N in N°* 3119 Zaterdag 8 September 1917. 30ste Jaargang. Nieuws- en les ie Advertentieblad. U ,0 Binnenland. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Fibma LAN0EVEL9 DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Texkl. pos '00 i. öiS blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór 0 uur nam. Regeeringswaren. hei Koffie-extract. De Burgemeester van Texel maakt ekend, dat, blijkens beschikking van den [inister van Landbouw, Nijverheid en landel, de aflevering van Koffie-extract ierboden is en wederverkoopers van ioifie-extract verplicht zijn onverwijld iaa de bij hen aanwezigen voorraad [offie-extract opgave te doen aan het rhee-Kotfie-distributiekantoor,Vischsteeg te Amsterdam. Texel, 7 September 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. GRANEN. De Burgemeester van Texel brengt n herinnering, dat de Minister van Land ouw, Nijverheid en Handel het volgende leeft bepaald lo. Eigenaren en bezitters van onge- Ükl lorschte granen en peulvruchten zijn BT® (erplicht, telkenmale na het dorschen bel ran een graansoort opgave te doen van e door hen gedorschte hoeveelheden, litgedrukt in kilogrammen, aan den lurgemeester hunner woonplaats, on 2o. Exploitanten van dorschmachines ijn verplicht wekelijks opgave te doen ?an door hen gedorschte hoeveelheden -raan aan den Burgemeester der ge- neente, waar het dorschen heeft plaats ;ebad. 3o. De aflevering van ongedorschte iranen en peulvruchten is verboden. 4o. Vervoer van ongedorschte granen kte )n peulvruchten zal behoudens tegen- en iBwijs beschouwd worden als begin van nsk uitvoering eener aflevering. 5o. Onder het vervoerverbod, onder 4 bedoeld, is niet begrepen het vervoer van het land naar den opslagplaats van ieu verbouwer, alsmede het vervoer, waarvoor door den Regeeringscommis saris voor Rijksgraaninzameling ver- junning is verleend. Texel, 7 September 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Zaaizaden. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat landbouwers, handelaren en vereenigingen, die het in hun bezit zijnde goedgekeurde zaad als zaaizaad wenscheu te verkoopen opgaaf moeten doen van de soorten en hoeveelheden, die zij daarvoor beschik- baar hebben, aan den secretaris der fjHollandsche Maatschappij van Landbouw i 's Gravenhage. Landbouwers, handelaren en vereent- T't gingen, die gaaizaad wenscheu te koopen moeten aan den Burgemeester schrifte lijk opgaaf doen van soort en hoeveel heid en van den naam van den teler, den handelaar of de vereenigiDg, die met de levering is belast. Zaaizaad mag slechts worden opge leverd tegen afgifte door den kooper van een behoorlijk geteekende en inge vulde zaaizaadbon, te verkrijgen bij den Bnrgemeester der gemeente, waar het zaad zal worden gezaaid of opgeslagen. Het vervoer van zaaizaad mag slechts geschieden, indien dit is gedekt door een behoorlijk, geteekend, volledig inge vuld vervoerbewijs, gestempdld door of vanwege den burgemeester der gemeente waar het zaad zal worden gezaaid, of opgeslagen. Texel, 7 September 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. ZADEN. De Burgemeester van Texel Gelet op de hem ingevolge art. 9 der distributjewet door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ver strekte machtiging Vordert van heD, die in het bezit zijn van koolzaad, raapzaad, boterzaad, deder- zaad, blauwmaanzaad of lijnzaad, zoowel van den oogst 1917 als van vroegere oogsten, vóór 10 September a. s. opgave van de hoeveelheden, welke zij van die producten hebben, waar deze zich be vinden, welke soorten verwerkingspro ducten zij hebben, welke hoeveelheden en waar deze zich bevinden Deelt belanghebbenden mede, dat alle bovengenoemde producten en verwer kingsproducten bij dezen zijn inbezit- genomen, dat zij geleverd moeten wor den aan den Regeeringscommissaris voor RijksgraanverzameliDg ter plaatse, waar deze zulks zal wenschen en tegen prijzen,* welke door schatters zullen worden vast gesteld. Texel, 7 September 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 8 Sept. 1917. Kwalieu. Naar