Gemengd Nieuws. Gemeenteraad yan Texel. terwijl uit hartelijke wóórden die over en weer gesproken werden, de zeer goede verstandhouding bleek tusschen de scheidende, het hoofd der school en de' leerlingen. Mej. M. Brouwer heeft gelijktijdig hare betrekking aanvaard. Den Hoorn2 Sept. Bij paal 7 aan het strand is aange spoeld een boei met het volgende op schrift D. a. v. a. Vlieland. De raadszitting van 31 Aug. j.l. zal bij de leden zeker nog lang in herin nering bleven. Het was de laatste wel ke gepresideerd werd door den heer Molenaar, 1 Sept. aftredend als burge meester dezer gemeente. Het afscheidswoord, hetwelk de heer Molenaar na afloop der vergadering sprak, werd door het raadslid K. Mole naar op zeer waardeerenne wijze beant woord. De aftredende burgemeester bood zijn welgelijkend portret aan tot plaatsing in de raadzaal. In deze vergadering werd tevens de nieuwbenoemde secretaris, de heer Blankestein, beëedigd. Aan het Noordzeestrand spoelde een 50 tal ledige vruchten-mandjes aan. Naar wij vernemenisdoor ds Lazon- der van Giessen-Nieuwkerk voor het beroep naar hier bedankt. De Heer S. de Vries, vroeger onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. te Den Burg, thans te Gouda, deed., dezer dagen met goed gevolg examen voor Engelsch. Paardenbrood. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Die ren (V. D. B.) heeft Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel er op opmerkzaam gemaakt: dat de klachten omtrent knoeierijen met veevoeder, speciaal met paarden brood hetwelk door gebrek aan nor maal krachtvoer steeds meer door de eigenaars aan hunne dieren wordt ge geven, schrikbarend toenemen en dit voeder herhaaldelijk ziekte en zelfs den dood der dieren veroorzaakt heeft. Aangezien bij onderzoekingen van verschillende soorten paardenbrood be drog ontdekt is van den ernstigsten aard, bedrog waarbij turfmolm, duin zand, marmerslijp, ja zelfs gips in het brood aanwezig bleek en thans helaas tegen de knoeiers geen gerechtelijke maatregelen te nemen zijn, aangezien geen wet het vervalschen van veevoe der strafbaar stelt schuilt hierin een ernstig gevaar voor veeteelt en handel. Het Hoofdbestuur der V. D. B. heeft derhalve Zijne Excellentie verzocht in overweging te nemen, of niet door em wet op de vervalsching Dan veevoeder aan deze knoeierijen een einde te maken is. Een vergeten neutrale 1 De frankf. Ztg. van 29 Augustus vestigt er de aandacht op, dat er in Europa nog een neutrale staat is waar aan tot dusverre niemand heeft gedacht en die zelfs op de landkaarten niet is aangegeven. „Maar toch," zegt het blad „is h,et een onafhankelijke staat, die tot heden aan niemand een oorlogsver klaring heeft gezonden, en die dus nog steeds zijn neutraliteit bewaart. Deze staat heet St. Goust, ligt op een steile rots in de Pyreneeën en heeft 130 in woners. Zijn regeeringsvorm is repu- blikeinschde president is tegelijkertijd ontvanger der belastingen en vrederech ter. Hij wordt gekozen uit een staats raad van twaalf leden, die zelf op den grondslag van het algemeene, gelijke, directie en geheime kiesrecht voor den tijd van vijf jaren worden gekozen." Men schrijft ons Als eigenaardig „teeken des tijds" mag zeker gelden, dat Woensdagavond tijdens de orgelbespeling in de Oude Kerk te Amsterdam, deze kerk verlicht was met lampions, een buitengewoon fautastisch gezicht en zeker daar ter plaatse nog nooit toegepast. („Hbld.") De ainvoer van steenkool geregeld? Naar de „N. Venl Crt." uit goede bron verneemt, is door de Nederlandsche regeering een contract gesloten voor de levering van genoegzamen hoeveelheden Steenkolen, Maak u zelf jam. Het Volk geeft een recept voor goedkoope en smakelijke jam, Het luidt aldusNeem 1 bos wortelen of 1 pond Hoornsche wortelen, 4 ons suiker en 3 citroenen. Maak de wortelen goed schoon en kook ze flink zacht, schep ze daarna uit het water en maak ze met een vork goed fijn, rasp de schil van 2 citroenen en pers die citroenen uit De citroenen waar de schil van geraspt is kunnen ook uitgeperst worden. Doe nu in een steenen of emaile pan de fijn gemaakte wortelen, de suiker, de geraspte citroenschil, het uitgeknepen citroennat en 1 theekopje water, waar in de Wortelen gekookt zijn, laat het het ongeveer minuten doorkoken tot het oen dikke vochtige massa geworden is en vul nu de potjes of glazen met de warme jam en sluit het af met nat gemaakt perkamentpapier. 