ei rc Zaaitarwe. Imperial Tarwe. PÏ N. V. Tex. Eigen Stoort. Ondern Gemengd Nieuws. NED. TAAL en REKENEN. J Marktberichten» et E Predikbeurten. Adyertbntibn. Beperkte dienstregeling ingaande 24 Sept. 1917. lil k 3U INfiEZOFDM STTTTOTBK. P' PI zóó geregeld om althans een bezoek aan den Helder nog mogelijk te maken. Wij hoorden opperen, laat de boot van uit den Helder varen, dan kan het vertrek uur uit Helder op 12,30 bepaald blijven en het vertrek van Texel b. v. op 2,60 nam. dan heeft men althans aansluiting op den trein. Het bezwaar is dan echter, dat men niet eens heen en terug naar Helder kan en de equipage heeft een slechten winter voor den boeg. Zou de Hollandsche Spoor niets kun nen doen voor de Texelaars al was het maar een of twee dagen per week Het Nut. De vergadering op Maandag in Hotel Texel gehouden was door 20 personen bezocht. Na een kort openingswoord van den voorz. werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierop werd verslag uitgebracht over den toestand van de Alg. Bewaarschool in 1916 door den secretaris dier in stelling, de heer J. C. Visser. De school bleek te zijn bezocht door 57 tot 60 kinderen, terwijl de staat der financien ditmaal reden tot groote tevreden heid bood. Dat bleek uit de rekening van den penningmeester, den heer W. P. Lap, daarna voorgelezen, de rekening sloot met een batig saldo van f415 58®. Na onderzoek door een commissie, be staande uit de heeren Bossen, Jb. Dek ker en Tiessen, werd de rekening bij acclamatie goedgekeurd. Als bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen herkozen, de heer J. C. Visser en mevr. Wagemaker. De beer J. C. Visser ter vergadering aanwezig, verklaarde de herbenoeming gaarne aan te nemen, om de verhou ding van de school, die thans op eenig bezit mag bogen, tegenover het Nut, afdoende te zien geregeld. Bij de discussie over dat onderwerp, blijkt geen eenstemmigheid in de ver gadering te bestaan, zoodat in verband met de lichtbeperking besloten wordt, dit punt nader te behandelen. Door den heer-Pisart wordt verslag uit gebracht van de Alg. vergadering, waarvoor de voorzitter hem dank brengt. Uit de afrekening schoolfeest blijkt, dat er een voordeelig saldo is van f 58.13, dat op de Nutsspaarbank zal worden belegd. In de permanante schoolcommissie, aldus wordt daarop besloten, zullen de onderwijzers en onderwijzeressen ambts halve zitting hebben, tot leden dier commissie worden daarop nog gekozen, de heeren Pisart, A. C. Bab, P. Dros Albz., J. C. Visser en P. Kikkert Jbz die voor zoover aanwezig, zich die benoe ming laten welgevallen. De heer P. Dros zal nader met zijn benoeming in kennis worden .gesteld.. Voor de oprichting van een centrale keuken blijkt men algemeen, ook het bestuur, niet veel te voelen, waarom besloten wordt, wanneer het welhaast moer gaat nijpen, die zaak nogmaals ter tafel te brengen. Ook voor de oprichting van een informatiebureau, van zeer al- gemeenen aard in een vorige vergade ring ter sprake gebracht schijnt weinig animo te bestaan. Ben voorstel van den heer Buysing Damsié om den woningbouw ter hand te nemen valt een warmere ontvangst ten deel. Het blijkt, dat bij het be stuur reeds een dergelijk voornemen bestond, waarom besloten wordt uit de vergadering een commissie van voor bereiding aan te wijzen, opdat in een volgende vergadering een omlijnd voor stel ter tafel kan worden gebracht. De heeren Buysing Damsté, Jonker en Tiessen verklaren, zich op verzoek van den "voorz. bereid, deel van die commissie uit te maken. Na de gebruikelijke rondvraag, die ditmaal niets oplevert1, sluit de voorz. met dank voor de geanimeerde bespre; kingen de vergadering. BRAND Hedennacht we'rden wij opgeschrikt door