N° 3107. Zaterdag 28 Juli 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschoot Woensdag- en Zaterdagmorgen ABONNEM Adrertentiön daags voor de uitgave vóór 0 nur nam. ENTEN en ADVSRTENTIEN worden aangenomen bfl de Uitg.\ Firma LANGE VEL» DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texkl. Regeeringswaren. Landstorm. De Burgemeester van Texel breDgt ter kennis van Adriaan Garritsen geboren 2 Mei 1882 Pieter Jan Schaatsonberg 30Septl882 en Willem Zijm 23 Apr. 1882 dat zij ingevolge de Landstormwet in deze gemeente voor den dienst bij den landstorm zijn ingeschreven voor de aarklasse 1902 en onder het volgnum mer, in het register dier jaarklasse bij ieders naam aangegeven. De bovengenoemde personen kunnen ter secretarie dezer gemeente een per soonlijke kennisgeving hunner inschrij ving bekomen. Texel, 27 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Landstorm. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van geboren 24 Juni 1883 20 1883 3 Jan. 1883 Jan Bremer IJge Grimijser 'fijs v. Beerwaarde en Jan Hoedemaker 21 Oct. 1883 dat zij ingevolge de Landstormwet in deze gemeeente voor den dienst bij den landstorm zijn ingeschreven voor de jaarklasse 1903 en onder het volgnum mer, in het register dier jaarklasse bij ieders naam aangegeven. De bovengenoemde personen kunnen ter secretarie dezer gemeente eene per soonlijke kennisgeving hunner inschrij ving bekomen. Texel, 27 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Oefening brandweer te Oudescbild. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der verordening, rege- ende de inrichting van de brandweer in deze gemeente Maken bekend dat op Zaterdag 4 Augustus 1917, eene oefening met en eene beproeving van de te Oudeschild gestationneerde brand spuit zal worden gehouden. Zij roepen mitsdien alle dienstplich tigen bij de brandspuit op, om op ge- melden dag, des namiddags ten 7 uur bij het brandspuithuisje aanwezig te zijn. De dienstplichtigen worden hierbij ïerianerd aan A. artikel 9 der brandweerverordening, luidende Bij de beproeving der spuit of bjj brand, blijft ieder dienstplichtige op de hem aangewezen plaats en is verplicht de hem opgedragen taak ordelijk en met overleg uit te voeren, totdat hij daarvan wordt ontslagen door dengene, die over hem het bevel voert. B. artikel 10 dier verordening, luidende Hij, die van de oefeningen verlangt vrijgesteld te worden, moet vooraf daar van kennis geven aan den brandmeester zijner spuit, aan wien de beslissing is overgelaten. C. artikel 242 der verordening van politie, luidende De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen hun door den brandmeester of andere boven hen gestelde personen gegeven, stipt en onmiddellijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefening op den bepaal den tijd en bij brand na de gedane op roeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige reden niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren. Overtreding wor'dt gestraft met geld boete van ten hoogste f25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, 25 Juli 1917. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. GRANEN. De Burgemeester van Texel Gelet op de desbetreffende beschik kingen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Brengt ter kennis van belanghebben den, dat het volgende is bepaald lo. Eigenaren en bezitters van onge- dorschte granen en peulvruchten zijn verplicht, telkenmale na het dorschen van een graansoort opgave te doen van de door hen gedorschte hoeveelheden, uitgedrukt in kilogrammen, aan den Burgemeester hnnner woonplaats. 2o. Exploitanten van dorschmachines zijn verplicht wekelyks opgave te doen van door hen gedorschte hoeveelheden graan aan den Burgemeester der. ge meente, waar het dorschen heeft plaats gehad. So. De aflevering van ongedorschte granen en peulvruchten is verboden. 4o. Vervoer van ongedorschte granen en peulvruchten zal behoudens tegen bewijs beschouwd worden als begin van uitvoering eener aflevering. 