Woensdag 7 Februari 1917, 3Öste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Oit blad versctaQnt Woensdag- en Zaterdagmorgen tdrertentiën vóór acht uur op den dag der uitgave NEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Ui'tg. Fibma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bobsop Texel. making der Kiezerslijsten. Maximumprijzen i Varkeusvleescb eu Spek. ïrgemeester der gemeente Texel ter openbare kennis, dat de in de gemeente met ingang van ari de volgende artikelen tegen oger prijs mogen verkoopen, dan ter is vermeld _iu f 0,67 Va lappen en lappen ippen ■de (rib) ent vet spek ^doorregen spek vc'in of gerookt vet spek 0,677a 0,627, 0,527, 0,477a 0,60 0,577, 0,477, 0,527, 0,50 m of gerookt mager spek 0,55 ere 0,50 per half kilogram, thuisbezorgd, de evenwel, indien de slager orgen buiten de plaats zijner in- niet door eigen personeel doet ïen, voor bezorgloon den afnemer per zending in rekening worden m. —it,en omtrent het niet in acht ■-jean bovenstaande prijzed, kun- ■v raadhuize en bij de politie ingediend, il, 5 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. Maximumprijzen van 'ebloem, tarwemeel, tarwebrood J] en bruinbrood. Burgemeester der gemeente Texel ter openbare kennis, dat de vol- artikelen in het klein tegen ten a de daarachter vermelde prijzen ,/worden verkocht: Tarwebloem (gebuild inlandsch eend één soort per KG. f0,33. |rwemeel (ongebuild) per KG. f 0,14. Wewaterbrood (gebuild) per KG. 'f 0,30. uinbrood (ongebuild) per 400 gram f 0,05. ^'tengevolge mogen kadetjes, wogen- (ji tgram, niet duurder worden ver- dan voor 17» cent per stuk. Voor thuisbezorging of verpakking mag niets worden berekond. Klachten over het niet-in-acht-nemen van bovengemelde prijzen kunnen wor den ingediend ten gemeentehuize en bij de politie. Texel, 6 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd; BUYSING DAMSTE. TE5EL, 7 Februari 1917. Melkveekoudersboud. De vergadering van de afd. Texel van den Bond van Melkveehouders in de Oranjeboom was uitstekend bezocht, toen de voorz de heer J. Kooij Vrijdag avond de vergadering opende. Spr. ver heugde zich daarover en sprak als zijn meening uit dat de vereeniging levens vatbaarheid had en achtte vooral een herhaaldelijk vergaderen in het belang, omdat het bestuur dan voortdurend voeling had met de leden. Als ingekomen stukken kwamen ter tafel een tweetal brieven van den heer Brinkman van Zaandam, betreffende een voor de afdeeling te houden lezing, die vermoedelijk in de tweede helft van Februari zou kunnen plaats hebben. De heer Brinkman zou alsdan willen spreken over „De xegeeringsmaatregelen in ver band met melkprijzen," de heer Deijssel- hof over „De uitvoer van schapen en paarden." Van de gelegenheid zich op te geven als lid werd door een 3-tal aanwezigen gebruik gemaakt, zoodat de vereeniging thans 43 leden telt, houdende te samen ruim 300 melkkoeien. Komt ter tafel een verzoek van het hoofdbestuur om een der leden van het bestuur der afdeeling aan te wijzen voor de vertegenwoordiging van den kring Texel Helder Breezand. De afdeeling Helder en Breezand worden mede uit- geuoodigd iemaud uit hun midden aan te wijzen, waarna het hoofdbestuur daaruit een keuze van een lid za' doen. Bij stemming en herstemming wordt de heer Kooij daarvoor aangewezen, met 16 stemmen, tegen 9 stemmen op de heer H. Hin uitgebracht. De heer Kooij liet zich de benoeming welgevallen. Vervolgens wordt aan de orde gesteld de bepaling van den melkprijs, noodig opdat het hoofdbestuur, dat vermoedelijk met de regeering zal moeten confereeren, van het gevoelen van de afdeelingen op de hoogte is. Algemeen is men van gevoelen, dat hoewel de tegenwoordige prijs en de toeslag voor een half jaar is vastgesteld en dus tot 1 April, noodzakelijk zal moeten gelden tot 1 Mei. Na eenige discussie wordt besloten dit aan het hoofdbestuur mede te deelen, zoomede dat de melkprijs voor de zomer maanden dient gesteld met inbegrip van de te ontvangen toeslag op 10 cents per liter voor den melkveehouder. Betreffende de regeling van de vergoe ding van geleden schade tijdens de ge- voerdé actie, wordt