N° 3044 Zaterdag 16 December 1916 80ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. feuilleton. LOTTE LORE. OU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiën vóór acht uur op den dag der uitgave fe.) ela üudeschild, 14 Dec. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prjjs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN wordèn aangenomen bij de üitg. Fikma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBona orTsxn.. Boonen. D9 Burgemeester der gemeeDte Texel brengt ter kennis van de landbouwers, die paarden-, wier-, schapen-, duiven-, waalsche- of tuinboonen hebben ver bouwd, dat zij voor het voederen van hun eigen vee, alleen dan boonen mogen behouden, indien hun geen haver is ge- aten. Omtrent het tijdstip van aflevering der boonen dienen de landbouwers zich voor,20 December e.k. in verbinding te stellen met den voor deze gemeente aangestelden deskundige. Texel, 12 December 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSINGr DAMSTE. Kustvisscherij. De Burgemeester der gemeente Texel irengt in herinnering, dat de consenten poor uitoefening van de kustvisscherij, ifgegeven in den loop van het jaar 1915 net 1 Januari e. k. zijn vervallen. Belanghebbenden wordt in hun eigen lelang aangeraden aanvragen ter beko- ning van nieuwe consenten zoo spoedig nogelijk in te dienen. Texel, 12 December 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. loe ou can SUIKER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt er kennis van de winkeliers, dat het hen, onder bekomen speciale vergunning van het uikerdistributiekantoor verboden is aan ndere kleinhandelaren suiker af te levergn. Ten verzoeke van gemeld kantoor wordt oortaan het goedkeuren van een bestelbiljet oor den betrokken winkelier geweigerd, indien nocht blijken, dat deze bepaling wordt over reden. Texel, 14 December 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 16 December 1916 Kalender Boeke en Buidekoper Wij ODtvingen dezer dagen een kalender oor 1917 van bovengenoemde firma eD al unoen wjj er geen algemeenen regel van laken, van alle kalenders ons toegezonden -Naar het Duitsch van W. Heimburg. ,0, onze arme liefde zuchtte Sibylle. ,Ik ga in den dood voor je. Ik moet veroveren." Nooit kan ik vorstChristiaan Heinrich ebt ouwen nooit God sta mij bij en ware mij voor schuld en boete." Eberbard von Lahden knielde voor haar 9er, nam haar. band, bracht die aan zijn jon ppen, en zei„Nooit zal je den vorst ouwen. Ik breng je weigering aan mijn ibiedster over. Ik zeg haar hij brak en vroeg met e,en lichte trilling in zijn em .Ie hebt een zuster dierbaarste prm- ioh tak nd. gp 11e, „I be-fcht, en door haar stem ging een beven, ik ,Ik heb een zuster antwoordde zij ,Als deze den vorst kon „Lotte Lore Sibylle huiverde en loeg de handen voor hit gelaat. „Zij een kiud ternauwernood 17 jaar.". Neen neen, riep bef in baar hart duizendmaal neeD. Lotte Lore, dit .nd met haar zacht, naar ln-tde dorstend ltt, geketend aan ileu zwakzinnigen melding te maken, zoo willen wy vooral ten opzichte van dezen kalender wel een uitzondering maken. De reden daarvan is niet alleen dat de firma in 1917 baar 50 jarig bestaan viert waarvan op een der bladen in October melding wordt gemaakt, maar vooral omdat cmder de penteekeningen, waarmede de uitgave is verlucht, er een voorkomt, de Texelsche lammerenmarkt weergevend. De kalender, als 14 daagscbe uitgevoerd, vermeldt als Dieuwigheid alle markten, waaronder ook de Téxelsche, waar de firma op bepaalde dagen te spreken is. Zoolang de voorraad strekt wordt een exemplaar van de kalender gratis toege zonden aan iederen landbouwer, die zulks aan dë firma Boeke Huidekoper te Haarlem verzoekt. De Vredesvoorstellen. Als een donderslag bij helderen hemel, kwamen de beriebteu omtrent vredesvoor stellen van de Centralen, het bericht van de, de geheele pers beroerende, historische Rijksdagzitting. Door den Duitschen keizer is aan de generaals een legerorder gezonden, meldende dat aan den vijand een aanbod tot den vrede is gedaand. Door den rijkskanselier is in den Rijksdag een nota voorgelezen waarin, onder veel dat evengoed of beter gezwegen was, wordt gezegd„Daarom stellen de vier verbonden mogendheden voor spoedig tot vredesonderhandelingen saam te komen," maar de eigen lijke vredesvoorwaarden, daarover iaat zoowel de rijkskanselier als de keizer ons in onzekerheid. Het eenige -wat ons tot nog toe omtrent de voorwaarden bereikt, is vervat in een telegram uit Washington aan de „Associa ted Press", vermeldende