N° 3094 Woensdag 13 Juni 1917. 30ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advortontiën daags voor de uitgave vóór 0 uur nam. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Ui tg. Firma LANQEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tbxbi,. 3-9 Juni. 'tis met de veikiezingen voor de Tweede amer toch anders goloopen, dan we ver acht en onlanga in een onzer overzichten' cergesehreven hebben. En we zullen in it opzicht wel niet alleen staan, want het ntal stemmingen dat nu deze week moet laats hebben is heel wat grooter, dan op oDd van d6 desbetreffende actie had mogen orden aangenomen. In op één na de helft er districten werd een gang naar de stem- us noodig gemaakt. Op enkele uitzonde- ogen na, komt in dezen de tegenactie an de anli-Grondwetsherzieners, terwijl oorts de S. D. P., de chr. socialisten en ook 0 christendemocraten een duit in het zakje 1 eenen te moeten doen. In de nog open- e'oleven 49 districten zijn 67 tegencandi- aten gesteld. Het stellen van candidaten at echter gemakkelijker, dan ze gekozen krijgen. En dat geldt vooral, wanneer e candidaten dienen gerangschikt te worden der de rubriek „onbekende grootbeden", aarvoor van de 67 aanbevolenen menigeen de termen valt. Over 't algemeen wordt aangenomen, dat aftredende Kamerleden geen „zware artij" zullen hebben, maar we wagen ons ch maar liever niet aan eenige voor- elling. Met belangstelling wachten we en uitslag van de stemming af, om te unnen nagaan of de oppositie tegen de rondwetsherziening inderdaad nog van nige beteekenis is. We kunnen het moei* gelooven en veronderstellen, dat in het eerendeel der districten de belangstelling oor de Grondwetsstemming wel niet veel rooter zal zijn,'dan die voor de behandeling de Kamers van de Grondwetsherziening lf. Het Nederlandsche volk heeft de ge- eele herziening langs zich heen laten gaan, onder er warm of koud van te worden, ■er waarschijnlijk voor eon deel ook het evolg van de abnormale omstandigheden, aaroDder thans geleefd wordt, van den hier alles overheerschenden oorlog. En ch is die Grondwetsherziening op zich If een zaak van groote beteekenis, omdat aardoor een niet onbelangrijke wijziging ordt gebracht in de staatkundige grond- agen van ons volksleven. Yrjjdag a. s. zal zeer zeker in de meeste, 0 met in alle districten, de beslissing allen. De menschen van de tegenactie uilen waarschijnlijk wel niet het succes ebben, waarvoor men doorgaans zijn ndidaten in het vuur zendt, want ze ebben niet alleen de groote pers, maar ok de groote politieke organisaties tegen ich. In een vergadering van de voorzitters an alle in de Slaten-Generaal vertegen- oordigde politieke partijen, werd besloten afdeelingen op te wekken, met alle rachten te bevorderen, dat de altredende eden worden herkozen. Dit besluit werd enomen onder overweging dat s lands elang medebrengt, dat de aanhangige rondwetsherziening tot stand komt. Reeds den 28 dezer zullen de nieuwe 'amers in vereenigde vergadering bijeen- omen, welke door de KoniDgin zal wor- en geopend. Geen traditioneele openings plechtigheid op den derden Dinsdag van 'eptember dus. De Kamers bebben-nog veel werk af te doen en tevens behoort de Grondwetsherziening in tweede lezing te worden behandeld. Wijzigingen mogen in bet ontwerp niet meer aangebracht wordeD er mag alleen gestemd worden over het ontwerp, zooals het door de oude Kamers Hitügenouitn werd. En dit heeft ook nu weer 3/s van ^e uitgebrachte stemmen noodig. Is de herziening aldus tot stand gebracht, dan verdwijnen deze Kamers weer en treedt de nieuwe toestand in werking. Eu als we dan weer voor de stembus worden opge roepen, dan zullen 'we ons niet de weelde kunnen veroorloveu thuis te blijven, waot dan is er stemplicht. En misschien dat we dan ook wel met een beetje meer genoegen optrekken naar bet stemlokaal, omdat onder het nieuwe stelsel van Evenredige Ver tegenwoordiging, onze stem vrjj zeker niet „voor niemendal" wordt uitgebracht. Het moet met de a, s. stemmingen al vreemd loopen, als we over een jaartje niet geroepen zullen worden om volgens het nieuwe Grondwetsartikel onze stem uit te brengen. Maar toch blijft niet zonder belang de vraag hoe groot of hoe klein de kracht van de tegenactie wel is. —o-o-o— De strjjd op het westelijk front is weer jn volle hevigheid ontbrand. En thans op eon nieuw gedeeltein Vlaanderen. De Duitscbe berichten hadden al zooiets voor