Lezing te Oosterend Dr. R. J. VAN DER HEIJB „de Vergulde Kikker J J E HEER 2 beste Werkpaarden, Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. De Voederschaarste. in d komende tijden. AFWEZIG G. J. O. D. Dikker publiek verkoopen: en G. J. O. D. Dikkers!— publiek verkoopen: een HUIS met ERF Het Logement „DE ZEVEN PROVIN CIËN" is uit de hand verkocht. Cf. DIKKERS, Notaris. gemeubileerde zit- en slaapkamer met volledig pension. Afdeeling Texel BIJENTEELT der vereeniging tot bevordering Oog-, Oor-, Neus- en Keelarts te ALKMAAR. Het sedert onheugelijke jaren bestaan hebbende Logement met tooneel en zeer ruime concei en vergaderlocaien, benevens grooten tuin, Een ballon gedaald. Op het gerucht, dat een vliegmachine, volgeDS anderen een luchtballon en weer anderen een Zeppelin, nabij Akenbuurt zou zijn gedaald, begaf Donderdagavond jong en oud van uit den Burg zich in die richting. Teleurgesteld kwam elk terug. De ge daalde ballon bleek te zijn eeD proef ballon, van Hollandschen oorsprong, waarop o. a. .het woord „Soesterberg" voorkwam. De ballon die op het erf van den heer Hoogenbosch te Westermient was neer gekomen is door den heer Commandant der troepen in beslag genomen en reeds naar elders verzonden. Omtrent de plaats van herkomst kon den wij nog niets vernemen. Gebrek aan veevoeder. Landbouwers, die op hun vrijkomend land winterrogge wenschen te zaaien met het doel het daaruit groeiende ge was in den aanstaanden winter aan hun vee te vervoederen, kunnen het daarvoor benoodigde zaaizaad verkrijgen door mijne bemiddeling. Sniji oggge kan by gunstig weer in den herfst nog een vrij groote hoevool- heid groenvoeder leveren, dat gedurende den winter kan worden gemaaid en aan het vee worden gevoederd. Bij zacht weer neemt 't gedurendejden winter nog belangrijk in hoeveelheid toe. Daar het tegen vorst bestand is, kan het tot laat in het voorjaar blijven staan en voor groenvoeder worden gebruikt. db Rijkslandbouwleeraar voor Noord- holland. C. NOBEL. Schagen, 10 Augustus 1917. De Gocksdorp. Het watervliegtuig is Woensdag weg gebracht, gesleept door de postvlet naar de „Pan" en verder per sleepboot naar de „Mok". VeleD, die dien dag nog kwamen kijken, waren dus teleurgesteld. De üuitsche legers voor de Russische korenschuur. De Deutsche Tagesztg. herinnert nog eens aan het geweldige voordeel, dat de centraien in het afgeloopen jaar hebben gehad van den Roemeenschen graanoogst het gedeelte, waar over Duitschland beschikte, was voldoende om het broodverbruik van het geheele Duitsche volk en van de Üuitsche troe pen gedurende een maand te dekken. Voor het volgende jaar, vervolgt het blad, komt er waarschijnlijk nog een an der graangebied in aanmerking voor onze verzorging,de Russische koren schuur, die onze troepen op het punt staan binnen te dringen. In de richting van Polodië hebben zij de grenzen reeus overschreden. Welke economische voor uitzichten daarmede worden geopend, beschrijft Volksw. Korr. als volgt „Aan gene zijde van de grensrivier Zbrucz, die onze troepen gedeeltelijk hebben overschreden, strekken zich over een oppervlakte van vele honderd duizenden vierkante kilometers de vrucht baarste streken van Rusland uit, het beroemde „land der zwarte aarde", waar op, nog afgezien van al het andere, het beste graan van gansch Europa wordt verbouwd. De korenschuur van het tsarenrijk ligt voor ons leger.dat zijn zege vierenden opmarsch in Rusland wel zonder al te groote moeite en zonder veel oponthoud zal kunnen voortzetten en ons daardoor in bezit zal stellen van een oogst, die ons over alle voedings misère kan heenhe'pen. Dat is een economische factor van niet te onder schatten beteekenis". Tenslotte noemt de Deutsche Tagesztg. de Oekraine ook in ander opzicht zeer belangrijk en wel met het oog op de rijke mangaanertslagen alleen in 1916 werd er 1.015,686 ton mangaanerts ge dolven! Het blad hoopt dan ook, dat mén deze schier onuitputtelijke lagen dienst baar zal kunnen maken aan de Duitsche ijzerindustrie. Papier uit kastanjebladeren. Op tal van plaatsen in de Hoeksche Waard en op het eilaud IJselmonde worden de bladeren van de wilde kas tanje opgekocht om voor de papier fabricage te