N° 3045 Woensdag 20 December 1916* 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. BERIC II T. HEVWJUBS8B0ETEB A 20 cent contant, Van week tof week. Sit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 15 Cts. Naar Amerika en andere l'mden met verhooging der porto's. COURANT Advertenttën vóór acht uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 0 Ct Grooto letters en VigDetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE R O O I.T, Parkstraat, BüroopTkxu. In het nummer van Zaterdag 30 Dec. a.s. zal als gewoonlijk gelegenheid be staan tot plaatsen van hoogstens 5 regels. Tijdige inzending gewenscht, u i t e r- lijk daags te voren. Men neme er goede nota vao, dat wij niemand rondzenden tot het opnemen van- dergelijke annonces. De volgende week wordt door ons Woensdags geen courant uitgegeven. De Uitg. LANDSTORM-KEURING. Jaarklasse 1917. De Burgemeester der gemeente Texel breDgt ter algemeens kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaarklasse 1917 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt te Helder in hel Casinogebouw op Vrij dag 5 Januari 1917, nam. 1 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de landstormplichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden o.a. omdat zij, inge val zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden ge zonden, hiervan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maat schappelijke of studiebelangen. Onder werpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij vol doende van ongeschiktheid, dan worden zij van d9n dienstplicht bij .den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als land- stormplichtige in werkelijken dienst te worden geroepen. Nadrukkelijk wordt er de aaüdacht op gevestigd, dat met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft le. hij, die zich opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt of iaat maken; 2e. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk voor den dibnst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt gevangenis straf van ten hoogste zes jaren opgelegd. De landstormplichtigen kunDen hun wenschen met betrekking tot hun indee ling kenbaar maken aan denVoorzitter van den keuringsraad. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de publicaties op de aan plakborden. Texel, 19 December 19P6. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. 9-16 Dec. 'De oorlogsgebeurtenissen werden in de afgeloopen week plotseling op den achter grond geschoven en het vredesvraagstuk kwam alle aandacht opeischen. Na de rede van den Duitschen rijkskanselier in den Rijksdag W6rd in duizenden harten weder de hoop op een spuedigen vrede wakker geschud. Wij maakten in het vorig nummer mel ding van de Vredesboodschap, die Duitsch- land, mede namens zijn boDdgenooten tot de Entente-mogendheden heeft g9richt. De Rijkskanselier beeft met een iuidklinkende redevoering de vertegenwoordigers van het Duitsche volk met deze boodschap in kennis gesteld, terwijl de Keizer in een dagorder leger en vloot op de hoogte heeft gebracht. Uit de Duitsche vredesnota weet meD, dat de Vierbond de vijanden heeft uitgenoodigd tot vredesonderhandelingen. Heeft de Duitsche regeering tot nog toe meer dan eeus doen blijken dat zij tot onderhandelen bereid was, thans is ze een stapje verder gegaan eu heeft ze de eerste offlcie6le vredesuitnoodiging verzonden. Koncrete voorstellen vindt men in de Duitsche vredesnota niet opgenomen niets anders dan het verzoek om samen te komen om te onderhandelen. Wel echter wordt in de nota gezegd, dat de voorstellen der Centralen, naar hunne over tuiging, 6en geschikten grondslag zullen vormen voor het herstel van een duurzamen vrede. Enkele berichtgevers, o.m. ook de Baag- sche correspondent van het „Hbld" hebben verzekerd uit betrouwbare bron te weten, dat de Centralen bereid zij u vrede te sluiten op voorwaarde dat de status quo ante (d.i. de toestand zooals die voor den oorlog was) zal word6n hersteld, behoudens de bepaling van een onafhankelijk Polen en Lithauen. Zij zullen alle bezette gebieden oDtruimen maar verlangen ook de verloren koloniën terug. Op het oogenblik dat wjjdeze regels