Gemengd Nieuws, INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. AdvertentiSn. |w besommen, dan anders in maanden. Ook de mofeselvisschers maken buitengewoon goede zaken. Voor de neringdoenden is het hier thans een beste tijd. Zij bemerken terdege, dat het de visschers thans voor den wind gaat. Oosterend16 Dec. De Oude Sinterklaas heeft zich hier zeker voor „de Texeli-che Wijkverpleging" ver dienstelijk gemaakt. Dinsdagavond toch trokken een twintigtal jongelieden, meisjes en jongens, zingende rond onder het ten verkoop aanbieden van een lied, getiteld „Onze Wijkverpleging" om daarbij tevens eene inzameling van geldelijke bijdragen voor die Veieeniging te houden. Dat bracht opgewektheid en na afloop bleek het, dat de bussen een bedrag in hielden van fS5,89r\ Heden werd op dezelfde wijze gehandeld te Waal en den Burg, waar bruto ontvangen werd f47,52 en een oude stuiver. Na den rondgang werd bet gezelschap in het Café Den Burg, waar het Bestuur van de Wijkverpleging vergaderd was, dank gebracht voor alles, wat het op deze wijze voor de nuttige instelling had gedaan. Bij afwezigheid van den Voorzitter werd dit dankwoord uitgesproken door den heer Wragemaker, die tevens den wensch uit sprak, dat men meermalen opgewektheid zou mogen hebben, om op deze wijze nut tige instellingen, als deze, Witte Kruis, e.a. in onze gemeente te steunen. Gaarne paren we ook onzen dank hieraan, terwjj! tevens dank gebracht wordt aan de milde gevers en aan allen, die tot het resultaat hehben medegewerkt. Vlieland. Mejuffrouw A. de Vries, onderwijzeres alhier, is benoemd tot 'onderwijzeres te Zutfen. Het vredesaanbod der Centra,len. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Washington meldt uit gezag hebbende bron te hebben vernomen, dat het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken, dat de vredes voorstellen van Duitschland nog niet heeft ontvangen, er ongetwijfeld in zal toestemmen, als verbindingskanaal dienst te doen tusschen Duitschiand en de Entente, maar dat het zich natuurlijk zal onthouden van overreding of van het geven van raad aan de Entente. Een weddenschap. Men meldt uit Deventer Als een merkwaardige prestatie kun nen we vermelden het feit, dat een 68-jarige kleermaker^te Deventer, zekere v. Edezer dagen een wedden'schap aanging, hij zette f 5 tegen f 2ö om binnen 12 uur tijds heen en terug naar Zwolle te ioopen. Woensdagochtend 7 uur is de man vertrokken, en nog heel wat vóór het vastgestelde tijdstip kwam de oude frisch en wel hier weer terug. Hoeveel getrainde jongelui doen dit den krassen oude na De afstand h6en en terug, bedraagt ongeveer 60 K.H. Daar valt heel wat af. Bij de keuriDg te Ridderkerk voor den' landstorm, jaarklasse 1908, zijn 20 per sonen goedgekeurd en 18 ongeschikt verklaard. Duitsche kinderen. Vrijdagmiddag passeerde te Zevenaar eon extra-trein met 850 Duitsche kin deren. uit velschillende Duitsche plaatsen afkomstig, 's Avonds werd weder een transport kinderen verwacht. Kraaien voor Duitschland. Te Almelo worden in den laatsten tijd kraaien geschoten, die tegen f0,20 per stuk worden opgekocht, om naar Duitsch land te worden uitgevoerd. Wordt het zoo erg Te 's Gravemoer (Noord-Brabant) be gint zich het gebrek aan steenkolen reeds te doen gevoelen. Ie b 'waarschool moest gesloten woiden, nmd it de kach6l niet kon worden gestookt. Thans behelpt men zich met een petioleumkacheltje Eenige maanden geleden werd aan een effectenhandelaar in.de Beursstraat te Amsterdam een chèque gezonden groot f844. Op tot dusver nog niet op gehelderde wijze raakte deze chèque zoek. De ontvanger meldde dit onmiddellijk aan den afzender, die daarop een duplicaat zond. Het duplicaat werd betaald en daarmede was de zaak voorloopig afge- loopen. Woensdagmorgen k.wam echter bij een kantoor op den Singel een schamel ge kleed persoon de oiigineele cLèque ter inwisseling of ot leening aanbieden. Men vertrouwde het zaakje niet en telepho- neerde naar den effectenhandelaar. Al spoedig trad een politieman het kantoor op den SiDgel binnen en arresteerde den houder van de chèque. 