5o. Onder het vervoerverbod, onder 4 bedpeld, is niet begrepen het vervoer van het land naar de opslagplaats van den verbouwer, alsmede het vervoer, waarvoor door den Regeeringscommis- saris voor de Rijksgraaninzameling ver gunning is verleend. Texel, 26 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. GRANEN. De Burgemeéster van Texel maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bepaald heeft, dat het, behoudens diens bijzondere toestem ming of die van den Miuister van Oorlog, verboden is: a. tarwe, rogge, peulvruchten en boekweit te verwerken tot voedermiddel vooi^ dieren of te vermengen met voeder middelen voor dieren. b. tarwe, rogge, peulvruchten en boekweit, gedorscht of ongedorsebt, ver werkt of onverwerkt, gemengd of ODge- mengd met andere stoffen, als voeder- middel voor dieren te gebruiken. Bovenstaand verbod is niet van toe passing op paarden-, wier-, schapen-, duiven- en waalsche boonen, voor zoo veel de landbouwer vergunning krijgt deze boonen te behouden. Over welk gedeelte de verbouwer mag beschikken zal later worden vastgesteld. Texel, 26 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE- G-ebrek aan veevoeder. Door middel van een mededeeling in de verschillende couranten is door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gewezen op het groote gebrek aan veevoeder, dat in den komenden winter waarschijnlijk zal ontstaan. Een zeer groote opruiming van vee zal dit veevoedergebrek natuurlijk kun nen voorkomen, doch het spreekt van zelf, dat hieraan groote bezwaren ver bonden zijn en dat er dus zooveel mogelijk naar moet, worden gestreefd nog een hoeveelheid veevoeder te verbouwen op het bouwland, waarop gewassen zijn geteeld, die zoo vroeg het veld ruimen, dat de teelt van een tweede gewas nog mogelijk is. Van de door den Minister genoemde gewassen meen ik voor Noordholland bijzonder de aandacht te moeten vesti gen op de teelt van gele mosterd en koolzaad, twee gewassen, die nog een vrij groote hoeveelheid groenvoeder kunnen leveren en zich zeer goed leenen om te worden ingekuild. De opkomst van deze gewassen is bij eenigszins vochtigen grond vrij zeker en de kosten van het zaaizaad (35 Liter per H.A.) zijn bij de tegenwoordige hooge prijzen van het veevoeder niet onoverkomelijk. Men denke er evenwel aan, dat de gele mos terd niet tot bloei mag komen, daar het dan een schadelijke stof vormt, die het als veevoeder minder geschikt maakt. Beide gewassen zijn weinig gevoelig voor vorst, zoodat men met het inkuilen geen groote haast behoeft te maken. Voor zoover nog planten verkrijgbaar mochten zijn, is ook het planten van koolrapen zeer aan te bevelen het oogsten behoeft niet vroeg te geschieden, daar zij een vrij sterke vorst kunnen verdragen. In kuilen schijnen zij licht te gaan rotten, zoodat het beter is ze aan kleine hoopen op het land te bewaren, met eenig stroo en aarde bedekt en ze tijdig te vervoederen. Stoppelknollen (Brassica Rapa rapifera) kunnen nog -tot uiterlijk half Augustus worden gezaaid en nog een belangrijke hoeveelheid loof en knollen leveren. Tegen vorst zijn zij goed bestand, zoodat zij tot in Januari op het veld kunnen blijven. Zij kunnen ook worden ingekuild. (4 K*G. zaaizaad.) Ook wikken kunnen bij goede op komst nog een groote hoeveelheid groon- voeder geven. Zij verdienen bijzonder^ aanbeveling, omdat dit voeder zeer rijk is aan eiwit en er in dezen winter zeer groote schaarschte van eiwitrijk voeder is te verwacbtèn. Het is daarom jammer dat het zaaizaad van dit gewas tegen woordig zoo duur is, wat bij de vrij groote hoeveelheid, die ervan noodig is (2 H.L. per H.A.) een groot bezwaar moet worden genoemd. Zaaien op rijen kan de zekerheid van een goede opkomst veel vergrooten en tevens dienen ter bespa ring van zaaizaad. De teelt van al de genoemde gewas sen voor groenvoeder is vrij. De Rijkslandbouwleoraar voor Noordholland, C. NOBEL. Sekagen, 24 Juli 1917. TEXEL, 28 Juli 1917. Belasting betalen. Nu de belastingschuldigen hun aanslag biljet in de