Kennisgeving. N°. 3100 Woensdag 4 Juli 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van meek tot week op den bepaalden tijd de Soto's af te leveren. The American Tip-Top Foto Cie. Predikbeurten. Markt berichten. BcJj' bii Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Bubo 30 Ct». Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Adrertcutiën daags voor de uitgave vóór 6 uur nam. Prijs der Advertentién'. Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedore regel meor 6 Ct. Groote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVEL1Ï& DE R O O IJ, Parkstraat, Borg op T ex ei.. c Gemeente-secretarie. Burgemeester en Wethouders van 'exel brengen in herinnering, dat de emeente secretarie op werkdagen voor :es et publiek geopend is voor aangelegen- oa^eden betreffende de broodvoorziening des oorm. 9 12 uur; betreffende de overige levensmiddelen oorziening van 10 uur v.m. tot 127> eet iOr nam. betreffende de brandstoffenvoorzienmg ook voor betalingen van brandstoffen van 2 tot 5 uur nam. betreffende alle andere zaken van 9 ur vm. tot 2 uur nam. Op andere plaatsen en uren bestaat [oor behandeling geen gelegenheid. Texel, 29 Juni 1917. Burgem. en Weth. voorn. BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. 23 30 Juni. De residentie heeft een buitengewone 'liDejesdag gehad, geen gevolg van de luitergewoce omstandigheden waaronder te leven, maar van den bijzonderen tijd p Staatkundig gebied, dien we doormaken, toderdag heeft H. M. de Koningin zich neer in de gouden koets naar de Ridder aal laten rijden, als het middelpunt van len schitterenden stoet, die als gevolg van en oorlogstoestand wel niet zoo groot was Is voor d6u oorlog, maar ook nu nog vol gende schittering behouden had. Het pro ramma was als andere jaren en het werd ccuraat afgewerkt. De plechtigheid in de tidderzaal bood als steeds een iDdrukwek- end schouwspel aan. Alleen duurde het nat korter nog dan anders, want wat H.M. lot de volksvertegenwoordigers had te zeg en was niet veel. Het was dan ook een luitengowone troonrede, terwijl de zittings- luur van de huidige Kamers zoo kort zal lijn, dat van hen op wetgevend gebied geen buitengewone arbeid kan worden verwacht teel minder nog gevergd. De inhoud van de Troonrede is zeker den lezers bekend, ook dus dat H.M. van deze Kamers geen ander werk vraagt dan het in tweede lezing behandelen van de Grondwetsherziening. Althans Diet op poli- lek gebied, wel maakt de oorlogstoestand het noodig dat aan de Kamers voorstellen voor bijzondere maatregelen worden voor gelegd. Beide Kamers hebben het werk thans aanvaard. Jbr. de Savornin Lohman heeft ale oudst aanwezig lid de openingsrede in de Tweede Kamer gehouden, waarby hij nog even in herinnering bracht, dat de Kamerverkiezing na de ontbinding een referendum is geweest, een uitspraak der over gewichtige wetsontwerpen. Kamerzitting zal niet van langen duur zijn, maar toch niet zonder beteekenis voor onze Staatkundige geschiedenis. De heer Lieftinck, het oudste Kamerlid, zou het misschien anders gezegd hebben, indien niet de heer Lohman, doch hij het openingswoord had moeten spreken. Doch heer Lieftinck is ziek en het was wel oen eigenaardige lotsbeschikking, dat hij, de eenige die'zijn st6m uitbracht tegen de Gron iwetsberzieniug, bij deze plechtige gelegenheien met in de eenstemmige Kamer verschijnen kon. De heer Lohman uitte den wensch van een spoedig herstel vau den nestor der Tweede Kamer. Dat ze vervuld moge worden. De heer Lieftinck is zoo samengegroeid met onze Volksvertegen woordiging, dat men hem er gaarne spoedig zal zien terugkeeren, al is het voor hem dan ook, voor zoover de Grondwetsher ziening betreft, op een „eenzame post", —o—o—o— De beide Kamers hebben de voorberei dende werkzaamheden verricht, de leden zijn beëedigd. Mr. Fock zal weer voorzitter worden, de .heer Schaper tweede en de heer Ruijs van Beerenbrouck derde. Door de Tweede Kamer is het adres van antwoord op de Troonrede voor eenige jaren afge schaft. doch de eerwaarde Eerste Kamer wenscht met dat oude gebruik niet te breken. H. M. de