't Bleek een oude bekende van de politie te zijn. Hoe hij in 't bezit van de cbèque gekomen is, kon hij niet ophelderen. Het houten tjalkschip „De Onder" neming" (schipper K. Stellingwerff, van Harlingen) is Maandagmorgen bij Mhrken lek 'geworden en gezonken. De schipper die zich alleen aaa boord bevond, is door de „Stanfries I" gered en te Enkhuizen aafy wal gebracht. Het schip was leeg en niet verzekerd. De bij de op 27 October j. ge houden demonstratie van de Utrechtsche brandweer te Utrecht zwaar gewonde eerste commandeur de heer J: P. J. Simonis, heeft de Rijksklinieken verlaten. Hoewel de heer Simonis nog niet geheel hersteld is en nog een langdurige nakuur zal moeten ondergaan, is zijn toestand toch steeds vooruitgaande. Truc van de veesmokkelaars. Waarom 't vee nooit loeit als 't soms in kudden van 50 tot 100 stuks door de smokkelaars over velden en weiden over de grenzen wordt gedreven, is zeker niet algemeen bekend. 't Is een heel eenvoudige truc van de smokkelaars Ze „behandelen" do dieren n.l. inet jenever, en dit heeft tengevolge, dat de rundereD zich rustig houden en zich heel gewillig laten leiden. Zelfs in een vreemden stal, waar 't vee gewoonlijk erg onrustig is en aanhoudend loeit, zijn de runderen onder den alcoholischen invloed zoet als lammetjes en loeien niet. N. Prov. Gron. Crt. Moordaanslag door autobandieten. Ebn gemaskerd persoon is gisteravond binnengedrongen in het kassierskantoor van de firma Groeneveld te Winschoten. Hij loste eenige schoten, waardoor de procuratiehouder De Vries en de klerk Terregen ernstig gewond werden. De bandiet werd overweldigd en bleek te zijn de beruchte J. de B. Hij is ge wond. Nader vernemen wij, dat de procu ratiehouder De Vries in de borst en de klerk Terregen in het ouderlijf werd getroffen. Hun toestand is zorgwekkend. De dader werd door den klerk Kriegs- ma met een revolverschot getroffen en viel bewusteloos neer. RN. Weder is het aantal uit Duitsch land komende goederentreinen vermin derd. Daarmede houdt' een nog minder wordende aanvoer van brandstoffen ge lijken tred. Naar^aanleiding der berichten be treffende den bouw van een landhuis voor H.M. de Koningin in de Oostduinen bij Scheveningen, kunnen wij het na volgende mededeelen Door het verblijf te Katwijk aan Zee, heeft de Koningin de groote voordeelen, v rbonden aan onze duin- én zeelucht loeren kennen, in tegenstelling met het verblijf op het Huis ten Bosch, waar ge durende enkele oogenblikken van het jaar en bij bepaalde weersgesteldheid de nadoelen van. de vochtige gesteldheid niet weg te cijferen vallen. Ton einde in de onmiddelijke nabij heid van Den Haag over een woning in goede duinlucht, te kunnen beschikken, is het plan opgevat een eenvoudig land huis te doen bouwen. i RN. Voonleelige boterletters Een inwoner van Schore kocht te Goes een boterletter. Toen hij, thuis gekomen, zich aan deze lekkernij wilde vergasten, en er zijn tanden in zette, beet hij op een gulden Goefht zaken. Als een bewijs dat er op het platte land schatten worden verdiend, kan worden medegedeeld, dat de ontvangsten