schrijven is nog Diet bekend welke houding de EntentemogeDdhedeD tegenover het vredesaanbod van den Vierbond zullen aannemen. Toch zijn er een aantal aan wijzingen die nu juist niet zoo bijzonder bemoedigend kuDnen worden genoemd. Er valt te wijzea op enkele voorloopige verklaringen door regeeringspersonen afge legd. Zoo hield de Fraoscbe minister president in de Fransche Kamer reeds een redevoering naar aanleiding van het Vredes aanbod en daarin noemde hij bet een manoeuvre, op touw gezet om verdeeld heid onder de geallieerden te zaaien, de gemoederen in verwarring te brengen en de volkeren te demoraliseeren. Ook Bonar Law, de Engelscbe minister die Lloyd George in het Lagerhuis verte genwoordigt. heeft terloops enkele woorden aan het Vredesaanbod gewijd. Hij bracht, in herinnering, dat Asquith bij de laatste credietaanvrage heeft gezegd, dat de bond- genooten verlangenherstel voor het ver- leden en behoorlijke waarborgen voor de toekomst. Dat is nog de politiek en is nog altijd het besluit van de Engelsche regee ring, verklaarde. Bonar Law.^ Verder valt er melding te m^ken van een verklaring die minister Sonnino in de Italiaansche Kamer heeft afgelegd. Deze bewindsman was echter zeer gereserveerd in zijn beschouwing en veiklaarde dat het van zeer veel gewicht is, dat de geallieerden bjj eec zoo delicaat onderwerp volmaakt eensgezind haDdelen. En daarom achtte hij het niet goed dat ieder a priori zijn eigen indrukken wilde weergeven. Zoo bescheiden en terughoudend als de Itiliaansehe minister, toonde zich niet de tooDaaDgevende pers der geallieerden. Nog maar nauwelijks was de Duitsche vredesnota gepubliceerd of daar braken de Eogeltcae bladen lus. De toon was bij zonder fel en v.jura 1 tegen den overwin- ningijobei in do rede van den Duitschen Rijkskanselier trokken z® te velde. Vol bitterheid schreef de „Daily Mail" dat Von Betthmann niet meer recht had op antwoord dan een gewapende roover in een particulier huis „De geallieerden willen van geen vrede weten met de naties van tijgers en en moordenaars, en staatslieden, die alle verdragen als scheurpapier beschouwen." Andere Engelsche bladen, die wat minder fel waren in hun beschouwingen, waar schuwden toch voor het „huichelachtig vredesaanbod" dat niet anders kan worden beschouwd dan als een manoeuvre om de Deutralen te misleiden en onder de Entente mogendheden verdeeldheid te zaaien. Ook waren er bladen die in de vredesnota een blijk zagen van Duitschlands zwakte, ter wijl er ook een blad was, dat als eerste vredeseisch weDsebte te stellen, dat het Duitsche leger naar huis gestuurd en do Duitsche vloot aan de geallieerden moest worden uitgeleverd. De Franscbe pers uitte zich meerendeels in denzelfden geest. Ook hier waren enkele bladen bijzonder fel en verbitterd. Volgens de Petit Parisien is het Duitsche vredesvoorstel „een grof lokmiddel", terwijl de „Evenement" het een misdadige huichel achligheid en een ontzettende leugen noemde. De „Temps" sprak van een hinderlaag en een nieuwe schelmstreek en bij de „Figaro* had de Vredesboodschap niets anders te voorschijn geroepen dan een spotlach van verachting. Ook van de Russische pers kan gezegd worden dat ze op felle, wyze stelling koos tegen het Vredesvoorstel. Zoo schreef de offleieuse „Nowoja Vremyla", dat het Duitsche vredesvoorstel slechts een poging is om op de Entente de verantwoordelijkheid voor den oorlog te laden en de openbare meening in de wereld te misleiden. De Entente zal geen voorbarigen vrede sluiten en het vaste besluit om tot de eindelijke overwinnig door te vechten, kan niet door illusoire aanbiedingen van den vijand ver zwakt worden. Voorts wordt gemeld dat de Russische Doema reeds een motie tegen vredesonder handelingen aannam. Dat alles klinkt verre van bemoedigend, maar toch mag niet onvermeld blijven, dat ook enkele kalme en verstandige pers beschouwingen vernomen werden. Zoo wezen enkele EDgelsche bladen o. a. „Daily News" en „Daily Chronicle" ër op, dat de Entente zich moet wachten voor een botte afwijziog van het Duitsche vredes aanbod, al zou het alleen maar zijn om te voorkomen, dat de Centralen op haar de verantwoordelijkheid zullen schuiven voor het