Bioscoopvoorstelling G. J. 0. D. Dikkers, Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentie Adyertentiën. Woensdagavond half achJ Woensdagmiddag 5 uur Reuzen Kindervoorstelling. Holl. laatsch. v. Landbou V ergadering publiek verkoopen ïreemolen met Dorschmachinf! Pommeranzen, ouwels ei büjartkriji pa P Predikbeurten inn j geleiders een rijtoer over den Burg naar Koog en terug. Aan het strand werden eenige wedstrijden gehouden en in den theetuin heeft men zich zeer vermaakt, terwijl vele versnaperingen werden rond gedeeld. De tocht gelukte naar wensch. Een dure rit. Op verzoek van de Haagsche politie, zoo meldt men ons, nam een chauffeur uit Scheveningen voor f 45 aaD, een Duitscher die volgens zijn papieren een vrij booge betrekking zou bekleeden, naar Rotterdam te rijden in het nach telijk uur. Voor het hotel aldaar aange komen, sprong de Duitscher uit de auto en liet den chauffeur in den steek, zon der hem een cent te hebben betaald. De beenen van den vluchteling namen natuurlijk een anderen weg dan dien naar het hotel. Te Gestelbij Eindhoven bracht een onbekende een bedrag van ruim f 2300 terug bij de firma Van Beek, waar men de som verloren had. Hij weigerde zich bekend te maken 1 Een ouderwetsche bruiloft heeft te Neede (Geld.) plaats gehad. Meer dan 300 huisgezinnen waren er uitgenoodigd en aan den maaltijd, waar men soep, aardappelen met roode kool en rollade at, zaten honderd personen aan. En dat in den tijd van levensmiddelennood! LaDd van melk en honig 1 Uitvoer schapen. In het begin dezer week werden van het station Scbagen ruim 600 schapen voor uitvoer naar Engeland naar Hoek van Holland verzonden. Deze schapen waren hier uit verschillende gemeenten van Hollands Noorden aangekomen om getaxeerd te worden. Betaald werd naar 50 cent per Kg. slachtgewicht. Shcht transport. Volgens het Utrecht D. bleken van een zending koeien, van Nijkerk naar Utrecht, bij aankomst te Utrecht niet minder dan negen exemplaren door ver stikking te zijn gestorven. De wagen moet, naar men zegt, veel te vol gela den zijn geweest. Hetr vleesch der die ren werd aan het abattoir afgekeurd. Goedkoop rundvleesch. In Maas-en-Waal zijn vele landbouwers slagers geworden. Zij verkoopen goed rundvleesch van 40 cent af, Bij de echte slagers is het 20 cent per pond duurder. t Gesukkel met broodkaarten. De verlenging der broodkaarten peri ode heeft meegebracht, dat te Leiden tal van gezinnen gisteren, den 9den dag, hun broodrantsoen reeds hadden verbruikt. Zoodoende zijn vele bakkers, doordat zij geen brood mogen géven zonder bons, met een vrij groote hoe veelheid brood blijven zitten. Ook is het al voorgekomen, dat sommige per sonen, bij bakkers brood halende, wel betaalden, maar toen hun om bons gevraagd werd, met het brood weglie pen, zonder dat de bakkers het konden verhinderen. Om deze redenen zullen de Leidsche bakkers voorloopig des Dindags en Donderdags niet bakken. Drnnkverbruik en veoedselvoorziening In de eerste maanden van dit jaar is het drankverbruik in ons land, helaas, stijgende. In Januari Mei 1916 be droeg het drankaccijns f 10,636,000. en in dezelfde maanden 1917 f12,369,000 Een staging van bijna een drie kwart millioen gulden (f 1.733.000. En dat in een tijd, waarin volgens mededeeling van den Min. van Landbouw een zeer beperkte hoeveelheid koren aan de branderijen wordt geleverd. Want geleverd wordt er nog altijd. Het Rijks- graandistributiebureau heeft wel voor de maand Augustes de prijzen verhoogd, zoodat Schiedams branderijen dan moe ten betalen voor: Rogge f654.— per last (te voren f595.—); Gerst f574.— (te voren f524. Mais f474.— (te voren f419.—). Maar leveren doet de Regeering dan toch. En de landbouwers moeten al hun rogge, die ze eieenlijk niet kunnen mis sen, afstaan. Niet maar omdat ze als menschenvoedsel moet dienen daar zou men zich gemakkelijk bij kunnen neerleggendoch voor een deel ook, om te worden verstookt tot jenever. En dat zwijgend goedvinden, valt waar lijk niet zoj licht, zegt het Nationaal Persbericht voor Drankbestrijding. Het paard in den pot 1 Te Bovensmilde zou een landbouwers gezin het middagmaal gebruiken, toeu men ontdekte, dat een paar varkens waren los gebroken. Allen verlieten in haast de kamer en joegen de varkens het land op, maar in dien tijd was het een paard gelukt uit den stal te ont snappen en de openstaande kamerdeur