aanleiding van het bericht in vorig nummer, over de aanwezigheid van zooveel kwallen in de Zuiderzee, dat zij schade doen aan de visscherij, spreekt een bekend oudTexelaar de wenschelijkheid uit door opzenden van kwallen aan het instituut van Visscherij- onderzoek (Dr. Redeke) Helder te zien uitgemaakt of die dieren niet als meststof of anderszins handelswaarde hebben. Ons komt het goed voor de aandacht van onze visschers er op te vestigen. Schoolfeest. Wat glunderden Donderdag 150 kinder gezichten, wat genoten reeds daarvan de ouders en belangstellendpn, die van den aftocht getuigen waren. Geen wonder, het weder dat bij het welslagen van een feest zoo'n groote rol speelt, was daarvoor nu als uitge zocht en zeker zal iedere betrokkene dankbaar reeds gestemd geweest zijn, dat het op den oorspronkelijk vastge- stelden datum vóór de vacantie niet is doorgegaan. Te ruim 2 ure ging het in 15 rijtuigeD naar de Koog, te ongeveer 8 ure 's avond3 arriveerde men weer aan het schoolplein, na den gebruikelijken rondrit door het dorp. En genoten 1 Het jonge volkje wist niet waarover meer te roemen, over de aangeboden lekkernijen, de heerlijke limonades, of het genot van het verblijf aan het strand. Maar heerlijk geslaagd is het feest en allen die daartoe bijdroegen, in het bij zonder zij die ditmaal de leidiüg hadden, komt een woord van dank zeker toe. De toewijzings-Commissie voor Veevoeder te 's Gravenhage heeft den zich noemenden Federatieve Voeder aankoop der V. P. N. te Amersfoort, beheerder H.B. Beaufort, gelet op art. 7 bis A. van de Ministerieele besluiten betreffende de beschikbaarstelling van Veevoeder, uitgesloten van bevoegdheid aanvragen voor veevoeder in te dienen, of zijne bemiddeling daartoe te verlee- nen, in de maanden September 1917 tot en met Februari 1918. Deze organisatie mag derhalve in de genoemde maanden geen zoodanige aan vragen teekenenen of indienen. Bestellingen van veehouders, voorko mende op aanvragen van deze organi satie worden terzijde gelegd. O osterend, 5 Sept. Op uitnoodiging van den Hoofdinspec teur der Visscherijen heeft zich in ons land een voorloopig Comité gevormd, ten einde tot de oprichting van een mossel-contröle-vereeniging te geraken. Doel is, dat in het komende seizoen alleen goede, goed gereinigde en voldoend groote mosselen naar het buitenland worden gezonden waardoor de goede naam van dit artikel weder zal worden hersteld en afzet voor loonende prijzen zal kunnen worden gevonden. Men verwacht, dat een goed georga niseerde bedrijfscöntróle den Minister zal doen besluiten, de vereeniging be voegdheid te verleenen, certificaten of andere van een rijksmerk voorziene be wijzen van deugdelijkheid der mosselen uit te reiken. In de statuten wordt bepaald, dat de Vereeniging zich ten doel steltaan de afnemers 'en de verbruikers van Neder- landsche mosselen een waarborg te ver schaffen, dat ae door hen gekochte mos selen aan de nader vast te stellen eischen, wartr kwaliteit, afmetingen en reinheid betreft voldoen. Reeds heeft men de toezegging van de voornaamste afnemers, dat zij, na de totstandkoming der controle, uitslui tend mosselen zullen koopen, welke door de vereeniging" zijn gecontroleerd. Ook de Visschersvereeniging van hier is tot aansluiting uitgenoodigd. De spoorwegtarieven. Wij vernemen dat 1 October a.s- de spoorwegtarieven zullen gebracht worden op het peil vóór de laatste verhooging. Derhalve zullen de oude tarieven wor den vermeerderd met een toeslag van 20 pet. Inderdaad een unicum. In'de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Veldhuizen wees de burgemeester, de heer A. Blan- kenstijn, op het feit, dat het herkozen raadslid de heer C. van den Berg, met het einde van deze zesjarige periode zijn 100 ste levensjaar nabij is. Niet rooken. In verschillende treinen op de lijnen d9r HIJ.S.M. zal het aantal rookcompar- timenten worden verminderd, om meer plaatsruimte beschikbaar te krijgen voor niet rookende reizigers. Voor dezen wa ren de laatste dagen dikwijls plaatsen te kort. De