brandgeroep. Het bleek, dat een pakhuis aan de Nieuwstraat van den heer M. A. Kuijper, in lichte laaie stond. Door spoedig optreden van de plaat selijke brandweer wist men den brand te bedwingen. Het aangetaste perceel met inhoud ging geheel in vlammen op, terwijl het aangrenzende, bewoond door en eigendom van den heer D. v. d. Werfï J belangrijke brand- en waterschade beliep. Te Oosterend heeft de propagan dist. van den „Nationalen Bond tegen vloeken," den heer Baas uit den Helder gesproken. Op die vergadering gaven zich reeds 90 personen als lid op. Aan het Noordzeestrand van Texel en Vlieland spoelen mijnen en vaten olie aan. Oosterend18 Sept. Zaterdag hielden een twintig visschers, leden van de Vereeniging „Betracht het Goede" eene vergadering in Het Wapen van Amsterdam," om te bespre ken, of men 'zou aansluiten bij de mos- selen-contröle-vereeniging of niet. Men besloot niet als vereeniging „en bloc" toe te treden, maar elk lid vrij te laten. Verder ontspon zich een gesprek over het lastige voor de visschers die te Harlingen of te IJmuiden vertoeven moeten, waar ze dan niets kunnen koo- pen, omdat ze geen schippersboekjes kunnen krijgen, daar gemeend wordt, dat ze eiken Zaterdag thuis zijn. Men hoopt, dat ook dergelijke boekjes ver strekt zullen worden aan de Texelsche visschers, evenals zulks op andere plaatsen geschiedt, tyien zal hiertoe pogingen in het werk stellen. Oudeschild, 16 Sept. De gisteravond gehouden 30ste jaar vergadering van Dorpskring „Steunt Elkaar" was niet druk bezocht. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter en het voorlezen der notulen der laatst gehouden algemeene vergadering door den secretaris deed de penningmeester rek. en verantw. over het| afgeloopen boekjaar. Uit diens nauwkeurig en uit voerig verslag bleek dat de bezittingen thans f 10176,50 bedroegen en dat het fonds in het afgeloopen jaar een voor deelig saldo van 1656,90 kon boeken. Nadat de commissie belast met nazien der rekening bij monde van den heer K. Pz Duinker, tot goedkeuring had ge adviseerd, werd de penningmeester ge dechargeerd en voor zijn richtig beheer dank gezegd.. Medegedeeld werd, dat het aantal leden ongeveer 1000 bedroeg In plaats van den aftredenden commis saris den Heer A. Blom Jz, die het eerste jaar niet herkiesbaar was werd de heer K. Pz Duinker benoemd. Het voorstel van het bestuur verhooging uitkeering werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het betrof eene ver hooging voor verschillende klassen van f5 en f 10. Bij rondvraag stelt1 de heer Jn Schellinger de vraagHoe zal het gaan met de uitkeeringen indien wij on onverhoopt eens in oorlog mochten ge raken. Deze belangiijke vraag gaf tot heel wat discussie aanleiding. Bepaalde voorstellen werden er gedaan, doch tot een definitief besluit kwam men niet Besloten werd over een 14 dagen nog eens eene algemeene vergadering uitte schrijven, om dit punt nader te bespre ken en zoo mogelijk afdoende maatre gelen te nemen. Te ongeveer halftien sluit de voorzitter daarop de bijeenkomst. Zaterdag en Zondag werden door den heer A. N. van Driest bioscoop voorstellingen gegeven in de Bewaar school. De opkomst bij de kindervoor stelling was bevredigend 's avcmds was ze slecht. Anders was het Zondagavond toen 't ruime lokaal van de Bewaarschool bijna geheel bezet was. Of de voorstel- stellingen voldaan hebben Daarover wordt verschillend geoordeeld. Zij, die meermalen vertooningen te Helder of elders hebben gezien, waren in dit op zicht wel wat verwend anderen hoor den we de beelden op 't doek gebracht prijzen. Nieuwe Staatsleening 1 In den loop van dit najaar is te ver wachten een wetsontwerp tot het aan gaan eener nieuwe Staatsleening, met conversie van het nog niet afgeloste gedeelte der 5 procents Staatsleening van 1914 in een 4 procents. