Advektentiën. Binnenland, Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Op Zaterdag 23 Dec a.s. de X O. w. nog niet aan een spoedigen vrede wordt gedacht. —o—oo In Roemenië zetten de Centralen nog steeds hun opmarsch voort. Ze gunnen de Roemeniërs ën Russen geen tijd om nieuwe stellingen in. te nemen en maken nog voortdurend vorderingen. Op het Macedonische front trad in de laatste dagen geen verandering in. En over den toestand in Griekenland valt nog steeds niet veel te zeggen. De gealli eerden hebben de blokkade van de Griek- sche kust afgekondigd en -de Griekscbe regeering een ultimatum gesteld. Gemeld wordt, dat de regeering de eischen heeft ingewilligd, dat ze een deel der wapens zal inleveren en de troepenverplaatsingen zal staken. De toestand is er nog zeer onzeker. TEXEL, 20 December 1016 Bij de vorige week gehouden examens slaagde Joh, M. Duinker, 16 jaar oud, zoon van den heer N. W. Duinker ts Amsterdam voor radio-tele grafist le klasse.' Genoemde Joh. M. Duinker was reeds in bezit van einddiploma Zeevaartschool te Amsterdam en diploma radio-telegra fist 2e klasse. De afdeeling „Texel" van het N.O.G. hielcl Zaterdag j.l. in „De Oranjeboom" hare gewone wintervergadering, die als een zeer goed geslaagde aangemerkt kon worden. Bij dt opening wees de Voorzitter op de kleine salarisverhooging, een .klein stapje in de goede richting. Men hoopte op verdere flinke verbetering. Na het behandelen van notulen en enkele ingekomen stukken werd tot Vice-Voor zitter, in de plaats van den Heer J. de Jongh, gekozen de Heer B. Weersina en tot Secretaris-Penoingtneester her kozen de Heer C. Schaap'. Beiden namen de benoeming aan. Mej. N. Mets zou een inleiding geven doch ze was' door ongesteldheid ver hinderd aanwezig te zijn. De Heer B. Weersma gaf du een inleiding over „Muziek" en zong enkele liederen, op de piano geaccompagneerd door den Heer N. Reuvers. Dit alles was zeer tot genoegen van de vergadering. Ap plaus en dank volgdeD. Benige vragen werden door den inleider naar genoegen beantwoord. De Heer J. Daalder D?. gaf als bij drage „Iets over-visschen en aanver wante dieren" en werd daarvoor door den Heer B. Weersma hartelijk dank gezegd. De volgeude vergadering is be paald op 31 Maart 1917. Mej. Mets zal dan hare inleiding en Mej. J. Dros een bijdrage geven. Eet Sckapeuvleesch. De tafel is gidekt, De dames zijn gezeten, Waar drommel blijft de kok Met al zijn lekker eten, zoo had Dinsdag het oud rijm gewijzigd kunnen luiden. De ach'erzaal van-de Vergulde Kikkert, ingericht voor de bak- en braadproeven van de Oliefabrieken Calvé-Oeift zag er feestelijk uit. In het midden der zaal prijkte een tweetal groote fornuizen en daarom been was de tafel keurig aan gericht. Voor het toon eel stonden op een groote tafel netjes gerangschikt, het schapen- vloesch in allerlei vorm en de ingre diënten, die bij de bereiding noodig waren. Vermeldenswaard is zeker dat hier in het land der schapen, het noódig schapen- vleesch niet verkrijgbaar was, zoodat het van den Helder moest worden be trokken, dat zal zeker na de bak- en braadproeven anders worden, lezen wij niet in 't geschriftje „Eetschapenvleesch" van een schapensiager te Delft die ge woonlijk 6 a 8 schapen per week slachtte, dat de eerste week na de proeven dat aantal lot 21 klom. Maar ter zake. Zoodra de dames gezeten waren en het moet tot hun eer gezegd, ze waren van heinde en ver opgekomen, liet de kok niet laDger op zich wachten en ving met de bereiding der verschillende ge rechten van. Verschillende vïeescbgerechten, sauzen hutspot, enz,, bereid met de producten d*r oliefabrieken Calvé-Delft, werden achtereenvolgens opgediend en er was maar één roupheerlijk 't Is waar, de kok had eer van z'n werk, het een zoowel als het ander werd tot tevredenheid van de aanwezige dames opgediend en met smaak ge nuttigd. De vertegenwoordiger der fabriek gaf de noodige verklaringen en de gevraagde inlichtingen. Wij twijfelen niet of de opkomst zal ook vandaag zeer zeker niet te wen- scben overlaten en wekken daartoe onze lezeressen dan ook ten zeerste op. Heeren slagers 1 zorg thans voor scha- penvleesch want er zal vraag komen naar het