en uitgaven van de boerenleenbank te Wijdenes, een plaatsje in Noord-Holland van nog geen 800 inwoners, deze week tot bsven een millioen gulden waren gestegen. L. D. De heer A. Riemersma te Lemmer die Maandag 100 jaar was geworden, is Woensdag overleden. Een fijn plannetje. Een lezer schrijft aan „Het Volk" Zaterdag troffen we in de tram iemand aan, die zich ontpopte als groenten- grossier. Hij had het zoo geweldig druk zei hij, want hij moest al zijn collega's in den omtrek bezoeken om ze over .te halen tot een maatregel, waardoor de markten in elkaar geduwd zouden wor den. Op onze vraag, welke maatregel dat zijn moest, antwoordde hij„Kijk es, we overvoeren eenige dagen de markt en verkoopen desnoods met ver lies. Dan zeggen we tegen den minister dit er blijkbaar veel te veel groenten is en dan komt er wel grensopening. We halen er dau ons verlies ruimschoots uit. Vanavond hebben we vergadering in Hoofddorp. Ook in't Westland is men druk met het voorbereiden van deze actie bezig. In de Barendsestr. te Haarlem, werd onder de oogen der moeder een driejarig kindje door een bespannen groenten- wagen aangereden en op slag gedood. De E.N.T.O.S Het naspel van de „E.N.T.O.S." is af gespeeld aan de deelnemers ;in het waarborgfonds is een totaal van f 56.000 uitmakende 49pCt. van de gestorte bijdragen terugbetaald. De afwikkeling is voor een dergelijke onderneming zeer voorspoedig geweestgeen enkel proces is gevoerd, alle afrekeningen hebben zonder incident plaats gehad. Veevermindering. Zoowel door de schaarschte van vee voeder als wegens de omzetting van veel groenland in bouwland, gaat de veestapel in Groningerland geducht achteruit. >De melkproductie is zóó verminderd, dat wel vijf melkfabrieken moesten stil gezet worden. De groote aanvoeren van alle vee op de meeste markten trekken zeer de aandacht, een prijsdaling is er een onmiddellijk gevolg van. Het ziet er voor het komende voorjaar niet gunstig uit. N. v. d. D. AARDAPPELEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat zoolang de voorraad strekt, Regeeringsaardappelen veikrfigbaar zijn tegen den prijs van f3,10 per H.L., afgehaald aan het pakhuis van den Heer Jn. RAB Jacz. te den' Burg. Texel, 15 December 1916. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Brood- en Meelkaarten, Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat zij die voor de maand Januari e.k. Regeeringsbrood van een anderen bakker of Regeeringsme'el van anderen handelaar willen betrekken, dan die voor de maand December de levering beeft, daarvan uiter lijk Zaterdag 23 December e k. ten ge meentehuize hebben kennis te geven. Na dien datum worden geen aaDgiften aan genomen. Texel. 15 December 1916. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. (Buiten verantwoordelij klieid der Redactie.) Voor onze visschers. M. de R. Het volgende is van belang voor onze vis schers. Vergun me s. v. p. een kleine plaats ruimte, om indirect iets in hun belang te kunnen doen. Is de mosselenvisschorij in belangrijkheid toegenomen door den oorlog, dit is ook het geval met de zeehondenvangst, doch ik ver moed, dat den visschers niet bekend is, wat gedaan moet worden met een zeehond. Ge snijdt allereerst de voorpooten er af, maar kort, opdat het lichaam niet te veel aan gewicht verlieze. Hiervoor krijgt ge 3 gulden, niet waar Dit is u bekend. Die kunt ge in ont vangst nemen bij de hiervoor in aanmerking komende autoriteiten. Maar verder Het lichaam weggooien, zooals menigmaal gebeurt Neen ook hiermee is geld te verdienen. Zoodra een zeehond gevangen is, moet de huid