Hai 3070 Woensdag: 21 Maart 1917. 80ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. laar; are i iosp[ U an week tof week- »>tt blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. ■Voor DM Bono 30 Cts. Franco per post door ge- iieel Nbdekwnd 45 Cts. Naar Ahïiuk.a en andere louden met rerhooging der porto's. Advertentlën vóór acht unr op don dag der uitgave Prijs der Adverlenlièn. Van l tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct Groote letters eu Vignetten worden naar plastsruimt berekond. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. NEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg Fxkma LAN8EVELD DE ROOIJ, Paritstraat, Buna op T k x s l. ier,- kma 10-17 Maart. jji note, geweldige gebeuren, dat zich laatste dagen heeft afgespeeld in be6ft alle andere gebeurtenissen .chtergrond gedrongen. Vry plotse- ij brak in Petersburg een formeele dit, die zich snel voortplantte naar %p groote steden van het Russische - ,land is meer dan eens ten prooi van geweldige volksbewegingen, i'SBde laatste jaren, maar nimmer resultaten ervan zoo belangrijk, 's in enkele dagen tjjds het geval - j Ijzeren vuist, die geslachten aan- 1 SiiRussische rjjk bestuurd heeft, wist weer het losbrekend verzet te kken en iedere poging van het zich meer vrijheden te verwerven einde te maken aan bureaucratie tie, werd in bloed gesmoord. En meer galg en knoet geen dienst an was er nog de verbanning naar £«5 ische oorden van eeuwige ellende. V Russische geweldenaars vergaten, re. onderdrukte opstand de klove het volk en zijn overheerschers in breeder maakte en dat het een nen werk is, het wentelend rad van oruitgang stil te doen houden of ln" doen gaan. werd in Petersburg opnieuw de an den opstand ontplooid en zóó groot ging alles in het werk, dat lagen tijd het oude Czarenrjjk ver in een nieuw Rusland geboren werd. reactionaire regeering werd ver door een nieuw bewind dat den ang wenscht te dienen en Czaar de Tweede zag zich genoodzaakt doen van den troon. Inderdaad wel buitengewoon groote gebeur- lekenen, dat er een zwaar onweer waren er al eenige dagen geweest. r wiéten er niet veel van, want de ,e censuur werkte daarvoor te hard, ,t den loop der gebeurtenissen valt de af te leiden, dat het vuur van itand lang gegloeid heeft onder de te, om dan plotseling uit te breken e kracht, De oorlogsellende, waar- ik het Russische volk gegeeseld heeft ten slotte de beslissing ge- Het volk, dat niets meer had te ten van de reactionaire regeerders Czaar die een speelbal van d6 'iaire holkliek was, is opgesprongen kluisters af te schudden en eindelijk et gezegevierd. eïz(jdaad, de geschiedenis van de laatste u, tad bewezen, dat er van den Czaar in raadg6V6rs niets te verwachten viel. s"j-tal jaren geleden kwamen de Doeren l'Êidir&nd °nder den indruk van de neder- :n Mantsjoerije geleden. Nimmer nog shod de Russische steppen zoo'n wreede ikkelyke opstand gezien. De bewe- lantte zich voort naar de steden, waar onder de studenten het zaad van ,ie en verzet diepe wortels had ge- i. Heel het Czarenrijk verkeerde in ereïvigste beweging, totdat graaf Witte eider optrad en den Czaar bewoog tot umi.tvaardigen van een oekase, waarin ;t volk een grondwet en een volks- "rü5enwoordiging werd beloofd. De rust terug, maar van de beloofde her- igen kwam zoo goed als niets terecht. Ie gemoederen weer tot rust waren ^ht.lnamen de bureaucratische raad- van den Czaar nuc werk weer op. En de zwakke Czaar luisterde maar al te gretig naar hunne inblazingen. Zoo werd de constitutie al spoedig tot een bespotting. De gegeven Kieswet word al dra weerzoo maar willekeurig gewijzigd, om de uiterste linkerzijde uit de Doema te verdrijven en de rechten van deze Volks" vertegenwoor diging werden sedert dien nog steeds be knot. De eene conservatieve regeering volg de de andere in het bewind op en er was steeds een felle strijd tusschen Doema en Kabinet een strijd waarin de regeering nieuwe wapens smeedde om de vertegen woordigers van het volk onschadelijk te maken. Vooral sedert het uitbreken van den grooten wereldoorlog had dikwijls de stem van de Doema fel verwijtend geklonken. De vele misslagen ia den oorlog begaan, komen wellicht voor het grootste deel op rekening van een onbekwamen Minister van oorlog