artikel en er is nog voorraad. Naar wij vernemen is door ds. P. Glas te Oudeschild het op hem uitge bracht beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Kwadijk aangenomen. Van officieele zijde vernemen wij, dat Zaterdag a. s., 's namiddags half vier in de Zeevaartschool alhier zal plaats hebben de uitreiking der toegekende medailles aan de bemanning der reddings boot Koog. De vredesvoorstellen. Uit Rome wordt aan de „Daily News" geseindNaar ik uit vertrouwbare bron verneem, heeft de Paus besloten op geenerlei wijze tusschenbeide te komen, noch invloed oefenen ten gunste van aanneming van de Duitsche vredesvoor stellen. De Paus vreest, dat een ver werping der voorstellen door de gealli eerden aan zijn bemoeiingen zou kunnen worden geweten. H. Ct. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 7.3Ó 10,30 1,30 Vertrekuren van de boot van Helder 9.05 12,00 3,- Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 4,55" 7,26 5.54 8,30 7,4-0 sneltrein 9,09 9,36 12,10 11,44 sneltrein 1,30 12,39t 3,07 1,45 4,37 3,091" 5,35 I 4.10 sneltrein 5,55 4.20 7,15 7.21 sneltrein 8,59 8,15 11,12 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,48 te Alkmaar 7,57 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,53 te Schagen 8,29 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,50 8,35 7.55 sneltrein 9,23 9,20 11,21 11,49 sneltrein 1,18 1,00 3,54 2,52 5,37 4,08 7,06 5.11 '7,06 9.06 sneltrein 10,40 10,25 12,16 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,02 aankomst 10,12 en dagelyks des avonds vertrek 10,20 aankomst 11,36 Maandags en na feestdagen, doch niet op 25 Dec., 1 Jan. en 9 April, t alleen op Zaterdag. Zondags niet. Zondags niet, ged. sneltrein. alleen op Zondag, ged. sneltreiu. Oosterend, 19 Dec. Wie Zaterdag j.l. de vergadering van „Nut en Genoegen" meemaakte, en het Waren er velen, zal zeker getuigen, dat de heer Jan Gioot Jzvan Amsterdam, een declamator is van de bovenste plank, en dat do Leopoldsprijs, dien hij eenmaal te Antwerpen verwierf, hem niet onver diend is toegekend. „Nut en Genoegen" had een avond, zooals ze er al laQg niet, misschien nog nimmer, een heeft gehad. In dramatiek in gewonen ernst en in het komische, in alles weet de Heer Groot het beste naar voren te brengen en uit alles spreekt de hoogere kunst van een goed geoefend, diep, gevoelend mensch. Van de gegeven voordrachten noemen we voor ernstDe lisberg, Voor den Rechter, Dood Moedertje en Kinder- twaalfuurtjs en voor scherts: De mart, die niet kon fluiten, Hevig avontuur, Eenige kleine stukjes en 't Zoutvat, het laatste op verzoek. Er zijn tranen geschreid en tranen gelachen, en wie thans onvoldaan huiswaarts keerde, mag zeker gerekend worden tot de ge- voelloozen of tot de personen, die van declameeren geen verstand hebben. De Voorzitter wenschte dan ook zich Tollen's genie, om den spreker eens in buitengewone klanken dank te bren gen gaarne werd hem een „tot weer ziens" toegeroepen. Er volgde een prettig bal, dat tot 3 uur duurde. De Urker visschers hebben in 5 maah- den tijds zulke enorme verdiensten gebad, dat velen hunner een eigen huis of schuit konden koopen. Goeie zaken. De landbouwers maken in de Streek (Noord-Holland) „reuzenzaken" met de witte kool, die dezer dagen opliep tot f50 per 100 stuks. Als vriezeman nog eenigen tijd weg blijft, dan komt er deze weken nog ver bazend ve^l geld binnen. Stoombootdienst beperkt. Ten gevolge van het kolengebrek varen de passagiersbooten Zieriksee Rotter dam slechts om den anderen dag. Dure ganzen. 1 In den laatsten tijd bloeit in het oosten des lands de ganzenhandel. Een groot aantal dezer dieren wordt opgekocht voor den uitvoer naar Duitschland tegen prijzen, die 4 a 5 maal hooger zijn dan in normale tijden. Goede ganzen worden graag betaald met f 12 a f 15. En.de opkoopers voeren de gedoode dieren uit met een zoet winstje van soms meer dan 100 pet. 1 Honderden ganzen worden thans door allerlei combinaties gemest voor Duitschland, naar men wil met regeeringsgranen. (Tel) Het vrouwenkiesrecht op een Lim- burgsch dorp. De Vriiz. Dem. vertelt als historisch Mej. H een voorstandster van vrou wenkiesrecht Wat zeg je er nu wel van Lizè, nu zullen de vrouwen misschien ook het kiesrecht krijgen Het dienstmeisje: Jusses juffrouw, moote de vrouwe nou ouch al goan drin ke Dat raooste de manslui toch mór allein doen. O VERGOEDINGEN. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat zij, aan wie wegens dienst van militie of landstormplicbtigen vergoeding is toegekend en hun geld steeds te Den Burg op de gemeente secretarie ontvangen, zich hiertoe in plaats van op 26 Dec. a. s. op 23 Dec. a. s. op gewonen tijd en plaats hebben te vervoegen. Texel, 19 December 1916. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Regeerings bruine boonen eu groene envtén. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat bij de winkeliers alhier, die zich daarvoor hebben aangemeld ver krijgbaar zijn gesteld regeerings bruine boonen en regeerings groene erwten. Als maximumprijs geldt voor de bruine boonen per Kilogram 21 cent. balt 11 voor de groene erwten per Kilogram 22 cent. half li,. Deze prijzen mogen onder geen voor waarde worden verhoogd. Den winke liers is het verboden daarboven iets te berekenen, hetzij voor thuisbezorgen of eenige andere door hen te verrichten werkzaamheid. De regeeringserwten en boonen mogen niet anders dao bij het gewicht worden verkocht. Texel, 19 December 1916.. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. vau 115 Dec. GEBORENCornefis, z. v. Jan Hoede- maker c:i Maria Doeksen. OVERLEDEN Berend Hendrik Christi- aan Aarsen, 48 jaar. Uit het Leidech Dagblad: Leiden, 15 Dec. Ter markt aangevoerd: 9 Stieren f180,— a f 490, 82 Kalf- en Melkkoeien f 195 a 1460. 323 Varekoeien f 160 a f 390 161 Vette Ossen en Koeien f204 a f530 31 Kalveren (vette) f 70 a f 165. 50 Kalveren (magere) 1 9.a i 21. Lammeren f af 1443 Schapen (vette) f 25,00 af 54.— 363 Biggen f 3.k f 7.U0 Amsterdam, 18 Dec. Aangevoerd 508 Runderen, le kwal.126 a 0—ct. jg> 2e kwal. 116 a 120 ct. 3e kwal. 105 a 110 ct. 70 Melk- en Kalfkoeien i 300 a f 450, 132 Nuchtere Kalveren 1 12,k f 22, 437 Vette Varkens a ets. Donderdag 21 December. Oosterend, 's Av. 7 uur GEEN Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Av. 7 uur Bijbellezing. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 24 December 1916. Den Burg, Vm. 10 uur ds. Visser. Koog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Den Hoorn, Nm. 2 uur ds. Visser. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Bussemaker van den Hoorn. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Nm. halt 3 ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. half 10 ds. Dage vos. Nm. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur dsy Glas van Oudeschild. Maandag 25 Dec. 1916. (le Kerstdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sAv. 7 uur ds. v, d. Waa. Collecte v. d. Evangelisatiearbeid> v. d. Eerw. Hr. Barends te Alkmaar. -Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Collecte voor Valkeaheide. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Collecte v. d. Zending. Oudeschild, 's A v. 7 uur ds. Glas. Koorzang. Kollekte v. d. Vereen. „Tot Steun.* Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds.'Glas. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. huif 10 uur ds. Dage vos. Nm. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds.'Bussemaker. Dinsdag 26 Dec. (2e Kerstdag.) Koog, Vm. 10 uur ds v. d. Waa. Collecte voor Valkenbeide Waal, 'sAv. 7 uur Kerstfeestviering met de Zondagsschool Den Hoorn's Av. half 7 uur Kerstteestviering met de Zondagsschool. Oudeschild, 's Av. 7 uur Kerstfeest v, d. Kinderen. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Nm. 5 uur KerstfeastvieriDg v. d. Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. op de de Al Getrouwd C. BIJVOET en G. J. KORFF. die, mede namens wederzijdsche famili hun dank betuigen voor de ondervond* belangstelling. Bussum, 13 Dec. Voor het vorig nummer te laat ontvange J per 12- I '1 (Te hopen onze gefielde Ouders IJ. K0P1»EN eu L. KOPPEN—BIJIJS, hunne 12l/a-j wige Echtvereeni- fging te herdenken. TINE. BKËCHTA Oosterend, Dee. '16. (me woi den Can joDj en heb van een A den wife] won we ran In of o kend komi

Texelsche Courant | 1916 | | pagina 2