afgetrokken" worden, de speklaag afge sneden en de ingewanden verwijderd worden. Vervolgens wordt het vleesch met de been deren in 8 4 10 stukkeri gehakt en evenals haring ingezouten en in vaten gekuipt. Het spek wordt ongezouten in vaten gekuipt. Het vel wordt gedroogd vóór de verzending. Alles meet versch geleverd worden. Met een gevonden zeehond behoeft ge dit dus niet te doen, want die wordt geacht in staat van ont binding te verkeeren. En nu de vergoeding? Behalve de kosten van het zout, de vaten en de vracht, ontvangt ge nog f,12, zegge twaalf gulden per zeehond, groot of klein, op de boven omschre-, ven manier bewerkt, dus totaal 15 gulden. Ge staat verbaasd, niet waar? Deze prijs wordt u betaald door de t Continentale Handelsmaatschappij en Glasindustrie Leuvehaven O. Z. 34b Rotterdam. Misschien kan dit bericht op 't oogenblik slechts enkelen dienen, b. v. hen, die op 't strand een levend dier weten machtig te wor den. De tjjd toch om robben te vangen, is de zomer. M. d. R. U dankende voor de gelegenheid mij geboden, hoop ik, dat dit bericht welkom moge zijn. Hoogachtend, Uw dw. dr., G. LIEVAART. Oosterend, 14 Dec-. '16. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 9 tot en met 15 Dec. 1916. ^GEBORENReiuardus Dominicus, z. v. Pieter Hendrik Bakker en Catharina Zjjm. Jan, z.v. Nanning Maat en Jan netje Kuiper. ONDERTROUWD: Andries Jan Jonker en Hendrika Antonia Hoogenkamp. Jacob Zijm en Jozina van Leeuwen. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Pieter Plaateman Pz. 61 jaar. Jan Verhoeve, 18 maanden. Aron- dina Christina Monté, 33 jaar, gehuwd met Cornelia van Wijk. GEVONDEN VOORWERPEN, een mooie groene lint te den Burg. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 17 December 1916. Den Burg, 's Avonds 7 uur ds. Glas* Collecte v. noodl. kerken eu personen. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. H. Doop. Den Hoorn, Nm. hall 3 ds. Visser. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. ScbooJcoBecte. CocksdorpVm. 10 uur ds. Visser. Dankdag v. d. oogst. Collecte voor de Diakonie. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. half 10 ds. Dagevos. H. Avondmaal. Nm. 2 uur ds. Dage vos. Dankzegging. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Donderdag 21 December. Oosterend, 's Av. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Av. 7 uur Bijbellezing. l'urmereno, 12 Dec. Aangevoerd 511 Runderen waaronder: 304 vette koeien 95 125 Ct. per KG. 9fl1 Gelde koeien i 175 A 280 Melkkoeien f 260 a 430. 6 stieren. 17 vette kalveren f 1,30 a 11.50 p. Kg. 145 Nuchtere kalveren t 16.af 32; 2668 Schapen f 27 156, Lammeren i af 527 vette varkens 1 0,96 a 11.06 per Kg. 42 magere varkens f 80 a i 45,00; 145 biggen f 6 a f 13; kipeieren f 13.00 a f 14,00 por 1U0; Uit de Schager Courant: Schagen, 14 Deo. Aangevoerd: 136 Vette Roeien f 220 a f 545, 16 Kalikoeien f 250,'a t 325; 29 Nuchtere kalveren 1 8 a t 25. 2262 Overhouders f 18 a f 31.00 230 Vatte Schapen i 36 a t 55. 0 Vette Yarkens a ct. per Kg. Magere Varkens f a i 78 Biggen f 6.— a f 10,00 Lammeren t a f Boter f 1.75 a f 1.85 per K.G. Kipeieren f 12.at 13, - per 100 Heden overleed tot onze diepe droefheid ons geliefd kind en kleinkind JAN in den aanvalligen leeftijd van U/sjaar. P. VERHOEVE en familie, de Cocksdorp, 12 Dec. 1916. Heden overleed onze geliefde Moe der Behuwd- en Grootmoeder, MARIA ANTÜONIA KOOPMAN, Wed. K. Hootrerheide Jz. in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam, J. HOOGERHEIDE Kz. Oudeschild, 16-12-'16. o

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2