dienen. Schijnbaar waardeloos. De staniol-inzameling (iheelood,staniol, capsules, aluminium) ten behoeve der herstelbehoevende kinderen der vacantia- koloniën, vertegenwoordigde bij de laatste' inschrijving een verkoopwaarde van 11622,84. Een prettige vrijer. De Tel. meldt uit Dordrecht. Zij hadden al eenige jaren verkeering gehad. Eenige weken geleden was zij ziek geworden. De vorige week kwam de verloofde bij de mijnheer en mevrouw van zijn meisje en verzocht uit haar naam het geldkistje, dat zij hnn in be waring had gegeven. De verloofde liet echter niets meer van zich of het geld hooren, zoodat tenslotte het geval in hahden der politie werd gesteld. Deze stelde den minnaar, die een leventje van vroolijken Frans had geleefd, in verze kerde bewaring. Van het vrij groote be drag had hij slechts enkele guldens nog in zijn bezit. Kleine nabetrachting op de Amster- damsche relletjes Een lezer van het H.bl. vraagt zich af, waarom men bij de laatste Amster- damsche relletjes er dadelijk de infan terie bij haalde. „Met een 100-tal huzaren zou, naar mijn bescheiden meeniDg, de straat veel eerder schoongeveegd en niet zooveel slachtoffers gemaakt zijn. Een klap met het plat van de sabel, of in het ergsto geval met het scherp, zou in ieder ge val geen doodelijke verwonding gemaakt hebben. En het voordeel is ook in de eerste plaats, dat de bepaalde oproer makers, dus die vooraaD staan (de bel hamels), het eerst met de huzaren kennis maken, terwijl de infanteristen, klaarblijkelijk om niet de voorsten al leen te treffen, er over heen schoten en daardoor op grooten afstand men- schen doodden of verwondden, die er niets mede te maken hadden." En na een herinnering aan een oproer te Leiden, 50 jaar geleden, waaraan 60 huzaren in één avond een einde maak ten, eindigt deze lezer „'s Jongens, als men dat rikketik van die huzaren achter zich heeft, is men niet op zijn gemak en ik geloof, dat men eene volgende maal er beter de proef mee kan nemen, dan met die schietpartijen." Deserteurs. Als een bewijs van het groot aantal Duitsche deserteurs en vluchtelingen dat ons land binnenkomt, kan dienen dat dagelijks aan trein 1178 van Win terswijk naar Zevenaar een quarantaine- wagon is gehaakt, waarmede deze vreem delingen naar het quarantainestation te Didam worden overgebracht. O H Ct. Zoet winsje. Het bericht, dat de Minister van Landbouw met ingang van gisteren den prijs van de boter belangrijk hooger vaststelde heeft het gevolg gehad schrijft het Vad. dat Zaterdagavond en Zondag ochtend in tal van winkeltjes en depóts van melkinrichtingen geen likje boter meer te krijgen was Uitverkocht heette het. Maar de waarheid is dat al die uit verkochte winkeliers hun voorraad boter in kelder en ijskast hadden opgeborgen daar de boter die Zaterdag voor f 1,12 per pond moest geleverd worden f 1,30 zou opbrengen. De voorraad werd dus achtergehouden. Ja waarom zou een boterwinkelier ook niet eens een oor logswinstje mogen maken Minister Posthuma is een knap man als hij tegen dergelijke winstmakerijtjes die juist den den middenstand het meest treffen een remedie weel uit te vinden. De fiets en het smokkelen. Er worden te Zevenaar den laatsten tijd door de surveileerende kommiezen en soldaat-kommiez6n zeer vele rijwie len in beslag genomen. Terwijl de meer geraffineerde smokkelaars slechts zelden per rijwiel smokkelwaren vervoeren maken ook wielrijders misbruik van de situatie om in een kort tijdsbestek ten uitvoer verboden goederen naar in de onmiddelijke nabijheid der grens wonende lieden te brengen om op die wijze bij kleine partijen groote winsten te maken. De mogelijkheid van het confiskeeren van het vervoermidielen blijkt thans een prachtig bestrijdingsmiddel te zijn. Twee costuums per jaar. Het Itijkskleedingbureau in Duitsch land heeft bepaald, dat een heer tot het einde van dit jaar niet meer dan twee overjassen en tweè pakken mag koopen eene dame niet meer dan twee mantels, drie japonnen, twee ochtendjaponnen en drie pakjes worden gekocht. Ook mag een persoon tot het einde van 1917 slechts twee paar luxe schoeneu koopen, Nieuwe groente. Het N. v. h. N. schrijft: Een onzer lezeressen heeft eens een proef genomen met het koken van bietenbladeren als groente. Zij had verrassende resultaten. De bladeren van de gewone roode bieten worden geheel behandeld als andijvie en geven dan inderdaad een zeer smakelijke groente, die zich ook als andijvie laat gebruiken en door haar hoog suiker gehalte zeer voedzaam moet zijn. De voorraad is groot genoeg om er eens een proef mede te nemen. In Oost Pruisen wordt bietenloof reeds lang gegeten. Die 't kleinste niet eert.... Het stoomschip Hever uit Gothenburg is te Delfzijl aangekomen met 11,900,000 doosjes Zweedsche lucifers. