m a 5N, j N° 3111 Zaterdag 11 Augustus 1917. 30*° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. n Binnenland. Gemengd Nieuws. 30; ir ijkt Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Advertcntiën daags voor de uitgave vóór 0 uur nam. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Fibma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, BuröopTbxbl. Regeeringswaren. De Burgemeester der gemeente Texel; Gelet op eene desbetreffende circulaire ran den Minister van Landbouw, Nijver- leid en Handel Verlangt, ingevolge artikel 9 der Distri- mtiewet van de houders van rundvee deze gemeente opgave van het aantal er op 10 Augustus 1917 door hen ge- touden a. guste koeien ossen stieren mestkalveren varkens van meer dan 50 K.G. slachtgewicht. r'( Bedoelde opgaven behooren te worden ngediend uiterlijk op Donderdag 16 Augustus e. k. De indiening moet ge. chieden ten gemeentehuize ot bij een er gemeente-veldwachters. Op het niet-voldoen aan deze vordering rou) gevangenisstraf bedreigd van ten zaai 'oogste zes maanden of geldboete van en hoogste f 10,000. Texel, 10 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BÜYSING DAMSTE. beta olgi TEXEL, 11 Aug. 1917. Premie- en Stamboekkenriug. Bij de Donderdag op het marktplein alhier gehouden gewone jaarlijksche keuring vanwege de Provinciale Rege lingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noordholland is een premie van f 100 toegekend voor den dekhengst Gantinus van den heer M. A. Langeveld, zoomede voorden hengst Sancho, van de hengsten- tssociatie Eijerland. Voor type „trekpaard" werden de vol gende premiën toegezegd. Een premie van f50 voor een merrie van den heer Boogaardt, Eeierland, een premie van f25 voor een éénjarige idem van den keer Leber, Eierland, f20,— voor een rige van den beer Steendijk, Eierland f 15 voor een 2jarige van de firma w R. Keijser Co., den Burg. Aan een 3jarige, type „tuigpaard", van genoemde firma werd een premie van f25,— toe gekend. Yan de voor het stamboek aangeboden dieren werden een 3 tal exemplaren in geschreven, n. 1. twee van de fa. C. R. Keijser Co. en een 4jarige, eigendom van den heer Jb. Lap Kz. te den Hoorn. Oosterend, 10 Aug. Reeds ruim 4 maanden geleden vroeg eene Commissie uit de Visschergorga- nisatie tot gemeenschappelijken aankoop van visscberij-benoodigdheden den vis- schers opgaven van de benoodigde ka toenen garens, die dan omstreeks Aug. verstrekt zouden kunnen worden tegen den prijs van f3.05 per K.g. Nu is bericht ontvangen, ,dat niet ge leverd kan worden. Tengevolge van de moeilijkheden op scheepvaartgebied heeft de fabrikant, die de bestelling heeft aangenomen, geen grondstof ontvangen en is daardoor niet in staat tot aflevering. De Commissie doet nu nog moeite katoen te krijgen, doch zekerheid tot slagen bestaat er niet. Dat eenden zeer schadelijk kun nen zijn, bleek de vorige week, toen men uit den krop van een geschoten exemplaar niet minder dan 83 heele erwten te voorschijn haalde. Vunraanmaken bij noodweer. Een inlander kan het ons.leeren. In Max Moszkowski's verslag van zijne reis door de binnenlanden van Sumatra (Eigen Haard) leest men Onoverkomelijke bezwaren leken verbonden te zijn aan het aanmaken van een vuur, want storm en regen verijdelden elke poging om een lucifer aan te stekeD. Tenslotte werd een mijner Sakki's nog de reddende engel. Hij vroeg om een sigaret, een handvol tabak en een doek. De sigaret stak hij aan met staal en vuursteen, vervolgens werd het vuur overgebracht op de tabak, daarna werd deze laatste in een doek gewik keld en krachtig bijeen rondgezwaaid, waardoor weldra een vlammende massa ontstond. Vlug kokeu. In deze tijd van gas en brandstoffen- besparing wordt meer dan anders er over gedacht hoe wij zoo snel moge lijk kunnen koken, zonder veel gas te verbruiken, Een Nederlander heeft thans een in strument uitgevonden, waarvan de N.V. „Emissie- en admistratie-Bank" (Keizers gracht 467 Amsterdam) het patent- heelt en dat zeker jn dezen tijd van