N° 3105 Zaterdag 21 Juli 1917, 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verscliflnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Adrertentiën daags voor de uitgave vóór 6 uur nam. iBONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEYELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tbxai. Regeeringswaren. Opgave Landbouwgewassen. De Burgemeester der gemeente Texel iirengt ter kennis van belanghebbenden, lat alle landbouwers (ook zij, die veeteelt ils hun hoofdbedrijf beschouwen oi die Heen een zekere oppervlakte land be- louwen zonder dat landbouwbedrijf hun jootdbedrijf is) opgave behooren te ver- trekken van de oppervlakte door hen bet verschillende landbouwgewassen Daarvoor zijn aan de landbouwers een lezer dagen formulieren ter invulliDg oegezonden. Wanneer men geen formu- ier outvangen heeft, dient daarvan ten ipoedigste ter gemeentesecretarie kennis te woiden gegeven. De formulieren zullen aan de huizen Ier landbouwers worden afgehaald. Zij, voor wien de invulling moeilijkheden oplevert worden verzocht daarmede te wachten totdat de persoon, met de op- haling d©r formulioren bslast, zich bij hen vervoegt. Deze zal alsdan bij de nvulling behulpzaam zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan weerszijden van het formulier gegevens worden gevraagd en het for mulier behoort te worden onderteekend. Texel, 20 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. de gehouden eind- en overgangsexamens aan den 2 j. Cursus. Voor bet eindexamen slaagden J. A. Zur Müblen met goed P. Sorgdrager H. C. Dorlas met ruim voldoende. Ph, C. Prins P. H. Oosthout met voldoende. Van de le klasse naar de 2e klasse werden bevorderd, in alphabetische volgorde Th. L. Arnold A. A. Beekman W. E. van Bunge D. C. Buurma E. E. ter Haar J. Maasdam J. Th. A. Mahns A. M. Parmentier W. Swama J. B. M. Verbergt J. Vlaanderen D. M. Vlas Aan het toelatingsexamens voor de le kl. namen 6 leerlingen deel, waarvan twee werden afgewezen. Bovendien werden 4 leerlingen zonder examen toegelaten. De geslaagden zijn J. Koorn 1 H. Boon 1 van Texel W. N. de Wijn J P. Visser, van de Beemster C. de Jonge Mz. van Sloterdijk J. Kluijver, van Zaandam J. F. M. List, van IJmóiden J. A. de Wit, van Amersfoort. Dinsdag 4 Sept. aanvang van de lessen. E. P. TEXEL, 21 Juli 1917. Eindexamen H. B. S. Onze plaatsgenoot G. Kikkert, leerling van de'H.B S. te Alkmaar legde deze week aldaar met goed gevolg eind examen af. - Bij de Woensdag te 's Gravenhage gehouden examens slaagde voor 2e stuur- man, de heer H. L Sitalperaad, leerling van de Zeevaartschool alhier. Be verkorte Weg. De BurgzicbtHaven is thans gereed. De stoomwals heeft het aantal uren over den weg gerold en is deze week vertrokken. Nog wacht het bezoek van de autoriteiten, die den weg dienen goed te keuren, waarna bij voor het 'verkeer zal worden opgesteld. Zeevaartschool. Heden (Viijdag) *20 Juli werd aan do leerlingen^ de uitslag medegedeeld van Schoolreisje. Sedert het onweder van de vorige week liet, als gewoonlijk, ook nu de weersgesteldheid te wenschen over, wisselden wind- en regenvlagen elkander gedurig af en scheen het gewenschte evenwicht niet zoo gauw te worden hersteld. Geen wonder was het dat èa ouders èn kinderen, maar vooral de geleiders met zorg den dag voor het schoolreisje vastgesteld, zagen Daderen. Het was in den vroegen morgen van Vrijdag ruw en donkere luchten dreven af en aan, miar ten slotte klaarde de lucht en toen het tijdstip van ver zamelen aanbrak, bestraalde op het schoolplein de vroolijke zomerzon een groep stralende, zonnige gezichten. Opgetogen waren de kinderen, opge togen ook de belangstellenden, die den afrit bijwoonden, die tegen zeven uur plaats had. In een tiental rijtuigen, waaronder een tramrijtuig en een omnibus, alles bereidwillig en kosteloos afgestaan, ging de tocht naar de haven, om per s.s. Dageraad, waarvoor door de Directie gratis vervoer was toegezegd, zich naar den Helder in te schepen. De