speld de vorige week. Zo vertelden, dat de Engelsehen bezig waren hun troepen te verplaatsen en dat deze de voorbereidingen troffen voor een nieuwe aanvallende be weging op andere declen van het Westelijk front. Donderdag heeft generaal Ilaig een nieuw offensief in Vlaanderen geopend en in de laatste dagen is er tusachen Yperen en Armentiëres heviger dan ooit gevochten. De Eagelschen slaagden erin over een front van 9 mijlen in de Duitsche stellingen door te dringen, de dorpen Wytschaete, Meessen e. a. te bezetten, 51)00 gevangenen te maken en talrjjke kanonnen ,to veroveren. Van Duitsche zijde werd dezo tegenslag toege geven, maar op de gebruikelijke wijze. De Engelschen zouden hot voordeel veel te duur hebben gekocht. In Berlijn verklaart men, dat het Duitsche front vast genoeg is en dat ook in Vlaanderen een doorbraak poging zal moeten mislukken. Uit de mededeelicgen van generaal Haig en de levendige beschrijvingen, door de Engelsche oorlogscorrespondenten gegeven, blijkt dat aan den stormaanval der Engel- schö troepen 'n zoo verschrikkelijk artillerie en mijnenvuur is vooraf gegaan, als nog nimmer to voren. Haig schreef daaraan voornamelijk het behaalde succes toe. De Duitachers waren op onze komst voor bereid schreef hij ze hadden ver sterkingen samengetrokken om ons te ont vangen, maar toch werd het doel bereikt. Tien minuten na 3 Donderdagmorgen wer den 19 mijnen onder de vijandelijke ver dedigingswerken tot ontploffing gebracht, waardoor een groot deel der Duitsche front stellingen totaal vernield werd. Onmiddel lijk daarop openden de kanonnen bun vuur en ging de infanterie tot den aanval over. De Engelsche reporter Gibb's vertelt, dat de vorige slag in Vlaanderen slechts kin derspel was bij dezenvergeleken. Een heuvelreeks, die geheel oudergraven was, werd, met de daarin aangebrachte loop graven en mijnen, totaal opgeblazen. De heuvels zijn verdweneo, van een dorp bleef niets dan wat puin over, een bosch werd versplinterd en de daarin verborgen beton werken werden tot pulver vermalen. Et is dus weer verschrikkelijk gevochten, óf liever er wordt weer verschrikkelijk ge vochten. Want deze eerste goedgeslaagde aanval der Engelschen, schijnt slechts het voorspel te zijn geweest van een nieuw groot -offensief. dat de Duitschers uit Fran krijk en België mott beuken. Of het slagen zal? Telkens nog werd de vraag gesteld, als woer een nieuwe aan vallende bewegiog ondernomen werd. Tot nog toe werd het doel niet boroikt en het zal de vraag zijn of in Vlaanderen zal ge lukken wat. in Champagne, aandoSommo en bij Atrecht mislukte. Generaal Haig geeft den strijd echter niet op - Laat hem maar zijn gang gaan, heeft Keizer Wilholm d6zer dagen bij een troepeninspectie gezegd. De vijand stormt zich dood, als de Duitsche soldaten maar stand houden en dat zullen ze. Daar om zal Duitschland ton slotte den vrede deerteeeren. De geallieerden denken er anders over. Zy nemen aan, dat do Duitschers geleide lijk aan het eind van hun krachten kom en en dat deze ton slotte tot don aftocht zul- leu worden gedwoDgen. Maar bij duizenden vallen weer en nog de jongo levens, dag aan dag. -o-o-o— Op het Italiaansche front is thans de rust vrijwel teruggekeerd. ZoolaDg als het duurt. Do Oostenrijkers toch hebben de Italianen door tegenaanvallen zeer govoelige klappen toegebracht en een belangrijk deel van de verloren stellingen heroverd. Dat kan generaal Cadorna zoo niet op zich laten zitten. Van de andere fronten geen nieuws van belaDg. Ook ander belangrijk nieuws was er in de laatste dagen niet veel. Belangrijk nieuws kan zeker niet genoemd worden het feit, dat de aanvoerder der Amerikaansche troepen op het front in Europa, met zijn staf behouden te Londen is aangekomen. Er kan alleen uit blijken, dat de duikbooten nog niet volkomen de zeo bebeerschen. Of echter de Amerikaan sche troopen zelf zoo gemakkelijk in Europa zullen komen, moet nog blijken. Voor de EDgelscben is het stellig aan genaam nieuws geweest, toen do Lcvens- middelencommissie liet bekend makeD, dat het gevaar van onmiddellijk gebrek, dank zij de hulp dor Vereep. Staten, geweken is. Het schijnt intusschen dan toch te heb ben bestaan, ondaok3 de steeds herhaalde verzekeringen, dat Engeland voor gebrek niet te vreezen had. Over vrede wordt al weder niet meer gesproken. Dat moet uit wezen, heeft Ribot immers gezegd. T E X EL, 13 Juni 1917. Oct Nut. Hot departement