en een troep zorgelooze ambte naren. In felle bewoordingen werd dit ge zegd in de Doema. Doch daar bleef het niet bij de tijden werden moeilijker en in de laatste winter maanden werd er door het Russische volk bitter geleden. Koude niet alleen, maar ook gebrek. Gebrek in het land waarin over vloed van broodgraan is. Er stierven te Petersburg monschen van hongeren ellende terwijl elders in de pakhuizen het graan lag te rotten, eenvoudig omdat de regeering zich niets aan dat alles gelegen liet en het spoorwegverkeer volkomen gedesorgani seerd was en bleef. In de afgeloopen week nu is het te Petersburg en elders gekomen tot reus achtige hongerdemonstraties, die door de politie op de gebruikelijke wijze met de vuurwapens werden gekeerd. Bovendien braken werkstakingen uit en zelfs het tramverkeer werd stilgelegd. Dit alles gaf een Commissie uit de Doema aanleiding tot het richten van een verzoek aan den Czaar, om op de teekenen des tijds te let ten en de bureaucraten iD het Kabinet te vervangen door mannen die het vertrou wen hadden van het Volk. Het antwoord van den Czaar kwam al heel'spoedig, doch in anderen vorm dan de verzoekers ver wacht hadden. Het antwoord toch bestond in het verdagen van de zittingen van Rijks raad en Doema. De stem van het vulk mocht niet meer worden gehoofd. Bureau cratie en reactie zouden met den sterken arm van het geweld wel weer de orde her stellen. Toen achtte Rodzianko, de Doemapresident het oogenblik gekomon om handelend op te treden. Hij vormde met een aantal vooruitstrevende Doemaleden een nieuw Uitvoerend Bewind en nam de leiding van de zaken in handen. De leden van het Russische Kabinet werden gearresteerd, een proclamatie werd opgesteld tot het volk gericht enin weinige uren tijds was de groote omwenteling volbracht, dank zij de steun van het garnizoen van Petersburg dat dadelijk de zijde van de opstandelingen koos. De geweldige volksbeweging plantte zich snel vooit naar andere streken van het Czarenrijk en het gevolg is geworden dat Czaar Nicolaas afstand van troon en scepter heeft gedaan. Als zijn opvolger wees de Czaar zijn broeder Michael Alexan- drovitsj aan, een vooruitstrevend man, die, door een huwelijk beneden zijn stand, lan gen tijd in ongenade buiten Rusland heeft moeten leven. Terwijl we deze regels schrijven ontbre ken nug de gegevens om zich een juist beeld te vormen van den toestand zooals die thans is, maar wel blijkt uit alles, dat door deze korte snel-geslaagde revolutie aan het conservatieve bewind een einde ge maakt is en een nieuwe regeering, die do teekenen van onzen tijd heeft begrepen, het roer in handen heeft. Met spanning mag de verdere ontwikkeling der gebeur tenissen worden tegemoet gezien. Er rijzen onwillekeurig allerlei vragen, waarop nog geen antwoord is te geven. Een der voornaamste is zeker wel, wat de gevolgen van de Russische omwenteling zullen zijn voor den oorlog. Zal deze revolutie den vrede hebben nader gebracht of zal ze betoekenen een verscherping van den strijd Bonar Law, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de nieuwe Rus sische regcering niet opgetreden is om tot vrede te geraken, maar om den oorlog tot een goed einde te brengen. 1 Ook heeft do afgetreden Czaar een manifest gericht tot het leger, om den strijd voort te zetten en naar luid van verschillende berichten uit Petersburg, heeft de Russische generale staf de nieuwe regeering trouw beloofd. Maar met dat al ondergaat Rusland thans op een der critieksto momenten een zware operatie en we zullen nog eenige dagen geduld moeten hebben voor we kunnen vaststellen welke invloed de Russische revolutie heeft op de geweldige wereld gebeurtenissen van onze dagen. De laatste berichten melden dat Groot vorst Micbaël bij manifest heeft bekend ge maakt, slechts dan bereid te zijn het opperste gezag te aanvaarden, wanneer dat de wil is van het Russische volk. Hij verzocht daarbij, zich aan de tegenwoor dige regeering te onderwerpen, die hij met oobeperkt gezag bekleed acht. —o—o—o— Omtrent de andere gebeurtenissen van de afgeioopen week moeten en kunnen we ook kort zijn. In den algemeenen toestand kwam vrijwel geen verandering. Bijzondere vermelding verdient dat op het westelijk front aan de Ancre de Duit- schers nog weer verder