N° 3112 Woensdag 15 Augustus 1917, 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor deh Boes 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Adrcrtentiön daags voor de uitgave vóór (1 nur nam. Prijs der Advertenlitn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meor 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. jONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen btj de üitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bürg op Tsx at. Lu INRICHTINGEN, |ke govaar, schade of hinder kannen veroorzaken. luigemeester en Wethouders der Ge- bnte Texel brengen ter openbare luis, dat ter Gemeente-Secretarie ter ge ligt een verzoek met bijlagen van -American Petroleum Company te flÉterdam, om vergunning de petroleum jgplaats, thans geplaatst op het per sectie D no. 2292 op te richten op perceel, gelegen nabij de haven te leschild alhier kadastraal bekend in [tie D, No. 2289. ip Zaterdag den 25 Aug. 1917, des Idags te 12 uren, zal ten Raadhuize jgenheid bestaan om bezwaren tegen verzoek in te brengen en deze jdeling en schriftelijk toe te lichten, bowel de verzoeker, als zij, die be- iren hebben, kunnen gedurende drie en, voor het bovengemelde tijdstip, de Secretarie der Gemeente kennis een van de ter zake ingekomen rifturen. Ie aandacht van belanghebbenden ;dt er op gevestigd, dat volgens de taande jurisprudentie niet tot beroep echtigd zijn zij, die niet overeenkom- art. 7 der Hinderwet op den boven- lajilden dag voor het gemeentebestuur i verschenen, ten einde hunne be- iren mondeling toe te lichten. Texel, den 11 Aug. 1917. urgemeester en Wethouders voorn. Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Plaatselijke belastingen. Burgemeester en Wethouders der neente Texel maken bekend, dat de lieren van schoolgelden over het deide 'artaal 1917 gedurende vijf maanden gemeente-secretarie voor een ieder inzage liggen, lexel, 13 Augustus 1917. Burgem. en Weth. voorn. •BUYSING DAMSTE. Db Secretaris, JONKER. VEE. De Burgemeester der gemeente Texel; Gelet op eene desbetreffende circulaire ib n den Minister van Landbouw, Nijver- id en Handel Verlangt, ingevolge artikel 9 der Distri- las tiewet van de houders van rundvee deze gemeente opgave van het aantal r op 10 Augustus 1917 door hen ge raden a. guste koeien; b. ossen c. stieren d. mestkalveren e. varkens van meer dan 50 K.G. slachtgewicht. Bedoelde opgaven behooren te worden igediend uiterlijk op Donderdag 16 Dgustus e. k. De indiening moet ge- zi ihieden ten gemeentehuize of bij een i Jt gemeente-veldwachters. Op het niet-voldoen aan deze vordering 1 gevangenisstraf bedreigd van ten «ij oogste zes maanden of geldboete van o hoogste f 10,000.—. Texel, 10 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE, Landbouwzaden. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bekend gemaakt dat door hem. in bezit is genomen of zal genomen worden op het tijdstip, waarop het oogsten is aangevangen of zal aanvangen de totale opbrengst van de navolgende gewassen van den oogst ^1917, ook voor zoover deze reeds bij handelaren of fabrikanten is opgeslagen Koolzaad, raapzaad, boterzaad, dederzaad, blauwmaanzaad en lijnzaad, benevens de verwerkingsproducten daarvan dat in elke provincie een Regeerings- Commissaris voor de Rijksgraanverza meling belast is met de inbezitneming en inzameling van genoemde producten; dat hij belanghebbenden met nadruk er op wijst, dat het verbruik of de afle vering van deze producten aan andere personen dan bedoelden Regeerings- Commissaris voor hen de meest ern stige gevolgen na zou kunnen sleepen en zij zich blootstellen aan strafrechterlijke vervolging. Texel, 14 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. PULP. De Burgemeester van Texel maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld de navolgende maximumprijzen, zoowel wat betreft campagne 1917^1918 als oudere pulp: a. voor natte pulp, f4.50 per 1000 K. G. op voertuig aan de fabriek f 4.50 per 1000 K. G. op vletwerk op de binnenrivieren en rondom de fabrieken, met vracht