reis ging vanaf den Helder per spoor naar Alkmaar, waar een bezoek aan de Kaasmarkt werd gebracht, in een melksalon de inwendige mensch werd versterkt, daarna ging het naar de Hout, en voiral niet te vergeten de Hertenkamp. Per tram begaf zich het gezelschap naar Bergen waar een maaltijd werd gebruikt en de jeugd zich gezellig op wip, schommel en draaimolen ver maakte, om na een wandeling door bosch en laan de terugtocht naar buis te aan vaarden, die zonder tegenspoed of onge val plaats bad. Opgewacht doör een schare van be langstellenden,nog grooter dan 's morgens arriveerden de rijtuigen te 9 uur woer aan het schoolplein. Het eerste schoolreisje van de kinderen van de openbare school te den Burg is uitstekend geslaagd en het departement van het Nut kan zich gelukkig achten daartoe het initiatief te hebben genomen. De meest mogelijke medewerking mocht men daarbij genieten en de dankbaarheid van kinderen en ouders bovendien. Een woord van dank aan allen die tot het welslagen medewerkte is hier zeker op zijn plaats. T)e Cocksclorp. De h. h. P. Dros Azn. en J. Dros Bzn. slaagden voor het toelatingsexamen aan de middelbaar technische school te Dor drecht. Schipper C. Boon Cz. had gister een goeden dag. Hij schoot n.l. 7 robben in de kolk. Alleen aan premiën wordt hem daarvoor f21,— uitbetaald. Oostermd, 20 Juli. Inzake het mosselenvisschon op het verboden terrein zijn de afgovaardigden dor Visschersvereenigiog „Betracht het Goede" op bezoek geweest bij den In specteur der Visscherijen. Gebleken is, dat voor een zeer klein gedeelte ver gunning is verleend aan terreinhouders tot het visschen van kleine mosselen voor het uitzaaien en dat in geen geval groote mosselen mogen gekord worden. Dit heeft den afgevaardigden zooveel bevrediging gegeven, dat eene audiëntie bij den Minister als overbodig wordt beschouwd. Het bestuur van de brandspuit, alhier heeft besloten aan den EAHeer Burgemeester voor te stelleD, dat hier op Zaterdag, 28 dezer proeven met de brandbluschmiddelen gehouden zullen worden. De vrije vaargeul. De heropening van de veilige vaargeul in de Noordzee is een concessie, die wij in de eerste plaats aan het diplomatiek beleid van minister Loudon te danken hebben. In zijn vertoog aan de Engelsche re geering deed onze minister van Buiten- landsche Zaken uitkomen, dat, zeits in geval het Duitsche gouvernement op ver zoek van onze regeering bereid was de vaargeul onmiddellijk te verleggen, het een tijdruimte van verscheidene weken zou vorderen, alvorens alle duikboot kapiteins van deze verlegging in kennis konden worden gesteld. In dien tusschon- tijd zou tengevolge van den Engelschen maatregel ons geheel trans-atlantisch scheepvaartverkeer stilliggen, wat op den economischen toestand van ons land een niet te overzienen invloed zou uit oefenen. Men heeft te Londen de juistheid van dit argument erkend en daarom tijdens den duur der onderhandelingen door onze regaering te Berlijn te voereD, de vaargeul weer opengesteld. Dit kon te gemakkelijker geschieden, daar de Engelsche marine nog niet tot het leggen van mijnen in het door Duitschland veilig verklaarde gebied was overgegaan. De staking welke Zaterdagnamid dag onder de kruiers aan het Holl. Spoorstation in Den Haag uitbrak, be hoorde Zondagochtend weder tot het verleden. Van eenigerlei omvang was de staking dan ook niet geweest. Slechts een paar man had het werk neergelegd. De 20 jarige artillerist W. is bij een oefening van een voorspanmunitie wagen gevallen, zoo meldt men uit Zalt- Bommel. Hij werd door de paarden ge trapt. De wagen reed hem over de boist. De ongelukkige is terstond overleden. De storm. Men schrijft uit Roermond aan het Hdbld Op ontzettende wijze heeft een storm vau ongekende kracht, die Zondagmorgen boven een gedeelte van Limburg woedde, huis gehouden onder de veld- en boom vruchten. Vooral gedeelten van de ge meenten Beegden, Hom en Ileuten heb ben 't geducht moeten ontgelden, zoo geducht, dat in