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de nieuws leening, met inbegrip van de 250 millioen van de conversie, waar schijnlijk een 400 a 500 millioen bedra gen. Het moet echter in de bedoeling der Regeering liggen de uitgifte der nieuwe niet voor einde December e. k. te doen geschieden. De zomertijd in Duitschland. De „Köln. Volksztg," meldt, dat met he* oog op de kolenvoorziening in regee- ringskringen wordt overwogen,denzomer- tijd, die 17 September afloopt, tot half October te verlengen, INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN en Het is volstrekt niet noodig dat ge levenslang de gevolgen ondervindt van eet onvoldoende opleiding van Uw jeugd. Het is niet noodig dat ge in brieven, nota'i en rekeningen groote taalfouten maakt en dat ge bjj eenigszins lastige berekeningen met de banden in het haar zit. Een prachtige aanvulling voor te weinig genoten L i schoolonderwijs, een grondfge herhaling van het in Uwe jeugd geleerde vindt gs in „De Herhalingsschool", weekblad voor Taal en Rekenen. Vraag van dit blad dat slechts f0,50 per maand kost, een proefnummer bij oadergeteekenden. In ,dai proefnummer komt een afdeeling Ned. Taal en een aldeeling Rekenen voor, even- als in de volgende nummers. Proefnummers gratis en franco. Verzending dadelijk A. F, G. LEIDER1TZ, D. H. SCIIE.VR, Hoofdonderwijzers, Witte de Withstraat 3J Amsterdam, Telefoon Zuid 4072. °ond den den Een nieuio veevoeder. Men schrijft uit Leiden Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de Regeering een aanzienlijk bedrag in geld had ter beschikking gesteld van den Leidschen hoogleeraar in de bacte riologie, dr. Van Calcar en diens mede werkers voor proeven, ter verkrijging van een nieuw en goedkoop voedings middel voor vee, een zaak van groot belang, vooral in deze dagen. Die proeven zijn goed geslaagd en zijn reeds gebracht buiten het laboratorium om in de praktijk op groote schaal haar toepassing te vin den. In een in onbruik geraakt fabrieks gebouw aan den Zoeterwoudschen weg bij Leiden bevindt zich de installatie, waar uit afvalproducten het voeder wordt bereid. Het eiwit en het vet wor den betrokken 'uit openbare slachthuizen en visscherijplaatsenhet zetmeel uit aardappelen- en fruitafval, de zouten uit afvalproducten van groenten. Dit mate riaal levert hoofdzakelijk de étappeslagerij te Rotterdam en militaire menages. Bij uitbreiding kunnen de grondstoffen ook geleverd worden door de gemeentelijke abattoirs en reinigingsdiensten. Als het materiaal binnen is, wordt het aan de hand van bekende analysen gemengd in zoodanige verhouding, dat er aan vet, eiwit en koolhydraten een voldoend ge halte aanwezig is. Als laatste meng- materiaal zijn te noemen ruwe, vezel- houdende producten strooheide en riet, waarbij de kalkzouten een groote rol vervullen. Daarom heeft bijmenging van mosselen plaats. De laatste bewerking het vermalen tot poeder, geschiedt in een groote maalinrichting. De bij de processen gebruikte toestellen zijn ook een vinding van prof. Van Calcar. Dagelijks wordt een 20,000 K.g. ver werkt. De voedingswaarde van het verkregen product komt, na onderzoek, volgens het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, on geveer overeen met erwtenmeel. De verteer baarheid is zeer voldoende, het geen bewezen is met het mesten van rijksvarkens. Voor melkvee wordt het nieuwe veevoeder voorloopig minder goed geacht, daar het aan de melk een bij smaak geeft. Sch. Ct. Rantsoeneering van huiswerk. De oud-hoogleeraar dr. H. Wefers Bettink pleit in het „Utr. Dbl." voor rantsoeneering van; huiswerk, nu tien