PT Advertentiën Volksvermakelijkbedei j. Van Trotsenburg, m( Be' V A Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. Provinciale Kegclings- Commissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland. 9 Aug. a.s. 16 A G. a,s, Ringrijden met paard en kar voor Dames en lleeren; Ringwerpen voor Dames en Heercn per fiets. Tobbcsteken. Verkrijgbaar aan de molen Tandarts is van ZATERDAG 28 JULI tot nader aankondiging AFWEZIG. Ruim gesorteerd in Heiningsskroton en g. g, Helen 1 bij S'2. Predikbeurt® ra. pol jut nsi te DE WAAL. 1 3 lesti toor Havandermeel f 20, Katoen- zaadmeel met Cocos f25,50, Voermeel f24 en Pelmeei f27. u Do ft-i Porp ïerwi eea de V er, lenst De Batavier II in den grond geschoten. Het bericht, dat een Duitsch stoom schip in het gezicht van onze kust zou zijn in den grond geschoten, bracht hier hedenmiddag heelVat ontroering teweeg. Nader is gebleken, dat het beschoten schip was, de Batavier II onlangs naar Zeebrugge opgebracht, die een lichter pp sleeptouw had en door een Engelsch oorlogsschip door granaatvuur is ge. troffen en gezonken. De bemanniDg van de Batavier II bestaande uit 28 koppen, heeft het schip in eigen booten ongedeerd kunnen ver. laten en is op het strand achter den Hoorn geland. Door de goede zorgen van het hoofd der gemeente werd den schipbreukelin. gen te den Burg in de hotels de Oranje, boom en de Zwaan gelegenheid gegeven den inwendigen mensch te versterken, waarna hen mede door de hulp van de afdeeling Texel van het Roode Kruis in de Vergulde Kikkert logies werd ver schaft. De kapitein is naar wij vernemen in hotel de Lindeboom ondergebracht.^ Dat een en ander heel wat publiek op de been bracht laat zich denken. De gesleepte lichter is door een Hol- landsche sleepboot te den Helder binnen gebracht. thuisblijvers een pretje moest worden aangeboden. Besloten werd met de leerlingen van de vijf laagste klassen een bezoek te brengen aan strand en duinen te de Koog. Voor het vervoer daarheen en terug zou weer een beroep gedaan worden op de rijtuighoudende ouders van leerlingen. Als datum werd vastgesteld Dinsdag 31 Juli en het uur van vertrek bepaald op 's namiddags 2 uur. Oudeschild, 26 Juli. Door de blazerschuiten TX 11, TX 43 en TX 123 zijn in den loop dezer week bij den havenmeester alhier aan geblikt eenige vaten cocosvet, rum en raapolie. Naar alle waarschijnlijkheid zijn ze afkomstig van een schip, dat,al langen tijd geleden op de eene of andere wijze verloren is gegaan, daar de meeste dier vaten reeds begroeid waren. Nu de verkorte weg voor het ver keer geopend is, yalt het de inwoners van dit dorp al op, dat dit er veel dood- scher door is geworden. Vooral is dit het geval bij aankomst en vertrek van de boot. De Cocksdorp 26 Juli. Op de Zeppelin, welke gisteren namid dag langs Texel voer, is door de kust wacht van Eierlaud geschoten. Boven de Noordzee werden ook een watervliegtuig en twee vliegmachines waargenomen. Gisteren zag men in Eierland reeds een stoomdorschmachine in werking. Ze dorschte koolzaad. Waal, 27 Juli. Voor de vacature van onderwijzeres, alhier, hebben zich 6, voor die te Midden- Eierland 5 sollicitanten aangemeld. Eierland. In de'duinen bij den Slufter zijn eenige jongelieden uit den Haag gekampeerd. Men verblijft er in twee tenten. Den Hoorn27 Juli. Nu de Korhoek het vorige jaar is uit gediept zijn thans van en door het Loodswezen verschillende lantaarns ge plaatst om bij nacht den Korhoek te kunnen uit en in varen. Vlieland. Geslaagd als derde stuurman, gr. stoomvaart, de heer D. Visser, leerling der Zeevaartk. School alhier. Als 1ste stuurman slaagde onze plaats genoot de heer G. Tijmons. Een surrogaat boiol." De hooge wftnprijzen en het totale gebrek aan appel wijn hebben de Duitscbe bowlliefhebbers in groote verlegenheid gebracht. Nood maakt echter vindingrijk en zoö is ook een „surrogaat bowl" uitgevonden, die om het hardst geprezen wordt. Men vermengt twee tot drie sappige citroenen met een liter slappe thee, een achtste liter kersensap en wat suiker. Op dit mengsel wordt een flesch spuitwater geschonken. Ten slotte voegt men er nog een paar aardbeien bij. De drank is