veel nut kan -zijn, als het binnenkort in den handel wordt gebracht. Het systeem, waarop de vinding berust, is nogal eenvoudig. Bij een ketel wordt een groot plat oppervlak verwarmd, zoodat eerst langzamerhand het water gaat koken. Het nieuwe toestel, een kan of een veldfiasch echter is hol van binnenhet water bevindt zich dan tusschen den dubbelen buitenwand van de kan of de veldfi9sch. Daardoor wordt het water over een grooter oppervlak verwarmd en bereikt eerder het kook punt dan in een gewone ketel. Bij een demonstratie zagen wij, dat een liter water die zich in een kegel vormige veldfiasch bevond, binnen drie minuten kookte. Onder de veldflesch brandde eenvoudig wat papier. Wie buiten is en wat oude kranten mee. neemt, kan dus al gauw kokend water in zijn veldflesch hebben. Ook het water in de kan die even eens een dubbelen wand heeft en hol van binnen is en op een gas- of petro leum comfoor geplaatst kan worden, was eerder kokend dan water in een ketel, dank zij de andere wijze van verhitting, waarbij de vlam in de kegel vormige holle ruimte om hoog trekt. De uitvinding verdient ongetwijfeld belangstelling. (N. v. d. D.) Aardappelen uit schillen. Een tuinman, te Murmerwoude (fr), pootte dit jaar dikke aardappelschillen met de spruitgaten erin, in plaats van heele aardappelen. Hij is nu met den oogst aangevangen, die heel goed is. Deze gelukte proef kan aanleiding ge ven tot groote besparing van het vleesch van aardappelen. N. w. s. De spijsverteering begint in den mond. Men moet das goed kauwen. Het mondspeeksel vermengt zich dan vanzelf met het voedsel. Ook breiige spijzen en melk moeten niet onmiddelgk worden doorgeslikt. Zij moeten eerst goed in aanraking geweest zijn met het mondspeeksel. Door goed te kauwen, d. w. z. lang zaam en grondig, wordt niet alleen de arbeid van maag en darmkanaal ver licht, maar maakt men ook beter gebruik van zijn voedsel, daar de verzadiging meer volkomen is en langer duurt. Door goed te kauwen, komt men met minder eten toe. Ook de zuigelingen moet men lang zaam leeren drinken. Drie maaltijden per dag zijn voldoende. Men vermijde zooveel mogelijk tus- scbenmaaltijden. Na lange rustpoozen functioneeren de darmen beter. Hotelh. Kievitseieren. G. M. Gongsma, te Eesterga deelt het volgende mede in „De Lev. Natuur." 't Is dit voorjaar kort dag geweest voor den Frieschen kievit. Hij is, al wachtend op het eindje van den win ter, die van geen scheiden wist, laat begonnen met leggen, en zoo werd het reeds 6 April, vóór de eerste 500 eitjes ter markt werden gevoerd. Dat is ge leidelijk geklommen tot 27 April, den laatsten marktdag, toen er 25.000 wer den aangevoerd. In totaal zijn er slechts 51.000 eieren gemarkt, die gezamenlijk f7820 hebben opgebracht. Verleden jaar was de productie 105.000 eieren (dus ruim dubbel zoovee) en de opbrengst f 17000. In 1915 werden 170.000 eieren gevonden, 't Is dit jaar wel extra-ordi- Dair slecht geweest als ooit te voren. Dit betreft Friesland, zooals gij wel begrepen zult hebben. Thans is ten gevolge van koude, droogte en late hooiiDg het veld ruim van joDge vogels voorzien. Krachtvoeder voor geiten. Het bestuur van de Geitenfokvereeni- ging te Ruinerwold heeft in een adres aan den minister van Landbouw verzocht voor den komenden winter ook kracht voeder beschikbaar te stellen voor geiten, „de melkkoeien van den kleinen man." Een brutaal stuk. Te Wildervanksterdallen (gem. Wilder- vank) hebben nog onbekend gebleven personen op 150 M. afstand van diens woning een koe van den landbouwer Slim in de weide geslacht. De beste stukken vleesch namen ze mede. De rest lieten ze op het land liggen. Dit scband- stuk werd natuurlijk bij nacht uitgehaald. Die zat er goed bij. Te Nieuweschans is een Duitsch deser teur over de grens gekomen die 100,000 mark op zak had (ongeveer f3ó,000). Hoe lang duurt de nacht? Deze vraag wordt ietwat anders beant woord door een Hagenaar, dan door een plattelander, die aan den hooibouw is 1 Dat verhaalt een causeur in "De Nederlander" Hij moest 's morgens vroeg naar den trein „Aan loopen vijf kwartier van huis naar station, daar viel niet aan te den ken. Voor mij zou 't nog wel maar Tante Enfin, 'k vroeg dan wat een rijtuig me kosten zou je doet voorzichtig met in dezen tjjd zooiets vooruit te vragen. Wat denk jeVier galden behalve de fooi. Vier gulden voor een ritje van 25 min, in den vroegen morgen. Ja, ziet u, zei m'n koetsier, dat is nachtdienst meneer, de nachtdienst duurt tot zeven uur. Stel je voor, midden in Juli is het 's morgens om half zeven, als de zon de heele stad in een goudgloed zet nog nacht. De boemelaars, die zich 's nachts tusschen elf en twaalf hoognoodig naar huis moeten laten brengen zijn er beter aan toe dan de eerzame en solide vroeg-op-staanders, die graag voor zeven uur op reis zijn. Want de Haagsche nacht begint om 12 uur en hij eindigt om 7 uur. Tenminste voor koetsiers en rijtuigpaarden De morgenstond heeft voor die stadslui geen goud in den mond maar brengt hun op die manier goud iu den zak. Distributie van rundvleesch en reuzel. Naar wij vernemen, zal over een dag of veertien de distributie van rundvleesch aangevangen. Daarvoor zal geslacht worden tweede kwaliteit vee. Door het beste vee te sparen, hoopt men een vet reserve voor den winter te kunnen vormen. Tegelijk met de vleeschdistri- butie, zal die aanvangen van de bladreuzel, welke men van de gezouten varkens heeft opgelegd. Bij 1 K.G. vlees zal 1 H.G. reuzel worden verkrijgbaar gesteld. N. R. Ct. -Bij een facteur van de militairen veldpost in een Noord-Brabantsch dorp s huiszoeking gedaan. HQ werd gearres teerd. Er moet gebleken zijn dat h(j 148 couverts die geld inhielden achtergehou den heeft. Voor het woord „film", wil men het Holiandsch woord „rolprent" in voeren. Aardig bedacht, maar het zal wel geen ingang vinden 1 zegt het R. Nieuwsblad. Maar rijwiel dan wagen wij op te merken. Niemand spreekt toch meer van „velocipede." Goud en zilver onder den vloer. In het gasthuis te Uden deelde een inmiddels overleden patiënt uit Volkel aan zijn familie mede, dat onder den vloer zijner boerderij geld verborgen was. Bij onderzoek bleek dat zich daar on geveer f 15.000 aan goud en zilver be vond. Deze som valt nu aan zg'n eenig kind ten deel. Een mijnheer te Utrecht - geen professor die thujs kwam, hing zijn parapluie in plaats van aan den kapstok, aan den knop van de voordeur, zoodat, toen de eigenaar naar binnen ging, zijn regenscherm gezellig buiten (bleet scbo'm- melen. Toen de verstrooide bezitter zich be wust werd, wat bij gedaan had, was de parapluie natuurlijk verdwenen. U. D, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdko 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerixa en undere landen mot verhooging der porto's. Pryjs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer fi Ct. Groote letters en Vignetton worden nssr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel ïaken bekend, dat van 13 tot en met 19 Augustus s, bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal elke blauwe bon no. 5 1 hectogram 1 ons) zachte zeep op elke groene bon no. 4 1 ons Javarljst Egeu een maximumprijs van 28 ct. per K.G. if 1 ons regeeringsrijst tegen onderstaande ïaximumprijs op elke groene bon no. 5 öf 1 hectogram egeeringsrijst tegen een maximumprijs van 4 ct. per halve K.G. öf 1 hectogram gort öf hectogram havermout; op elke bruine bon no. 20 öf 1hectogram rroene erwten öf indien voorradig I'/j hecto- 'ram bruine boonen 'op elke gele bon no. 4 hectogram lormaal bak- en braadvet, op elke rose bon no. 5 öf 1 pak kaarsen öf pak schemerlichten tegen een maximumprijs ran 50 ct. per pak. Bovenstaande goederen mogen niet anders an tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 10 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. VEE. h o dat rei I6D, tight iet Vaat Wai jhti« t ho Duit it ik Sla 'Soci ;hea« lieiii f erwt a, te rei erhar net erna P 9D,

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1