voor rekening der koopers; f 5.75 per 1000 K. G. groote vaart, Holland, franco vöor den wal f5.75 per 1000 K. G+15 cent extra onkosten als van ouds op Rotte en Leidsche Vliet, franco voor den wal;. Alles onder waarborg van voldoende gewicht en van voldoende qualiteit (ma ximum 66 p.ct van het bietengewicht) b. voor gedroogde pulp, f 10.50 per 100 K. G. per voertuig of in vaartuig af fa briek geleverd in zak, waarvoor f 1 per stuk in rekening zal worden ge steld, welk bedrag wordt terug betaald, indien de zak binnen 3 weken na den dag van aflevering wordt teruggeleverd c. voor suikerpulp, met een suikergeh. van ten minste 30 p.ct f 14 per 100 K G. met een suikergehalte van ten minste 20 p. ct f 13 per 100 K. G. met een suikergehalte van ten minste 10 p.ct f 12 per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig af fabriek geleverd in zak, waarvoor f 1 per stuk in rekening zal worden gesteld, welk bedrag wordt terug betaald indien de zak binnen 3 weken na den dag van aflevering wordt teruggeleverd. Texel 14 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE 4-11 Aug. 't Is weer de vacantietijd en het heer lijke zomerweder verhoogt niet weinig de vacantiestemming van zoovelen, die voor een tijdje werk en zorgen mogen achter laten, om van het mooie van Holland's dreven te genieten. Jammer, dat niet ieder zoo eens eenige dagen er uitkan trekken. Niet ieders beurs laat dat toe, vooral thans niet, nu de buitengewone omstandigheden ook buitengewone eiscben aan iemands financieels draagkracht stellen. De oorlog moge eene nieuwe categorie van rijkaards hebben geschapen, aangeduid onder de ini tialen O. W., de meerderheid der bevolking zucht al te zeer onder de duro tyden en kan dan ook aan vacantietijd alleen denken. Het heerlijke zomerweder zal zeer zeker de vacantiestemming verhoogen, maar overigens ervaren ook z\j, die „aan de reis" zijn, dat de oorlogstoestand ook hen volgt naar hun pensions,op hun uitstapjes,op op reis en overal. Het reizen is verre van prettig nu de kolenschaarschfe de spoorwegmaatschappij aanzienlijke beperking oplegt. De reis duurt veel langer dan vroeger, de treinen, wier aantal zeer ingekrompen is, zitten doorgaans volgestopt met reizend publiek. En als ze op de plaats van bestemming zyn aangekomen, dan zijn het al dadelijk de bepalingen der distributiewet, die u allerlei beperkingen opleggen. Zoekt ge uw mooie boschlaantjes van vroeger op, dan merkt ge hoe de houtspeculatie, die ook al een gevolg van den oorlog is, zich ook niet onbetuigd heeft gelaten en zoo veel boomenschoon onder de moordende bijl is gevallen. Zoekt ge de mooie heide- plekjes op, dan ontwaart ge, dat er nu aardappels en boontjes, haver en rogge, groeien en ge herinnert u, dat ge in uw eigen tuintje geen plekje onbenut gelaten hebt. Droomt ge u verweg uit deze booze we reld vol arbeid en zorg, vol strijd en lij den, dan wordt uw rust plots gestoord door de roffelende trommen en het marsch- geluid van een soldatentroep, die u zoo in eenmaal weer tot de werkelijkheid van onzen tijd terugroept. Er ontbreekt wel iets aan de vacantie stemming, ze is niet echt, niet onvermengd. Er is iets in van de weeën van onzen tijd. —o—o—o De oorlogsberichten van de afgeloopen week waren niet zeer belangrijk. Alleen in het oosten waren de gebeurtenissen nog meer of minder belangwekkend, ofschoon de algemeens toestand er niet veel veran dering onderging. Kerenski, die behalve minister-president, ook minister van oorlog en marine geworden is en vrijwel met de macht van het dictatorschap werd bekleed, spant thans alle krachten in, om Rusland te redden. Daarbij wordt hij krachtig ter zijde gestaan door Kornilof, den opperbevel hebber van het Russische leger. Kerenski heeft reeds dadelijk in de eerste vergadering van den Ministerraad de verklaring afge legd, dat om Rusland te redden in de eerste plaats noodig is, alle aandacht te wijden aan de nationale verdediging. En Kornilof die het volmaakt met Kerenski eens is, heeft al dadelijk daartoe de noodige maat regelen