vervolgens besloten, dat de getroffen veehouders de geleden schade zullen opgeven aan het bestuur, dat dan met den heer Brinkman tijdens zijn bezoek een en ander hoopt te regelen. Medegedeeld wordt, dat melkveehou ders in den bond vereenigd, te zamen meer dan 15,000 melkkoeien houden en dat het ledental nog voortdurend stij gende is. Nadat nog een en ander is bepaald omtrent de afdracht van de contributie bedragende in het geheel 45 cents per koe, wordt de vergadering met dank voor de opkomst en een tot weerziens op de lezing van den heer Brinkman gesloten. V arkensfok vereeniginjf Zaterdagavond waren in café den Burg 16 leden der afd. Texel van de N.H. Varkenstokvereeniging presentde voor zitter had die opkomst gaarne beter ge zien, in verband met de groote plannen In het jaarverslag door den secretaris gelezen werd hartelijk dank gebracht aan den afgetreden voorzitter, voor het vele dat hij in h'et afgeloopen jaar voor de afdeeling deed, een woord dank werd tevens gebracht aan den heer Inspecteur De ekening over 1916, meteen batig saldo rvan f 10.21 werd goedgekeurd, de begrooting 1917 sluitende in outvaugst en uitgaaf met een bedrag van f 150, werd na eenige discussie aldus vastge steld. Aan de orde is vervolgens Bespreking over het zelf verkoopen van varkens te Purmerend. Het bestuursvoorstel houdt in, dat de varkens van leden voor of op uiterlijk Donderdag van iedere week zullen ten verkoop kunnen worden aangegeven bij den secretaris, der vereeDiging, alwaar dan per varken een som van f 1,— wordt gestort. Vanwege de vereeniging worden drie personen met den verkoop der varkens belast, door de vergadering te benoemen. De eerstaangewezene is de eigenlijke verkooper der varkens van de vereeniging de 2e te benoemen persoon is de helper en doet dienst als zoodanig wanneer meer dan 20 varkens zijn aangegeven, de 3e persoon doet dienst als plaats vervanger. Voor loon, reis- en verblijf kosten wordt hen een vergoeding van f 12,50 per reis toegekend. Het bestuurs voorstel houdt verder in, dat wanneer minder dan 15 varkens zijn aangegeven niet wordt gemarkt en daarvan aan de aangevers bericht wordt gedaan, terwijl bepaald wordt, dat degene die als ver kooper van de vereeniging naar Purme rend gaat, daar alsdan geen anderen handel mag doen. Na breedvoerige besprekingen wordt het bestuursvoorstel ten slotte onge wijzigd aangenomen en bij eerste stem ming als verkooper benoemd de heer Cor. de Wittot 2e persoon wordt daarna benoemd de heer W. J. Eelman en tot 3e de beer M. Veeger Cz., die zich allen de benoeming laten welgevallen. Het ontvangen en merken der varkens op de haven wordt daarna aan den secretaris opgedragen, terwijl het bedrag bij aangifte te storten in verband met merken, enz. met 10 cents wordt ver hoogd en gebracht op f 1,10 per varken. Voor het inschrijven naar de levering van varkens in deze gemeente zijn nog geen formulieren ontvangen, zoodat dit punt tot nader wordt aangehouden. Nadat nog besloten is, ieder lid de bepalingen betreffende het zelf verkoopen van varkens te Purmerend, in druk thuis te Sturen, wordt de vergadering met dank voor de belangstelling en met den wensch dat het werk spoedig vruchten mag dragen, gesloten. Winterlezing Eben Haëzer. 't Was een leerzaam onderwerp, dat Ds. Visser Maandag voor de bezoekers van Eben Haëzer behandelde en het ge tuigde van een diepgaande studie van de Mozaïsche wetten, die zooals de spr. herhaaldelijk aantoonde, vooral betref fende de verhouding van de menseden onderling hoog uitmunten boven de andere wetten van dien tijd. Overal in de wetten van Mozes een bescherming van het zwakke, van den vreemdeling, den slaaf, het huisdier overal treden de begrippen van men- schelijkheid naar voren. 