N° 3114 Woensdag: 22 Augustus 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week (of week. Dit blad versckynt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Boks 30 Cts. Franco per post door go* heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advcrtcntiën daags voor de uitgave vóór 0 mir nam. Prijs der Adverteniün. Van 1 tot 5 régels 30 Cts. Iedero regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetton worden naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de XJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg opTïxkl. AARDAPPELEN. De Burgemeester van Texel breDgt ter -fcpenbare kennis, dat de maximumklein- J landelprijs voor aardappelen oók geldt (oor z.g. fijne zandaardappelen. Bedoelde maximumprijs bedraagt voor ;roote aardappelen 9 per E.G. en voor ai ioters of drielingen 6 cent per E.G. Texel, 20 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. MAIS. De Burgemeester van Texel Gelet op een ontvangen circulaire van len' Minister van Landbouw, Nijverheid bd Handel Brengt ter kennis van de in deze jemeente gevestigde handelaren,paarden- louders, veehouders en landbouwers, dat lij gehouden zijn uiterlijk Dinsdag 28 Augustas a s. ran hem, Burgemeester, opgave te ver- dfl strekken van hunne voorraden mais, welke niet verkregen zijn hetzij uit Je distributie door de veevoederbureaux, hetzij door ruiling tegen rogge of tarwe. Tegen het niet of niet juist verstrek ken der opgave is gevangenisstraf be dreigd van ten hoogste zes maanden of ;eldboete van ten hoogste fl0,C00,-. Texel, 20 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSIN0 DAMSTE. lil LANDWEER. Tijdelijke schorsing van onbepaald (klein) verlof. De Burgemeester van T< xel brengt ter - Jgemeene kennis, dat in September 1917 bet onbepaald (klein) verlof van de lienstplicbtigen der landweerlichtingen ;907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912 en 1918, die dit jaar nog niet bij de reserve I! andweerbataljons onder de wapenen werden geroepen, ter inspectie van klee- ding, wapenen en uitrusting enz. tijdelijk ofö zal worden 'geschorst, zooveel mogelijk et voor niet langer dan één dag, de b<?en- a en terugreis van en naar de woonplaits isn hieronder begrepen. De datum, waarop en de plaats, waai de opkomst moet geschieden, zullen nader worden bekend gemaakt. Verlofgangers, die op den datum der Jopkomst met toestemming van den IS Minister van Oorlog zich in het buiten- land ophouden dan wel da buitenlandsche zeevaart of de zeevisseherij buitenlands uitoefenen, zijn vrijgesteld van de op komst. Deze kennisgeving geldt uitsluitend als voorloopige. Aan ieder landweer- plichtige, die zal moeten opkomen, wordt een persoonlijke oproeping gezonden door zijn militairen commandant. Texel, 21 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. A A L. Be Burgemeester van Texel maakt bekend, dat gedurende de eerstvolgende dagen aan het Waaggebouw van des Daöiiddags 3 tot 5 uur, zoolang de voor raad strekt gerookte -aal verkrijgbaar is. Texel, 21 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE, 11-18 Aug. Da afgeloopen weekwas er een van verbit terden strijd en van hoopvolle vredesklanken beide. Bittere strijd. Op het westelijk front gingen de geallieerden tot het offensief over. Voor de tweede maal woedde de slag in Vlaanderen en met de grootste verbittering werd er van beide kanten ge streden. De aanvallende beweging werd ondernomen op een front van 30 K.M. en beide partijen rekenen zich weer de eer der overwinning toe. Er werd onder een hevig vuur storm geloopoD, eenige dorpen en stelliDgen werden veroverd en weer verloren en naast een lofzang op de dapperheid der troepen kan men in de oorlogsberichten der beide partijen lezen van de verschrikkelijke verliezen, den vij and toegebracht. Wij hebben het doel dat we ons gesteld hadden bereikt, verzekeren de berichten uit Parijs en Londen en te Berlijn verklaarde men met even grooten nadruk, dat de stormaanvallen te vergeefs geweest en te pletter geloopen zyo. De strijd woedde in Vlaanderen weer geweldiger dan ooit, dat blijkt voldoende uit de berichten. Maar zoek niet op de kaart naar de resultaten, want dan moet het vergrootglas er