dat het Duitsche gezantschap te Washington uit Berlijn instructies zou hebben ontvangen, dia aanduiden, dat Duitscbland het herstel van den status quo ante bellum (toestand van voor den oorlog) heeft voorgesteld, behou dens de stichting van de onafhankelijke koninkrijken Polen en Lithauen. In boeverre dit nu, langs een omweg (en wat een omweg) ons medegedeelde waarheid bevat, zal nog moeten blijken, intusschen worden de voorstellen reeds door de geheele wereldpers besproken, maar we kunnen niet zeggen, dat de-vredesvoorstel len, als gevolg van de velé franjes, waarmee ze in den Rijksdag werden aageboden, een gelukige pers hebben, althans niet buiten de veroonden rijken. Alle beoordeelingen van de vredesvoor stellen in de Engelscbe en Franscbe bladen getuigen van wantrouwen tegenover de bedoelingen van Duitschland. En tochwjj rneenen de vredes vorst. Hoe onoplosbaar scheen haar opeens haar noodlot. Welk onbeil zou baar lielde ten gevolge hebben P Zjj zou een geluk op den jammer van een ander bouwen, van haar geliefde zuster Zij huiverde. „Sibylle „Eberhard Het is onmogelijk „Men zou het baar toch kunnen vragen de beslissing zou aan haar zijn „Ja men zou bet haar kuDnen vra- geD, maar men zou haar den grond van mijn weigering niet mogen verzwijgen." „Je hebt my l'ef, Sibylle „Ik heb je lief, Eoeruard von Labden en Vorst Christiaan is een arme zwak zinnige." Van het dorp sloeg het elf uur. „Wij moeten scheiden," zei Sibylle. Haar tanden klapperden. „Mama kan elk oogenblik van Dresden terug keeren. Blijft u hier, baron. Ik zend u morgen oozen knecht, een ouden, vertrouwden dienaar, die u w kleei en in orde zal brengen," „Ik laat je niet alleen door den don keren tuin gaan." „De maan geeft mij licht. Het is beter zoo Vaarwel Eberhard, tot morgen God sta ons bij." Hij trok haar nog eens .hartstochtelijk in zijn armen en kuste hair. Zy rukte zich los. De hoorn van den postillon weerklous. De prioresmoëder lieerde terug. Als eeu pyl schoot do lichte gestalte van voordtellen van Duitschland te mogen toe juichen. Hoe hoog de toon ook nog moge wezen, zij geven aanleiding tot onderhan delingen, tot een zich uitspreken aan de overzijde, kunnen leiden tot een loven en bieden, tot een overeenkojnst. Want er moet een einde komen aan dezon verscbrikkelijken strijd, die thans reeds bijna 27a jaar woedt, er moet een einde komen aan het nutteloos bloedvergieten aan allen kant. Hoe eerder, hoe beter Moge de verbondenen er economisch minder goed voorstaan dan hunne tegenstanders, hunne militaire kracht is nog niet gebroken, dat hebben ons de gevechten van de laatste weken doen zien. Wij begrijpen volkomen, dat de geallieer den liever op voor hen betere grondslagen vrede zoude sluiten, dan de centralen hun nu zullen aanbieden, maar zij zullen ook beseffen, dat voor eiken dag die de oorlog langer duurt, ook aan hunne zijde jonge levens moeten vallen. Dat de onderhandelingen den gewensch- ten vrede moge brengen. De Hoefijzer-correspondent van het „Hbld." meldt omtrent de vredesvoorstel len het volgende „Van een Duitsche zijde, waar men over de plannen der regeering te Berlijn goed ingelicht pleegt te zijn, en waar men dan ook reeds gistermoigen wist, wat er in den Ryksdag siou worden gezegd, vernemen wij het volgendeoratrentde vredesvoorwaar den, die de Centrale Mogendheden zouden willen aanbieden Alle bezette gebieden met uitzondering .van Polen en Litthauen zouden worden teruggegeven. Polen zou een zelfstandig koninkrijk moeten blijven Omtrept de bedoeling tenaanzien van Litth auen beerschte bij onzen zegsman nog eenige onzekerheid. Daaraan zou echter een concessie van Oostenrijk aan Rusland worden verbonden. Daartegenover zou Duitschland al zijn koloniën terug moeten krijgen en een waarborg moeten ontvangen tegen een mogelijk invallen van een vijan delijk leger door België heen. Ouze zegs man veegde hieraan toe, dat deze voorwaar den voornamelijk zijn geinspireeid d,oor den keizer on den rijkskanselier, maar dat andere regeeringspersonen er minder mede zijn ingenomen, eu* eigenlijk hopen op een 'afwijzing door de geallieerden, opdat de imperialisten in Duitschland dan met ver sterkt prestige zouden kunnen optreden In weerwil van de betrouwbaarheid van onzen zegsman, moeten wjj natuurlijk eenig voorbehoud maken ten aanzieu varrideze mededeelingen. Voorshands komen ze ons echter geloofwaardig voor en wij merken op, dat ze in wezen overeenstemmen met wat uit Washington werd geseind." Sibylle over de door de maan beschenen weiden en verdween in