1 De kosten zijn ongeveer 20 cent per portie. Gehouden Dinsdag 4 September. 's morgens 10,30 uur. Yoorz. de heer Buijsing Damste. Secretaris de heer C. Jonker. Aanwezig alle (13) leden. De voorz-. deelt mede, dat zooals be kend mag worden geacht, de leden heb ben af te leggen, allereerst den zuiverings eed en daarna den eed van trouw, doch dat ook met de belofte kan worden volstaan. Achtereenvolgens leggen de heeren Mets, B. Dros, Kikkert en Langeveld de veroischte eeden, de heer Boon de be loften af. Met een kort woord spreekt de voorz. daarop de herkozen leden de heeren Mets en Langeveld toe, en merkt daarbij op, dat de heer Mets reeds 24 jaar zitting had, zoodat hem het volgend jaar het zilveren feest wacht, en dat de heer Langeveld reeds 12 jaren de functie van raadslid vervulde. Spr. wenscht die heeren geluk met hunne herbenoeming en spreekt het ver trouwen uit, dat zij ook thans met ver nieuwden lust en ijver de belangen der gemeente zullen behartigen. Vervolgens roept de voorz. de nieuwe leden een hartelijk welkom toe en wijst daarbij op den ernst der tijden, die ook van den ijver en de toewijding van hen veel zal vorderen, drukt het geloof en de hoop uit, dat ook zij daar'in niet zullen te kort schieten en zij tot samen werking bereid zullen blijken. Met dankzegging voor de waardeerende woorden tot hen gericht leggen de heeren achtereenvolgens verklaring af van hunne goede bedoelingen voor het belang der gemeente. De notulen worden daarop gelezen en goedgekeurd. De heer Mets, die wegens zijn aftreden als lid van den Raad ophield wethouder te zijn, wordt met 8 stemmen herkozen. Op den heeren Eelman en Keesom werden resp. 1 en 2 stemmen uitgebracht en 2 in blanco. Op den vraag van den voorz. verklaart de heer Mets, met dank aan de leden die hem hebben gestemd, geen bezwaar te hebben de benoeming te aanvaarden, waarop de voorz. verklaart .niet alleen den heer Mets te feliciteeren, doch ook het Dag. Bestuur dat zich met benoeming en aanneming geheel kan vereenigen. De voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Schrijven van mej. M. Brouwer te Oosterend, houdende aanneming benoe ming tot onderwijzeres te de Waal. b. Missive van Prov. Staten, houdende mededeeling besluit tot verhooging van subsidie korteren verbindingsweg van f12.200 op f 15.000. c. Rapport inzake de waterleiding. Sub a en b worden voor kennisgeving aangenomen, sub c,, naar de voorzitter mededeelt een lijvig rapport is, voorde leden ter inzage. Betreffende den inhoud van het rap port zegt de voorz. dat nog geen stel lige conclusie kan worden genomen, zoolang niet nog enkele boringen zijn verricht. Door B. en W. is dan ook bij den heer Directeur der Drinkwatervoorziening aangedrongen, die horingen alsnog te' doen verrichten en hen alsdan te be richten, wat de gemeente dan staat te dom, Als rapporteur geeft de heer Dros te kennen, dat de commissie van onder zoek geen aanmerkingen op de reke ning als zoodanig heeft, doch wil op merken, dat de kosten van sommige zaken, de raming van B. en W. soms met bijna het geraamde bedrag hebben overschreden. Verder, dat sommige mandaten niet op de gewone plaats waren geteekend, dat de uitgaven aan de verschillende stembureaux, als mede de kosten van ijk en herijk op