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 4 tot en met 10 Aug. 1917. GEBORENGerrit. z. v. H. de Vries en C. Jonker: Grietje, d. v. J. Renses en M. Verhoeve; Gerrit, z. v. J. Eelman eD E. Bruin. ONuERTROUWD: Geene. GETROUWD: Leonardus Koppen en Gesina Hendriea Thomassen. OVERLEDEN Cornelia Dogger, 76 jaar echtgenoot van Engeltje Plaatsman. Levenloos aangegeven kind van W. Kuijper en A. Knijper. Zondag 12 Augustus 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, 'sav. 7 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Koog, v.m. 10 uur ds. v. Hoogstraten van Zeist. DenEoorn, v.m. 10 uur ds. Lazonder van Giessen Nieuwkerk. Dankzegging H. Avondmaal. Oudeschild, nam. 3 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Collecte voor het Fonds tot verbetering der schraalste predikants-tractementen. Coclcsdorp, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Extra-collecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dagevos. 'S av. 7 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Aischeid. Uit de Schager Courant: Schagen, 2 Aug. Aangevoerd: 182 Vette Koeien f 180 a f 590,'—; 20 Kaltkoeien 1 230, a 1 340; 44 Nuchtere kalveren i 10 a f 25. Overhouders f 0 a f .00 532 Vette Schapen i 35 a f 45. Vette Varkens a ct. per Kg. 0 Magere Varkens f a f 62 Biggen f 4.— a f 8,00; 176 Lammeren f 10 a f 17, Boter f 0.— a 10.— per K.G. Kipeieren f 8 50 a f 9,25 per 100 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. GEBOREN": GERRIT zoon van Jb. EELMAN Gz. en E. EELMANBruin. Bargen-Tcxel, 8 Aug. 1917. GETROUWD: LEO KOPPEN en GESINA H. THOMASSEN, die, mede namens wederzijdscbe familie, hartelijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van belangstelling, bij hun huwe lijk ondervonden. Helder, Koningstr. <43 9 Aug. 1917. Het heeft de Heero behaagd van on?e zijde weg te nemen onzen ge liefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader CORN DOGGER Jzn., in don ouderdom van 77 jaar en 6 maanden. Namens de familie, Wed. C. DOGGERPlaatsman. Oosterend, Texel, 8 Aug. 1917. Voor alle blijken van deelneming, onA vonden bij 't overlijden van onzen broeder en behuwdbroeder, TEUNIS METS, betuigt de familie haar oprechten dai >r NameDS allen WMETS Tz, Texel, Augs. 1917. van de heer H. KLIMP, op Zaterdag 's av. 8 uur bij KOPPEN. op ds rioci den in Nederland. Leden die SUIKER wenschen to bestelL worden verzocht opgave te doen en'tg! ,nde! te zenden (29 ct. per KG.) voor IS Augi de tus aan den secretaris J. MAK te de Koog, tot Maandag 20 -A.ugusti] II] Notaris te Texel, zal, na bekomen rechterlijk bevel, verzoeke van de erfgenamen van den Hi, R. MOOJEN, op Maandag 13 August 1917, des avonds 6Va uur, in het „den Burg" aan den Burg op Texel, alles zeer gunstig gelegen te den B„ op Texel, samen groot 18 aren, 28 cenl aren. Gebouwen en tuin worden in div perceelen en in combinatie verkocht. Aanvaarding 16 Augustus 1917. Nadere inlichtiugen te bekomen li kantore van bovengenoemden Notaris t ten kantore van den Makelaar H, FLES te Texel op 1' ir. iën" heei odes J. 2 1 3üV£ OTi I r. E he ke z de 'e k< UT, Hen ragt Notaris te Texel, zal op Maandag 13 Augustus 1917, j afloop der verkooping van het logemet „de Vergulde Kikkert" ten verzoeke vi Mej. de wed. S. Dz. BAKKER, in bi café „den Burg" en stal voor 8 paarden, nabij „de Verguld Kikkert* te den Burg Sectie K nos. 178 en 1784, groot 140 centiaren. vraagt van 5 September tot 16 October Brieven met opgave van conditiën Hulp- telegraafkantoor Den Hoorn. TE KOOP bruine merrie 7 jaar en bruine ruin aftands. Bjj M. BOO0, Bargen, Texel.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2