't Is waar, zegt spr. daar is nog het oog om oog en tand om tand, doch dat ip toch al een zekere tempering van de wraak, om niet meer terug te doen dan ons werd aangedaan. Het aantal voorbeelden door spr. aan gehaald was legio, betreffende de ver houding van den man tot de vrouw, zelfs over de voortgaande verbeteringen van die verhouding, in de verschillende boekeu Mozesbetreffende de ver houding van de ouders tot hun kinderen de verhouding van de kinderen tot hunne ouders, enz. enz Ook wat betreft de samenleving, hoe ieder Israëliet was grondeigenaar en hoe in de wetten maatregelen voorkomen genomen tegen groot-groDdbezit, tegen uitbuiting, enz. Spr. deelde een en ander mode, om trent het sabbathsjaar elk zevende jaar, en het jubbeljaar, het 50ste jaar, alles om aan te toonen, hoever de wetten van Mozes stonden boven die van zijn tijd, om ten slotte tot de conclusie té komen, dat hoe hoog die wetten ook stonden in dien tijd, ze niet kunnen dienen voor alle gevallen van dezen tijd, nu andere vraagstukken zich voordoen,dan waaraan toen kon worden gedacht. De vergadering was, zeker tengevolge van de strenge vorst en den mingunstigen toestand der wegen, niet zoo goed bezocht als gewoonlijk, ze werd met gebed en gemeenschappeiyk gezang geopend en gesloten. In de pauze werd een kop chocolade met een koekje aangeboden en de gewone collecte gehouden. Bij de indeeling der lichting 1917, op 1 Februari te Haarlem werden in gedeeld bij het 21e Reg. Infanterie te Laren S. D. Kegser, P. Kalis, J. G. Joor, L. Jongeboer, E. D. Hoek, M. v. Heer waarden, M. v. Harn, P. Burger, G. Burger, K. Troost; en bij de indeeling van den landstorm 1917 te Amsterdam op 3 Februari, werden ingedeeld bij het Deiót 5, Infanterie Brigade te Alkmaar: B. Barhorst, C. C. Barhorst, C. Boot, P. Dekker, G. A. Hueting, A. T. de Jong, J. Kok, M. Koning, J. J. v. Leeuwen, J. Roeper, C. Trap, M. de Vries. De dagen van ijs en sneeuw. We leven weer in de dagen van ijs en sneeuw als in de ouderwetsche win ters. De wintervorst trad met hevig heid op en zette het verkeer te water bijua geheel stop en de sneeuw van de laatste dagen volmaakte het geheel, door de aarde met het bekende winterkleed te tooien. Werd tot nu het dagelijksch verkeer met den vasten wal eenmaal daags por s,s. Dageraad onderhouden, Dinsdag kon men trots herhaalde pogingen, die ver binding niet tot stand brengen en bleven wij ook van postgemeenschap verstoken. Gelukkig wij hebben nog te eten, en de teleurstelling is dus in hoofdzaak voor de lezers van de groote bladen, die nu nog moeten nalezen, berichten uit de bladen Zondag verschenen. Wij hebben in die bladen kunnen lezen van het verbreken van diplomatieke be trekkingen tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Duitsch- land, dat dus op uitbreiding van don oorlog schijnt te wijzen en een gevolg is van den duikbootoorlog zonder ge nade, door Duitschland met ingang van 1 Februari afgekondigd. Naar informaties, door ons ingewon nen, is heden, Dinsdag, daaromtrent niets nader bekend en bepaald het ver dere nieuws zich tot het uitbreiden van het gi tal der gefovnèdeenie schepen. 't Wil ons echter voorkomen, dat Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor din Borg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere Klonden met rerhooging der porto's. Prijs der Advertenlién. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedore regel meer 6 Gt Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimi< berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. remeester der gemeente Texel de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet; de mannelijke inwoners der gemeente, derlanders, die op den 15den Mei e.k. d van 25 jaren zullen bereikt hebben, :oo zij op grond van een der in die tenoemde redenen aanspraak meenen maken om op de kiezerslijst geplaatst daarvan voor den 15 Februari ifte te doen ter Gemeente-Secretarie, ens de modellen voor de aangifte kosteloos verkrijgbaar zijn en voorts mschte inlichtingen gegeven zullen i Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. BROOD. »emeester der gemeente Texel brengt ïeene kennis, dat de Minister van t, Nijverheid en Handel met ingang 'ebruari 1917, verboden heeft melk, nddeelen of melkproducten te bezigen eiding van brood. ding van dit verbod wordt gestraft tenis van ten hoogste zes maanden rete van ten hoogste zes duizend 5 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. una mus ie '^e i 0,15 0,60

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1