de verschillende dorpen nog al iets uiteenliepen. De heeren van den ijk hebben, zegt de voorz., nog al eenige noten op hun zang, vandaar dat B. en W. op de uit- eenloopende kosten geen invloed kun nen uitoefenen. Wat betreft de kosten van stembureaux zal de mededeeling hier ter plaatse zeker wel gevolg heb ben. Betreffende het teekenen van de man daten op de achterzijde, deelt de voorz. mede, dat het gebeurt bij betalingen in gedeelten, doch dat zulks eveDgoed gel dig is. De rekeniDg wordt voorloopig vastge steld tot een bedrag in ontvangsten van f 170.565,437., uitgaven f 170.130,45 en een batig saldo van f434,981/;. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 6846,98, waarbij is gerekend op een subsidie van f5000,-. Wordt gesteld in handen van eene comnpissie bestaande uit de heeren Keesom, v. Scharenburg, Boon en B. Dros, om in de eerstvolgende vergadering, die nog deze maand zal worden gehouden, rapport uit te brengen^ Op de voordracht komen voor als no. 1 mej. A. Kweldam te Obdam. no. 2 E. A. Blok te Medemblik. no. 3 D. C. Kooiman te Beverwijk. Met 7 stemmen wordt no 1 benoemd, op no 2 werden 6 stemmen uitgebracht. Komt ter tafel het verzoek van den aannemer Kros in vorige vergadering voor preadvies gesteld in handen van B. en W. Wat betreft de 2 pCt. van de aan nemingssom voor kosten ingehouden, meent de heer Hoofdingenieur van deD Prov. Waterstaat, (en B. en W. onder schrijven dat volkomen) dat de aannemer die 2 pCt. slechts verschuldigd is, wan neer die kosten werkelijk gemaakt zijn en stellen zij dan ook voor dat bedrag f819,61, verminderd met de werkelijke kosten ad f84,307; dus f735,291/. aan den aannemer terug te betalen. Zij stellen evenwel voor om afwijzend te beschikken op bet verzoek om 7. te betalen in de meerdere kosten van ver voer ad f411,60, omdat zij meenen, dat waar het werk in oorlogstijd is aange nomen, een aannemer met een risico uit die omstandigheden voortvloeiende heeft kimnen rekening houden en een bedrag van ruim f400,— op een werk van f40,000 valt binnen het risico van den aannemer. Na eenige discussie wordt met 12 stemmen, overeenkomstig het voorstel van B. en W., besloten, den aannemer een bedrag van f 735,297. terug te geven; tegep stemt de heer de Graaf. Bij besluit van den Raad van 25 Oct. 1916 werd besloten een geldleening aan te gaan van f25,000 ten behoeve van den verkorten weg haven—Burgzicht en af te lossen biDnen 35 jaar. Ged. Staten achten dien termijn te lang en zijn van oordeel dat de'duur der aflossing een tijdperk van 25 jaar niet te boven mag gaan. Wanneer nu, zeggen B. en W., de Rijkssubsidie met een gelijk bedrag zal worden verhoogd als die van Prov. Staten, blijft voor rekening d9r gemeente qeu bedrag van f20 355,611/.. Hiervan is be taald uit de gewone inkomsten over 1915 f56,19 en over 1916 f 193-64, blijft dus f 20.14-9,397.. Aangenomen dat f149,39'/. uit de gewone inkomsten kan worden bestreden, zou met een leening van f 20,000 kunnen volstaan en jde aflossing voor de eerste 10 jaar op f1250,- en voor de volgende jaren op f 500 kunnen blijven bepaald, zooals zij dan ook voor- Stellen te besluiten. Wordt goedgevonden. De kosten van de distributie aanvi, kelijk geraamd op f 12.500 blijken mi kelijk hooger te zullen worden en zj sedert te ramen op f13.750. Tegen een aflossing in 9 jaar hebl Ged. Staten bezwaar, zij achten aflossi in 3 jaar noodig. Waar rente en aflossing dan f6t, zouden moeten bedragen en de H. Omsk als bron van inkomsten dan f 62.000 z| moeten opbrengen, zou het percentap, verhoogd dienen te worden en dat achted B. en W. gezien vooral de uitkomste-l van het veehoudersbedrijf niet mogelijk' Zij meenen dat de gemeente Tejf gerekend kan worden tot die gemeenti aan wie bij uitzondering een aflossiu in 5 jaar wordt toegestaan en stelle; dus voor te besluiten tot het