een zijweg. Zij bereikte bet slotplein, toen de kales voor de groote poort stilhield. In het open poortje, dat naar den zjj vleugel voerde, verdween Sibylle. De knecht die er sla pend de wacht voor hield, vloog ontsteld op, toen zijn hond, die hij aan het koord vasthield, blaffend opsprong, Hij maakte een kruis en dacht, dat een spook hem voorbij was gegaan. En Eberbard von Labden liep rusteloos in het door de maan beschenen zaaltjo van het paviljoen op en neer en dacht aan geluk en schuld. In de groote slaapkamer der prinsessen brandde triest een enkele kaars. Yan het kleed aan de rechterzijde van het groote ledikant verhief zich geluidloos de wind hond Yeuve en kwam vleiend naar zjjn meesteres. Prinses Sibylle streelde het dier, zy luisterde daarbij naar haar zustt r. Regel matig haalde Lotte Lore adem. Haastig wierp Sibylle haar kleeren op een' rieten stoel naast de legerstede en trok haar nachtjapon aaD zonder geluid te maken glipte zij in het bed. Haar zuster ontwaakte: „Riep jo mij, Sibylle vroeg zij zacht. Zjj kreeg geen antwoord. Voorzichtig tastte een kleine hand, en voelde een snel-, ademende, bevende borst. „Wat scheelt je, Sibylle?" L tm Lore Lezing met Hcktbeelden. De lezing met lichtbeelden in Eben Haëzer mocht Donderdag goed bezocht beeten, en met den heer Dr. L. E. Smit als gids maakten wjj een reis door geheel Spanje. Prachtige kerken, paleizen en openbare gebouwen uit verschillende steden werden ons op het doek getooverd en toegelicht door den spr. die dat alles aanschouwd had. heerlijke schilderijen uit de gewijde geschie denis, rjjke gebouwen, in wit marmer op getrokken, uit den tj)d der Mooren, maar ook de minder mooie zjjde van het groote rjjk kregen we te-zien, tafereelen uit de stierengevechten en kijkjes uit bet zigeu nerleven, de schaduwzijde van het zonnige land. Aan het slot verschenen op hetdoek.de mannen en vrouwen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt en maken, voor de ver breiding van bet Protestantsche geloof in het katholieke Spanje en werd een beroep gedaan voor dat doel op de offervaardigheid van de aanwezigen. Na gemeenschappelijk gezang en gebed ging de vergadering te ongeveer 10 uur uiteen. Den Hoorn12 Dcc. Niettegenstaande bet minder gunstige weder is de Ouwe sunterklaas hier lang niet onopgemerkt voorbijgegaan. Toen de regen minder werd vertoonden zich vele gema9kerden laogs de straat en in het Loodsmanswelvaren ging het gezellig toe. Wat men hier met Sint Nicolaas is te kort geschoten, heeft de Ouwe weder vergoed. Tot twee uur bal, de jongelui bonden ge nieten. Bewogen er zich den 5den December slechts weinig getnaskerden langs de straat, met Oude-Sinterklaas was bet niet veel beier. Ook du waren de meesten allerdolst toegetakeld, slechts een \drietal hadden nngal wat werk van hun costuum ge maakt. Liet het weder in den vooravond te wenscben over, later werd het beteren bewoog -/.icb een woelige en drukke menigte langs de straat. Den geheelen avond duurde dit voort en vooral Dh bet sluiten der café's werd het geweld 'niet minder. Het Ouwe Sunterklaas gaat nooit verloren liet zich tot na middernacht hooren. Voor de visschers is het thans een gulden tijd'. Alles wat gevaDgen wordt brengt thans op den afslag goede prjjzen op. Niet alleen de groote garnalen, zoowel gezouten als ongezouten, maar ook het zeefsel vinden gretig een kooper. Boven dien is de vaDgst, vergeleken bjj voor gaande jaren, buitengewoon rijk, zoodat sommige visschers nu in een week meer schudde haar zuster bij den schouder. „Waarom steun je zoo?" „Wat wil je toch?" vroeg Sibylle luid, alsof zij plotseling was gestoord. „Sibylle je bebt koorts; je haalt zoo vreemd adem „Ik heb alleen zwaar gedroomd." De kleine glipte Vlug naast haar. „Waar ben je zoo lang gebleven?" „'By mijn boeken, kind." „Waar was je, toen de onweersbui los barstte „By de zwaan, die over den door de maan bestraalden vijver voer, precies in den zilvereo, trillenden straal. „Je praat onzin, zuster. „Ja, dat geloo/l ik ook maar waar was jfj, Lotte Lore „By den dominee, wij hebben de kin deren sprookjes voorgelezen, ik heb de lieve, kleine Eine op mijn schoot gehad, zij heeft mij onafgebroken aangekeken met haar groote, verstandige oogen. In het sprookje wordt verteld vai een koningin, die zoo goud was, Billa, bovcnmenschelijk goed, en alle armen hielden van haar en elkeu dag gaf zy hun wat, en in nun land waren geen oogelukkigen. Alleen zij was treurig, want zij hadigeou kinderen. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1