duizenden schoolgaande kinderen gedwon gen zullen zjjn, in den komenden herfst en winter bij allergebrekkigst licht te werken, een gevolg van lichtrantsoe- neering. •„Allen, die onderwijs geven, waarbij huiswerk wordt geëischt, geef ik drin gend in overweging rantsoeneert het huiswerkbrengt het ook terug tot 50 of 40 percent van hetgeen gij anders eischt. Dat de leerlingen dezen winter dan wat minder leeren, och, daardoor zal Nederland niet te gronde gaanon eindig vee! grooter zou de schade zijn van gebrekkig zien, als een gevolg van buitengewone inspanning der oogen, ver oorzaakt door arbeid bij gebrekkig (sche mer-) dag- of kunstlicht." Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoekt ondergeteekende eenige plaatsruimte in uw blad om te wijzen op" eene zaak, waarop totnogtoe nog veel te weinig de aandacht is ge vestigd, ik bedoel de graanvermorsing in de branderijen; Niettegenstaande het meel zoodanig begint te verminderen, dat men met de broodkaart zelfs 11 dagen inplaats van 9 dagen toe moet, gaat men al tijd nog door met de bereiding van alkohol. Ja, dat is zoo erg, dat naar het schijnt, nog alt ij d per week 25000 H.L. graan voor de drankindus icee men trie beschikbaar is. Dit is zulk eet groote hoeveelheid, dat ze gelijk staa|7"l met één vijfde van het gansche mei rcee verbruik. Gemakkelijk valt hieruit berekenen, dat het niet noodig w, geweest de duur van de broodkas van 9 op 11 dagen te brengen, indie maar de branderijen en brouwerije gesloten werden. Is het niet ontzettem Dat het graan opgeeischt wordt voi de volksvoeding is te billijkenmaa dat het in beslag genomen wordt te 'P behoeve van de branderijen is niet t dragen.. Met dank voor de plaatsing. W. BAKKER Wz. on; obi nva: 1 ond en 1 ouv bm 1 Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland van 115 Sept. ONDERTROUWD: EeikedeBoer, 25 jai en Mijeje Bakker, 29 jaar. ;aan in I Texel, 17 Sept. Aangevoerd: 1 Paarden 10,a f0, 1 Veulen f0 5 Koeien f175,a f250, 0 Pink f 0— a f 0—. 38 Rammen f40 a f 45,00. 2 Nuchtere Kalveren f 14,a f 18,- 503 Schapen f 18 a f 26,00. 201 Lammeren f10,a f 14, 0 Biggen f0,a f Leiden, 14 Sept. Ter markt aangevoerd 37 Stieren flOO,— a f 430,—; 45 Kalf- en Melkkoeien f 140 a f 351 204 Varekoeien f 120 a f 310 249 Vette Ossen en Koeien f 150 a f 46fm 1 27 Kalveren (vette) f 35 a f 120. 14 Kalveren (magere) f 8.a 115.— Lammeren f 0,a f 0, 428 Schapen (vette) f 20,00 a t 46.— 321 Biggen f 0.50 k f 3.00 Pnrmerend, 18 Sept. Aangevoerd 1040 Runderen waaronder: 502 vette kceien 90 125 Ct. perKj ,qR Gelde koeien f 110 390 Melkkoeien f 110 a 330. 52 stieren. 32 vette kalveren f 1,30 a f 1.50 p. Kg 0 Nuchtere kalveren f 0.af 1735 Schapen f 21 f43, 684 Lammeren f 11,a f 18, 300 vette varkens f 1,02 a f 1.12 per Kg 91 magere varkens f 12 a f 30,00; 65 biggen f 4,00 a f 9, kipperen f 10,50 a f 11.50 per 100; op 1 ir, o Ed.5 waa far r nst foc sli mr Zondag 23 September 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, vm. 10 uur ds. Visser, Waal, n.m. half 3 uur Ds. v. d. Waa. Den Hoorn, n.m. 3 uur ds. Visser. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. v. Grassteb, Oosterend, n.m. 3 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, v m. 10 uur ds, v. d. Waa. H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dage vos. H. Avondmaal. nam. 3 nar ds. Dagevos. Dankzegging. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. A. Keuter. Proponent b. d. A. D. S. Den Hoorn, Ni Verkrijgbaar op stam goedgekeurde R. LAP Bz., den Hoorn. Vertrek Texel 9,00 v.m. Nieuwediep 12,30 n.m DE DIRECTEUR. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 6 p are 1 u

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2