Koningin heeft in haar Troon rede er de aandacht op gevestigd, dat nog steeds ons land door oorlogsgevaren be dreigd wordt en dat ons volk nog zal kun nen worden geroepen zijn uiterste krachten te geven voor zijn vrijheid en onafhanke lijkheid. De innige bede van H.M.dat God het daarvoor moge behoeden, zal stellig weerklaük hebben gevonden in aller harten. Ook echter, al blijven we voor den oorlog gespaard, zullen, wanneer de vrede op zich lakt wachten, nog bij voortduring zware offers van het Nederlandsche volk worden gevraagd, 't Was niet zonder beteekenis, dat H. M. daarop in haar Troonrede wees. Het laat zich aanzien, dat de oorlogsdruk zich nog veel zwaarder zal laten gevoelen dan thans reeds het geval is. Amerika overweegt maatregelen om den uitvoer naar de neutrale landen in Europa te be perken, tot hetgeen strikt noodzakelijk is om in het levensonderhoud te voorzien. En ook zullen maatregelen worden ondernomen om tegen te gaan, dat de neutrale landen aan DuitschlaDd levensmiddelen leveren in ruil voor kolen en ijzer. Men begrijpt tot welke groote moeilijk heden dit aanleiding zal kunnen geven. Thans zijn de moeilijkbeden al groot. Voor onze industrie hebben we grondstoffen noodig uit Duitschland. Goed, zegt men in Berlijn, Nederland kan die grondstoffen krijgen in ruil voor levensmiddelen. En toen de pieuwe aardappels nog niet aan de markt waren, vroeg DuitschlaDd reeds de toezending ervan. Eogeland kwam daar op vertellen, dat het ook rechten op de Hollandsche aardappelen kan laten gelden. Krijgt DuitschlaDd de nieuwe, de regeering te Londen wenscht een gelijk kwantum ouden te ontvangen. Het gevolg is groote aardappelschaarste, vooral in de groote ste den, waarin men al een week lang op rijst- rantsoen is gezet. In Rotterdam en Am sterdam kwam het tot „aardappelrelletjes" waarbij de groentenwinkels en aardappel schuiten werden bestormd. Groote moeilijkheden doen zich nu reeds voor, maar als Amerika ons ook straks nog het broodnoodige broodkoren weigert en de mais en het veevoeder, daD kunnen we ons maar op nog veel ellendiger toestanden voorbereiden. Daarbij heeft zich nog een Dieuwe groote moeilijkheid gevoegd. Door de EDgelscbe regeering is het blokkadegebied in de Noord zee weer uitgebreid, zoodat thans „de veilige' vaargeul", die er nog voor onze scheepvaart opengelaten was, geheel in het blokkadegebied is opgenomen. Brengt Eoge land die maatregel onveranderd tot uit voering, dan zijn we eenvoudig van de buitenwtr )d afgtsueden en kan geen schip Door deze geef ik het geaohte publiek kennis, dat ik gpheel buiten mijn wil (door gebrek nan personeel en anderszins) niet in staat was Binnen korten tijd eohter zal de aflevering geschied zijn. Beleefd aanbevelend, ALKMAAR. een Hollandsche baven uitvaren of binnen komen. Onze regeering heeft die te Londen op de ernstige gevolgen van den voorge nomen maatregel laten wijzen en de hoop uitgesproken, dat de vaargeul voor onze schepen niet versperd zal worden. Inderdaad de moeilijkheden zijn wel zeer groot, de ons omringende gevaren zeer dreigend. o—o—o Donderdag was het 3-jaar geleden, dat to Serajewo de noodlottige pistoolschoten weerklonken, die het sein zouden worden voor den vreeselijken wereldoorlóg. Wat is er veel ontzettends gebeurd, sedert den 28 Juni 19141 En nog steeds woedt de oorlogsdemon voort en waar is het einde? Nog altijd wordt de strjjd op de oorlogs fronten voortgezet. Op het westelijk froDt was de actie in de laatste dagen zelfs weer vr(j levendig, al kon ook niet van aan vallen in grooten styl worden gesproken. De eerste Amerikaansche troepen z(jnin Frankrijk geland. Het is slechts eon kleine afdeeliDg, maar de EDtentepers is er recht mee in haar schik. ThaDS is hetoogeoblik nabij, dat de steiren en streepen zullen wapperen naast de Fransche driekleur ,en de Union Jack. En over eenige maanden zal dan het groote Amerikaansche leger komen, om mee te helpen aan de demo- cratiscbe overwinning, zooals de Engolsche pers dat noemt. Over eenige maanden ^hoeveel Daarop valt nog geen antwoord te geven. Van Duitsche