N°. 3099 Zaterdag: 30 Juni 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advcrtentiöu daags voor de uitgave vóór 0 uur nam ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LAN0EVELD DE ROOIJ, ParJistraat, Burs op Texel. Regeeringswaren. TEXEL, 30 Juni 1917. Brand. Een kort onweder ontlastte zich gister morgen boven ons eiland en deed, ten- jevojge van het inslaan van den bliksem sea schuur vaa den heer H. R. Daalder labij de Koog in vlammen opgaan. Het gerucht van den brand had als >ewoon!ijk weer heel wat grooter af- netingen aangenomen dan de brand zelf. leeds beklaagde men de pensiongasten wier koffers deze week reeds waren aangekomen en welke met hun inhoud met het woonhuis een prooi der vlam men waren geworden. Voor den eigenaar vooral gelukkig, bleken die eerste berichten vrij over- lreven te zijn. De kosten van hèrbouw zullen in vele gevallen de verzekerings- ledragen toch heel wat te boven gaan. Het onweder ging gepaard met een beerlijken stortregen, die hier nog steeds welkom is. Hij kan het toch aardig zeggen. De driehoek-correspondent van de Telegraaf schrijft in het overzicht van i Tweede Kamer-zitting van 28 Jnni Hoe moeten we haar noemende oude nieuwe of de nieuwe oude Tweede Kamer Zij is er weer. Eq het is een zonderlinge speling van het noodlot, dat het eenige nieuwe lid Oud is. Goed op de hoogte. In de Wereldkroniek van 23 dezer komen eenige kiekjes voor, volgens onder schrift, van de oefeningen met de redding boot te IJmuiden in tegenwoordigheid van Z. K. H. de Prins. In werkelijkheid zijn het echter kieken genomen tijdens de laatste oefening van de reddingboot te Koog, zooals iedere Texelaar op het eerste gezicht reeds zal kunnen constateeren Men verzoekt ons te willen mede- deelen, dat, behoudens toestemming van de autoriteiten, eenige militairen een muzikalen rondgang door de verschillende dorpen op ons eiland zullen doen, daarbij collecteeren de voor de slachtoffers van den veenbrand. Bij Kon. besluit is aan J. Molenaar, in verzoek, met ingang van 1 Sep tember, eervol ortslag verkend als bur gmeester der gemeente Vlieland, op zijn tembar Kool. Het laat zich aanzien, dat wij dit jaar niet naar den vasten wal behoeven te gaan om koolvelden te zien. Naar wij vernemen toch, werden dezer dagen in den P. H. Polder bij één land bouwer 200,000 koolplanten uitgezet. Waal, 29 Juni. Gisterenmorgen vertrokken van hier 26 der oudste leerlingen van de o. 1. school om met 16 leerlingen van de school te Oost en eenige geleiders een tweodaagsch reisje naar Amsterdam te maken. 't Heeft heel wat moeite gekost, om alles goed voor te bereiden, doch ten slotte is men hierin toch naar wensch geslaagd. Dat er genoten zal worden, is wel niet aan twijfel onderhevig. De milde gevers die het nogal kostbaar fioancieele gedeelte der zaak mogelijk maakten, hebben naast de onderwijzers en bunne helpsters zeker den dank van velen verdiend. Zucht naar oorlogswinst. Te Amsterdam maken eenige indivi duen van de zucht naar oorlogswinst van sommige zakenlui gebruik, zich op de volgende wijze te verrjjkenZij trachten in verbinding te komen met personen, die behoefte hebben aan een bepaald artikel, b.v. stijfsel. Gewoonlijk wordt de connectie aangeknoopt in 'n café nabij de Beurs waar zakenlui samenkomen De z g. verkoopers verwijzen hun slacht offer naar een zekeren K., wonende Weteringkade te 's-Gravenhage Deze geeft voot, de benoodigde partij van het artikel wel te hebben, doch daarover niet geheel vrij te kunnen beschikken, daar hij zijn compagnon die echter niet bestaat toestemming voor den verkoop moet vragen. K. beweert in- tusschen zijn compagnon wel te kuDnen uitkoopen, maar daarvoor een b9drag, b.v. f4000 noodig te hebben. Wanneer de kooplustige hem die som wil vooruit betalen, kan hij reeds den volgenden dag de partij goederen krijgen, luidt het. Zooals te begrijpen is, maakt de koop lustige dau bezwaar om' 'n zoo groot bedrag zonder dekking vooruit te betalen, doch K., de verkooper, weet raad. De kooper kan gouden en zilveren voor werpen alsmede brillanten in onderpand krijgen, die de gevraagde som f 1000 te boven gaan en ook voor een zooveel hooger bedrag worden teruggenomen. Een contract wordt