buitengewoon verfrisschend en zeer smakelijk. Wil men den surrogaat bowl nog goedkooper toebereiden dan neme in plaats van spuitwater een op lossing van natron en wijnsteenzuur. De smaak blijft dezelfde en zelfs de meest verwende bowldrinker heeft er niets op aan te merken. O. H. Ct Onderwijzers genoeg Men meldt ons: Vooral in het Noorden des lands zijn in de laatste tien jaren vele mannen en vrouwen opgeleid voor onderwijzer(es) Nog voor het uitbreken van den oorlog was dat te merken, o. a. bij de talrijke sollicitanten voor de onderwijzersbetrek kingen. De mobilisatie bracht daarin een groote wijziging daar vele geslaagden tijdelijk als onderwijzer(es) werden aangewezen. Nu wordt het anders. Verschillende lichtingen gaan naar huis en de tijde lijke hulpen komen zonder betrekking. Nog één vijfde deel der geslaagden in 1913/14 heeft naar schatting geen vaste betrekking. Gelukkig zijn velen hunner bij levens middelencommissies enz. werkzaam ge steld. („Prov. Gr. Crt.c) Combinatie van Bakkerijen Te Haarlem is een combinatie der bakkerijen Eendracht, Vooruitgang, Arbeid Adelt en Eigen Hulp tot stand gekomen. De personeelen aan die bak kerijen blijven in hun geheel aan den arbeid. Alle brood wordt in de bakkerij van de Eendracht bereid van daar ter dis tributie naar de overige bakkerijen ge bracht. Er zal nacht en dag moeten worden gewerkt zoodat een ploegenstelsel zal worden ingevoerd. Nog kunnen een of twee bakkerbedr ij- ven zich bij de combinatie aansluiten. De stad Dusseldorp heeft een pre mie van 1 mark uitgeloofd voor elk honderdtal koolwitjes (de vlinders, die de rupsenplaag veroorzaken) om te voor komen, dat die insecten weder zooveel verwoesting aanrichten als verleden jaar. Deserteurs. Het aantal deserteurs, dat de laatste dagen de grens over komt, neemt steeds toe. Binnen enkele dagen kwamen 200 deserteurs over de Brabantsche grens. O. H. Ct. Een Belgisch geïnterneerde, die deze week zich tot het nemen van een bad in de afdeelingen heerenbaden van het Zeebad Scheveningen begaf en niettegen staande' herhaalde en aanhoudende waar schuwingen, bij het zwemmen te ver ging, verloor de kracht om terug te keeren bij de hooge zee en de sterke strooming. Onmiddellijk begaven zich de zwemmers G. Klein en A. Knoester om erger te voorkomen met de lijn in zee en zii slaagden er in bij den reeds in benarden toestand verkeerden bader te komen, hem te grijpen en aan wal te brengen. De dankbaarheid van den gein tern eerde, die spoedig van den schrik was bekomen, uitte zich in den vorm van een belooning voor beide redders. Een zeldzame vondst. In de raergelgraven van den St. Pieters berg, bij Maastricht, heeft men onlaDgs een merkwaardige vondst gedaan, name lijk een versteend fossiel in den vorm van een kat. Yoor eenige dagep nu hielden infante risten oefeningen in het Gooi. Zij hielden zich bezig met het graven van een loop graaf rond een boerderij. Plotseling dolf een der soldaten een lang en taai voor werp op, in den vorm van een krokodil, ter lengte van dertig centimeter. Hij spoedde zich er mee naar den luitenant die zich direct hst gevalletje bij den St. Pietersberg herinnerde. Voorzichtig vatte hij de zeldzame vondst aan en als ware het een kind van twee maanden, zoo voorzichtig droeg hij het de boerderij binnen. Met een spons en wat water ontdeed bij bet van de aangekoekte aarde. Een mooi en gaaf beest kwam te voor schijn, waarvan de huls zoo thai als leer was. Hij was reeds besloten de^vondst naar Leiden te sturen voor onderzoek toen de boerin nieuwsgierig naderbij kwam „Wel van mijn leven riep zij plotseling uit dat is de elastieke krokodil van Janus, die is al ruim een jaar zoek" Veeuitvoer. In „Veehandel" wordt bevestigd, dat we binnenkort uitvoer van vee zijn te wachten. Daaromtrent deelt dit blad onderstaand mede: „Internationale moeilijkheden stonden een uitvoer van vee echter tot nog toe in den weg. De oplossing is echter vrij onverwachts gekomenzoowel naar de geallieerden als naar de centralen zal kunnen worden uitgevoerd. De regeering zal den uitvoer in handen houden. De door haar geconstitueerde Rundveevereeniging heeft in hoofdzaak de