Wognummers. Naar wij vernemen is dp Zangver- eeniging „Jakob Kwast", beter bekend onder den naam „De Wognummers", ontbonden. Dit besluit zal menigeen met leedwe zen vervullen. De „Wognummers" namen in de Nederlandsche zangvereeni- gingswereld een zeer bijzondere plaats in, wat geen geriDge verdienste is, omdat ons zangvereenigingswezen in het alge meen op een goed peil staat. De vereeniging „Jakob Kwast" droeg een zeer eigen karakter en het was zekpr de betreurde leider wijlen Wil lem Saai, die zijn uitvoerenden met die geestdrift voor het eenvoudig schoon wist te bezielen en van zijn bizondere persoonlijkheid wist te doordringen. De vereenigiog was zjjn schepping, doch hierin lag tevens het onvermijdelijke, dat zij met hem moest vergaan. Tragiek der individualiteit 1 Evenwel, schooner hulde kon zij haar overleden leider niet brengen, dan dit besluit, dat haar zelve opoffering zal ge kost hebben. Want er ligt de erkenning in, dat zij slechts door Willem Saai kon geven, wat zjj gaf. Met hem heeft zy veel geschonken, met hem heeft zij ook willen heengaan In het geschiedenisboek van Nederland's muziek zullen de Wognummers echter blijven leven als een mooie, onvergan keiijke herinnering. Hbld. Turfbrand in... Amsterdam. Het treurig relaas vaQ onze Drentsche turfbranden, schrijft een medewerker aan het Hbld, heeft zijn weg gevonden naar Engeland langzaam en ietwat onnauwkeurig 1 In een periodiek kwam me een be richtje onder de oogen. waarvan dadelijk het opschrift mijn aandacht trok „Large firb in Amsterdam". Ik las. Wat ik las Een bericht, dat een reusachtige schade te Amsterdam was aangericht door een geweldigen brand, uitgebroken te... Emmen. Een aantal stadswijken leed schadevijftig huizen brandden tot den bodem af. Daarenboven ging een belangrijke hoe veelheid turf verloren. Men mag niet te veel eischen van de Eagelsche aardrijkskundige kennis. Maar dit In Caliantsoog bestaat een eigen aardige toestander is geen burgemees ter, secretaris, en er zijn geen wethouders De Burgemeester, jbr. E. W. J. de Beijer, was tevens secretaris. Na zijn vertrek naar Oterleek, zijn deze func ties nog altijd open. De beide wethouders, de heeren H. Kruisveld en W. Govers, moesten als Raadslid aftreden. Wel zijn zij herkózen, doch nog- niet weder als zoodanig geïnstalleerd. Men kan hier dus met volle recht van „regeeringloosheid" spreken. Be storm. Bij een tuinder te Pernis is ongeveer 400 mud fruit afgewaaid een geweldige schadepost dus. Duitsch Vliegtuig geland. Dinsdagmorgen vroeg is er te Valt- hermond een Duitsche vliegmachine met drie officieren neergekomen. Wegeos ge brek aan benzine moest het vliegtuig landen. Tegen de militaire chauffeurs H., uit Deo Haag en twee anderen, thans met lastauto's te Winschoten, om de daar gelande Duitsche vliegmachines op te halen, is, naar de A v p. meldt, door de politie aldaar proces-verbaal opge maakt wegens het ontvreemden en verkoopen van ongeveer 30 liter bea- ziae vaa het Ryk aan ingezeteaea. a Of Burgemeester en Wethouders van Texel S laken bekend,dat van 10 Sept.tot en met 16 Sept. s bii de winkeliers alhier verkrijgbaar zal in, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor Dan JBüro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nwir Amerika en andere lnnden met verhooging der porto'a. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iederq regel meer 6 Ct- Groote lettor» en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar ijn op elke blauwe bon no. 9 1 hectogram I ons) zachte zeep op elke groene bon no. 12 1 ons regeerings- jst öf 1 ons Javarijst op elke groene bon no. 13 öf 1 hectogram ortóf 1 hectogram havermout; op elke gele bon no. 11 hectogram ormaal bak- en braadvet, op elke rose bon no. 7 öf 1 pak kaarsen öf pak schemerlichten tegen een maximumprijs an 50 ct. per pak. Bovenstaande goederen mogen niet anders an tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 7 Sept. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. t ell alk -kit on?

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1