opgesteld en getee- kend, waarbij de kooper zich verbiDdt de kostbaarheden te bewaren, tot K. hem de gevraagde artikelen levert. Dit gebeurt echter nooit. De koop lustige hoort niets meer van K. en tracht hij eindelijk de kostbaarheden te verzil veren, dan blijkt dat hem waardelooze rommel in de hand geduwd. Op een dergelijke manier werkt een oplichtersbende in Amsterdam. Enkele personen zijn er op deze manier reeds vr\j groote bedragen bij ingeschoten. De politie schijnt tegen dit optreden weinig te kunnen doen. Bloembollen voor Duitschland. Omtrent do beperking van het verbod van invoer van bloembollen in Duitsch- land verneemt de Nieuwe CLdat de Duitsche regeering heeft toegestaan een invoer tot een bedrag van 1.500,000 mark Dat bedrag moet echter door de afnemers bij een Duitsche bank gedeponeerd worden en de Nederlandsche firma's inogen er niet eerder over beschikken dan 6 maandm na opheffing van den staat van beleg. Hef weer toordt normaal. De weertoestand is eindelijk op weg om normaal te worden. Sedert de laatste dagen heeft zich namelijk in het Noord westen langzamerhand een gebied van lagen druk ontwikkeld, terwijl de hooge luchtdrukking meer naar het Zuidoosten teruggetrokken is. Deze verdeeling van den luchtdruk komt veel overeen met dien welke het meest eigen is aan dezen tijd van het jaar. Wij hebben dan hier overwegend Zuidwestelijken wind en bewolkt weer met nu en dan regen en voortdurende afwisseling tusschen zonnig en regenachtig weer, dat zoonel de be hoefte van den landbouwer bevredigt, als van de menscben, die in dezen zomer ontspanning in de natuur zoeken. Het is dan niet bovenmatig warm, de tem peratuur varieert tusschen grenzen, die niet zoo ver uit elkander liggen als in de laatste dagen het geval was, toen de thermometer geregeld tot bijna dertig graden steeg. Doordat er bij de veelvuldige onwe- ders nogal wat regen gevallen is in de verschillende deelen van het land, is de bezorgdheid over den toestand der gewas sen verminderd en als nu op dien regen wat koel weer volgt, droogt de grond niet zoo spoedig uit. Voorloopig kunnen wij dus wel rekenen op mooi en niet te warm weer, dat waarschijnlijk afgewisseld zal worden door regenachtige dagen. De in den grond geboorde Neder- landsche schepen. Na langdurige gedachtenwisseling in zake de op 22 Fhbruari j. 1. vernietigde Nederlandsche schepen zijn de Neder- landsche en Duitsche regeering tot over eenstemming gekomen^ op den volgenden grondslag. Ter vervanging van de ver loren gegane schepen, zal de Duitsche regeering aan de Nederlandsche regee ring afstaan Duitsche schepen, die zich op het oogenblik in Nederlandsch Indië bevinden en die in waarde met de ver nietigde schepen gelijkstaan. Daartegen over zal de Nederlandsche regeering aan de Duitsche regeering een som over maken gelijkstaande met het totaal be drag van voor do vernietigde schepen te betalen verzekeringssommen. Aan twee commissarissen, van wie elk der beide regeeriDgen er een zal aanwijzen, zal de keus der schepen worden opgedragen alsmede de regeling van de eigendomsoverdracht en van verdere ter sprake komende punten. De afgestane vaartuigen, die gedurende den oorlog uitsluitend in het trans- iceanische verkeer zullen worden ge bezigd, zullen niet in de vaart worden gebracht alvorens de zeemogendheden, die in den oorlog met Duitschland zijn, de overdracht van de vlag erkend heb ben en aan deze vaartuigen vrij verkeer hebben toegestaan. De Duitsche regeering zal aan de leden en bemanningen der vernietigde schepen de schade vergoeden, die zij hebben ge leden tengevolge van de vernietiging, zoowel wat betreft bun gezondheid als hun goederen. Het bedrag dezer ver goeding zal eveneens door beide boven genoemde commissarissen worden vast gesteld. Als commissarissen zuNen optreden voor de Nederlandsche regeering dr. A. Plate, te Rotterdam; voor de Duitsche regeering dr- Greve, directeur derNord deutsche Lloyd te Bremen. Aardappelen cadeau. Bj een, koopman te Culemborg kon men dezer dagen een maat aardappelen cadeau ontvangen, als J men by heen voor 60 cts. groenten kocht,Ilbl. Sinds Maandagmorgen worden te Schiedam uit een gezin,'de vrouw en uit eeu ander gezin een 