Texel vorgaderde Viijdag in café den Burg huishoudelijk, do opkomst was niet groot. In eeu kort openingswoord herdacht de voorz. met weemoed het verscheiden van den penningmeester, wijlen den heer Aug. C. Keijser. De notulen werden gelezen en onge wijzigd vastgesteld, de rekening, slui tende met een klein voordeelig saldo, werd na onderzoek goedgekeurd. Aan het verslag van de commissie der nutsbibliotheek ontleenen wij, dat door 135 personen van die instelling wercl geprofiteerd en de boeken, bij sluiting van het seizoen, op één na werden ingeleverd, de rekening sloot met een batig slot van bijna f16, terwijl mot waardeering voor gedane diensten, melding werd gemaakt van het overlijden van den heer R Moojen, in leven commissaris dor b bliotheek. Betreffende de Nutsspaarbaok werd door een der directeuren medegedeeld, dat het aantal inleggers in 19 6 was gesfcogoD tot 31, hst aantal po3teu van inleg bedroeg 93, dat van terugbetaling 60, ingelegd werd f 18,901,67, terug betaald 16,475,18, op 1 Januari 1917 was aan inleggers verschuldigd eon be drag van f 15,808,89. Kwam tor tafel een voorstel van het bestuur om de contributie voor leden thans bedragende f8, terug te brengen tot f 1,50, die voor begunstigers te stellen op f6, Door het bestuur was een circulaire, houdende een opwekking als lid toe te treden, gezonden aan een 80-tal personen te den Burg, tot nu too buiten het Nut staande, daarbij de verlaging van de contributie als genoemd in uitzicht stellende. Van 47 personen was een toestem mend antwoord ingokomeD, waarom hot bestuur, meononde dat versterking van het lodental om moer dan eene redon hoogst gewenscht is, met klem aandrong tot do voorgestelde verlaging der contributie te besluiten. Na een algemeene discussie werd het het voorstel mot eenparige stemmen aangenomen. In verband met die beslissiDg werd besloten do bestuursverkiezing, uit te stellen tot de eerstvolgende algemeene vergadering, wanneer na goedkeuring van bet genomen besluit door het Hoofd bestuur, met de nieuwe leden zou kunnen worden vergaderd. Sluiting. Vergadering Staalman. Maandagavond was de zaal van hotel Texel reeds geheel bezet, toen de heer Hartendorf de vergadering opende en nog bleven de bezoekers toestroomen. In z'n openingswoord meende do voorz. die belangstelling als 'n goed teeken te mogen beschouwen. Mochten misschien velen na de herstemming gehoopt hebben dat deze verkiezing niet gehouden zou worden, vervolgde spr., wl) hopen U straks aan te toonen dat het noodig is. De heer Staalman het woord bekomen hebbende, begon met te zeggen, dat er in het leven treffende momenten voor komen, dab de mensch soms gewaar wordingen ervaart, die indrukken wekken welke het geheele leven bijblijven. Zelden is spr. echter meer getroffen, dan toen hem op 15 Mei j.l het bericht gewerd, dat 2000 kiezers van den Helder hunne stem op hem hadden uitgebracht en dat terwijl spr. zijn hoofd niet buiten de deur had gehad en de tegenpartij in 50 tot 60 vergadeiingen, de kiezers had bewerkt. Daaruit is gebleken, dat mijne kiezers goen opwekking noodig hebben, dat zij behooren tot de moest gefuodeerden. In den Helder alleen werden 1400 stemmen op mij uitgebracht, tegen 1000 op den heer Oud, wel oen bewijs, ver volgt sprdat de candidaat die 56 jaar in hun midden woonde, nog hun ver trouwen heeft. Spr. brengt die kiezers daarvoor zijn bartgrondigen dank en zegt zich door die 2000 vrijwilligers sterk te gevoelen, overtuigd, dat zij ook nu niet ten achter zullen blijven. Het goed recht van ons optreden, wordt door de vrijzinnigen betwist op grond van de overeenkomst tusschen de partijen gesloten, op grond van het laat zitten wat zit, maar zegt spr. de heer Oud zit niet, z'n geloofsbrieven zijn nog niet onderzocht, hij is nog niet beëedigd. De overoeokomst betreft hem Diet, juridisch niet en in aDder opzicht ook niet. En dan gaat spr. na, hre het com promis is tot stand gekomen en hoe die overoenkom-.t-werd getroffen tusschan de loiders van de venschiff nde piriijen die Siting hadden in de 2e kamer. Maar Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar landen met verhooging der porto's. Amerika en andere COURANT. Prijs der Advcrtentièn. Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meer 6 Ct Grooto lottors en Vignetten worden naar plaaUruimte berekend. Bewysnummors 8 CU. por nummer.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1