achteruit trokken, zoodat de Engelsche troepen weer nieuwe terreinwinst konden maken en Bapaume thans haast door hen bereikt is. Op het front in Mesopotamie bleven de Engelsche troepen snel vorderen. Bagdad, de oude kaliefenstad is in hun bezit en hun voorhoeden bevinden zich reeds een heel eind noordelijk daarvan. Ook de Russen gingen vooruit op het Perzische front. Tusschen de Vereen. Staten en Duitsch- land blijft de toestand nog even ernstig. Wilson heeft, op advies van zijn rechts geleerden, bevel gegeven om de koopvaar dijschepen te wapenen. Omtrent de gevolgen behoeft men niet in het onzekere te ver keeren. In Berlijn zoowel als te Washington, verwacht men het ergste. TEXEL, 21 Maart 1917. Door den kerkeraadder Ned. Herv. Gemeente alhier is beroep uitgebracht op den heer ds. J. A. Steen beek te Fouagum. Gudeschild, 19 Maart. Ia de afgeloopen week ging alhier het gerucht, dat de tank zoo good ale leeg was ea dat de ingezetenen daardoor weldra gebrek aan petroleum zouden krijgen. Gelukkig kunnen wij mede- deelen, dat voorioopig in den eersten nood is voorzien door don aanvoervan een 00 lal vaten. Schipper Plaatsman kwam Zater dagavond in de haven met kolen, waar van een gedeelte bestemd was voor Oudeschild. Bijna alle ingezetenen maak ten van de gelegenheid gebruik om voor hun gezin een halve H.L. machtig te worden. Gisteravond werd in de Zeven Pro vinciën door de Arb, TooneelvereenigiDg „Kunst aan bet Volk" voor eene volle zaal met veel succes, opgevoerd: „Her- eenigd", .tooneelspel in 5 bedrijven, door L. Klaver. De hoofdrollen, zoowel die der dames als der beeren waren in uit- stekeude banden. Ook de mindere rollen kwamen goed tot hun recht. De ver- eeniging heeft eer van baar werk. Een hartelijk applaus bij bet einde was dan ook een welverdiende belooning. Met een gezellig bal word do avond besloten. Hedenmorgen overleed na eene kortstondige ongesteldheid te Den Helder eene op Texel zeer bekende persoonlijk heid, namelijk de vrachtrijder Cornelis Jz. Zegel. Bij oud en jong was hy bekend. Na een werkzaam leven tot voor enkele dagen, is hij op 73-jarigen leeftijd ge storven. Hedenavond trad als spreker van de S.ö.AP. Afdeeling Texel op de heer J. Westerhof, propagandist voor Noord. Holland met het onderwerp„Naar de nieuwe Maatschappij. Nadat de Voorz., de Heer Korevaar, de aanwezigen had verwelkomd, nam de spreker het woord. Met gloed en overtuiging sprak ZEd. afgebroken door eene kleine pauze, ruim 2 uur. Alles weer te geven wat door hem gezegd werd, ligt èn buiten onze bedoeling èn buiten onze macht. In hoofdzaak komt het hierop neer dat er door hem op gewezen werd, hoe in de maatschappij, de normale en niet eens in de tegenwoordige, de toestand van den arbeider, van het proletariaat, een schrille tegenstelling vormt, met dien van de bezittende klasse. Hoe in de maatschappij, die gegrond is op het stelsel van oDbetaalden ar beid,de arbeider in alles door de bezittende klasse wordt uitgebuit en ten achter gesteld. Ia vergelijking met de rijken betaalt hij veel te veel aan Directe en Indirecte belastingen. Bij het onderwijs is hij al zeer stiefmoederlijk behandeld. Kos teloos onderwijs, zoowel Lager, Middel baar als Hooger, voor alle klassen be hoorde er te z(jn. Slechts een gedeelte van den verrichten arbeid, komt den arbeider ten goede, het overige is voor do bezittende klasse, voor het kapitaal, den grootsten vijand van een goeda maatschappij Uitvoerig bleef spreker stilstaan bij de groote trusten, die kanker der maat schappij, die de kleinen verdrukken en ten ouder breogen en het kapitaal in enkele handen opboopen. Aan al die misstanden een einde te maken was het streven vandeS D A.P. Zij zou trachten naar eene nieuwe maat schappij, waarin grond en productiemid delen m handen van de gemeenschap zou zijn. Alle aüdere partyen waren die idee niet toegestaan, van haar was zulks niet te verwachten, daarom riep spreker de aanwezigen op, zich als één man bij de S.DA.P. aan te sluiten. .Te ruim balt elf werd de bijeenkomst met een koit woord van den voorzitter ge- .eloten. Niet minder dan 1300 a 1400 per- smen soliiciteereu naar het, baantje van p iwachter te Iipendam (jaar >/füde f öOu en vrij woning). Hbl,

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1