door te gaan. Toen de familie binnen kwam en den maaltijd voortzetten, von den zij niet den hond maar het paard in den potaardappelen, groenten en vleesch waren naar de maag van het paard verhuisd. De zoon woedend af: „Nou kom je in huus om te eten 1" Chocolade. De firma C. J. v. Houten Zoon te Weesp deelt mede, dat zij heden we gens algeheel kolerigebrek haar fabrie ken met haar uitgebreid personeel moet stopzetten. Verlenging van den Zomertijd. Een lezeres vraagt, of er werkelijk niets aan te doen is, dat wij den zomer tijd die 15 Sept. eindigt met zijn licht- besparing, nog veertien dagen langer houden. Wij zouden zeggen, ja. Maar de Min. van Binnenl. Zaken heeft, toen het hem in de Kamer gevraagd werd, gezegd, dat het niet giDg. Hij meende het bezwaar van de spoorwegmaatschap pijen, die voor zoover wij weten, er geen bezwaar tegen zouden hebben. Of het nog kan Als het moet, kan alles, dat hebben de eerste dagen van Aug. 1914 bewezen. Hbl. Dat was een zware Een slachter te Appingedam kocht voor f150 een schaap, het dier woog 334 pond 1 Geknoei met kolen. Bij verschillende ingezetenen te Tiel zijn groote partijen steenkool en anthra- cietin beslag genomen, bun, Daar men zegt, verstrekt door den directeur der gasfabriek aldaar, waar voor eenige dagen eveneens beslag gelegd is op den ge- heelen voorraad steenkolen. Rantsoeneering van huiswerk B. en W. van Den Haag hebben tot de hooiden van Scholen aldaar, een schrijven gericht, waarin zij wijzen op de wenscheiijkheid bij het geven van huiswerk rekeDing te houden met de gasbeperking en de gevaren voor de oogen, welke het werken bij gebrekkig kunstlicht oplevert. Kanarievogels met rokken. Tal van meisjes uit Kerkrade arbei den te Herzogenrath in een fabriek, waarin granaten worden vervaardigd. Deze meisjes krijgen een gele gelaats kleur, gele handen, alsof ze de geel zucht hadden. De bevolking noemt haar reeds „kanarievogels." Wegens kolenschaarschte is de dienst Enkhuizen en Stavoren ged.stopge- zet. Het personeel kreeg ontslag. Onveilig Zijpe. Het is in de Zijpe nog niet gedaan met gappen. Vorige week is van den heer S. te 't Zand weer een partijtje kippen gestolen. Door tusschenkomst van een Zijpenaar is het de politie gelukt reeds een drietal doode kippen van den diefstal afkomstig (de heer S. had ze gemerkt) in beslag te nemen. Het onder zoek wordt voortgezet. Sch. Ut. Een koolguaestie en haar gevolgen. Een bewoner van Schellingwoude ver zocht aan den minister van landb., 14 bunder land met kool te bebouwen. On danks een weigerend antwoord beplantte hij zijn land toch met kool. Maandag had hij zich deswege voor den kantonrechter te verantwoorden en hoorde hij wegens deze overtreding f 6000 boete of 2 maanden hechtenis te gen zich vorderen. duur vee. D3 heer C. J. te nen Hout kocht Zaterdag van iemand uit Hem 13 koeien Daarvoor had hij de kapitale som van f 6500 te betalen 1 doodgeschoten. Woensdag nacht is te Beek een onbe kende door de grenswacht doodgescho ten. De man had geen smokkelwaar bij zich en geen eokei identiteitsbewijs is op bot lijk gevonden. Halve schooltijden. Burgem. en Weth. van Enschede heb ben besloten, dat de leerlingen der open bare scholen, gedurende den winter slechts halve dagen onderwijs zullen ODtvangen, ten behoeve waarvan de helft der lokalen zal worden verwarmd. De eene helft der klassen zal dan des voor middags, de andere helft des namiddags les hebben. miLITIE. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de dienstplichtigen der lichting 1918, dat voor een aantal van hen, niet ingedeeld bij de zeemilitie of bij het eerste bataljon van een der regimenten infanterie (Grenadiers of Jagers hieronder begrepen), de gelegen heid bestaat, nader te worden toege wezen aan den Motordienst. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, moeten hun verlangen daartoe voor 1 October a.s. schriftelijk mededeelen aan den Commandant van de Depotafdeeling van den Motordienst te Delft. Zij behooren daarbij op te geven hun naam en voornamen, voorts de gemeente waar zij voor de militie zijn ingeschre ven, en den datum van geboorte. Het is wenschelijk, dat zij bij hun schrijven verklaringen overleggen, waaruit hun bekwaamheid als motorrijder of in het chauffeursvak blijkt. Zij, die alsnog voor den Motordienst worden bestemd, ontvangen daarvan bericht. Zij zullen te zijner tijd worden ingelijfd bij de Genietroepen en na deze inlijving bij de Depotafdeeling van den Motordienst worden overgeplaatst. De Burgemeester van Texel, BUTSING DAMSTE. AARDAPPELEN De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat alleen de vol gende aardappelen afgeleverd en ver voerd mogen worden. a. die soorten aardappelen, welke uit sluiting als vroege Aardappelen in den handel komen b. Eigenheimers of Borgers, wanneer het niet zijn z g. Blauwe' Eigenheimers of z.g- Blauwe Borgers. c. Aardappelen, gedekt door een ver- voerbewijs, afgegeven door de Rijks commissie van Toezicht op de Aardap- pelvereenigiDg te 's GraveDhage. De aflevering en het daarmede ver band houdend vervoer van alle andere aardappelen dus ook van z.g. Blauwe Eigenheimers en Blauwe Borgers, is derhalve verboden. Texel, 14 September 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. BOTER. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de Minister van Landbouw Nijverheid en Handel nader bepaald heeft, dat niet ingeschreven producenten, niet ingeschreven grossiers en winkeliers, die niet uitsluitend hun boter betrekken van ingeschreven producenten of grossiers, boter bij geen grootere hoeveelheid mogen afleveren dan 5 K.G. Texel, 14 September 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 8 tot en met 14 Sept. 1917. GEBOREN Cornelia Saartje d.v. C. Ben- aohop en D. Verhoeven. Petronella d.v. J. C. Manfje en L. Dros. Auuust, z.v. S. A. Knol en M, v. d. Woude. ONDERTROUWD: W. Post en T, de Waard. Getrouwd en Overleden: Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Een mantel. Gevonden in de R. Kath, Kerk een por- monnaie met geldswaardig bedrag. Uit de Sohager Courant: Sckagen, 13 Sept. Aangevoerd: 195 Vette Koeien I 180 a f550,00; 20 Kaltkoeien f 200 a f 270; 18 Nuchtere kalveren f 10 a f 24. Overhouders f 0 a f .00 677 Vette SchapeD f 28 a f 45.00 V ette Varkens 60 a 90 ct. per Kg. 0 Magere Varkens 1a 1 4d Biggen f 0.- af 0,00; 138 Lammeren f 8 a f 17 00 Boter f 2.50 a f 2 60 per K.G. Kipeieren f' 10.50 al 11,50 per 100 Zondag 16 September 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, 's av. 8,15 uur ds. v. Graaeit Koog, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Voorbereiding H. Avondma; Den Hoorn, n.m. hall 3 ds. v. d. Waa. Oudeschild, v.m. ball 11 ds. J. W. Pooi 's av. half 6 ds. v. d. Waa. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. n.m. 2 uur Zondagsschool. Cocksdorp, v.m. half 3 ds. v. Grasstek. H. Doop Voorbereiding H. Avondmaal il, si GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dagevos. Voorbereidim nam. 3 uur ds. Dagevos. Zomertijd, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. B. de Vries Proponent b. d. A. D. S Den Hoorn, k itari nidc 6 !ioht nge voor VIER achtereenvolgende plaatsint In de Texelsche Coarant in eens oi geven, worden slechts driemaal rekening gebracht. Op 7 September overleed te Am sterdam onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, CATHAR1NA DUINKER, Echtgenoote van Johan Lubsen, in den ouderdom van 61 jaren. K. DUINKER. G. DUINKER-Kikkert. Burg, Texel. G-roote °P in het Loodsman Welvaren Den Hoorn op Texel. Prflzen: le Rang f0,50. Se Rang f 0, jen Entree fO,SO. Plaatsbespreking k 10 cent. DE DIRECTIE, rel, m afd. TEXEL. op Dinsdag 18 Sept. a.s. 's av. 8 uur Hotel „de Zwaan." Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming afgevaardigde Alg. Vera 3. Diverse Zaken. Namens het Bestuur H. W. KEESOM, voorz, Jac, KIKKERT Nz., secr. yr0| ter zont rzat lO' hijn .91 «Pi nzel oed; :rne Dez mdo rzut rou\ 01 :haa :r t Pf sl: Notaris te Texel, zal op Donderdag 20 September 1. 's avonds 7 uur in het cal'e „den Bu. aan den Burg op Texel, ten verzoe van den Heer J. ROEPER Tz. Perceel 1. Een erf achter perceel uitkomeude aan den achterweg, groot geveer 150 centiaren en Perceel 2 E en erf ten Westen van ceol 2, uitkomeDde aan don achteraf este groot ongeveer 125 centiaren. Combinatiën. Aanvaarding uiterlijk 1 Mei 1918. TE HUUR een zuiver werkende bjj H. J. N'EIJENS, Smederij, Waal. Boekh, Parkstraat. inci' erf vont len roui om staai en 1 et t el z avo en IJl tan ot Het lij De eng an iDe Bije ïeli Pad leze dei loc Nat kgr; NO! ïgels ïjn ïen oeni Fos loeit ezoi ie ai: iaud fóke :e dt Knd wiss iooz £T - »vm ii voiou inu jji q gj op liddi ir. ikei erk

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2