aangaaj van een geldleening ter bestrijding va; de kosten van de distributie tot eei| bedrag van f 13.750 in 5 jaar af te lossu Het voorstel wordt bij acclamati- aangenomen. Besloten wordt tot betalingen totee,. bedrag van f 474,85 uit de post onvooJ ziene uitgaven en goedgekeurd de il suppl. begrooting 1917 tot een bedrad van f 69 400. Bij de rondvraag informeert de heeil KoniDg naar petroleum voor de straat! verlichting. De voorz. antwoordt, dat van de petro L leum voorziening Dog niet veel bekend! is, doch dat de gevraagde opgaven zijal verstrekt. Waarop de heer D. C. Dros vraagt! of B. en W. er op gewezen hebbeD, dat I wij maar een kwart gasfabriek hebben, I m. a. w. dat wij maar gedurende 2 uur des avonds licht hebben. De commissie van de petroleumdistri- butie is ook belast met de distributie van gasoline, dus weet dat, zegt de voorz, echter hebben B. en W., er toch opge- wezeD. In het belang van de kleine menschen die de door de commissie verstrekte brandstoffen niet direct kunnen betalen, verzoekt de heer Langeveld maatregelen te nemen. De voorz. antwoordt, dat de Brand- stoffencommissie maatregelen beraamt en daarbij zeker zal slagen. Door den heer Boon worden daarop de volgende vragen gesteld Is de brandstoffencom missie door den Raad benoemden is ze daaraan ver- aotwoording schuldig Zou het geen aanbeveling verdienen, dat met betrekking tot de levensmiddelen voorziening naast het hoofd der gemeente eene commissie wordt benoemd? Is den voorzitter iets bekend omtrent de zoolleerdistributie Zou het niet raadzaam zijn een des kundig onderzoek te doen instellen naar den toestand van den zeedijk langs Oudeschild Het steljen van vragen in den meest uitgebreiden zin komt den voorz. niet gewenscht voor, omdat dan niet steeds van antwoord kan worden gediend. Spr. is echter ten allen tijde bereid buiten de raadszittingen den leden van den Raad inlichtingen te verschaffen. Wat betreft de brandstoffencom missie deelt de voorz. mede, dat die is benoemd door den Burgemeester onder goedkeu ring van den Minister. Instelling van eene commissie voor de levensmiddelen voorziening ontmoet bij den voorzitter geen bezwaren, wanneer het maar niet remmend werkt, want wij leven in een tijd van vlug werken. Van de zoolleerdistributie kan den voorz. mededeelen, dat de zaak in voor bereiding is en Dadere bijzonderheden spoedig bekend zullen worden. Betreffende den dijk, zegt de voorzitter, kan misschien de heer Dijt nader inlichten. De heer Dijt kan daarover niet anders mededeelen, dan dat de toestand van den dijk de aandacht van den Hoofd ingenieur van Waterstaat zelf heeft ge trokken bij zijn bezoek alhier, terwijl de heer Kikkert opmerkt, dat in vergade ring van hoofdingelanden der 30 polders indertijd besloten is op den toestand vau genoemden dijk te vestigen. Een deskundig onderzoek acht de heer Dros gewenscht, terwijl de heer Mets nog mededeelt, dat sedert lang bij ster ken Zuidwestenwind, men zich op sommige plaatsen te Oudeschild niet weet te bergen voor de overrollende zeeën. Een in te stellen onderzoek zal, meent de heer Boon bij lagen waterstand moeten plaats vinden, omdat alsdan de verzak kingen zichtbaar zijn. Sluiting, Bu :end Dat 12 l dat 9 uil a i' aatn eude ,rt nit Kg. dat boffi. en i t o\ E E I 8 I b ipi 1. Installatie nieuw gekozen leden. 2. Benoeming Wethouder. 3. Ingekomen stukken. 4. i Voorloopige vaststelling gemeente rekening over 1916. 5. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1918. 6. Benoeming onierivijzeres aan de openb. lag. school te Midden Eierland. 7. Voorstel omtrent het verzoek van den aannemer J. L. Kros. 8. Voorstel tot het aangaan uan geld- leeningen. 9. Finantieële regelingen dienst 1917. iel, Pa Ve Ko Pii Ra Nt 8e La Bi, en, 8 E ITU! 47C Tl 8c L Tl CC

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2