genomen. Het is hem gelukt, den opmarsch der Centralen aan de Galicisch- Russische grens tot staan te brengen. Ge meld wordt, dat de Duit.sch-Oostenrijksche troepen, na vergeefs te hebben beproefd de grensrivior, de Zbrucz, over te trekken en Rusland binnen te vallen, die pogingen hebben moeten staken eo daarom overge gaan zijn om zich op het veroverde gebied vast te zetten en in te graven. Een tegen aanval van de Russen hebben ze voorloopig niet te vreezen, want Kerenski heeft duide lijk genoeg doen uitkomen, dat het leger zich uitsluitend tot het defensief zal hebben te bepalen, teneinde gereorganiseerd te kunnen worden. Meer naar het zuiden, op het front in Boekowina en Roemenië he6ft Kornilof den opmarsch der Centralen nog niet kunnen tot staan brengen. Mackenzen rukt daar nog met kracht vooruit en men schrijft hem zelfs het plan toe, zijn opmarsch voort te zetten tot geheel Besarabie, de Russische graanschuur, veroverd is, ja zelfs uit te strekken tot de belangrijke Zwarte Zee haven Odessa. Of Mackenzen inderdaad het plan voor een zoo groote als gewaagde onderneming koestert, moet de tijd leeren. In elk geval zal Kornilof goed doen er wèl rekening mee te houden. Dat maakt de situatie op het oostelijk front dan ook be langwekkend op dit oogenblik. Op het westelijk front hadden in de laatste dagen tal van hevige, plaatselijke aanvallen plaats,waardoor de algemeone toestand echter niet gewijzigd werd. Van de andere fronten geen nieuws van beteeken.is, —o—o—o— Alles wijst er op, dat we 6en nieuwen oorlogswinter tegemoet gaan. De Staats lieden van Europa schijnen het oogeDblik nog niet gekomen te achten om ernstig over hot vredesvraagstuk te spreken. De leiders der Centralen spreken bij voorkeur in bewoordingen, die voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn," waaraan men geen houvast heeft. Ze willen den vrede en ze beloven geen hooge eischen te zullen stellen, maar hoe die eischen precies zijn, dat wenschen ze nog maar niet te zeggen. De leiders der Entente verklaren openlijk, dat het oogen blik om-over vrede te praten nog niet ge komen is. Duitschland zal toch niet willen geven, wat als prijs voor den vrede wordt gevorderd. Ze droomen nog van overwin ning en spreken nog openlijk over een vredesdoel, waarbij het herstel van Belgie als eerste en de teruggave van Elzas-Lotha- ringen aan Frankrijk als tweede eisch wor den gesteld,, In de afgeloopen week is te Londen de conferentie der geallieerden gehouden. Of er veel belangrijks is besloten, valt met te zeggen, evenmin waarover de beraadslagin gen hebben geloopen. Wel kan men uit de uitlatingen van de Eutenteleiders en uit de tafelreden opmaken, dat niet de vrede, maar de voortzetting van den oorlog het groote onderwerp der beraadslagingen js geweest. De vrede is door deze conferentie zeker geen stap nader gekomen. Ondanks het feit, dat de leidende Staats lieden stug en onwillig zijn ten opzichte van het vredesvraagstuk, begint uit de volkeren zelf de aandrang naar viede toe te nemen. Wel is die aandrang nog niet zoo sterk, dat h(] ons voor den vierden oorlogswinter zal bewaren, doch er is een toeneming van kracht merkbaar. Zien we naar rechts, naar Duitschland en letten we maar eens op de persuitiDgen der laatste dagen. Er is eén nieuw Kabinet gekomen, en het is een allegaartje van conservatief tot socialist, dat alle partjjen moet bevre digen en het geen enkele doet. Vooral de pers der vooruitstrevende partijen liet zich scherp uit over de samenstelling der nieuwe iegeering en het is den Rijkskanselier Michaëlis niet onduidelijk te verstaan ge geven, dat hij breken moet met zijn vrien den uit de jonkers en conservatieven.. Er zijn bladen, die do Dieu we regeering slechts een kort leven beschoren zien en die het openlijk zeggen, dat Michaëlis niet de man is, die de democratiseeriDg en daardoor den vrede zal kunnen brengen. Een der Cen trumbladen schreef zelfs, dat Michaëlis Diet de kimenie, maar de gaande man ie, TEXELSCHE COURANT. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1