f200-f300. 'n Bittere ironie Boven de deur van het gemeentelijk Distributjebureau aan den Oppert te Rotterdam staat te lezenPax intranti- bus. (Wrede zij den binnenkomenden). Wat is hier mede bedoeld Komen hier dan wel eens menschen die boos zijn? vraagt opmerker in W. en H. R.N. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 7.30 10,30 1,30 Vertrekuren van de boot van Helder 9,05 12,00 3,- Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. 4,55" 5,54 7,40 sneltrein 9,36 11,44 sneltrein 12,39t 1,45 3 09f 4,10 sneltrein 4.20 7.21 sneltrein 8,15 Aankomst. 7,2 6 8,30 9,09 12,10 1,30 3,07 4,37 5,35 5,55 7,15 8,59 11,12 ff D, Oi Oc Co Bu Oqs 'Dei Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,48 te Alkmaar 7,57 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,53 te Schagen 8,291 Oo. Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,50 8,35 7,55 sneltrein 9,23 9,20 11,21 11,49 sneltrein 1,18 1,00 '3,54 - 2,52 5,37 4,08 7,06 6,11 7,06 9,06 sneltrein 10,40 10,25 12,16 Bovendien van Alkmaar naar Helderl Zondagsmorgens vertrek 9,02 aankomst 10,12 en dagelijks des avonds vertrek 10,20 aankomst 11,36 Maandags en na feestdagen, doch nietj op 25 Dec., 1 Jan. en 9 April, t alleen op Zaterdag. Zondags niet. Zondags Diet, ged. sneltrein. alleen op Zondag, ged. sneltrein. P. 1 Pluimveevoeder. Burgemeester en Wethouders va Texel brengen ter openbare kennis, da de gelegenheid tot het aanvragen va: bons ter bekoming van pluimveevoede voor de maaDd December a. s., blijf opengesteld tot en met Z a t e r d a 18, November e. k. De aanvragenkunnen worden ingf diend zoowel ten raadhuize als ten huiz van de gemeente-veldwachters. Met nadruk wordt er op gewezen, zij, die reeds eerder voor de maat November voeder hebben aangevraagi zonder nieuwe aangifte voor de maan December geen voeder kunnen bi komen. Texel, 14 November 1916. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. teil Pla Istellii Texel, 14 Nov. 1916. 2 Paarden f 200 a f 275. 20 Koeien f 200.— a t 300.— 10 Pinken f 130 a f 170. 1 Stier f 110. 60 Graakalveien f 50.— a f 75,—. 2 Nuchters kalveren f a f 13, 3 Schapen f 30.— a f 15 Lammeren f 16.— a f —.00. Voo 'au hi Sl El is IC VI Jp Wi preciei J

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2