bij. Tot nog toe is niets anders bereikt, dan dat weer duizen den jonge menschen in den dood gedreven of voor hun leven verminkt zfin en dat, wat er nog overeind stond van de dorpen in de vuurlinie, volkomen verwoest en vernietigd werd. Lees maar, wat er geschre ven werd over het tragische lot van het eens zoo vriendelijke stadje St. Quentin, dat thans zijn schoone kathedraal en tal van huizen in vlammen zag opgaan. Aan gestoken door de Duitschers, beweert men in Parijs ia brand geschoten door de eigen Fransche granaten, verzekert men in Berlijn. Nog geven de geallieerden den strijd in Vlaanderen niet op. Ze willen bjijven door beuken tegen bet Duitsche front, tot ze hun doel bereikt hebben of eindelijk, éin delijk zullen moeten inzien, dat het op deze wijze nimmer bereikt zal worden. De Duitschers hebben sterke reservetroepen naar het bedreigde frontgedeelte gezonden en gaan hier en daar zelf tot het offensief over. Eu eiken dag vallen er weer jonge mannen in de baDge, zware en blijkbaar hopelooze worsteling. Op bet oostelijk froht was in de laatste dagen de strijd eveneens bloedig en zwaar. Inzonderheid iD Roemenië, waar de Cen- tralen hun offensief hervatten en de Rus sen en RoemeDiërs onder den zwaren druk daarvan deden terugwijken. De tegen stand der Russen en Roemeniërs is taai en ze doen niet als hun wapenbroeders in Galicië, die op den loop gingeD. Met in spanning van allo krachten trachten ze het offensief der Centralen tot staan te brengen, maar nog steeds blijven de Cen tralen terrein winnen. Ook op het noordelijk deel van het oostelijk front nam de gtvecbfactie in de laatste dagen in hevigheid toe. Er werd hevig gevochten bij Wilna, Dunaburg, Baranowitsji, waaraan deelgenomen werd door de door de Russen gevormde „batal jons des doods." Zoo vermeDgd zich in oosten en westen opnieuw het zwart van de kiuitdamp met het rood van het bloed... i —o—o—o— Te midden van het oorlogsrumoer der laatste dageD, waren er gelukkig ook de luid op klinkende vredesklanken. En aller eerst denken we daarbij aan do nieuwo vredesnota van den Paus. Als een verras sende tijding bracht Reuter het bericht, dat de Paus tot den oorlogvoerenden een vredes oproep had gericht. Niet enkel een opwek king om een einde aan den strijd te makeD, zonder meer, doch blijkbaar zorgvuldig ge formuleerde vredesvoorstellen. De Paus wijst in zijn vredesoproep op de jongste ver klaringen der oorlogvoerende regeeringen en meent, dat er tusschen de door de beide partijen beoogde doeleinden niet zoo'n groot verschil bestaat als men wel meent. De H. Vader is van meeniDg, dat een vrede kan worden gesloton, zonder annexaties en schadeloosstellingen. Dit laatste echter met uitzondering van enkele gevallen, betreffen de Belgie, benevens enkele Fransche en Servische streken, waar ernstige schade is aangericht. Verder dient de kwestie van Elzas-Lotbaringen, Trente en Triëst te worden opgelost, overeeokomstigden wensch der bevolking, voor zoover deze strookt met den algemeenen toestand. Voorts dient het oude koninkrijk Polen hersteld te wor den en moet het herstel van Belgie en de bezette Fransche departementen geschieden in ruil voor de Duitsche koloniën. .Verder bepleit de Paus de vrijheid der zeeën,ont wapening en vorming van een opperste hof van abitrage ter beslechting'van toekom stige conflicten tusschen de volken. Reuter meldt, dat men aan het Vaticaan optimistisch gestemd is en dat men daar gelooft, dat tengevolge van deze bemidde lingspoging van den Paus het einde van den oorlog Diet ver meer verwijderd is. Ver ondersteld wordt, dat de Paus, vóór het verzenden van zijn nota, de zekerheid heeft verkregen, dat geon eDkele regeeriDg het vooistel zonder meer zal afwijzen en het in behandeling zal nemen. MeD acht te Rome thans het juiste psychologische oogenblik aangebroken. Zoo wordt dan de stem des vredes weder luid gehooid En stellig herleeft weder in duizenden moede harten de hoop, dal er spoedig een einde komt aan het bloedbad in Europa. Gemakkelijk gaat het niet de oorlogvoerenden samen te brengeD, doch als ze maar eerst eens omtrent hun oorlogs doeleinden klare wijn schenken, wordt die taak allicht gemakkelijker. Eén machtige factor