voortzetten van den strijd. De gealli eerden dienen de vredesvoorwaarden der Centralen op te vragen en. eigen voor waarden op te stellen. De Ententemogendheden zijn inderdaad voor een buitengewoon belangrijke be slissing geplaatst en van ontzaggelijke beteekenis zal het antwoord zijn dat zij op het Duitsche vredesaanbod geven. Het standpunt, dat Duitschland de overwinnaar is, waardoor het zijn aanbod doet „in het bewustzijn van de overwinning" zal zeer zeker niet door de Eatente kunnen wor den aanvaard en 'als ze op het Vredes aanbod ingaat, dan zal zij dat aanbod ge heel los maken van de toelichting en enkel gedrongen door de overtuiging, dat de voortzetting van het werelddrama erger in haar gevolgen zal zijn dan de zwaarste' nederlaag en de meest volkomen over winning er niet djor zal kunnen worden gedekt. Intütscaen zou eon ootte afwijzing van de poging der Centralen om tot vrede te komen, het onverantwoordelijkste zijn wat te denken is. Men mag aannemen, dat als de Raad der geallieerden straks bijeenkomt om bet officieele antwoord op de Duitsche nota op te stellen, de gedachte hoeveel het einde van deD oorlog Europa waard zal zijn, voldoende zal worden onder de oogen ge zien. Daarbij een aannemen, dat de meeniog der neutralen, die het Duitsche vredesaanbod schier onverdeeld gunstig gezind is, ook eenig gewicht in de schaal ligt, terwijl ook verwacht wordt dat de Paus een poging zal wagen om de strijdende partijen tot elkander te brengen. Na de felle toon der Ententepers, verdient de kalme weerlegging in de Duitsche bla den wel de opmerkzaamheid. Zeer terecht wees de „Vorwiirts" er op, dat do Vrede niet alleqn voor Duitschland, maar ook voor de andere Europeesche staten van het grootste belang zal zijn. Met tegen elkaDder te schelden en te razen zal er geen vrede komen. De partijen moeten beginnen met te erkennen, dat de oorlog hoe eer hoe beter dient op te houden en dat elk middel dat daartoe kan leiden met beide hauden dient te worden aangegrepen. Terecht schreef de, zeer gematigde „Fraukf. Ztg." dezer dagenGeen der partijen ligt aan den grond, een uitweg kan alleen gevonden worden door een overeenkomst. De Centra len eischen niet 6n bevelen niet als over winnaars, maar stellen voor en wachten antwoord en tegenvoorstellen. —o o—o Misschien zal de Ententepers zeggen dat er in de laatste dagen al menig krachtig antwoord aan de Centralen is gegeven. En- daarbij zullen de bladen dan wijzen op het besluit van het Engelsche Lagerhuis waar bij opnieuw een oorlogsorediet van 4U0 miljoen pd.st. werd toegestaan. En dat niet alleen, doch in het Lagerhuis werd ook door de regeeriDg een wetsontwerp inge diend, waardoor Engelands gewapende macht tegen Maart a.s. opnieuw met een millioen manschappen zal worden versterkt. Men leidt daaruit af, dat onafhankelijk van het antwoord op het Duitsche vredesaanbod EDgeland zich gereed [maakt om in bet voorjaar van 1917 een nieuw leger van een millioen iD het veld te brengen. Ook de Franschen hebben op hunjjwijze een antwoord gegeven op de rede van den Duitschen kanselier. Bij Verdun giügen zij tot een nieuw offensief over en behaalden een belangrijk succes. Een drietal dorpen, alsmede het fort Hardaumont werd veroverd terwyl een groot aantal stukken geschut buiigemaakt en meer daD 7500 Duitschers gevangen genomen werden. 'Ook de belangrijke wijzigingen die er in de'EDgelsche en Fransche Kabinetten heb ben plaats gegrepen, moeten worden aan gemerkt als een bewijs, dat te Parijs en Londen Dog niet met een spoedigen vrede gerekend wordt. Lloyd George heeft een nieuw oorlogskahiaet samengesteld en in Frankrijk heelt minister-president Briand zijn voorbeeld gevolgd. Men heeft in de beide landen de oorlogsleiding in een paar handen gebracht, om alles beter en sneller te kunnen regelen. Daarbij heeft mën ook veraudering gebracht in het Fransche opperbevel. Generaal Joffre ia als opper bevelhebber der Fransche legere afgetreden en opgevolgd door generaal Nivelle, den verdediger van Verdun. Papa Joflre zal nu voorzitter worden van den Raad der ge allieerden. Al dlze maatregelen wyzen er op, dat

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 1