zijde wordt uitge rekend, dat het nog minstens een half jaar zal aanhouden, voordat Amerika een expe ditiecorps .zal kuDnen uitzenden. En dan moet nog het vervoer over den Oceaan plaats hebben I De strijd op het westelijk front heeft be wezen, dat niet een enkel legercorps noodig zal zijn, maar een leger van honderd duizenden en schepen vol kanonnen en munitie, zal het in dezen geweldigen strijd van eenige beteekenis zijn. Maar niettegen staande dat, blij ven de geallieerden thans inzonderheid hun verwachtingen stellen op de hulp van Amerika. Van Rusland verwacht men blijkbaar niet veel heil meer. De toestand is daar dan ook nog steeds zeer verward en onbetrouwbaar. Eu de conferentie van de soldaten- en arbeidersraden, heeft duidelijk genoeg uit gesproken, dat alle aandacht thans gericht moet worden op het herstel van den vrede. De taak der Russische regeering moet zijn de bondgenooten te bewegen zich tevreden te stellen met een vrede zoDder annexaties en schadeloosstelling, op den grondslag van zelfbepalingsrecht. Niet alleen in Rusland, maar ook in Oostenrijk neemt de vredesbeweging in kracht toe. De Oostenrijksche Rijksraad heeft in de afgeloopen week openlijk zich bezig gehouden met het vredesvraagstuk. Het was ook bij die gelegenheid, dat een -der woerd voerders, die's morgens door den Keizer in audiëntie was ontvangen, de ver klaring kwam afleggeD, dat de Keizer niet alleen den vrede wensobte, maar daarvoor ook alles zal doën, Het was een vredes boodschap van den Keizer aan de Volks vertegenwoordigers. Ook de vredesbeweging, die vanuit Stock holm geleid wordt, blijkt in beteekenis toe te nemen. De heer Troelstra is in verband met de Kamerzittingen in ons land terug gekeerd en heeft zich zeer hoopvol over de reeds bereikte resultaten uitgelaten. Het Nederlandscb-Scandinaviscb comité heeft de vqprloopige besprekingen met de dele gaties uit de verschillende landen ten einde gebracht en naar luid der berichten is in zoover overeenstemming bereikt, dat de bfjeeDroepiDg van hetlnternationaal Cougres met eenige kans van slagen zal kunnen plaats hobben. Zelfs zou het niet onmogelijk zijn, dat ook nog Engelscho en Fransche delegaties ter conferentie verschijnen. Ia de Ententelanden gevoelt men echter nog steeds niets voor deze vredesbeweging. Zonder een overwinning op Duitschland acht men daar geen vrede mogelijk. Een brandkast van glas. Door een bewoner van de Wagenaar- straat te Amsterdam is aangifte gedaan van de vermissing van f 500 aan zilver geld uit ean flescb, die hij onder den vloer zgner woning had verstopt. Zondag 8 Juli 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, n.in. halt 3 ds. v. d. Waa. Waal, v.m. 10 uur da. v. d. Waa. H. Doop. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudcschild, 's av. 7 uur ds. Visser. Oostcrend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, nam. halt 3 ds. v. Graescek. GEREFORMEERDE KERK. Oostcrend, Vra. 10 uur ds. Dagevos. 'S av. 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur de heer A, Keuter proponent vanwege de A. D. ij. Texel, 2 Juli. Aangevoerd: 3 Paard 1225, - a f 325,—. 1 Veulen f200. 33 Koeien 1200,a f 250, 4 Pioken t 45 a f 60. 1 Ram 134. 10 Nuchtere Kalveren f 14,— a f20,—. 370 Schapen 124 a (28, 1524 Lammeren f 6,a f 10, Leiden, 29 Juni. Ter marktaangevoord: 21 Stieren f 90, a f 235,—; 62 Kalf- en Melkkoeien f 160 a 1425. 36 Varekoeien f 125 a f 315 213 Vette Ossen en Koeien 1170 a f490 71 Kalveren (vette) f 35 a f 128. 126 Kalveren (magere) f 7.a 115. 1575 Lammeren f 6,a f 11, 423 Schapen (vette) f 23,00 af 45,— 244 Biggen f 1.A f 4.C0 Purmerend, 3 Juli. Aangeroerd: 612 Kunderen waaronder: 410 vette komen 95 139 Ot. per K G 979 Gelde koeien f 160 A 420 Melkkoeien f 160 420. 23 stieren. 62 vette kalveren f 1,10 a f130 p. Kg. 300 Nuchtere kalveren f 14.—af 30- 799 Schapen f 18 a f 37,— 815 Lammeren f 7.a f 14, 258 vette varkens f 0,82 a 10.92 per Kg. 19 magere varkens I 15 a f 30,0)' 113 biggen f 3.50 a f8,50; -kipoieren f 8,75 a f 9.25 per 100;

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1