16-jarig meisje ver mist. Naar uit Sluis gemeld wordt, kwam Woensdagmiddag naar gewoonte de stoomtram uit West-Capelle tot aan de grens bij Sint Anna Termuiden, om goederen te laden. De machinisDmaakte van de gelegenheid gebruik ensprong de grens over. Zegelwet en inschrijvingen bij aan bestedingen. De aannemers werden by do aanbe steding der verbreeding van de Vijzel straat te Amsterdam door den wethouder er op attent gemaakt, dat z\j in het vervolg geen plakzegels voor hun inschry- vingsbiljetten gebruiken mochten, doch hun inschrijvingen op een formaat-zegel moesten schrijven. Zij kunnen volstaan met een klein formaat-zegel van f 0,80. Na afloop zeide do aannemer, dat er reeds twee aannemers voor f2 beboet waren, die van een gewoon formaat zegel van fO,22'Ahadden gebruik gemaakt. De nieuwe aardappelen. In overleg met de Regeering heeft de groenten-centrale besloten, zoolang Enge land („overzee") zijn percentage van vroege aardappelen niet afneemt en dus de prijzen der aardappelen zoo zyn, dat de telers onmogeiyk uit kunnen komen voor de eerste 3 dagen 2 ct. per K.G. by te passen. Dit kost de groenten- centrale een aanmerkelijk bedrag, dat tienduizenden guldens zal beloopen, doch het verlangen om den aardappelenoogst te bespoedigen, gaf in dezen den door slag. De prijzen van de voor het binnen land geveilde vroege aardappelen zyn tot nadere aankondiging bepaald als volgt: veilingsprys f 0,10, grossiersprijs f 0,11'A maximum winkelprijs f 0,13 per K.G. deze prijzen zijn voor „poters" of „drie lingen" alle 3 cent per K.G. lager. Geioetensgeld. Men schrijft aan „Het Volk" Het is bekend hoe tal van vermogende lieden thans vrij willig aan de schatkist belastingbedragen afdragen, die zij vroe ger ontdoken bebben, terwijl dit in den regel belasting betreft, waarvan, hoewel ontdoken, geen navordering meer mag plaats hebbeD. Geschiedt dit uit gewetensbezwaren of medegevoel met de groote schare van uitgeputte en ondoorvoede landgenooten Geen kwestie van. Die dit denkt kent onze kapitalistische vaderlanders niet. Er bestaat een geheel andere reden voor. N.l. dezeDe heeren hebben er voordeel van. Er bestaat n.l. nog de oorlogswin3tbelasting, die 30 pCt. bedraagt van het geen de heeren in dezen tijd meer hebben „verdiend" dan het gemiddelde van hun inkomsten over 1911, 1912 en 1913. En bracht het'de ontduikers winst, wanneer zij hun inkomen voor 1914 zoo klein mogelijk opgaven, thans verkeeren zij in het tegenovergestelde geval, daar nu hoogere opgaven der jnkomens voor 1914 tot gevolg heeft een kleiner ver schil tusschen die jaren en de tegen woordige. En waar 30 pCt. oorlogs winstbelasting altijd nog meer is dan de 5 pCt. als minimum der inkomsten belasting, zijn de ontduikers maar al te bereid, alsnog hun te weinig betaalde inkomstenbelasting te voldoen en daar mede ODgeveer 25 pCt. in den zak te houden. Onder de verantwoording van „gewe- ten9gelden" in de „Sts.-Crt." komr, o.a. een bedrag van f 12,969.03 te Enschtde en van f 3064,08 te ïlelmoud, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- heel Nederland 45 Cta. Nsar Amerika en Andere landen met rerhooging der porto's. COURA Prijs dér Advertentièn. Vun 1 tot 5 regels 3Q Cts. Iedere regel moer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden nsar plwitiruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts, per nummer. Rureemcester en Wethouders van Texel „aken bekend, dat van 2 Juli tot en met 8 Jul i s, bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal elke witte bon no. 19 1V3 hectogram IV, ons) zachte zeep op elke groene bon no. 12 2 ons Javarnst „gen een maximumprijs van 28 ct. per K.ü. od elke groene bon no. 13 öfl'/t hectogram eeeeringsrijst tegen een maximumprijs van 4 ct per halve K.G. öf 1hectogram gort öf, 11, hectogram havermout; op elke bruine bon no. 14 öf 1 hectogram troene erwten öf l'/> hectogram bruine boonen op elke gele bon no. 18 een hectogram lormaal bak- en braadvet. Op elke rose bon no. 1 öf 1 pak kaarsen öf pak schemerlichten voor hen, die van bon io 1 noggeen gebruik hebben gemaakt. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 29 Juni 1917. Bureemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1