plaatselijke directe belasting ontvangen hebben, meenen wij in 1 herinnering te mogen brengen, dat, wyi buitengewone tijdsomstandigheden blijven aanhouden, ook dit jaar vele uitgaven van de gemeentekas zullen worden ge vorderd, welke uitgaven wel is waar gedeeltelijk door het Rijk worden geresti tueerd, doch waarvan de teruggave in den regel niet zoo spoedig plaats vindt. De gemeente komt daardoor dikwijls voor de noodzakelijkheid te staan tot tijdelijke stijving van haar kasgelden te moeten opnemen, waarvoor een niet onbelangrijk bedrag aan rente moet worden betaald. Deze uitgaven kunnen vermeden wor den, indien do belastingschuldigen, die daartoe in staat zyn, met het betalen hunner belastiDg niet wachten tot de verschillende termijnen vervallen zjjn, doch reeds thans daartoe overgaan eenige termijnen of minstens de helft hunner belasting ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier te voldoen. Uit het oogpunt van een goed ge meente-beheer meenen wy dan oox, dat een spoedige voldoening van den geheelen aanslag, door hen, die er toe in staat zyn, alle aanbeveling verdient. Boven staande lezen wij in het Leidsch Dag blad, doch is zeker ook voor andere gemeenten toepasselyk. Opening weg Durgzlclit—Raven. Zonder eenig feestelijk vertoon of eenige offlcieele handeling van de zijde der autoriteiten, werd de nieuwe weg Woensdag in gebruik genomen. Jan van Ricinsdjjk, Het optreden van Jan van Riemsdijk met zijn liedjes uit boerenleven is hier niet voldoende gewaardeerdde opkomst was maar matig te noemen. 't Was jammer, want de dichter-zanger had beter verdiend. Zijn „Hoe Hendrik aan Jennegien kwam", z'n „Klaas zien gedachgen over een stadse nachvlinder8, om er maar een paar te noemen, waren eenig van originaliteit, waren onverbeterlijk van wedergave, zóó kan dat slechts de man die onder dat volk en die taal is opge groeid, zóó kan dat slechts hij, die'over talenten beschikt als de hepr Van Riemsdijk Want ook voor de pauze kwamen zyn talenten aan den dag. In de komische liedjes als Lied van de lente, Lied van de Mei of ook Zomers buiten, maar vooral als hij zong het tragische lied van „Jaotje's offer, waarvan niemand wist." Of de heer v. R. zong bij piano, guitaar of harmonica, in gewoon Hollandsch of in dialect hij was voor ons te volgen. Zijn toelichting bij de hoerenliedjes was sober, maar klaar. Als voordrachtkunstenaar kwam hij uit in „Hoe ons fanfarecorps zijn medaille behaalde." Waarlijk z(j die zoo herhaal delijk ongeiyk hebben, hadden het ook nu. Schoolfeest. De Nutscommissie voor schoolreisjes kwam Woensdagavond bijeen en of het was, omdat van verschillende zijden de wenschelijkheid was uitgesproken, dat ook de jongere leerlingen eenige ont spanning zou worden aangeboden, of wel omdat de financieele uitkomst het zoo gemakkelijk toeliet, na de verantwoor ding van den penningmeester was men het algemeen er over eenB, dat aan do Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. URANT. Prijs der Advertenlién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodere regel meor 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. io pl vro Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat van 30 Juli tot en met 5 Aug. a.s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal zijn op elke blauwe bon no. 3 1hectogram (ll/i ons) zachte zeep: op elke groene bon no. 20 I'/j ons Javarijst tegen een maximumprijs van 28 ct. per K.G. öf 17, ons regeeringsrijst tegen onderstaande maximumprijs op elke groene.bon no. 1 óf 1 hectogram regeeringsrijst tegen een maximumprijs van 14 ct. per halve K.G. öf 1 hectogram gort öf 1 hectogram havermout op elke bruine bon no. 18 öf 1 '/i hectogram groene erwten öf 1 hectogram bruine boonen op elke gele bon no. 2 een hectogram normaal bak- en braadvet. op elke rose bon no. 3 öf 1 pak kaarsen öf 1 pak schemerlichten tegen een maximumprijs van 50 ct. per pak. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 27 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1