regeling. De regeering zal voor den aankoop gebruik maken van taxatie commissies. Die commissies zullen waarschijnlijk be staan uit twee personen van de door de Rundveevereeniging opgemaakte lijst van exporteurs en een zaakkundigen veehouder. De uit die lijst te benoemen exporteurs zullen voor het grootste ge deelte aangewezen worden door bemid deling van den Ned. Bond van Vee handelaren. De benoeming van de veehouders taxateurs zal geschieden door landbouw- autoriteiten. Het bestuur van de Rund veevereeniging heeft die lijst ten slotte goed te keuren en vast te stellen. Die taxatie-commissies waarborgen dat rekening zal worden gehouden met ieders belangen. Men denkt iedere week 5 dagen voor uitvoer te gebruiken." Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 8,— v.m. *2.50 n.m. Vertrekuren van de boot van Helder 9,30 vm. *4,25 n.m. Zondags 5,45 en 7,35. Vrijdags nog een extra dienst op de uren als Zondagnamiddag. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 4,31** 7,30 5,33§ 8,27 7,28 sneltrein 9,11 9.17 12,12. 12,40t sneltrein 3,00 1,20 4,27 3,1 Of sneltrein 5,15 4,12 7,11 7.18 sneltrein 9,02 8,05 11,08 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,35 te Alkmaar 7,54 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,49 te Schagen 8,28 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,32 8,36 9,20 11,30 12,58 3,53 2,10 5,35 4,10 7,06 5,12§* 7,06 9,09 sneltrein 10,54 10,25 12,16 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,12 aankomst 10,30 dagelijks 's middags vertrek 4,16 aankomst 5,35 en dageljjks des avonds vertrek 10,22 aankomst 11,38 Maandags en na feestdagen, t alleen op Zaterdag. Zondags niet. Zondags niet, ged. sneltrein. alleen op Zondag, ged. sneltrein. Zondag 29 Juli 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, n m. half 3 ds. Vi d. Waa. Koog, v.m. 10 uur do. v. d. Waa. H. Doop. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal. Oudeschild, v.m. half 11 ds. Buiskool. 'sav. 7 uur ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Kerkcollecte. Cocksdorp, n.m. half 3 ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Dagevos. 's av. 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur de hr. 8. P.de Vries Proponent vanwege de A. D, S. üit de Schager Courant: Schagen, 26 Juli. Aangevoerd: 212 Vette Koeien f 180 a f540,—; 10 Kalikoeien f 290, a f 350; 34-Nuchtere kalveren i 10 a f 25. Overhouders f 0 a f .00 605 Vette Schapen i 24 a f 31. 11 Vette Varkens 80 a 92 ct. per Kg, 0 Magere Varkens f a t 28 Biggen f 4.- a f 12,00; 466 Lammeren f 8 a f 14. Boter f 2.10 a f 2.20 per K.G. Kipeieren f 8.75 at 9,50 per 100 Burgeriyke Staud der Gemeente Texel, van 21 tot en met 27 Juli 1917. GEBOREN Willem, z.v. M. do Waarden G. Bremer. Cornelia Geertruida, d.v C. J. Hin en J. Sikkerlé. ONDERTROUWDA. Henkes en 4, Bonne. H. Jonker en E. van Hoepen GETROUWD: Teuni9 Wnis en Trtjutjj Krijnen. Klaas Boogaard en Gerrittje Trijntje Zuidewind. OVERLEDEN Njet-jo Kooger, 68 jaar echtgenoote van Jacob Kuiper. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen In de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal ij rekening gebracht. Ondertrouwd JOHANNES STEFFERS en GUURTRUIDA CORNELIA ROEPER. Patentiestraat 9, T Regulierstr. 23, naarle,n, 25 Juli 1917. Huwelijksvoltrekking 5 Aug. a. s. Geen receptie. De gewone jaarlijksche Premie en Stam- boekkenring is voor dit jaar bepaald op 's morgens 9,30 te den Burg, Aangift bij den Secr. der H. M. v. L. Jac, KIKKERT Nz. die tevens nadere inlichtingen geelt. Aanvang 's namiddags 1 uur. Deelnemers hebben zich voor of op 13 Augustus uiterlijk te vervoegen bii den heer W. DUINKER. De Commissie. Za 1D, te Je KEB desc er - ta eke U0J des Barj zeer «el, jouw elen ovaa dere te v sntoi iel. Alles per 50 kilo met zak. Gebr. DROS, de Cocksdorp. DEN HÉLDER, Stationsweg 2, prima rechtkante J. I*. BROS I'z., (Je Cocksdorp. bo? z«L [ia h gK ia 5 enge en onge niaj Hol gevei Hos krei ehrij' ia leve lere ;raat iel, Hel Hot it 0 den aanl n He erech belan aard iaarv Wat< inde kdag dage elden te va kf tw 'exel, Het

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2