is er, waarmee reke ning moet worden gehouden. Dat is de oorlogsmoeheid, die over alle oorlogvoerende volkeren gekwnen is. Overal haakt men naar den vre'dë. En daaraan heeft men te Rome stellig gedacht, toen men sprak van het juiste psychologische oogenblik. De stem van den vrede wordt thans weer luider dan ooit gehoord. Zullen de verant woordelijke oorlogleiders luisteren Het beste bewijs, dat de stemming voor den vrede in de oorlogvoerende landen toeneemt, vindt men in do elkander snel opvolgende rede voeringen der oorlogsleiders. Alles wordt aangewend, om de overtuiging die in de massa naar Voren komt, dat boè eer hoe liever een einde moet worden ge maakt aan dezen hopeloozen oorlog, te wijzigen. Het volk moet weer teruggebracht worden tot het geloof in de overwinning der wapens. Volhouden moet het devies zijn, want do overwinning staat voor de deur. In dien geest heeft in de afgeloopen week Lloyd George weer gesproken- De duik bootenoorlog laat zich steeds sterker ge voelen in Engelanl, maar de Engelsche eersto minister h6eft voor de zooveelste maal de plechtige verzekering gegeven, dat de Duitsche duikbootactie tot mislukking gedoemd is. Engeland zal voldoende acheeps- ruimte behouden, niet alleen voor dit jaar, maar ook voor 1918 en 1919. En als er een beetje verstandig met de voorraden levens middelen wordt omgegaan, dan zal het Engelsche volk geen oogenblik gebrek be hoeven te lijden. En na deze geruststellende verzekering gegeven te hebben, bezong Lloyd George de hoopvolle toekomst. Niet alleen zullen de duikbooten Engeland niet kunnen overweldigen, maar daarnaast zal Rusland zich herstellen on maakt Amerika zich gereed tot krachtige hulp. Het uur van Duitschlande moeiiykhoden staat te komen. Daarentegen verklaarde LloydGeorg6 zullen onze moeilijkheden verminderen, zal onze maoht vermeerderen, terwijl de moei lijkheden der Duitschers vermeerderen zullen en hun macht zal verminderen. Daarom, in dit opperste uur van geduld, moet het devies zijn: volharden, eenheid en hoop Laat ons besloot de spreker dit uur doormaken met den ouden aard van ons ras en het volgend jaar zal de wereld de vruchten beginnen te plukken van onzen moed. Als zoo'n klinkende redevoering niet helpt om de moede harten op te beuren, wat dan wel In Duitschland, waar de oorlogsmoeheid niet minder groot is dan elders, heeft de vertegenwoordiger van den Rijkskanselier, hetzelfde paardemiddel aangegrepen om het volk moed en geloof in de overwinning in te prenten. Wat Dr I-lelforich zeido komt hierop neer, dat de duikbootactie, ondanks de snoevende taal van Lloyd George, Engeland tot onderwerping zal brengen. Niet alleen zal er in Engeland gebrek aan voedsel komen, maar het zal onmogelijk zijn de groote legers in Frankrijk van het noodige te voorzien. Reeds nu is dat, volgens Dr Helferich, merkbaar. Engeland komt voor de keuze te staanvoldoende levensmid delen of voldoende aanvoer voor het onver zwakt voortzetten van deD oorlog. Tusschen die twee zal het hebben te kiezen. Wij klemmen, aldus Helferich, den vijand in een ijzeren schroef. Daar kan Lloyd George met zijq blufferige redevoeringen niets aan doen. Wij kunnen met onze bondge- nooten vol goeden moed zijn, want wij weten, dat de resultaton van de laatste krachtinspanning, van de laatste ontbering, hoe zwaar en hoe moeilijk ze dan ook mogen zijn, doeltreffend zullen blijken. Volhouden volhouden het is nog etoeds de leuze der geweldhebbers, Maar de vredes- stroom groeit aan, de ontmoediging onder de volkeren wordt grooter. De Duitsche -regeering is wel reeds tot wat offers bereid al erkende ze dat nog niet openifik en als Lloyd George en Ribot niet willen, de Engelsche arbeiders spreken ook een woordje mee. En ministerzetels staan nooit zoo vast. Hoe gemakkelijk komt er niet oen ander Btuurman aan het roer. De pas sen weigering voor Stockholm b. v. kan nog wel eens gevolgen hebben, gunstige gevolgen voor de vredespogingen. Rykslandbouwwinïterscliool te Scliageu. Kot programma van bet onderwijs aan bovengenoemde school voor het a.s. winterhalfjaar werd ons toegezonden en is voor ieder belangstellende verkrijg- COÏÏRA

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1