sommige boomgaarden geen appel of peer aan de takken ge bleven is, en in andere de boomen zelf met hun heele wortelgestel uit den grond gerukt en omvergeworpen zyn. Maandagmorgen waren we in Ooi, een dorp onder de gemeente Herten, dat, naar getuigen verzekerden, wel het meest geleden had. We kwamen van't Zuiden af en wel lagen er vele, waaronder zeer zware takken op en naast den weg, doch overigens scheen het nogal mee te vallen. Maar aan den Noordkant van Ooi, tus- schen het dorpje en de Maas, vertoonde zich eeu aanblik alsof er een moderne veldslag geleverd was; van een rij on geveer dertigjarige canadapopulieren, met een voetdoorsnede van zeker veertig ceutimeter, waren er een dertig tot hal verwege afgeküapt en tegen den grond gegooid. Op de rogge- en havervelden lag de oogst door elkaar op een wjjze alsof er geen moeite gespaard was om zoo groot mogelijk wanorde te scheppen en in het dorp zelf waren van bjjna alle huizen vele pannen afgerukt, terwijl enkele een gedeelte van het-dak, weer andere een tiental ruiten verspeeld had den. En dat heele drama had zich binnen 2 a 8 minuten afgespeeld, vertelde een oude man, die met désolaat gezicht bezig was de half rijpe appels onder een van zijn leeggeschudde - boomen bijeen te garen. Maar gedurende dien korten tijd had bij ook zeker gedacht, dat de oor deelsdag daar was, zoo geweldig hadden alle elementen samengewerkt om de schade zoo groot mogelijk te maken. Tegen zessen was 't begonnen met een hevige donderbui, gedurende welke 't vuur niet van den hemel was geweest, daarop was de regen losgebroken en ge durende den regen was onder mede voering van groote hagelsteenen, de wind met zooveel geweld komen aansuizen van den Maaskant, dat hjj ernstig ge vreesd had voor al de canada's, die daar op de Maasweide stondeD, en het eerst den hevigen schok hadden moeten ver duren. In zoover was 't nogal meege vallen, dat de meesten 't er nog goed hadden afgebracht, al waren ze dan ook aardig scheet gewaaid, maar de 6chade aan de veldvruchten, vooral aan de in 't volle blad staande bieten en koolrapen, zon naar hij veronderstelde, eDorm zjjn voor hen, die niet tegen hagolschade waren verzekerd. Nederland-sche motorschoener in den grond geboord. De logger Eendracht III Kw. 102 heeft Dinsdagmorgen teIJmuiden aangebracht de 7 opvarenden van den Hollandschen motorschoener Timor, die met pek ge laden van Londen naar Rotterdam, Maan dagmorgen te 6 uur bij den Noordhinder door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. Tot de zeven geredden be hoort ook een Eogelsch meisje, dat als stow-away de reis naar Nederland mee maakte om haar verlqofde in Vlaardingen te bezoeken. Ruim can vierde ongeldig. Bij de jongste raadsverkiezing in de gemeente Smallingerland bleken van de 1252 uitgebrachte stemmen or van on waarde te zijn 324. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Qroote letters en Vignetten worden nnnr pUittsruimto berekend. Bow\jsnummers S Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel aken bekend, dat van 23 Juli tot en met 29 Juli s bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal ijn: op j elke blauwe bon no. 2 1 hectogram ions) zachte zeep op elke groene bon no. 18 1 ons Javarijst ■sen een maximumprijs van 28 ct. per K.ü. j 1ons regeeringsrijst tegen onderstaande ac. '®x'™J'keI3gI?oe'ne bon no. 19 öf 1 l/i hectogram taeeringsrijst tegen een maximumprijs van 4 ct. per halve K.G. öf 1hectogram gort öf i/*hectogram havermout; oo elke bruine bon no. 17 öf 1 U hectogram roene erwten öf 1hectogram bruine booncn op elke gele bon no. 1 een half hectogram ormaal bak- en braadvet. Od elke rose bon no. 2 of 1 pak kaarsen öf pak schemerlichten tegen een maximumprijs an 50 ct. per pak. Bovenstaande goederen mogen met anders lan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 20 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. lat, do hoi Dit :tie zÈ E ie» 9

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1